5 šalis aprėpęs tyrimas: išmokius vaikus verslumo pagerėja ir kitų pamokų rezultatai

Publikuota: 2019-06-20
Junior Achievement Europa“ vyresnysis patarėjas Jarle‘as Tommerbakke‘as .
Junior Achievement Europa“ vyresnysis patarėjas Jarle‘as Tommerbakke‘as .

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje lankėsi organizacijos „Junior Achievement Europa“ vyresnysis patarėjas Jarle‘as Tommerbakke‘as pristatė Verslo švietimo inovacijų ir tyrimų organizacijos (Innovation and Reasearch Entrepreneurship Education – ICEE) atliktą tyrimą, kaip verslumo mokymas pakeičia jaunuolių požiūrį į pamokas apskritai ir kaip atsiliepia jų ateities karjerai. Tyrimas aprėpė daugiau nei 12 tūkstančių moksleivių ir buvo vykdytas penkiose šalyse: Latvijoje, Estijoje, Suomijoje, Italijoje ir Belgijoje.

Tikslas – kad visi turėtų patirtinio verslumo pažintį prieš baigdami mokyklą

Verslumo pamokos vienam moksleiviui Norvegijoje kainuoja apie 50 eurų. Maždaug po trečdalį šios sumos skiria viešojo sektoriaus organizacijos, privatus verslas ir valstybė (suinteresuotos ministerijos).

J.Tommerbakke‘as pastebi, jog Švedijoje prie moksleivių verslumo ugdymo privatus verslas prisideda dar daugiau, be to, ši šalis susitelkusi skatinti mokomųjų bendrovių kūrimą – į tai įsitraukę apie 10 000 šalies moksleivių komandų, kasmet įsitraukusių mokinių skaičius auga.

Kalbėtojas taip pat atkreipė dėmesį, jog mokomosios bendrovės projektas, kurį įgyvendina moksleiviai, trunka bent metus ir yra gerokai sudėtingesnis už bet kokį kitą mokykloje įgyvendinamą projektą.

Verslumo švietimo inovacijų ir tyrimų organizacija atliko 25 mokyklų Belgijoje, Suomijoje, Italijoje ir Latvijoje ir Estijoje verslumo mokymo tyrimą. 5  mokyklos buvo kontrolinės – jose nevyko jokios verslumo pamokos, nebuvo kuriamos moksleivių mokomosios bendrovės.

Tyrime iš viso dalyvavo per 12 000 respondentų (moksleivių, mokytojų, mokyklų vadovų, savanorių iš verslo įmonių), buvo atlikta 150 detalesnių interviu.

„Norėjome išsiaiškinti, kokių veiksmų reikėtų imtis, kad pasiektume numatytą tikslą – kad kiekvienas Europos moksleivis prieš baigdamas mokyklą, būtų įgavęs praktinių verslumo įgūdžių“, – sakė J.Tommerbakke‘as.

Lyderystės negali išmokti per valandą

Jis pabrėžė, jog mokyklų buvo paprašyta tyrimo laikotarpiu, trukusiu dvejus metus, suteikti praktinį verslumo mokymą pusei savo moksleivių.

„Pastebėjome netikėtą pokytį: kai mokyklose pusė moksleivių gaudavo verslumo pamokas, įsitraukdavo ne tik tėvai ir mokytojai, tačiau ir visa mokyklos bendruomenė. Apskritai požiūris į verslumo mokymą būdavo teigiamas ir mokyklos tęsė šias pamokas net ir tyrimui pasibaigus. Paprasčiau tariant, mokyklos tapdavo labiau „verslios“, – sakė pranešėjas.

Eksperto teigimu, moksleivis turėtų mažiausiai 100 valandų mokytis verslumo įgūdžių, kad būtų juntamas efektas.

„Matėme didelį pokytį tarp tų moksleivių, kurie buvo įsitraukę 100 ir daugiau valandų. Kūrybiškumas, komandinis darbas – tai ne tos savybės, kurių gali išmokti per valandą – turi jas pajausti. Turi išbandyti“, – sakė J.Tommerbakke‘as.

Tyrimas neužfiksavo jokio neigiamo verslumo įgūdžių lavinimo poveikio. Kai kuriose mokyklose mokiniai taip įsitraukė, jog savo sukurtoms bendrovėms skyrė per 300-400 valandų per metus. Vienintelis nuogąstavimas buvo, kad šį laiką jie „vagia“ nuo kitų svarbių pamokų ar dalykų. Tačiau, kaip paaiškėjo vėliau, verslumo pamokos paskatino geriau suvokti ir kitų dalykų mokymosi prasmę.

Baigę verslumo kursą moksleiviai 1,7 karto dažniau svajojo apie nuosavą verslą bei 1,4 karto dažniau planavo dirbti kaip savarankiški, laisvai samdomi specialistai.

Atliekant tyrimą verslumo mokymą gavusių moksleivių rezultatai palyginti su bendrai visos Švedijos moksleivių rezultatais įvertinant jų galimybes darbo rinkoje. Tikimybė, jog verslumo pamokas gavę vaikinai įkurs savo bendrovę išaugo 60 proc., o kad ją įkurs merginos – 80 proc.

Turinčių verslumo įgūdžius nedarbas buvo penktadaliu mažesnis, nei visų kitų moksleivių, o pajamos darbovietėse – 12 proc. aukštesnės.

Darbdaviai aktyviai ieško šių gebėjimų

Mokinių motyvacija mokytis apskritai, eiti į mokyklą stipriai išaugo – tyrėjai pastebėjo, kad po verslumo pamokų moksleiviai daug dažniau sako, kad pamokos apskritai jiems yra įdomios. Maždaug dešimtadaliu pagerėjo verslumo švietimą gavusių moksleivių pažymiai kitose pamokose – tą pastebėjo ir 60 proc. mokytojų, dalyvavusių tyrime. Kartu pagerėjo ir mokyklos lankomumas.

„Taip pat mokiniai tapo atsakingi vienas kitam. Neatėjus vienam bendrovės nariui, kiti skambina ir sako: „Klausyk, mums reikia pagalbos. Tavo užduočių nėra kam perduoti“ – ir jis atskuba į mokyklą“, – pasakojo pranešėjas.

Daugiau nei 80 proc. mokytojų pritarė, kad verslumo pamokos ugdo moksleivių gebėjimą pristatyti temas auditorijai, iniciatyvumą, sprendimų priėmimo ir veiklų koordinavimo įgūdžius.

Apklausus daugiau nei 1300 verslo atstovų tarp sunkiausiai randamų darbuotojų gebėjimų jie įvardijo lyderystę, problemų sprendimą, gebėjimą prisitaikyti prie situacijos, kūrybiškumą ir inovatyvumą. Būtent šių įgūdžių mokoma verslumo pamokose.

90 proc. verslo pamokas turėjusių moksleivių teigė, jog norėtų dar kartą dalyvauti mokomosios bendrovės kūrime, o 80 proc. mokytojų norėtų padėti moksleiviams plėtoti tokią bendrovę.

Tyrėjai taip pat apklausė apie 300 verslumo švietimo ekspertų visose 5-iose šalyse. Didžioji dalis jų pritarė teiginiui, kad jų šalyje kuriama tinkama verslumo švietimo sistema, tačiau maždaug perpus pasiskirstė atsakymai („pritariu/nepritariu“) vertinant ministerijų bendradarbiavimo pasiekimus, diegiant ir pritaikant mokyklose verslumo švietimą.

„Paklausus, kas Jūsų šalyje galėtų paskatinti moksleivius aktyviau įsitraukti į verslumo ugdymą, ekspertų nuomone, prioritetas ir labiausiai skatinantis veiksnys būtų privataus verslo įsitraukimas“, – sakė J.Tommerbakke‘as.

Verslumo mokymas suaktyvės ir Lietuvoje

Prie atviro, skirtingų suinteresuotų šalių atstovus įtraukiančio, memorandumo, kuriuo sutariama Lietuvoje skatinti verslumo mokymą, birželio pradžioje pasirašė Švietimo, mokslo ir sporto, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, organizacija „Junior Achievement Lietuva“, asociacija „Investors’ Forum“, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos verslo angelų asociacija, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija, Lietuvos savivaldybių asociacija, Žinių ekonomikos forumas, Lietuvos verslo darbdavių konfederacija, Vilniaus universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno technologijos universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, „JCI Lietuva“, Lietuvos geografijos mokytojų asociacija, Mokyklų vadovų asociacija, Lietuvos tėvų forumas, Lietuvos moksleivių sąjunga, Lietuvos inovatyvių profesinio rengimo įstaigų asociacija.

Nacionalinio verslumo ugdymo tinklas atviras visiems, norintiems ir galintiems prisidėti prie verslumo ir finansinio raštingumo ugdymo.  

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Nepabūgę „prarijo“ konkurentus ir klientų skaičių išaugino dvigubai Premium

Pirkti vos vegetuojantį verslą yra gana rizikinga, tačiau jei pritaikoma teisinga vadyba, jį kur kas lengviau...

Gazelė
05:45
Kodėl svarbu darbe turėti draugų

Santykiai su bendradarbiais yra pagrindinė darbuotojų gerovės dedamoji dalis, rodo tarptautinis tyrimas.

Vadyba
2019.06.30
Geidžiamiausių darbdavių algų medianos: nuo 1.540 iki 4.766 Eur 8

Naujausi „Sodros“ duomenys atskleidžia, kokie atlyginimai vyravo gegužės mėnesį tarp geidžiamiausių šalies...

Vadyba
2019.06.29
Atsistatydina aplinkos viceministrė R. Brandišauskienė 7

Aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė nusprendė atsistatydinti iš pareigų.

Vadyba
2019.06.28
„Ford“ Europoje naikina 12.000 darbo vietų 11

Automobilių gamintoja „Ford“ iki kitų metų galo ketina Europoje panaikinti 12.000 darbo vietų.

Vadyba
2019.06.28
TOP20 didžiausių darbdavių algų medianos gegužę 3

Naujausi „Sodros“ duomenys leidžia pažiūrėti, kokie atlyginimai gegužę vyravo tarp daugiausia darbuotojų...

Vadyba
2019.06.28
Išbandymas darbuotojams – kasdienė darbo stalo medžioklė Premium 2

Įmonės suka galvas, kaip padidinti darbuotojų efektyvumą. Vienas būdų – „hot desking“, kai kasdien dirbama...

Vadyba
2019.06.28
Gyventojų pritraukia mokėdami už jų darbą iš namų 1

Miestai, regionai, o kartais ir valstijos, spręsdamos demografines problemas, daro įtaką ir darbo rinkai.

Vadyba
2019.06.27
„Orion Asset Management” turi naują vadovą 5

Investicijų valdymo UAB „Orion Asset Management“ generaliniu direktoriumi paskirtas Martynas Nenėnas, ėjęs...

Vadyba
2019.06.27
ISM EMBA rekomenduoja: pavojaus signalas vadovui – 5 priežastys, kodėl organizacijose žlunga pokyčiai Verslo tribūna

Tinkamai valdomi ir įgyvendinami pokyčiai sukuria kompanijų sėkmės istorijas. Tačiau šiuolaikiniai verslo...

Vadyba
2019.06.27
Nieko asmeniško, tik verslas: ką išgelbėjo vaikų pastangos Premium

Šeimos versle asmeniškumų būti negali, tikina tie, kurie atrado formulę, kaip ne tik suderinti šeiminius...

Gazelė
2019.06.27
Ar darbdavys gali išsiųsti darbuotoją atostogauti privalomai?  Verslo tribūna 3

Ar darbdavys gali išsiųsti darbuotoją atostogauti privalomai? Ar gali darbuotojas atsisakyti eiti...

Vadyba
2019.06.27
Britiškas švietimas atkeliauja į Vilnių Verslo tribūna 5

Britų švietimo sistema daugelį metų – lyg kelrodė žvaigždė, į kurią lygiuojasi įvairios šalys. Prestižinė,...

Vadyba
2019.06.27
Kad jaunoji karta verslo neiššvaistytų, geriau vadovais jų iškart neskirti Premium 4

Kai prie šeimos verslo prisijungia vaikai – tėvams džiaugsmas. Tačiau su jaunosios kartos atėjimu kyla...

Gazelė
2019.06.26
Abonementai į „Žalgirio“ rungtynes – nuolatinėms emocijoms ir verslui stiprinti Verslo tribūna

Pasibaigusiame sezone Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubas užfiksavo rekordinį lankomumą – Eurolygos...

Paslaugos
2019.06.26
Pradėti verslą – efektyviausia dieta Premium 1

Kuo daugiau darai, tuo para, atrodo, tampa ilgesnė. Tuo įsitikinę verslininkai – jiems pasakymas „trūksta...

Gazelė
2019.06.25
Kokio pripažinimo už gerą darbą trokšta darbuotojai 4

Pripažinimas, kad darbuotojas gerai atliko savo darbą, — vienas geriausių ir pigiausių kolektyvą...

Vadyba
2019.06.25
Didžiausių algų TOP 20-uke – du geidžiamiausi darbdaviai 11

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kur gegužės mėnesį Lietuvoje vyravo didžiausios atlyginimų medianos.

Vadyba
2019.06.25
„Mars Lietuvos“ CEO: nejaučiu, kad dirbu mažoje įmonėlėje Premium

Nors korporacijos diegia unifikuotą valdymo sistemą, ir nedidelio padalinio vadovas gali puoselėti autentišką...

Vadyba
2019.06.25
Tyrimas: gerai psichologinei savijautai pakanka 1 darbo dienos per savaitę

Ilgalaikį nedarbą mokslininkai sieja su prastesne psichologine savijauta. Tačiau naujas tyrimas rodo, kad...

Vadyba
2019.06.24
ERROR: Script GetRssFeed.vbs is missing!
Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau