5 šalis aprėpęs tyrimas: išmokius vaikus verslumo pagerėja ir kitų pamokų rezultatai

Publikuota: 2019-06-20
Junior Achievement Europa“ vyresnysis patarėjas Jarle‘as Tommerbakke‘as .
Junior Achievement Europa“ vyresnysis patarėjas Jarle‘as Tommerbakke‘as .

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje lankėsi organizacijos „Junior Achievement Europa“ vyresnysis patarėjas Jarle‘as Tommerbakke‘as pristatė Verslo švietimo inovacijų ir tyrimų organizacijos (Innovation and Reasearch Entrepreneurship Education – ICEE) atliktą tyrimą, kaip verslumo mokymas pakeičia jaunuolių požiūrį į pamokas apskritai ir kaip atsiliepia jų ateities karjerai. Tyrimas aprėpė daugiau nei 12 tūkstančių moksleivių ir buvo vykdytas penkiose šalyse: Latvijoje, Estijoje, Suomijoje, Italijoje ir Belgijoje.

Tikslas – kad visi turėtų patirtinio verslumo pažintį prieš baigdami mokyklą

Verslumo pamokos vienam moksleiviui Norvegijoje kainuoja apie 50 eurų. Maždaug po trečdalį šios sumos skiria viešojo sektoriaus organizacijos, privatus verslas ir valstybė (suinteresuotos ministerijos).

J.Tommerbakke‘as pastebi, jog Švedijoje prie moksleivių verslumo ugdymo privatus verslas prisideda dar daugiau, be to, ši šalis susitelkusi skatinti mokomųjų bendrovių kūrimą – į tai įsitraukę apie 10 000 šalies moksleivių komandų, kasmet įsitraukusių mokinių skaičius auga.

Kalbėtojas taip pat atkreipė dėmesį, jog mokomosios bendrovės projektas, kurį įgyvendina moksleiviai, trunka bent metus ir yra gerokai sudėtingesnis už bet kokį kitą mokykloje įgyvendinamą projektą.

Verslumo švietimo inovacijų ir tyrimų organizacija atliko 25 mokyklų Belgijoje, Suomijoje, Italijoje ir Latvijoje ir Estijoje verslumo mokymo tyrimą. 5  mokyklos buvo kontrolinės – jose nevyko jokios verslumo pamokos, nebuvo kuriamos moksleivių mokomosios bendrovės.

Tyrime iš viso dalyvavo per 12 000 respondentų (moksleivių, mokytojų, mokyklų vadovų, savanorių iš verslo įmonių), buvo atlikta 150 detalesnių interviu.

„Norėjome išsiaiškinti, kokių veiksmų reikėtų imtis, kad pasiektume numatytą tikslą – kad kiekvienas Europos moksleivis prieš baigdamas mokyklą, būtų įgavęs praktinių verslumo įgūdžių“, – sakė J.Tommerbakke‘as.

Lyderystės negali išmokti per valandą

Jis pabrėžė, jog mokyklų buvo paprašyta tyrimo laikotarpiu, trukusiu dvejus metus, suteikti praktinį verslumo mokymą pusei savo moksleivių.

„Pastebėjome netikėtą pokytį: kai mokyklose pusė moksleivių gaudavo verslumo pamokas, įsitraukdavo ne tik tėvai ir mokytojai, tačiau ir visa mokyklos bendruomenė. Apskritai požiūris į verslumo mokymą būdavo teigiamas ir mokyklos tęsė šias pamokas net ir tyrimui pasibaigus. Paprasčiau tariant, mokyklos tapdavo labiau „verslios“, – sakė pranešėjas.

Eksperto teigimu, moksleivis turėtų mažiausiai 100 valandų mokytis verslumo įgūdžių, kad būtų juntamas efektas.

„Matėme didelį pokytį tarp tų moksleivių, kurie buvo įsitraukę 100 ir daugiau valandų. Kūrybiškumas, komandinis darbas – tai ne tos savybės, kurių gali išmokti per valandą – turi jas pajausti. Turi išbandyti“, – sakė J.Tommerbakke‘as.

Tyrimas neužfiksavo jokio neigiamo verslumo įgūdžių lavinimo poveikio. Kai kuriose mokyklose mokiniai taip įsitraukė, jog savo sukurtoms bendrovėms skyrė per 300-400 valandų per metus. Vienintelis nuogąstavimas buvo, kad šį laiką jie „vagia“ nuo kitų svarbių pamokų ar dalykų. Tačiau, kaip paaiškėjo vėliau, verslumo pamokos paskatino geriau suvokti ir kitų dalykų mokymosi prasmę.

Baigę verslumo kursą moksleiviai 1,7 karto dažniau svajojo apie nuosavą verslą bei 1,4 karto dažniau planavo dirbti kaip savarankiški, laisvai samdomi specialistai.

Atliekant tyrimą verslumo mokymą gavusių moksleivių rezultatai palyginti su bendrai visos Švedijos moksleivių rezultatais įvertinant jų galimybes darbo rinkoje. Tikimybė, jog verslumo pamokas gavę vaikinai įkurs savo bendrovę išaugo 60 proc., o kad ją įkurs merginos – 80 proc.

Turinčių verslumo įgūdžius nedarbas buvo penktadaliu mažesnis, nei visų kitų moksleivių, o pajamos darbovietėse – 12 proc. aukštesnės.

Darbdaviai aktyviai ieško šių gebėjimų

Mokinių motyvacija mokytis apskritai, eiti į mokyklą stipriai išaugo – tyrėjai pastebėjo, kad po verslumo pamokų moksleiviai daug dažniau sako, kad pamokos apskritai jiems yra įdomios. Maždaug dešimtadaliu pagerėjo verslumo švietimą gavusių moksleivių pažymiai kitose pamokose – tą pastebėjo ir 60 proc. mokytojų, dalyvavusių tyrime. Kartu pagerėjo ir mokyklos lankomumas.

„Taip pat mokiniai tapo atsakingi vienas kitam. Neatėjus vienam bendrovės nariui, kiti skambina ir sako: „Klausyk, mums reikia pagalbos. Tavo užduočių nėra kam perduoti“ – ir jis atskuba į mokyklą“, – pasakojo pranešėjas.

Daugiau nei 80 proc. mokytojų pritarė, kad verslumo pamokos ugdo moksleivių gebėjimą pristatyti temas auditorijai, iniciatyvumą, sprendimų priėmimo ir veiklų koordinavimo įgūdžius.

Apklausus daugiau nei 1300 verslo atstovų tarp sunkiausiai randamų darbuotojų gebėjimų jie įvardijo lyderystę, problemų sprendimą, gebėjimą prisitaikyti prie situacijos, kūrybiškumą ir inovatyvumą. Būtent šių įgūdžių mokoma verslumo pamokose.

90 proc. verslo pamokas turėjusių moksleivių teigė, jog norėtų dar kartą dalyvauti mokomosios bendrovės kūrime, o 80 proc. mokytojų norėtų padėti moksleiviams plėtoti tokią bendrovę.

Tyrėjai taip pat apklausė apie 300 verslumo švietimo ekspertų visose 5-iose šalyse. Didžioji dalis jų pritarė teiginiui, kad jų šalyje kuriama tinkama verslumo švietimo sistema, tačiau maždaug perpus pasiskirstė atsakymai („pritariu/nepritariu“) vertinant ministerijų bendradarbiavimo pasiekimus, diegiant ir pritaikant mokyklose verslumo švietimą.

„Paklausus, kas Jūsų šalyje galėtų paskatinti moksleivius aktyviau įsitraukti į verslumo ugdymą, ekspertų nuomone, prioritetas ir labiausiai skatinantis veiksnys būtų privataus verslo įsitraukimas“, – sakė J.Tommerbakke‘as.

Verslumo mokymas suaktyvės ir Lietuvoje

Prie atviro, skirtingų suinteresuotų šalių atstovus įtraukiančio, memorandumo, kuriuo sutariama Lietuvoje skatinti verslumo mokymą, birželio pradžioje pasirašė Švietimo, mokslo ir sporto, Ekonomikos ir inovacijų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, organizacija „Junior Achievement Lietuva“, asociacija „Investors’ Forum“, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos verslo angelų asociacija, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija, Lietuvos savivaldybių asociacija, Žinių ekonomikos forumas, Lietuvos verslo darbdavių konfederacija, Vilniaus universitetas, Vytauto Didžiojo universitetas, Kauno technologijos universitetas, Vilniaus Gedimino technikos universitetas, „JCI Lietuva“, Lietuvos geografijos mokytojų asociacija, Mokyklų vadovų asociacija, Lietuvos tėvų forumas, Lietuvos moksleivių sąjunga, Lietuvos inovatyvių profesinio rengimo įstaigų asociacija.

Nacionalinio verslumo ugdymo tinklas atviras visiems, norintiems ir galintiems prisidėti prie verslumo ir finansinio raštingumo ugdymo.  

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kas mokėjo didžiausias algų medianas rugsėjį

Išanalizavus naujausius „Sodros“ skelbiamus duomenis, aiškėja, kurios šalies įmonės rugsėjo mėnesį...

Vadyba
10:34
Darbuotojai kratosi vadovų, bet patys spręsti nemoka Premium

Pasaulyje vis atsiranda įmonių, išbandančių sociokratijos ar holokratijos valdysenos sistemas, kai laisvė,...

Vadyba
2019.10.24
Darbuotojų motyvacija ekstremaliomis sąlygomis Verslo tribūna

Akivaizdu, kiekvienas darbdavys nori matyti savo įmonėje motyvuotus darbuotojus. Tačiau tokius buriant, tenka...

Vadyba
2019.10.24
Verslo lyderių apdovanojimai: išrinktas „Metų CEO“ 1

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą išrinko Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.23
Dažnai keičiantys darbą nebepatenka į juoduosius sąrašus

Kai talentingi darbuotojai graibstomi kaip karštos bandelės, o specialistai atvirai deklaruoja savo...

Vadyba
2019.10.22
4 didžiausios CEO klaidos 1

Richardas Bransonas yra sakęs, kad versle gali būti tikras tik dėl vieno: klysta visi, įskaitant tave patį.

Vadyba
2019.10.21
Kaip prognozuoti, kokių talentų trūksta komandai, ir kur jų ieškoti Premium

Darbdavys už darbuotoją neužsimanys tobulėti ir neįgis naujų kompetencijų, tačiau jis gali sukurti atmosferą,...

Vadyba
2019.10.21
VDU šuolis dar vienuose tarptautiniuose reitinguose Verslo tribūna

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) ir toliau kyla tarptautiniuose reitinguose. Šį kartą universitetas...

Vadyba
2019.10.21
VMI: bendrovė įmokas į III pakopos fondus gali mokėti ir iš algų fondo Premium 1

Įmonė gali dalį planuojamo darbo užmokesčio skirti įmokoms į III pakopos pensijų fondus darbuotojų naudai,...

Finansai
2019.10.21
 Metų CEO TOP 5: lyderystės receptai

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.20
„Alibaba“ įkūrėjas atsitraukimui nuo verslo ruošėsi dešimtmetį 2

Jackas Ma, Kinijos elektroninės prekybos gigantės „Alibaba“ įkūrėjas, rugsėjį pasitraukė iš vadovo posto. Jis...

Vadyba
2019.10.19
Kad įkurtų savo verslą, imasi sunkiausių darbų

Prastas tas kareivis, kuris nenori tapti generolu. Arba darbuotojas, nežadantis kilti karjeros laiptais.

Gazelė
2019.10.19
Darbuotojai robotais pasitiki labiau, negu vadovais Premium 1

2020-ųjų prognozės sako, kad vienas svarbiausių iššūkių darbuotojams bus gebėjimas dirbti kartu su dirbtiniu...

Vadyba
2019.10.18
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Lidl Lietuvos“ vadovu 3

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.18
Lyderio klaidos kaina: verslas gali žlugti, o vadovo alga – ūgtelėti Premium

Vadovo klaida gali nugramzdinti įmonę, bet stipraus lyderio karjerą sugriauna retai. Verslo istorija rodo,...

Vadyba
2019.10.18
Vilniaus meras turi naują atstovę spaudai 2

Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus atstove spaudai tapo Ieva Dirmaitė, buvusi vidaus reikalų ministro...

Vadyba
2019.10.18
„Verslo žinių“ skaitytojai renka Metų CEO: finalinė dvikova

„Verslo žinių“ skaitytojai toliau balsuodami renka savo metų CEO. Paskutiniame rinkimų etape varžosi 2...

Vadyba
2019.10.18
Apdovanotos Panevėžio regiono „Gazelės“

Ketvirtadienį Panevėžyje vykstančioje „Gazelės“ konferencijoje paaiškėjo, kokios įmonės sparčiausiai augo...

Gazelė
2019.10.17
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Fredos“ vadovu

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.17
Duomenų analitika: nuo ko pradėti ir kaip sau padėti personalo sprendimuose

Pasaulis fragmentiškėja, todėl tenka segmentuoti informaciją ir sprendimus vis mažesnėms auditorijoms, kad...

Vadyba
2019.10.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau