Silpni finansiniai rezultatai atskleidžia efektyvumo stygių Panevėžio savivaldybės įmonių valdyme

Publikuota: 2019-03-10
Egidijaus Krikščiūno nuotr.
Egidijaus Krikščiūno nuotr.
Max Planck Institute for Plasma Physics projektų vadovė

Efektyvesnis Panevėžio savivaldybės kontroliuojamų įmonių valdymas ir tinkamas pelno potencialo išnaudojimas galėtų ne tik išgelbėti griūvančią miesto švietimo sistemą, bet ir padėtų padengti susidariusią milijoninę skolą. Tačiau kol kas šios savivaldybės valdomų įmonių finansinių ataskaitų analizė rodo ne tik profesionalumo, ambicijų, bet ir skaidrumo stoką.

Lietuvoje yra 60 savivaldybių, kurios valdo 271 savivaldybių kontroliuojamą įmonę (SKĮ). Bendra nuosavo kapitalo vertė sudaro 1 mlrd. 257 mln. Eur, o bendro turto vertė siekia 2 mlrd. 900 mln. Eur. 2018 m. Panevėžio miesto savivaldybė kontroliavo 9 įmones. Pagal 2017 m. įmonių pateiktas finansines ataskaitas, bendras nuosavas kapitalas siekia 61 mln. Eur, o turto vertė – 163 mln. Eur. Panevėžio miesto savivaldybė 2017 m. iš savo įmonių teoriškai planavo gauti 1 mln. Eur dividendų.

Peržiūrėjus visas Panevėžio savivaldybės įmonių svetaines akivaizdu, kad nėra vieningos metinių finansinių ataskaitų teikimo formos. Analizuojant miesto savivaldybės kontroliuojamų įmonių finansines ataskaitas aiškėja, jog dažnai jos metų metais yra audituojamos tų pačių įmonių. Tai nėra savaime blogai, tačiau finansinėse ataskaitose nepaminėta, kiek už tuos auditus sumokėta ir kiek valandų skirta auditui atlikti, todėl sunku spręsti apie auditų kokybę. Pagrindinė problema yra tos audito įmonės, kurių apyvarta siekia 50.000 Eur per metus, audituojančios Panevėžio SKĮ, kurių metinės pajamos yra 2,5 mln. Eur. Tikėtina, jog viešuosius konkursus atlikti auditą laimi žemiausią kainą pasiūlančios įmonės, tačiau kyla klausimas, ar tokios audito įmonės būtų finansiškai pajėgios atlyginti nuostolius teisminio proceso atveju. Ar jos turi pakankamai resursų ir kompetencijų vykdyti tokių įmonių auditavimą?

Finansiniai ataskaitų duomenys leidžia aiškiai pastebėti, kad Panevėžio SKĮ finansiniai rezultatai yra skirtingi. Taip pat reikėtų paminėti, jog Panevėžio SKĮ turtas nebuvo vertintas nuo Nepriklausomybės atgavimo laikų, todėl savivaldybės įmonės turi perteklinį arba nepilnai išnaudotą turtą, kuris iškraipo finansinius rodiklius. Žinant, kad visos šios įmonės sudaro vieną Panevėžio savivaldybės įmonių portfelį, tokie silpni SKĮ finansiniai rezultatai įrodo, kad įmonių portfelis yra valdomas neefektyviai. Dar vienas svarbus aspektas finansinei įmonių analizei yra skirtinga Panevėžio SKĮ veikla. Dėl šios priežasties Panevėžio savivaldybė neturi apibendrintos informacijos, kaip tokio paties sektoriaus įmonės dirba kitose savivaldybėse.

Peržvelgiant, kokia Panevėžio SKĮ akcijų dalis priklauso savivaldybei ir privatiems asmenims, akivaizdu, jog miesto savivaldybė yra viena iš nedaugelio, kurioje didesnė akcijų dalis priklauso ne savivaldybei. Tai regioninėms savivaldybėms būdingas bruožas. Tiek Šakių rajono savivaldybė, tiek Šilalės rajono savivaldybė turi absoliučią (100%) valdymo teisę savo SKĮ, teikiančiose laidojimo paslaugas. Įdomu tai, kad Panevėžio savivaldybė valdo tik 70% SKĮ „Grauduva“ akcijų. Be savivaldybės ši įmonė turi dar 36 smulkiuosius savininkus. Viešai prieinami duomenys nerodo, kurie akcininkai yra istoriniai (įsigiję akcijų dar už talonus, vykdant įmonių privatizaciją). Visi akcininkai yra įvardinti 2015 m., keletas akcininkų 2016 m.

Daugelis savivaldybių turi 100% akcijų paketą SKĮ, susijusiose su butų ūkių valdymu, tačiau Marijampolės, Panevėžio ir Rokiškio rajono savivaldybės dalį akcijų yra pardavusios. „Panevėžio butų ūkio“ rezultatai yra prasčiausi visame Panevėžio SKĮ portfelyje, tačiau akivaizdu, kad akcininkams tai neaktualu. Svarbi detalė yra ir tai, kad akcininkų sąrašas nėra viešas, nes, tikėtina, būtų per daug akivaizdu, kam naudinga prasta AB „Panevėžio butų ūkis“ finansinė būklė. Visais atvejais nelistinguojamų savivaldybės ar valstybinių įmonių smulkieji akcininkai turi būti žinomi visuomenei ir viešai deklaruoti savo interesus. Parduodant akcijas akcininkų sutartyje ar įstatuose turėtų būti numatyti apribojimai dėl akcijų pardavimo.

Netinkamo Panevėžio SKĮ valdymo priežasčių galima rasti šių įmonių valdybose ir įmonių stebėtojų tarybose. 5-ose iš Panevėžio SKĮ valdybų pirmininkais išsirinkti įmonių vadovai, kitais atvejais vadovauti valdybai paskirti savivaldybės darbuotojai. Visose Panevėžio SKĮ stebėtojų tarybose yra po vieną narį iš nušalinto mero Mykolo Račkausko (judėjimas „Kartu“) aplinkos. Taip pat visose Panevėžio SKĮ stebėtojų tarybose postus užima politikai. Tokia tarybų sudėtis dažnai lemia situaciją, kai įmonės veiklą prižiūri asmenys, menkai suprantantys apie verslą ar gerąją įmonių valdymo praktiką. Pvz., vienos įmonės, dirbančios pastatų priežiūros ir administravimo sektoriuje, stebėtojų tarybą sudaro etikos edukologiją, kineziterapiją ir geležinkelių statybos inžineriją baigę asmenys, kai kurie jų jau seniai sulaukę pensinio amžiaus ir artėja prie devintos dešimties. Kad įmonės valdomos neefektyviai patvirtina 2016 m. UAB „Grauduva“ įvykęs skandalas, o neigiamai pagarsėjęs politikas Vidmantas Baltramiejūnas toliau sėkmingai dirba stebėtojų taryboje AB „Panevėžio Spec transportas“. Stebėtojų tarybose daug Panevėžio miesto tarybos narių – asmenų, kurie turi balso teisę ir priima sprendimus, susijusius su Panevėžio SKĮ. Kai sprendimų priėmėjai ir jų vykdytojai yra tie patys asmenys, lieka mažai vietos įmonių veiklos skaidrumui, efektyvumui ir ambicingiems finansiniams rezultatams.

Finansinių ataskaitų skelbimas viešai yra labai svarbus elementas ne tik patiems panevėžiečiams, savivaldybės tarybos nariams, bet ir būsimiems nepriklausomiems valdybos nariams. Tikėtina, kad mažai kas bus suinteresuotas tapti nepriklausomu valdybos nariu įmonėje, kuri skelbia tik kelių metų finansines ataskaitas. Papildoma problema yra tai, kad nepriklausomi nariai nesudaro daugumos, Panevėžio savivaldybė SKĮ nepriklausomų narių atrankas į valdybas rengia vangiai.

Be devynių SKĮ Panevėžio savivaldybė turi papildomo turto, kuris taip pat galėtų ir turėtų generuoti pajamas – tai gyvenamieji butai (savivaldybės ir socialiniai), komercinės paskirties turtas ir kitas nekilnojamas turtas, žemės sklypai, reklamos plotai mieste ir kt. Keista, kad savivaldybė neranda lėšų išleisti gabių gimnazistų į tarptautinę robotikos olimpiadą Estijoje arba neturi iš ko kelti algų Panevėžio mokytojams bei ieškoti naujų pedagogų, kurių trūkumas jaučiamas jau dabar ir bus dar aktualesnis po 4-5 metų. Pagal Finansų ministerijos pateiktą informaciją, 2017 m. gruodį Panevėžio miestą slėgė 7 mln. Eur skola. Jeigu visos Panevėžio SKĮ pasiektų VVĮ rekomenduojamą 5% kapitalo grąžą, miesto biudžetą pasiektų ne 1 mln. Eur, o 7 mln. Eur dividendų suma, kurios užtektų ne tik griūvančiai Panevėžio švietimo sistemai gelbėti, bet ir išmokėti miesto skolas.

Komentaro autorė - Viktorija Folk, Max Planck Institute for Plasma Physics projektų vadovė

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

ESO stebėtojų taryboje dirbs darbuotojų atstovė

Elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) stebėtojų taryboje dirbs...

Pramonė
2019.10.15
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Lietuvos geležinkelių“ vadovu 13

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.15
Kaip pailginti darbuotojo darbo laiką be viršvalandžių? Verslo tribūna 2

Darbo kodekse nustatyta standartinė darbuotojo darbo laiko norma yra 40 valandų per savaitę. Priklausomai nuo...

Vadyba
2019.10.14
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Thermo Fisher Scientific Baltics“ vadovu

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.14
„Infobalt“ turi naują vadovą 6

Informacinių ir ryšių technologijų įmonių asociacijos „Infobalt“ direktoriaus pareigas pirmadienį...

Vadyba
2019.10.14
VMI darbuotojai jautrią informaciją siuntėsi į savo asmenį e. paštą Premium 12

Valstybinė mokesčių inspekcija gauna daug jautrios informacijos, tačiau ne visuomet pakankamai atsargiai su...

Finansai
2019.10.14
„Verslo žinių“ skaitytojai renka metų CEO: III etapas 2

„Verslo žinių“ skaitytojai toliau balsuodami renka savo metų CEO. III rinkimų etape varžosi keturi lyderiai.

Vadyba
2019.10.14
„Aviva Lietuvos“ patirtis: psichologas padeda nusimesti rožinius akinius Premium 1

Gera psichologinė atmosfera biure ir tvirti ryšiai su kolegomis ne tik turi teigiamą įtaką veiklos...

Vadyba
2019.10.14
Kaip nesusipykti kuriant verslą

Atrodo, su kuo daugiau kurti verslą, jei ne su draugais ar artimaisiais, kuriuos neretai pažįsti labiau nei...

Gazelė
2019.10.13
Kaip atpažinti perdegimo simptomus ir jaustis geriau 1

Jeigu jus ilgą laiką kaimuoja chroniškas nuovargis, o darbinius reikalus vertinate per cinizmo prizmę, dar...

Vadyba
2019.10.13
Laužote galvą ir nežinote, kokį sprendimą priimti? Pirmiausia išsimiegokite 1

Siekiantieji verslo aukštumų dažnai didžiuodamiesi pasakoja, kad protarpiais badauja, maudosi eketėse ar...

Vadyba
2019.10.12
Slidžiausias darbo pokalbių klausimas ir kaip į jį atsakyti Premium 2

Retas darbo pokalbis apsieina be klausimo: „Papasakokite apie save“. Darbuotojas jį gali įvertinti kaip progą...

Vadyba
2019.10.11
„Walmart“ vadovas pereina į „Air New Zeland“

Didžiausia JAV mažmeninės prekybos bendrovė „Walmart“ pranešė, kad Gregas Foranas, atsakingas už veiklą...

Prekyba
2019.10.11
„RB Rail“ atstovybės Lietuvoje vadovu tapo A. Šnirpūnas

Baltijos šalių europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ projektą įgyvendinančios įmonės „RB Rail“...

Vadyba
2019.10.10
MB steigimo bumas – kaip pirmais metais, bet tinka ne visada Premium

Mažųjų bendrijų (MB) registravimo bumas yra toks, koks vos atsiradus šiai naujai veiklos formai. 2019 m.

Gazelė
2019.10.10
63% naujų darbuotojų atsineša duomenų iš buvusių darboviečių 2

Darbuotojai nesibodi pasiimti duomenų iš buvusio darbdavio ir drąsiai jais naudojasi naujoje darbovietėje,...

Vadyba
2019.10.09
Kas uždirba daugiausia, bet patiria mažiausiai streso Premium 4

Daug pinigų ir mažai streso – tokią dažnas įsivaizduoja profesinės sėkmės formulę. Portalas „U.S. News“...

Vadyba
2019.10.09
Kibernetinis saugumas – kaip apsaugoti save? Verslo tribūna 2

Šiandien nei vienas neįsivaizduojame savo kasdienybės be įvairių technologinių prietaisų – pradedant...

Vadyba
2019.10.08
Verslininkų patirtis: dirbame kitaip, nei buvę mūsų darbdaviai  Premium 1

Vieni verslą kuria norėdami įgyvendinti įdomią idėją, kiti – išnaudodami turimą praktiką. Pastariesiems...

Gazelė
2019.10.08
„Verslo žinių“ skaitytojai renka metų CEO: II etapas

Vz.lt skaitytojai balsuodami portale patys renka metų CEO. Prasideda II etapas, kuriame varžosi 8 lyderiai.

Vadyba
2019.10.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau