Sėkmės formulė: keistis šiandien, kad išliktum rytoj

Publikuota: 2019-02-05
„Kiekvienam verslui naudinga pamėginti įsivaizduoti, kokią įtaką naujosios technologijos padarys industrijai, kurioje jis veikia“, - įsitikinusi Gabija Skučaitė, Socialinių mokslų kolegijos vadovė.
„Kiekvienam verslui naudinga pamėginti įsivaizduoti, kokią įtaką naujosios technologijos padarys industrijai, kurioje jis veikia“, - įsitikinusi Gabija Skučaitė, Socialinių mokslų kolegijos vadovė.

3D spausdintuvais spausdinami namai. Laukus ariantys traktoriai-robotai. Filmus kuriantis dirbtinis intelektas. Pasaulis aplink mus neįtikėtinai keičiasi ir šie pokyčiai palies visus – net pačias tradiciškiausias profesijas ir sektorius.

„Iš tiesų klasikiniai verslai – mažmeninė prekyba, žemės ūkis, transportas – tranformuosis labiausiai. Neatpažįstamai“, – įsitikinusi Gabija Skučaitė, Socialinių mokslų kolegijos (SMK) direktorė. Susitikome su ja šaltą žiemos rytą, G. Skučaitė tik naktį grįžo iš JAV. Ji dažna tarptautinių konferencijų, kuriose kalbama apie tai, kaip gyvensime ateityje, lankytoja, Singularity universiteto, kurį įkūrė Google inovacijų centro vadovas Rėjus Kurtzwellas, absolventė.

Kalbėti apie tai, kokio masto transformacija laukia kiekvieno iš mūsų, būtina, neabejoja p. Gabija – tai, kaip gyvensime, ką dirbsime ir kiek sėkmingai prisitaikysime naujajame pasaulyje priklausys nuo to, ką darysime jau šiandien. Viena iš naujausių jos iniciatyvų, įgyvendinama SMK – Verslo akseleratorius „Accelerate 10X.“

Kam bus skirta programa „Accelerate10X“ ir kas užkoduota jos pavadinime?

Naujosios SMK inciatyvos pavadinimas atspindi esminę šiuolaikinio verslo tendenciją, apie kurią kalba viso pasaulio verslo lyderiai: eksponentinį augimą. Verslo uždaviniai šiandien keičiasi, atsiveria skaitmeninės rinkos galimybė išauginti verslą dešimtimis kartų. Vaizdžiai tariant, jei anksčiau didysis tikslas buvo uždirbti milijoną, tai dabar kalbama apie milijardines kapitalizacijas, per trumpą laiką gimstančius ir iškylančius „vienaragius“.

Tai susiję ne vien su finansais – sparčiai besikeičiančiame pasaulyje didėja ir verslo daroma įtaka. Kai kurios megakorporacijos jau dabar turi daugiau galių pasaulyje nei  valstybės. Savo nauja programa „Accelerate 10X“ mes ir ketiname padėti bendrovėms pasiekti eksponentinį augimą išnaudojant naujausias technologijas, o galbūt net iš esmės keičiant veiklos modelį.

Tačiau ne kiekvienam verslui lemta tapti „amazonu“...

Žinoma, bet tai ir nebūtina. Svarbu suprasti, kad kokio dydžio bebūtum, kokioje srityje bedirbtum ir kas beatneštų tau pinigus šiandien, pramonės revoliucija ir skaitmeninės inovacijos griauna nusistovėjusią tvarką visur. Todėl ir keistis privalės visi – jeigu, aišku, norės išlikti rinkoje.  Eksponentinė plėtra susijusi pirmiausia su nauju požiūriu, mąstysena ir supratimu, kaip technologijos ateityje pakeis tavo veiklos sritį ir kurias iš jų galima pasikinkyti jau šiandien, kad būtų pasiruošta rytdienai.

Kaip turi keistis verslo požiūris?

Yra geras posakis – „think out the box“. Šiandien geriausia išvis nežinoti, kur ta dėžutė.  Turime įsisąmoninti, kad įmanoma kur kas daugiau nei galvojome anksčiau. Kad nebėra jokių fizinių erdvės, šalies ar regiono apribojimų. Kad sėkmės receptai, kurie puikiai veikė pastaruosius 20 metų, greičiausiai nebegalios kalbant apie rytdieną.

Vienas pagrindinių verslo moto šiandien – sugriauk arba būsi sugriautas (disrupt or be disrupted). Byra nusistovėję veiklos modeliai, schemos, ištisos industrijos. Kartais norisi pasiduoti pagundai galvojant, kad kol tie pokyčiai ateis iki mūsų, praeis ne vieneri metai. Tačiau naujovių skvarba irgi didėja stulbinančiu greičiu: išmanusis telefonas masinio vartojimo produktu tapo per 2 metus. Niekada anksčiau nauja technologija taip sparčiai neužkariaudavo viso pasaulio vartotojų sąmonės. Ir tas pagreitis toliau dar labiau augs.

Šiandien prognozuoti ateitį labai sudėtinga, niekas nežino, kas iš tikrųjų bus. Bet suvokiant, kokie dalykai iš esmės keičia mūsų būtį, galima veikti jau dabar, o ne atidėlioti rytojui.

Kokios ryškiausios tendencijos, labiausiai transformuosiančios verslo modelius?

Dirbtinis intelektas, išplėstoji ir papildytoji realybė, nano technologijos, 3D spausdinimas – esminiai dalykai, pakeisiantys pasaulį. Kiekvienam verslui naudinga pamėginti įsivaizduoti, kokią įtaką šios technologijos padarys industrijai, kurioje jis veikia. Galima remtis puikia bendrovės „McKinsey“ metodika – zoom in, zoom out.

Pirmiausia „nusikelti“ į ateitį ir pasižiūrėti, kaip ir kodėl industrijos veidas pasikeis po 20 metų. O tada grįžti ir pagalvoti, kokie pilotiniai projektai jau šiandien galėtų būti vystomi pagal šias tendencijas. Jų neturi būti daug, iki trijų, nebūtina iškart rauti verslo iš pašaknų.  Tačiau surasti atliekamų resursų ir bent trečdalį jų skirti ateities sritims vystyti – privalu. To nedarantys rizikuoja pasmerkti save „Kodak“ ir „Nokia“ likimui.

Ar naujoji SMK iniciatyva ir padės tai padaryti – integruoti reikšmingiausias ateities tendencijas į verslo kasdienę veiklą?

Iš esmės – taip. Akseleravimo modelis remsis ekosistemos sukūrimu, kurios esminė vertė – bendradarbiavimas, dalijimasis patyrimu, įžvalgomis ir net konkrečiais ištekliais tarpusavyje, kuriant naujas vertės grandines. Identifikuoti nepanaudotus resursus ir pasitelkti juos pridėtinei vertei kurti padės fasilitavimo modelis, valdomas dirbtinio intelekto.

Mūsų tikslas – sukurti bendradarbiavimo platformą, kurioje visi atranda daugiau galimybių, todėl vadinamasis minios mąstymas (crowd thinking) bus vienas iš sėkmės garantų. Programos dalyviai gaus ir aukšto lygio ekspertinių žinių apie tai, kaip keičiasi industrijos ir verslas. Programa „Accelerate 10X“ truks metus, o dalyviai pereis penkias stadijas: idėjos kūrimo, prototipavimo, akseleravimo ir masto didinimo. Ekosistemos modelis bus paremtas virtualios platformos principu. Iki šiol tokios akseleravimo programos, kuri veiktų kaip ekosistema, o ne būtų tiesiog atskirų infrastruktūrinių ir mokymo elementų darinys, nebuvo.

Keliame sau uždavinį sukurti visiškai naujo tipo verslo akseleravimo sistemą ne tik mūsų šalyje, bet ir pasaulyje. Tokią, kuri padėtų aukšto vadybinio potencialo įmonėms kurti pažangius verslo modelius, vedančius eksponentinės plėtros ar net naujų industrinių šakų  susiformavimo link.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
4 įspėjamieji darbo skelbimų ženklai 1

Ieškantieji naujos darbo pozicijos karštoje rinkoje gali pasiklysti tarp skelbimų gausos. Pelus nuo grūdų...

Vadyba
09:45
Darbdaviai turėtų suklusti: darbuotoją galima atleisti ne už kiekvieną šiurkštų darbo pareigų pažeidimą Rėmėjo turinys 1

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, jog darbuotojas šiurkščiai pažeidė darbo pareigas, tačiau jo...

Vadyba
2019.02.11
Prognozuoja naujo biurų ploto sprogimą Premium

Šiemet Vilniaus biurų rinka turėtų pasipildyti daugiau naujo ploto nei 2018 m. ir taip šių metų pabaigoje...

Statyba ir NT
2019.02.11
Kaip ugdyti motyvaciją ir pasiekti trokštamų tikslų Premium 6

Norint padidinti efektyvumą, tiesiog būtina turėti motyvuotą komandą. Atliktas tyrimas išskyrė vieną...

Vadyba
2019.02.10
Paskirti du nauji švietimo viceministrai 6

Penktadienį Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje pradeda dirbti du viceministrai: Valdemaras Razumas,...

Vadyba
2019.02.08
Pernai darbe žuvo vienu žmogumi mažiau

Pernai dėl nelaimingų atsitikimų darbe mirė 36 žmonės – vienu asmeniu mažiau nei 2017-aisiais.

Vadyba
2019.02.08
Nedarbo lygis pernai krito į 10 metų neregėtas žemumas 20

2018 m. nedarbo lygis sudarė 6,2% – paskutinį kartą žemesnis nedarbo rodiklis buvo užfiksuotas tik...

Vadyba
2019.02.08
Darbuotojai ES turės daugiau teisių

Europos Parlamento (EP) derybininkai ir ES ministrai sutarė dėl naujų teisių dirbantiesiems pagal kintamą...

Vadyba
2019.02.08
Kaip bendrovei atsikratyti ją skandinančių įpročių Premium 6

Įmonės sėkmę ar nesėkmę lemia turimi įpročiai, kuriuos į organizaciją atsineša akcininkai ir vadovai. Įpročių...

Vadyba
2019.02.06
Derybos dėl algos: kaip nepermokėti darbuotojui Premium 5

Įtempta padėtis šalies darbo rinkoje vis smarkiau spaudžia darbdavius į kampą, o darbuotojams suteikia galių...

Vadyba
2019.02.06
„Revolut“ paskelbė vadovų komandos bankui Lietuvoje ir Europoje paieškas 14

Banką Lietuvoje kuriantis JK „fintech“ startuolis „Revolut“ darbo rinkoje pradėjo plačias aukščiausių vadovų...

Rinkos
2019.02.05
Algas tenka skaičiuoti neturint visų duomenų Premium 3

Kaip tik šiuo metu buhalteriai skaičiuoja darbo užmokestį už sausį – pirmąją algą po mokesčių reformos.

Finansai
2019.02.05
Sėkmės formulė: keistis šiandien, kad išliktum rytoj Rėmėjo turinys 1

3D spausdintuvais spausdinami namai. Laukus ariantys traktoriai-robotai. Filmus kuriantis dirbtinis...

Vadyba
2019.02.05
„Ad Rem“ grupė vadovus „prisirišo“ įmonės akcijomis Premium 2

Vienai didžiausių logistikos, transporto ir sandėliavimo grupių „Ad Rem“ priklausančioje bendrovėje „Ad Rem...

Logistika
2019.02.05
Įmonės rado modernų būdą kovoti su gripu Premium 3

Nors masinis sirgimas peršalimo ligomis kartojasi kasmet ir tampa įprastas kaip sniegas žiemą, verslas brėžia...

Vadyba
2019.02.04
„Luminor“ Lietuvoje atleis 420 žmonių 44

Metų pradžioje įgyvendinęs susijungimą Baltijos šalyse, „Luminor“ diegia naują veiklos modelį ir planuoja...

Vadyba
2019.02.04
Interviu su „Luminor“ vadovu: apie darbuotojų atleidimą ir ateities planus Premium 8

Vieno didžiausių šalies bankų „Luminor“, pirmadienį paskelbusio apie 400 žmonių atleidimą, vadovas Lietuvoje...

Rinkos
2019.02.04
Pardavimai X, Y ir Z kartų klientams: misija įmanoma Premium 1

Vartotojų, klientų, pirkėjų segmentavimas į skirtingas kartas neturėtų tapti panacėja. Pardavimuose, ypač...

Rinkodara
2019.02.04
Algos diena: kaip paskaičiuoti, kiek lieka po mokesčių Premium

Darbuotojai pasirašo naujas darbo sutartis, sulaukia atsiskaitymo lapelių už sausio mėnesį. Kartu kyla ir...

Finansai
2019.02.04
Kad šeimos verslas pasisektų, reikia planuoti jo perdavimą

Vienas iš šeimos verslo sėkmės garantų – jo perdavimo suplanavimas. „Forbes“ nurodo, kad gana mažai šeimos...

Gazelė
2019.02.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau