Verslo procesų valdymas: atsakymai į šiandienos iššūkius

Reklama publikuota: 2018-12-03
Vilma Nasteckienė, ISM Vadovų magistrantūros valdymo Verslo procesų modulio vadovė.
svg svg
Vilma Nasteckienė, ISM Vadovų magistrantūros valdymo Verslo procesų modulio vadovė.

Vilma Nasteckienė, ISM Vadovų magistrantūros valdymo Verslo procesų modulio vadovė, holistinės „LEAN“ vadybos trenerė atskleidžia, kad net dešimtmečius savo verslą plėtojantys jo savininkai, nusprendę tobulėti šiame modulyje, dažnai patiria didelių atradimų džiaugsmą. Su ja aiškinamės, ko šiame Verslo procesų modulyje mokomasi.

Ką potencialūs jūsų modulio dalyviai turėtų sužinoti, kad pasakytų: „10 metų versle, bet to dar turiu mokytis ir mokytis“?

Pradėsiu Edvardo Demingo, vieno žymiausių kokybės vadybos specialisto, kurio vadovavimo teorijos yra pagrįstos kokybės ieškojimu per darbuotojo žinias kaip kapitalą, citata: jei negali apibūdinti to kaip proceso, reiškia, nežinai, ką darai. Čia visas grožis ir atsiskleidžia. Pastebiu, kad pokalbiuose su modulio dalyviais išsiskiria dvi stovyklos – visiškai tokios pat kaip ir akademiniame, verslo pasauliuose – vieni linkę verslo procesų valdymą matyti kaip techninį problemos sprendimą, kiti – kaip sisteminį vadybos metodą, jungiantį organizaciją su klientu ir veikiantį ne tik organizacijos ribose, bet ir už jų. Tiems, kurie suvokia kaip techninį įrankį, bet yra juo nusivylę, čia atsiskleis platesni valdymo procesai. Tie, kurie verslo procesų valdymą suvokia kaip sisteminį metodą, čia aprėps platesnį šio metodo sudedamųjų dalių spektrą.

Ar yra vadovų, ateinančių mokytis dar ne visai supratusių arba net nežinančių, kas yra verslo procesų valdymas?

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Yra ir nieko keisto. Dažnai modulyje nori tobulėti mažų ir vidutinių įmonių, kurios pradėjo smarkiai augti, savininkai. Kai įmonė maža, procesai persipynę, viskas vyksta savaime, t. y. „pats groju, pats dainuoju“. Savininkai turi tikslą, žino, kuo klientai gyvena, kaip iki juos pasiekti, uždirbti ir sukurti jiems vertę. Kai įmonė auga, savininkas natūraliai nutolsta nuo kliento, nors verslo idėja lieka ta pati, bet daugėja rankų ir grandžių, todėl galima teigti, kad ir pati įmonė nutolsta.

Modulis leidžia suprasti, kaip veikia organizacija, vadybos procesai, kodėl žmonės, pavyzdžiui, tarpusavyje nesutaria ir konkuruoja – gal dėl to, kad įmonė skatina savo motyvacinėmis sistemomis, o gal ne taip formuluojami tikslai. Vadovams padedame pasižiūrėti į savo organizaciją iš šalies. Jie į įmonę parsineša žinių, turi galimybę jas praktiškai pritaikyti ir pasiekti gerų rezultatų.

Beje, naujajame sezone, nuo pavasario, bus ir naujovių. Verslo procesų valdymas yra komandinis žaidimas, taigi bus keliami klausimai, koks vadovo vaidmuo, kaip įtraukti žmones, kaip nugalėti pasipriešinimą. Atsižvelgdamos į tai, ISM ir UAB IMPROVEMENT komandos sutarė bendradarbiauti. Taigi kitąmet praktikuosime „LEAN“ lyderystę ir vadovo-trenerio vaidmenį. Tikiuosi, kad dalyviai gaus dar daugiau atsakymų, nes valdant verslo procesus persipina žmonės, sistemos, technologijos ir vadovų kuriama aplinka.

Kokios disciplinos, temos nagrinėjamos Verslo procesų valdymo modulyje? Ar jos naudingesnės ilgiau veikiantiems verslams, ar ir šiandienos startuoliams?

Sisteminis vadybos metodas leidžia įgyvendinti strategiją, taigi modulis apima klausimus nuo strategijos planavimo iki strategijos įgyvendinimo – ką daryti, kad strategija būtų užtikrinta. Dalyviai čia geba pamatyti savo organizaciją platesniu spektru – kokie procesai jungia organizaciją, klientą ir visuomenę, kaip sukuriamas verslo modelis.

Ar šis modulis naudingas startuoliams? Inovacijos juk irgi procesas. Analizuojame verslo kūrimą per procesus – inovacijos, strategija, o toliau, pasirinkę „LEAN“, neriame į vieną populiariausių veiklos tobulinimo metodų. Tiesa, nesvarbu, kurį metodą pasirinktume, nagrinėjame jį sistemiškai – kaip rasti tobulintinas vietas, įtraukti žmones į procesų tobulinimą, tuos patobulinimus įgyvendinti, prižiūrėti procesus. Modulis apima ir naujausias tendencijas – automatizavimą, dirbtinį intelektą ir viso šito įtraukimą į procesų valdymą. Taigi, nesvarbu, verslas sukurtas prieš dešimtmetį, vakar ar dar tik planuojamas kurti, visi modulio dalyviai randa atsakymus į jiems rūpimus klausimus apie verslo procesus ir jų valdymą.

Ar modulio dalyviai problemas nagrinėja tik teoriniame lygmenyje, ar gauna ir praktinių žinių?

Teorinė dalis derinama su praktine, dalyviai turi mokomąsias išvykas į pažangiausias įmones, kur gali pamatyti, kaip taikomi vieni ar kiti metodai, gali juos panagrinėti iš arčiau, išbandyti, atlikti užduočių. Besimokant rašomas tiriamasis darbas, kurio metu dalyviai ne tik kuria, bet ir tobulina verslo procesus, pristato juos kolegoms ir džiaugiasi rezultatais. Į modulį ateinantys vadovai ir turintys galimybę pasikviesti bendramokslius į savo įmonę, vienareikšmiai laimi daugiausia, nes išsivaduoja iš savo „kokono“ ir su kolegų pagalba randa nuostabių sprendimų.

Tiriamųjų darbų metu analizuojamos tikros problemos. Pirmą dieną dalyviai sugrupuojami po tris, imasi vieno iš trijų kolegų problemos ir kartu ją studijuoja. Po to, kai problema išnagrinėjama ir randamas sprendimas, tenka išgirsti: „nunešė stogą“, „pakeitė mano gyvenimą“, „supratau, kad viską reikia daryti visai kitaip“ – patiriamas didelių atradimų džiaugsmas.

Puikiai prisimenu vienos didelės įmonės personalo vadovo atvejį. Tai buvo ne visai tipinis modulio dalyvis, kuris norėjo sukurti ir tobulinti tokį komunikacijos procesą, kurio metu vadovybės sprendimai pasiektų darbuotojus ir būtų veiksmingi. Buvo atliktas puikus tiriamasis darbas, sulaukęs didelio mūsų dalyvių įsitraukimo ir gerų rezultatų įmonėje.

Praėjusį pavasarį vienos įmonės, pritaikiusios automatizavimo ir technologijų žinias, dalyvis suprato, kad komunikacija stringa, ypač komplikuotas bendravimas su klientais ir darbuotojais. Jie pritaikė technologinius sprendimus ir problemą išsprendė.

Kadangi modulio dalyvių įvairovė plati – nuo teatro iki gamybos ar finansų vadovų, – todėl problemų bei jų sprendimų atrandama įvairių.

Priėmimas į Vadovų magistrantūros 2019 m. pavasario semestrą jau prasidėjo. Kviečiame teikti dokumentus https://my.ism.lt

Gruodžio 11 d. kviečiame apsilankyti ISM Vadovų magistrantūros Verslo procesų valdymo modulio dirbtuvėse, registracija: https://www.ism.lt/node/6392

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
VŽ klausomiausi podkastai kovą

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Verslo aplinka
2022.04.01
Prognozuojama, kad darbuotojų kaita šiemet augs pusantro karto: kaip reikia keistis vadovams Premium 4

Daugelis, prasidėjus karui, manė, kad darbuotojų migracija bus kur kas mažesnė ar sustos. Visgi, anot...

Vadyba
2022.04.01
„Compensa“ valdybai vadovauja T. Milašius

Tomas Milašius perima vadovavimą Baltijos šalyse paslaugas teikiančiai gyvybės draudimo bendrovei „Compensa...

Vadyba
2022.04.01
„Sodra“: ligos išmoką už dvi pirmas nedarbingumo dienas gaus visi darbuotojai 1

Darbuotojui susirgus, nuo balandžio 1 d. kiekvienas darbdavys mokės jam ligos išmoką už dvi pirmąsias...

Vadyba
2022.04.01
Psichologas J. Burokas: ukrainiečiai kur kas tvirtesni už mus Premium

„Pasitraukusieji nuo karo išgyveno įvairiausių patirčių ir, mano galva, nėra tokie trapūs, kaip mums kartais...

Laisvalaikis
2022.04.01
Specialistų trūksta, alga ne per didžiausia: stringa Kibernetinio saugumo centro vadovo paieška Premium 1

Krašto apsaugos ministerijai (KAM) kol kas sunkiai sekasi surasti naująjį Nacionalinio kibernetinio saugumo...

Inovacijos
2022.04.01
Euro zonoje nedarbas vasarį siekė 6,8%, Lietuvoje – 7%

Vasarį euro zonoje darbo neturėjo 6,8% darbo ieškančių asmenų – 0,1 proc. punkto mažiau nei sausio mėnesį.

Vadyba
2022.03.31
Tarp TOP 20 įtakingiausiųjų – nauji vardai

Šių metų potencialios įtakos indekso TOP 20 kone pusė pernai čia nebuvusių vardų. Tarp naujai patekusių yra...

Rinkodara
2022.03.31
Viliasi, kad naujas bandymas perkrauti valstybės tarnybą nemeluos Premium 5

Ingridos Šimonytės Vyriausybė puoselėja planus padėti viešojo administravimo sistemos pertvarkos pagrindus,...

Verslo aplinka
2022.03.31
„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių 1

„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių, sako Jurgita Šiugždinienė, Švietimo,...

Vadyba
2022.03.30
Tadas Dovbyšas: stipri organizacijos kultūra – geriausia instrukcija visiems gyvenimo atvejams Verslo tribūna

Nepaisant rimtus išbandymus atnešusio pandeminio laikotarpio, draudimo bendrovė ERGO stiprino tiek komandos...

PowerUP
2022.03.30
Iš „Inter Rao Lietuva“ stebėtojų tarybos pasitraukė J. Garbaravičius ir R. Davidovičius 2

Verslininkas Jonas Garbaravičius pasitraukė iš Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“ netiesiogiai...

Pramonė
2022.03.29
Geidžiamiausių darbdavių vasario atlygio medianos Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas šių metų antrąjį mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.03.29
V. Vasiliauskas: geras, kompetentingas biurokratas yra vertybė Premium 16

Vyriausybė tikisi pradėti viešojo administravimo reformos įgyvendinimą. Pasak premjerės patarėjo Vito...

Verslo aplinka
2022.03.29
Atidaromas didžiausias dienos SPA centras Vilniaus mieste Verslo tribūna 1

Vilniaus senamiestyje, verslo ir laisvalaikio komplekse „Bokšto skveras“, vilniečiams ir miesto svečiams...

Verslo aplinka
2022.03.29
Startuolio savo noru nepaliko nė vienas darbuotojas: ką galima būtų pritaikyti ir kitoms organizacijoms Premium 3

Lietuviškas transporto užsakymų valdymo startuolis „GoRamp“ per pastaruosius kelerius metus užaugino komandą...

Vadyba
2022.03.28
Kokias algų medianas vasarį mokėjo didžiausi šalies darbdaviai Premium

„Sodros“ duomenys rodo, kad šių metų vasarį ant aukščiausiojo atlyginimų medianų laiptelio ir toliau laikosi...

Vadyba
2022.03.28
Ukrainiečių įdarbinimas: procesas palengvintas, tačiau dar yra likę daug nežinomųjų Premium

Kalbinti verslų atstovai, nors ir giria pagreitėjusį procesą, kartu pripažįsta, kad dar yra daug tobulintinų...

Vadyba
2022.03.28
Rusiją palaikantys darbuotojai – kaip elgtis vadovui? 2

Šiuo metu vadovams iškyla daug nestandartinių klausimų. Vienas iš jų – kaip elgtis su Rusijos karinius...

Vadyba
2022.03.26
Patarimai startuoliams: kaip suburti sėkmingą komandą

60% naujų įmonių susidūrė su problemomis įkūrėjų komandoje, primena „TechHub“ preakceleratorius. Tinkamai...

Gazelė
2022.03.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku