J. Petrauskienės ir profsąjungų derybose – pertrauka
FOTOGALERIJA Mokytojų streikas ŠMM (16 nuotr.)
Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) ketvirtadienį baigėsi pirmasis derybų etapas tarp profesinių sąjungų ir Vyriausybės atstovų dėl etatinio pedagogų darbo apmokėjimo.
Jis užtruko šešias valandas, derybos bus tęsiamos kiek vėliau ketvirtadienį.
Mokytojų atstovai, švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, ministerijos tarnautojai ir premjero patarėjai aptarė tiek streikuojančios Andriaus Navicko profesinės sąjungos reikalavimus, tiek nestreikuojančių profsąjungų prašymus.
Ponas Navickas žurnalistams teigė, kad jo vadovaujama profsąjunga yra pasirengusi daryti nuolaidų derybose dėl mokytojo etato struktūros ar klasių mažinimo, tačiau neatsitrauks nuo reikalavimo kitąmet didinti mokytojų algų koeficientus penktadaliu ir užtikrinti nekontaktines valandas priešmokyklinių įstaigų pedagogams.
Viskas dabar yra Vyriausybės ir ministerijos rankose, kalbėjo Lietuvos švietimo darbuotojų profsąjungos lyderis.
Mes manome, kad prašome mažiau, negu priklauso, pridūrė jis.
Ministrė Petrauskienė teigė, kad įgyvendinti visus Ap Navicko reikalavimus kainuotų virš 200 mln. Eur, o skirti tiek pinigų vienu metu nėra įmanoma.
Puikiai suprantame, kad vienu žingsniu, vienu mostu tokios galimybės (skirti tiek pinigų BNS) nėra, bet taip pat kalbame apie etapavimą, sakė p. Petrauskienė.
Tikrai yra nerealu švietime dešimtmečiais susidariusias spragas neatsakingai spręsti vienu sprendimu. Tai taip pat užkirstų galimybę įgyvendinti antrąjį mokytojų etatinio apmokėjimo sistemos etapą, kuriam šiandien yra papildomai numatyti 49 mln. Eur, teigė ji.
Visgi ministrė tvirtino besitikinti galutinį sutarimą pasiekti ketvirtadienį.
Sutarimas yra šiandien išeiti ir pasakyti mokytojams, kad galime rasti sprendimus, kad grįžtame į ugdymo procesą, kad mūsų vaikai gali grįžti į mokyklas, kalbėjo p. Petrauskienė.
Mokytojų streikai dėl etatinio darbo apmokėjimo tęsiasi trečią savaitę. Švietimo ministerijos duomenimis, ketvirtadienį streikuoja 73 mokyklos.
Vyriausybė naujus įsipareigojimus dėl mokytojų algų prisiimtų nuo 2020-ųjų
Vyriausybė tik nuo 2020 metų galėtų prisiimti naujus įsipareigojimus dėl mokytojų atlyginimų didinimo, kiek anksčiau ketvirtadienį sakė premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas.
Galime kalbėti apie tai, kad etatinis mokytojų darbo apmokėjimas nuo 2020 metų yra toks, Švietimo ir mokslo ministerijoje vykstančiose derybose su profsąjungomis ketvirtadienį sakė ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio patarėjas.
Vienas iš streikuojančios p. Navicko Lietuvos švietimo darbuotojų profsąjungos reikalavimų yra nuo 2019 metų pedagogų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus didinti 20%.
Vyriausybė teigia, kad tai kainuotų 130 mln. Eur, o taip smarkiai koreguoti kitų metų biudžeto projekto nėra įmanoma.
Tai finansiškai nepakeliama šiuo metu, derybose Švietimo ir mokslo ministerijoje sakė finansų viceministras Darius Sadeckas.
Ponas Navickas kol kas neatsitraukia nuo reikalavimo penktadaliu didinti mokytojų algas nuo kitų metų, tačiau tvirtina lauksiantis Vyriausybės pasiūlymų, kaip gali augti pedagogų atlyginimai.
Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas Skirmantas Malinauskas į tai atsakė, kad tai yra bet kokio pokalbio sugriovimas.
Tai yra tas pats, kas paprašyti neįmanomo dalyko ir sakyti, kad aš nesitrauksiu, kalbėjo S. Malinauskas.
Derybose ketvirtadienį aptarti ir kiti p. Navicko profsąjungos siūlymai, pavyzdžiui, mažinti klases, kitaip struktūruoti etatinį mokytojų darbo apmokėjimą, didinti nekontaktinių valandų skaičių priešmokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų etate.
Taip pat diskutuojama apie kitų profsąjungų siūlymus.
J. Petrauskienė: ŠMM nakvoję mokytojai nekonstruktyvūs
Per derybų pertrauką Švietimo ir mokslo ministrė Petrauskienė nuėjo į lauką pasikalbėti su prie ministerijos atėjusiais moksleiviais, protestavusiais prie Seimo.
Tikrai neignoruojame nė vieno. Švietimo ir mokslo ministerija yra atvira visai švietimo bendruomenei ir kiekvienas siūlymas, kuris yra pateiktas, yra aptarinėjamas, kalbėjo ministrė.
Ponia Petrauskienė taip pat pareiškė, kad jai labai gaila, kad laukdami iš anksto paskelbtų derybų mokytojai į ministeriją atvyko prieš dieną ir joje nakvojo.
Tai tikrai nėra konstruktyvu, ypač suaugusiems žmonėms, tvirtino švietimo ir mokslo ministrė.
Lapkričio 12 dieną dalis mokytojų pradėjo neterminuotą streiką protestuodami prieš rugsėjį įvestą etatinį darbo apmokėjimą. Trečią savaitę streikuojantys mokytojai teigia, kad nauja darbo apmokėjimo sistema yra neskaidri ir neteisinga. Švietimo ministerija atkerta, kad ji leido padidinti mokytojų algas. Įsibėgėjus streikams opozicija yra inicijavusi interpeliaciją švietimo ministrei.
R. Baškienė: ne veltui opozicija pareiškė interpeliaciją
Valstiečių deleguota švietimo ir mokslo ministrė Petrauskienė padarė daug klaidų ir opozicija ne veltui jai inicijavo interpeliaciją, sako pirmoji Seimo vicepirmininkė valstietė Rima Baškienė.
Matau labai daug spragų ir negebėjimo, ketvirtadienį naujienų portalui lrytas.lt sakė p. Baškienė.
Taip, padaryta labai daug spragų, ir neveltui opozicija iškėlė interpeliacijos klausimą, teigė ji.
Valdančiųjų atstovė stebėjosi p. Petrauskienės elgesiu daliai mokytojų pradėjus neterminuotą streiką ir ypač kai trečiadienio vakarą ministrė nekalbėjo su į ministeriją atvykusiais pedagogais ir paliko juos vienus nakvoti ministerijos pastate.
Ką reiškia ministrei išeiti namo? Palikti žmones salėje ir išeiti namo? Nepateisinama. Reikėjo kalbėtis su žmonėmis ir pačiai galbūt būti tą naktį, jeigu nuspręsta diskutuoti, sakė parlamento vicepirmininkė.
Geras šeimininkas į savo namus, į savo aplinką atėjusių žmonių nepaliks vienų ir neišeis ramiai miegoti. Juo labiau žinant, kad yra problema, pridūrė ji.
Ponia Baškienė pabrėžė, kad vienas didžiausių priekaištų p. Petrauskienei nebendravimas, negirdėjimas ir negebėjimas susitarti.
Gal keliami per aukšti reikalavimai. Suprantu, papildomų 130 mln. Eur, jeigu dabar reikėtų surasti biudžete, tai būtų sudėtinga. Bet tada susikvieskime, kalbėkime, ieškokime sprendimų. Reikėjo laukti šitiek? Reikėjo nevažiuoti į streikuojančias mokyklas? retoriškai klausė politikė.
Ji pranešė, kad kitą antradienį Seime planuojama svarstyti opozicijos inicijuotą interpeliaciją švietimo ir mokslo ministrei. R. Baškienė teigė kol kas negalinti pasakyti, ar pati parems interpeliaciją. Anot jos, tai paaiškės po pirmadienį planuojamo valstiečių frakcijos susitikimo su p. Petrauskiene.
Laukiame ministrės pirmadienį frakcijoje, norime išgirsti visus atsakymus ir argumentus ne tik į šitą epizodą dėl streikų, bet ir į platesnę jos veiklą. Turiu omenyje ir universitetų jungimąsi, ir tokį kai kada nesikalbėjimą arba nenorėjimą išgirsti, sakė p. Baškienė.
Ji svarstė, kad valstiečių frakcijos nariams greičiausiai bus leista balsuoti laisvai dėl pasitikėjimo ministre.
Manau, kad bus laisvas balsavimas, teigė ji.
Premjeras: priekaištai, kad ministrė nesikalba, nėra pagrįsti
Tuo tarpu premjeras Saulius Skvernelis sako, kad priekaištai švietimo ir mokslo ministrei Jurgitai Petrauskienei, kad ji nesikalba su streikuojančiais mokytojais, nėra pagrįsti.
Anot jo, negalima vienai ministrei primesti atsakomybę už Vyriausybės, Seimo inicijuotas, palaikytas reformas.
Manau, kad šiuo atveju priekaištai ministrei, kad ji nesikalba, kad negirdi, yra visai nepagrįsti. Tiesiog daug kas nori, kad nebūtų atspindėta nuomonė ir kad negirdėtų. Tikrai matau, kad ir bendrauja ir kalbasi, ir vakar buvo nuėjusi, bet kalbėtis labai sunku, kai yra emocijos, trypimas, švilpimas, eilėraščių sakymas, ketvirtadienį žurnalistams Finansų ministerijoje sakė Vyriausybės vadovas.
Labai sunku kalbėtis, derėtis, kai negirdi, ko konkrečiai norima, kokie yra reikalavimai, konstruktyvūs lūkesčiai. Dar kartą pabrėžiu, kad su švietimo profsąjunga yra pasirašyta kolektyvinė sutartis, joje numatyti visi būdai, ką darome, kaip būdai, kaip ginčai sprendžiami, pridūrė p. Skvernelis.
Jo teigimu, streikuojantys pedagogai turėjo ir turi galimybę kalbėti su ministerijos vadovybe. Profesinės sąjungos pasirinktą veikimo būdą premjeras pavadino politizuotu.
Ponas Skvernelis neatsakė, ar jį tenkina švietimo ministrės darbas, ar ne.
Reikia aiškiai pasakyti, kokie yra priekaištai ministrei dėl veiklos ar dėl kalbėjimo, komunikavimo kitas klausimas, teigė p. Skvernelis.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Vadyba
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti