Kas tai? Eksperto įžvalgos

Jūrinės krovos įmonė į darbuotojų ateitį investuoja kaupdama INVL pensijų fonduose

Publikuota: 2018-11-29
Julius Kiršis UAB „Malkų įlankos terminalas“ direktorius.
Julius Kiršis UAB „Malkų įlankos terminalas“ direktorius.

Klaipėdoje įsikūrusi jūrinės krovos bendrovė „Malkų įlankos terminalas“, siekdama pasirūpinti savo darbuotojų gerove ne tik šiandien, bet ir pensijoje, nusprendė papildyti motyvacijos sistemą įmokomis į INVL trečios pakopos pensijų fondus. Įmonės direktorius Julius Kiršis sako, kad darbuotojai itin vertina tai, jog jiems buvo sudaryta galimybė rinktis, o pirmenybę įmokoms į trečios pakopos pensijų fondus suteikė siekiantys ilgalaikių tikslų ir naudos.

Darbuotojai įmokas į pensijų fondus gali pasirinkti

J. Kiršis pasakoja, kad kaupimas darbuotojų pensijai įmonės lėšomis trečios pakopos pensijų fonduose, kaip ir papildomas sveikatos draudimas, yra naujos motyvacijos priemonės įmonėje. Jos papildė esamą motyvacijos sistemą, kurioje numatyti priedai už rezultatus, mokymai, šventės.

„Šiais metais atliekame eksperimentą ir leidžiame kiekvienam darbuotojui pasirinkti jam priimtinesnę papildomos motyvacijos formą – sveikatos draudimą arba trečios pakopos pensijų kaupimą įmonės lėšomis. Galimybę pasirinkti tai, kas jiems yra patraukliau, darbuotojai labai vertina, nes vieni nori naudos dabar, o kiti turi ilgalaikių tikslų ir tikisi ilgalaikės naudos. Po metų įvertinsime rezultatus ir spręsime dėl motyvacijos priemonių taikymo ateityje. Neatmetame galimybės geriausiems darbuotojams suteikti galimybę naudotis abiem šiomis motyvacijos priemonėmis“, – sako įmonės vadovas.

Naudą žino tie, kurie domisi ir jau naudojasi

Pasak jo, šiuo metu kaupimą trečios pakopos pensijų fonduose yra pasirinkę per 30 proc. darbuotojų. Direktorius pastebi, kad svarstant pasirinkimus, trūksta bendros informacijos apie konkrečias naudas kiekvienam dirbančiajam, nusprendusiam kaupti pensijas antros ir trečios pakopos fonduose.

„Nors ilgalaikę naudą renkasi nemaža dalis darbuotojų, tačiau tenka pripažinti, kad neretam svarbiau gauti naudą šiandien. Kad pensijų kaupimas būtų geriau suprantamas, o būsima pensija besirūpinantys darbdaviai būtų dar labiau vertinami, būtina įdėti daugiau pastangų šviečiant visuomenę apie šios motyvavimo priemonės naudą. Dabar šią naudą puikiai žino tik tie, kurie domisi pensijų kaupimu fonduose ir suvokia šią įmonės investiciją kaip ilgalaikę motyvaciją“, - sako J. Kiršis.

Vienos pirmaujančių turto valdymo bendrovių Lietuvoje „INVL Asset Management“ verslo plėtros vadovas Andrej Cyba sakė, kad darbdavio įmokos į trečios pakopos pensijų fondus remiasi ilgalaikio kaupimo principais, o jų nauda atsiskleidžia, kai darbuotojas išeina į pensiją, – ši priemonė leidžia  užsitikrinti papildomą pajamų šaltinį oriam gyvenimui.

Abipusė kaštų efekto nauda

Vienas iš svarių argumentų, kodėl ir darbdaviams, ir darbuotojams verta rinktis šią motyvavimo priemonę – tai kaštų efektas, gaunamas darbdaviui mokant įmokas darbuotojui į trečios pakopos pensijų fondą. Jis naudingas abiem pusėms – ir įmonei, ir darbuotojams.

„Darbdaviui mokant įmokas į darbuotojo trečios pakopos pensijų fondą, skaičiuojant pagal nuo kitų metų įsigaliosiančią mokesčių sistemą, bendri darbo vietos kaštai yra tokie patys, ar jis išmokėtų 100 eurų priedą darbuotojui „į rankas“, ar 168 eurus į jo trečios pakopos pensijų fondą. Tuo tarpu darbuotojo į pensijų fondą gaunama suma – net 68 procentais didesnė. Toks efektas gaunamas dėl to, kad jei įmokas į trečios pakopos pensijų fondus perveda darbdavys, ir jos neviršija ketvirtadalio darbuotojo metinių su darbo santykiais susijusių pajamų, įmokai į pensijų fondą netaikomi mokesčiai, kurie yra taikomi išmokant priedą prie atlyginimo“, - sakė A. Cyba. 

nuotrauka::1 left

Remiantis iki 2019 m. galiojančia mokesčių sistema, išmokant priedą prie atlyginimo darbdavio mokamiems mokesčiams taikomas valstybinio socialinio draudimo įmokų mokestis (31,18 proc.), o darbuotojo mokamiems mokesčiams – gyventojo pajamų (GPM, 15 proc.) ir sveikatos bei pensijų socialinio draudimo įmokos (iš viso 9 proc.). Tuo tarpu nuo 2019 metų išmokant priedą prie atlyginimo bus taikomas GPM (20 proc.), darbdavio socialinio draudimo įmoka (1,47 proc.) ir darbuotojo socialinio draudimo įmoka (19,5 proc.).

Skaičiuojant pagal dabartinę mokesčių sistemą, tokiu būdu gaunamas darbo vietos kaštų efektas yra per 70 proc., o pagal mokestinę sistemą nuo 2019 metų jis keisis nežymiai ir sieks beveik 68 proc., nevertinant NPD.

Siekia prisidėti prie kuriamos gerovės ir šiandien, ir ateityje

„Malkų įlankos terminalo“ direktorius pabrėžia, kad įmonės orientacija į socialiai atsakingą veiklą lėmė ir ilgalaikės motyvacijos priemonių poreikį, todėl buvo pasiūlyta galimybė darbuotojams gauti darbdavio įmokas į trečios pakopos pensijų fondus.

„Mūsų nuomone, svarbu ne tik šiandien sukurti patrauklią darbo vietą darbuotojui, laiku mokėti konkurencingą rinkoje atlygį, tačiau ir skatinti pasitikėjimą saugia ateitimi, prisidėti prie darbuotojų socialinės gerovės ir ateityje. Ne kiekvienas darbuotojas šiandien gali atsidėti santaupų senatvei, o mes tai padarome už jį“, - pabrėžia J. Kiršis.

Pasak A. Cybos, kaupti ne tik antros, bet ir trečios pakopos pensijų fonduose rekomenduojama norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų. 

„Darbdavio mokama įmoka į trečios pakopos pensijų fondą gali tapti papildomu indėliu siekiant šio finansinio tikslo. Rekomenduojama, kad žmogui iki 30 metų reikia taupymui atidėti 10 proc. pajamų, nuo 30 metų – apie 15 proc. pajamų, o pradėjus kaupti pensijai sulaukus 40 metų gali tekti atidėti ir penktadalį atlyginimo tam, kad pavyktų užsitikrinti orią pensiją“, - sako A. Cyba.

nuotrauka::2 right

Pasirinkimą lėmė INVL siūlomos sąlygos ir dėmesys klientui

Paklaustas, kuo remiantis buvo pasirinkta pensijų fondus valdanti bendrovė „INVL Asset Management“, J. Kiršis išskyrė patrauklias kaupimo sąlygas bei dėmesį kaupiančių darbuotojų poreikiams. „INVL Asset Management“ atstovai ypatingai daug dėmesio skyrė kiekvieno darbuotojo poreikiams ir individualioms kaupimo sąlygoms suderinti“, – pabrėžė „Malkų įlankos terminalo“ direktorius.

Lietuvos banko šių metų trijų ketvirčių pabaigos duomenimis, visi „INVL Asset Management“ valdomi trečios pakopos pensijų fondai per praėjusius 5 ir 10 veiklos metų ne tik užtikrino teigiamą vidutinę metinę grąžą, bet ir pirmavo savo kategorijose pagal šį rodiklį.

„Pensijų fondus valdome nuo pat jų įkūrimo pradžios 2004 metais, esame sukaupę jau keturiolikos metų patirtį šioje srityje, o mūsų pasiekti rezultatai išsiskiria rinkoje. Savo ruožtu ir toliau siekiame pasirūpinti ilgalaike mūsų klientų ateitimi, valdydami tiek antros, tiek trečios pakopos pensijų fondus“, - sakė A. Cyba.

Kadangi darbdavio įmokos į trečios pakopos pensijų fondus yra ilgalaikio kaupimo priemonė, kuria siekiama sukaupti lėšų senatvei. Būtina žinoti, kad jeigu iš trečios pakopos fondo pinigai yra išsiimami anksčiau nei praėjus penkeriems metams nuo kaupimo pradžios ir nesulaukus nustatyto amžiaus, remiantis dabartine mokesčių sistema, taikomas 15 proc. gyventojų pajamų mokestis, kuris nuo 2019 metų jau sieks 20 proc. Taip pat kaupiant pensijų fonduose taikomi mokesčiai. 

[infogram id="b6f199da-d2e0-469f-b638-76ea94493584" prefix="fe1" format="interactive" title="TR:INVL2019"]

Aktuali informacija

  • Trečios pakopos pensijų fonduose kaupti gali visi šalies gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar jie kaupia antroje pakopoje, ar turi draudžiamųjų pajamų. Įmokas į šiuos fondus gali pervesti ir pats gyventojas, ir jo artimieji, ir draugai, ir darbdavys.
  • Nei trečios pakopos fondų, nei bendrovių, kuriose gali kaupti gyventojas, skaičius neribojamas.
  • Sprendimus dėl įmokų į trečios pakopos fondus dydžio, dažnumo, periodiškumo, pasirinktų fondų skaičiaus priima pats gyventojas.
  • Vidutinė „Sodros“ senatvės pensija 2018 m. spalį turint būtinąjį stažą siekė 337,48 eurus. Tuo tarpu pensijoje rekomenduojama turėti bent 80 proc. ligtolinių pajamų – į jas pretenduoti leidžia kaupimas pensijų fonduose.
  • Norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų rekomenduojama kaupti ne tik antros, bet ir trečios pakopos pensijų fonduose, o įmokoms į trečios pakopos pensijų fondus skirti apie dešimtadalį pajamų.
  • „INVL Asset Management“ suteikia galimybę kaupti penkiuose trečios pakopos pensijų fonduose. Juos rekomenduojama rinktis pagal amžių ir toleruojamą riziką – sulaukus vyresnio amžiaus, mažinti riziką, taip pat įvertinti pensijų fondų rezultatus, taikomus mokesčius. 

Plačiau apie „INVL Asset Management“ siūlomas galimybes kaupti darbuotojų pensijai skaitykite čia: http://invl.com/verslui.

Investicijos į pensijų fondus yra susijusios su investicine rizika. Investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Praėjusio laikotarpio rezultatai nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis. Jūs esate atsakingi už savo investavimo sprendimus dėl pensijos kaupimo. Prieš priimdami sprendimą investuoti, turite patys ar padedami investicijų konsultantų įvertinti visas su investavimu susijusias rizikas. Valdymo įmonė negarantuoja investicijų pelningumo. Prieš priimdami sprendimą investuoti, turite susipažinti su taikomais atskaitymais (mokesčiais), fondo taisyklėmis ir kitais dokumentais, kuriuos galite rasti čia

Asmenims, dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupimo sistemoje, valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija yra proporcingai mažinama įstatymų nustatyta tvarka. Sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negalės būti nutraukta, išskyrus pirmą kartą sudarytą II pakopos pensijų kaupimo sutartį, kurią dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo šios sutarties sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei. Šiame tekste pateikiami skaičiavimai yra pagrįsti teoriniais modeliais juose nurodytomis sąlygomis, ir tokios prognozės nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
TOP20 didžiausių Lietuvos darbdavių atlyginimai lapkritį 3

Naujausi „Sodros“ duomenys leidžia pažiūrėti, kokie atlyginimai lapkritį vyravo tarp daugiausia darbuotojų...

Vadyba
2018.12.31
Pranešėjai apie įstatymų pažeidimus turės apsaugos garantijas 1

Nuo 2019 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigalioja naujas teisės aktas – Pranešėjų apsaugos įstatymas. Jis numatys...

Verslo aplinka
2018.12.29
Geidžiamiausių darbdavių atlyginimai lapkritį 26

Nauji „Sodros“ duomenys leidžia pažiūrėti, kokie atlyginimai vyravo tarp bendrovių, kurios šiemet pateko į...

Vadyba
2018.12.29
10 svarbiausių vadovų pasikeitimų šalies įmonėse 12

Vadovų kaita šįmet buvo aktuali ne tik verslui, bet ir valstybės valdomoms įmonėms.

Vadyba
2018.12.29
Parlamentarų padėjėjų algos „į rankas“ augs daugiau kaip šimtu eurų 4

Seimo valdybai gruodžio viduryje priėmus sprendimą didinti parlamentarų padėjėjų-sekretorių pareiginių algų...

Vadyba
2018.12.28
Įmonės vertybės: nuo „katės maiše“ iki metų darbuotojo Rėmėjo turinys

Metų pabaiga signalizuoja ne vien apie visų laukiamas šventes, bet ir įmonių metinius vakarėlius. O tokiuose...

Inovatyvus verslas
2018.12.28
Patvirtinta nauja ESO valdyba 3

AB Energijos skirstymo operatorius (ESO) nepasibaigus praėjusios valdybos narių kadencijai išsirinko naują...

Vadyba
2018.12.27
Seniai regėta atleidimų gausa – viešojo sektoriaus pokyčių rezultatas Premium 6

Tokių didelių grupinių atleidimų skaičių kaip šiemet nebuvo regėti nuo 2010-ųjų. Tarptautinėms rinkoms...

Vadyba
2018.12.27
„Panoramai“ dešimt metų – penkios išmoktos pamokos Rėmėjo turinys 4

Dešimt metų prekybos versle – daug. Per tokį laikotarpį gali pasikeisti klientų poreikiai, prekybos kanalai,...

Didžiausia algų mediana Lietuvoje lapkritį – virš 10.000 Eur

Nauji „Sodros“ duomenys parodo, kuriose įmonėse vyravo didžiausios atlyginimų medianos lapkritį.

Vadyba
2018.12.27
„Uberizaciją“ pritaikė verslo konsultantų paslaugoms Premium

Kai Robas Biedermanas ir Patas Petitti 2013 m. pradėjo studijas Harvardo verslo mokykloje, visiems studentams...

Vadyba
2018.12.27
Darbo santykių lankstumas - Lietuvos proveržis ir lyderiaujančių valstybių pamokos 17

Praėjusiais metais įsigalioję Darbo kodekso pakeitimai pateisino lūkesčius – darbo santykių reguliavimas...

Verslo aplinka
2018.12.26
Darbuotojai nori tik dviejų dalykų 11

Darbdaviai nenuilsdami mėgina išsiaiškinti, ko iš tiesų nori darbuotojai. Pasirodo, kad atsakymas yra labai...

Vadyba
2018.12.25
Vyriausybės vicekancleris: mokytojų algos turi augti labiau nei vidutinis atlyginimas 1

Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis sako, kad mokytojų atlyginimai turi augti labiau nei vidutinis...

Vadyba
2018.12.21
A. Navicko vadovaujama profsąjunga sustabdo streiką 6

Andriaus Navicko vadovaujama profsąjunga nuo penktadienio oficialiai sustabdo daugiau nei mėnesį trukusį...

Vadyba
2018.12.21
Darbas per šventes: teisės ir apmokėjimas 4

Jei darbuotojas turi teisę rinktis dirbti šventinę dieną, būtina turėti jo raštišką sutikimą, o už darbą...

Finansai
2018.12.20
Lietuvos oro uostų valdybą papildė nauja narė 4

Valstybės valdomos įmonės Lietuvos oro uostai (LOU) 5 narių valdybą papildė nauja narė Justina Bučinskaitė.

Vadyba
2018.12.19
Ministras: po streiko mokiniams teks vytis programą, tai reiškia kompensacijas mokytojams 2

Laikinai Švietimo ir mokslo ministerijai vadovaujantis susisiekimo ministras Rokas Masiulis sako, kad...

Verslo aplinka
2018.12.19
Grupiniai atleidimai: kaip atsisveikinti gražiuoju ir be teismų Premium

Grupės darbuotojų atleidimas – nemaloni, bet kartais versle neišvengiama procedūra. Kita vertus, tinkamai...

Vadyba
2018.12.19
Vyriausybėje apdovanoti nusipelnę lyderiai antrepreneriai Rėmėjo turinys 2

Penktadienį LR Vyriausybėje vykusioje Kalėdinėje mokinių bendrovių, startuolių mugėje, kurioje 196 mokiniai...

Vadyba
2018.12.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau