Kas tai? Eksperto įžvalgos

„Vienos sąskaitos“ darbuotojai kaupia pensijai: įvertino darbdavio įmokoms taikomas lengvatas

Reklama publikuota: 2018-10-25
„Vienos sąskaitos“ vadovas Šarūnas Stanislovėnas.
svg svg
„Vienos sąskaitos“ vadovas Šarūnas Stanislovėnas.

Nuo šių metų savo darbuotojams pradėjusi kaupti papildomą pensiją „INVL Asset Management“ valdomuose trečios pakopos pensijų fonduose, bendrovė „Viena sąskaita“ daug laiko ir dėmesio skyrė darbuotojams informuoti. Procesas truko keletą mėnesių, o jo metu buvo vertinamos įvairios pasirinkimo galimybės. Rezultatas – gauti darbdavio įmokas į trečios pakopos pensijų fondą pasirinko du trečdaliai „Vienos sąskaitos“ darbuotojų. 

Nauja motyvacijos priemonė darbuotojams – galimybė kaupti pensijai

Atsiskaitymų sistemos paslaugą siūlančios „Vienos sąskaitos“ vadovas Šarūnas Stanislovėnas sako, kad pagrindinė darbuotojų motyvavimo priemonė jų bendrovėje yra metinės premijos už pasiektą tikslą, o įmokos į trečios pakopos pensijų fondą – šių metų naujovė. 

„Įmonėje visi žinome bendrą tikslą ir nuolat dalinamės skaičiais, kaip sekasi jo siekti. Kitos motyvavimo priemonės yra jau įprastos, tuo tarpu investavimas į trečios pakopos fondus yra naujovė. Ar ja naudotis, kiekvienas darbuotojas sprendė pats. Įmonė šiuo atveju atliko tarpininko vaidmenį – supažindinome su naudomis, perspektyvomis, kvietėmės konsultantus. Rinkdamiesi fondų valdytoją, mes, kaip finansinė institucija, rėmėmės skaičiais“, - sakė Š. Stanislovėnas.

Pasak jo, „INVL Asset Management“ atitinkamose fondų kategorijose sugeba pasiekti didžiausią pensijų fondų grąžą ilguoju laikotarpiu, tad pasirinkimas buvo akivaizdus.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

nuotrauka::1 left

Svarbu pasiūlyti darbuotojams tai, ko jiems iš tikrųjų reikia

Pasak „INVL Asset Management“ verslo plėtros vadovo Andrejaus Cybos, „Vienos sąskaitos“ darbuotojams siūlomos motyvacijos priemonės atitinka ir šalies dirbančiųjų vertinimus.

Darbuotojų apklausa rodo, kad labiausiai kaip ilgalaikę motyvaciją skatinančią priemonę jie vertina priedą prie atlyginimo – jį pirmu numeriu įvardijo 73 proc. dirbančių gyventojų. Antrą pagal svarbą motyvavimo priemonę jie nurodė finansinį skatinimą ilgalaikiu kaupimu pensijai – tokį vertinimą pateikė 34 proc. dirbančiųjų. Darbdavių atsakymuose, nors ir gavusi 40 proc. teigiamų atsakymų, ši priemonė atsidūrė penktoje vietoje.

„Renkantis motyvacijos priemones, darbdaviui naudingiau siūlyti tas, kurias vertina patys darbuotojai. Tuo tarpu darbdaviai dar ne visada įvertina įmokų į darbuotojų trečios pakopos pensijų fondus galimybes. Ši motyvavimo priemonė gali padėti suderinti ir darbdavių, ir darbuotojų poreikius, nes ji yra naudinga abiem pusėms ir finansiškai, ir siekiant didesnio lojalumo“, - sakė A. Cyba.

Kaštų efekto nauda – ir darbuotojams, ir darbdaviui

Darbdaviui mokant įmokas į darbuotojo trečios pakopos pensijų fondą, skaičiuojant pagal nuo kitų metų įsigaliosiančią mokesčių sistemą, bendri darbo vietos kaštai yra tokie patys, ar jis išmokėtų 100 eurų priedą darbuotojui „į rankas“, ar 168 eurus į jo trečios pakopos pensijų fondą.

Tuo tarpu darbuotojo į pensijų fondą gaunama suma – net 68 procentais didesnė. Toks efektas gaunamas dėl to, kad tuo atveju, jei įmokas į trečios pakopos pensijų fondus perveda darbdavys ir jos neviršija 25 proc. darbuotojo metinių su darbo santykiais susijusių pajamų, įmokai į pensijų fondą netaikomi mokesčiai, kurie mokami išmokant priedą prie atlyginimo.  

Remiantis iki 2019 m. galiojančia mokesčių sistema, darbdavio mokamiems mokesčiams taikomas valstybinio socialinio draudimo įmokų mokestis (31,18 proc.), o darbuotojo mokamiems mokesčiams – gyventojo pajamų (GPM, 15 proc.) ir sveikatos bei pensijų socialinio draudimo įmokos (iš viso 9 proc.). Tuo tarpu nuo 2019 metų išmokant priedą prie atlyginimo bus taikomas GPM (20 proc.), darbdavio socialinio draudimo įmoka (1,47 proc.) ir darbuotojo socialinio draudimo įmoka (19,5 proc.).

Itin svarbi darbdavio misija – švietimas

Kalbėdamas apie įmokų į trečios pakopos pensijų fondus pasirinkimą „Vienos sąskaitos“ vadovas pabrėžė, kad šiuo atveju svarbus įmonei tekęs vaidmuo buvo darbuotojų švietimas.

„Natūralu, kad apsispręsti dėl ateities perspektyvų darbuotojai galėjo tik tuomet, kai buvo atsakyta į visus jų klausimus, išstudijuoti skaičiavimai ir palyginimai su „Sodros“ pensija, o INVL specialistų pristatymas padėjo sprendžiant investicijų pasirinkimo klausimą bei planuojant jų dydį. Darbuotojai itin palankiai įvertino mokestinį efektą, gaunamą tada, kai pensijų įmokas perveda įmonė“, - pabrėžė Š. Stanislovėnas.

Sulaukė didelio jaunos komandos įsitraukimo

Pasak vadovo, naujos motyvavimo priemonės pristatymas prasidėjo praėjusiais metais, o startavo šiemet, iškart po metinių pokalbių su darbuotojais.

„Ši iniciatyva buvo pasiūlyta vadovų, kadangi kaupimas ateities poreikiams Lietuvoje dar nėra tokia įprasta praktika kaip Skandinavijoje ar Vokietijoje. Nors mūsų komanda jauna, dauguma įvertino kaupimo pensijai poreikį ir naudą – šią motyvavimo priemonę pasirinko du trečdaliai darbuotojų“, -  sakė Š. Stanislovėnas.

Mato ir socialinį aspektą

„Vienos sąskaitos“ vadovas, kaip vieną iš ypatumų, kuo kaupimas pensijų fonduose skiriasi nuo kitų motyvacijos priemonių, įvardija socialinį aspektą.

„Ši priemonė yra socialiai atsakinga, skatinanti darbuotojus turėti geras pajamas ne tik šiandien, bet ir ateityje. Manau, kad kiekviena atsakinga bendrovė turėtų atlikti tam tikrą socialinę misiją parodydama savo darbuotojams, kaip naudotis šiuolaikiškais investavimo įrankiais. Mūsų šalyje finansinis raštingumas dar nepakankamas, todėl tai yra naudinga darbuotojams ir visuomenei“, - sakė Š. Stanislovėnas.

A.Cyba taip pat pabrėžia, kad darbdavio kaupimas pensijų fonduose yra ilgalaikio skatinimo priemonė, kuria siekiama sukaupti lėšų senatvei. Dėl to reikia nepamiršti, kad jei pinigai iš trečios pakopos fondo yra išsiimami anksčiau nei praėjus penkeriems metams nuo kaupimo pradžios ir nesulaukus nustatyto amžiaus, remiantis dabartine mokesčių sistema, taikomas 15 proc. gyventojų pajamų mokestis, kuris nuo 2019 metų jau sieks 20 proc. Taip pat kaupiant pensijų fonduose taikomi mokesčiai. 

Pradėti kaupti verta kuo anksčiau

Kaupti ne tik antros, bet ir trečios pakopos pensijų fonduose rekomenduojama norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų. Kuo vyresnis yra žmogus, tuo didesnę dalį pajamų jam reikia atsidėti šiam tikslui. Ekspertai žmogui iki 30 metų rekomenduoja atidėti 10 proc. uždirbamų pajamų, nuo 30 metų – apie 15 proc. pajamų, o pradėjus kaupti pensijai sulaukus 40 metų, gali neužtekti ir penktadalio atlyginimo tam, kad pavyktų užsitikrinti orią pensiją.

„Todėl, jeigu jau kaupiate pensijai patys, darbdavio mokama įmoka į trečios pakopos pensijų fondą taps papildomu indėliu į būsimą pensiją ir savo tikslų pasieksite greičiau ir lengviau“, - pabrėžė A. Cyba.

Remiantis esama šalies pensijų kaupimo sistema, trečios pakopos pensijų fonduose kaupti gali visi šalies gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar jie kaupia antroje pakopoje, ar turi draudžiamųjų pajamų. Nei trečios pakopos fondų, nei bendrovių, kuriose galima kaupti, skaičius neribojamas, o sprendimus dėl įmokų dydžio, dažnumo, periodiškumo, pasirinktų fondų skaičiaus priima pats žmogus.

„INVL Asset Management“ suteikia galimybę kaupti penkiuose trečios pakopos pensijų fonduose. Juos rekomenduojama rinktis pagal amžių ir toleruojamą riziką – sulaukus vyresnio amžiaus, mažinti riziką, taip pat įvertinti pensijų fondų rezultatus, taikomus mokesčius. 

[infogram id="a90d7ed0-38a1-4370-8833-f44f3975c5bb" prefix="hR1" format="interactive" title="TR:INVL2"]

Plačiau apie „INVL Asset Management“ siūlomas galimybes kaupti darbuotojų pensijai skaitykite čia: http://invl.com/verslui.

Investicijos į pensijų fondus yra susijusios su investicine rizika. Investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Valdymo įmonė negarantuoja investicijų pelningumo. Prieš priimdami sprendimą investuoti, turite susipažinti su taikomais atskaitymais (mokesčiais), fondo taisyklėmis ir kitais dokumentais, kuriuos galite rasti čia

Asmenims, dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupimo sistemoje, valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija yra proporcingai mažinama įstatymų nustatyta tvarka. Sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negalės būti nutraukta, išskyrus pirmą kartą sudarytą II pakopos pensijų kaupimo sutartį, kurią dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo šios sutarties sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei. Šiame tekste pateikiami skaičiavimai yra pagrįsti teoriniais modeliais juose nurodytomis sąlygomis, ir tokios prognozės nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
VŽ klausomiausi podkastai kovą

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Prognozuojama, kad darbuotojų kaita šiemet augs pusantro karto: kaip reikia keistis vadovams Premium 4

Daugelis, prasidėjus karui, manė, kad darbuotojų migracija bus kur kas mažesnė ar sustos. Visgi, anot...

Vadyba
12:50
„Compensa“ valdybai vadovauja T. Milašius

Tomas Milašius perima vadovavimą Baltijos šalyse paslaugas teikiančiai gyvybės draudimo bendrovei „Compensa...

Vadyba
12:30
„Sodra“: ligos išmoką už dvi pirmas nedarbingumo dienas gaus visi darbuotojai 1

Darbuotojui susirgus, nuo balandžio 1 d. kiekvienas darbdavys mokės jam ligos išmoką už dvi pirmąsias...

Vadyba
11:44
Psichologas J. Burokas: ukrainiečiai kur kas tvirtesni už mus Premium

„Pasitraukusieji nuo karo išgyveno įvairiausių patirčių ir, mano galva, nėra tokie trapūs, kaip mums kartais...

Laisvalaikis
11:03
Specialistų trūksta, alga ne per didžiausia: stringa Kibernetinio saugumo centro vadovo paieška Premium 1

Krašto apsaugos ministerijai (KAM) kol kas sunkiai sekasi surasti naująjį Nacionalinio kibernetinio saugumo...

Inovacijos
05:45
Euro zonoje nedarbas vasarį siekė 6,8%, Lietuvoje – 7%

Vasarį euro zonoje darbo neturėjo 6,8% darbo ieškančių asmenų – 0,1 proc. punkto mažiau nei sausio mėnesį.

Vadyba
2022.03.31
Tarp TOP 20 įtakingiausiųjų – nauji vardai

Šių metų potencialios įtakos indekso TOP 20 kone pusė pernai čia nebuvusių vardų. Tarp naujai patekusių yra...

Rinkodara
2022.03.31
Viliasi, kad naujas bandymas perkrauti valstybės tarnybą nemeluos Premium 5

Ingridos Šimonytės Vyriausybė puoselėja planus padėti viešojo administravimo sistemos pertvarkos pagrindus,...

Verslo aplinka
2022.03.31
„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių 1

„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių, sako Jurgita Šiugždinienė, Švietimo,...

Vadyba
2022.03.30
Tadas Dovbyšas: stipri organizacijos kultūra – geriausia instrukcija visiems gyvenimo atvejams Verslo tribūna

Nepaisant rimtus išbandymus atnešusio pandeminio laikotarpio, draudimo bendrovė ERGO stiprino tiek komandos...

PowerUP
2022.03.30
Iš „Inter Rao Lietuva“ stebėtojų tarybos pasitraukė J. Garbaravičius ir R. Davidovičius 2

Verslininkas Jonas Garbaravičius pasitraukė iš Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“ netiesiogiai...

Pramonė
2022.03.29
Geidžiamiausių darbdavių vasario atlygio medianos Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas šių metų antrąjį mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.03.29
V. Vasiliauskas: geras, kompetentingas biurokratas yra vertybė Premium 16

Vyriausybė tikisi pradėti viešojo administravimo reformos įgyvendinimą. Pasak premjerės patarėjo Vito...

Verslo aplinka
2022.03.29
Atidaromas didžiausias dienos SPA centras Vilniaus mieste Verslo tribūna 1

Vilniaus senamiestyje, verslo ir laisvalaikio komplekse „Bokšto skveras“, vilniečiams ir miesto svečiams...

Verslo aplinka
2022.03.29
Startuolio savo noru nepaliko nė vienas darbuotojas: ką galima būtų pritaikyti ir kitoms organizacijoms Premium 3

Lietuviškas transporto užsakymų valdymo startuolis „GoRamp“ per pastaruosius kelerius metus užaugino komandą...

Vadyba
2022.03.28
Kokias algų medianas vasarį mokėjo didžiausi šalies darbdaviai Premium

„Sodros“ duomenys rodo, kad šių metų vasarį ant aukščiausiojo atlyginimų medianų laiptelio ir toliau laikosi...

Vadyba
2022.03.28
Ukrainiečių įdarbinimas: procesas palengvintas, tačiau dar yra likę daug nežinomųjų Premium

Kalbinti verslų atstovai, nors ir giria pagreitėjusį procesą, kartu pripažįsta, kad dar yra daug tobulintinų...

Vadyba
2022.03.28
Rusiją palaikantys darbuotojai – kaip elgtis vadovui? 2

Šiuo metu vadovams iškyla daug nestandartinių klausimų. Vienas iš jų – kaip elgtis su Rusijos karinius...

Vadyba
2022.03.26
Patarimai startuoliams: kaip suburti sėkmingą komandą

60% naujų įmonių susidūrė su problemomis įkūrėjų komandoje, primena „TechHub“ preakceleratorius. Tinkamai...

Gazelė
2022.03.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku