Kas tai? Eksperto įžvalgos

„Vienos sąskaitos“ darbuotojai kaupia pensijai: įvertino darbdavio įmokoms taikomas lengvatas

Publikuota: 2018-10-25
„Vienos sąskaitos“ vadovas Šarūnas Stanislovėnas.
„Vienos sąskaitos“ vadovas Šarūnas Stanislovėnas.

Nuo šių metų savo darbuotojams pradėjusi kaupti papildomą pensiją „INVL Asset Management“ valdomuose trečios pakopos pensijų fonduose, bendrovė „Viena sąskaita“ daug laiko ir dėmesio skyrė darbuotojams informuoti. Procesas truko keletą mėnesių, o jo metu buvo vertinamos įvairios pasirinkimo galimybės. Rezultatas – gauti darbdavio įmokas į trečios pakopos pensijų fondą pasirinko du trečdaliai „Vienos sąskaitos“ darbuotojų. 

Nauja motyvacijos priemonė darbuotojams – galimybė kaupti pensijai

Atsiskaitymų sistemos paslaugą siūlančios „Vienos sąskaitos“ vadovas Šarūnas Stanislovėnas sako, kad pagrindinė darbuotojų motyvavimo priemonė jų bendrovėje yra metinės premijos už pasiektą tikslą, o įmokos į trečios pakopos pensijų fondą – šių metų naujovė. 

„Įmonėje visi žinome bendrą tikslą ir nuolat dalinamės skaičiais, kaip sekasi jo siekti. Kitos motyvavimo priemonės yra jau įprastos, tuo tarpu investavimas į trečios pakopos fondus yra naujovė. Ar ja naudotis, kiekvienas darbuotojas sprendė pats. Įmonė šiuo atveju atliko tarpininko vaidmenį – supažindinome su naudomis, perspektyvomis, kvietėmės konsultantus. Rinkdamiesi fondų valdytoją, mes, kaip finansinė institucija, rėmėmės skaičiais“, - sakė Š. Stanislovėnas.

Pasak jo, „INVL Asset Management“ atitinkamose fondų kategorijose sugeba pasiekti didžiausią pensijų fondų grąžą ilguoju laikotarpiu, tad pasirinkimas buvo akivaizdus.

nuotrauka::1 left

Svarbu pasiūlyti darbuotojams tai, ko jiems iš tikrųjų reikia

Pasak „INVL Asset Management“ verslo plėtros vadovo Andrejaus Cybos, „Vienos sąskaitos“ darbuotojams siūlomos motyvacijos priemonės atitinka ir šalies dirbančiųjų vertinimus.

Darbuotojų apklausa rodo, kad labiausiai kaip ilgalaikę motyvaciją skatinančią priemonę jie vertina priedą prie atlyginimo – jį pirmu numeriu įvardijo 73 proc. dirbančių gyventojų. Antrą pagal svarbą motyvavimo priemonę jie nurodė finansinį skatinimą ilgalaikiu kaupimu pensijai – tokį vertinimą pateikė 34 proc. dirbančiųjų. Darbdavių atsakymuose, nors ir gavusi 40 proc. teigiamų atsakymų, ši priemonė atsidūrė penktoje vietoje.

„Renkantis motyvacijos priemones, darbdaviui naudingiau siūlyti tas, kurias vertina patys darbuotojai. Tuo tarpu darbdaviai dar ne visada įvertina įmokų į darbuotojų trečios pakopos pensijų fondus galimybes. Ši motyvavimo priemonė gali padėti suderinti ir darbdavių, ir darbuotojų poreikius, nes ji yra naudinga abiem pusėms ir finansiškai, ir siekiant didesnio lojalumo“, - sakė A. Cyba.

Kaštų efekto nauda – ir darbuotojams, ir darbdaviui

Darbdaviui mokant įmokas į darbuotojo trečios pakopos pensijų fondą, skaičiuojant pagal nuo kitų metų įsigaliosiančią mokesčių sistemą, bendri darbo vietos kaštai yra tokie patys, ar jis išmokėtų 100 eurų priedą darbuotojui „į rankas“, ar 168 eurus į jo trečios pakopos pensijų fondą.

Tuo tarpu darbuotojo į pensijų fondą gaunama suma – net 68 procentais didesnė. Toks efektas gaunamas dėl to, kad tuo atveju, jei įmokas į trečios pakopos pensijų fondus perveda darbdavys ir jos neviršija 25 proc. darbuotojo metinių su darbo santykiais susijusių pajamų, įmokai į pensijų fondą netaikomi mokesčiai, kurie mokami išmokant priedą prie atlyginimo.  

Remiantis iki 2019 m. galiojančia mokesčių sistema, darbdavio mokamiems mokesčiams taikomas valstybinio socialinio draudimo įmokų mokestis (31,18 proc.), o darbuotojo mokamiems mokesčiams – gyventojo pajamų (GPM, 15 proc.) ir sveikatos bei pensijų socialinio draudimo įmokos (iš viso 9 proc.). Tuo tarpu nuo 2019 metų išmokant priedą prie atlyginimo bus taikomas GPM (20 proc.), darbdavio socialinio draudimo įmoka (1,47 proc.) ir darbuotojo socialinio draudimo įmoka (19,5 proc.).

Itin svarbi darbdavio misija – švietimas

Kalbėdamas apie įmokų į trečios pakopos pensijų fondus pasirinkimą „Vienos sąskaitos“ vadovas pabrėžė, kad šiuo atveju svarbus įmonei tekęs vaidmuo buvo darbuotojų švietimas.

„Natūralu, kad apsispręsti dėl ateities perspektyvų darbuotojai galėjo tik tuomet, kai buvo atsakyta į visus jų klausimus, išstudijuoti skaičiavimai ir palyginimai su „Sodros“ pensija, o INVL specialistų pristatymas padėjo sprendžiant investicijų pasirinkimo klausimą bei planuojant jų dydį. Darbuotojai itin palankiai įvertino mokestinį efektą, gaunamą tada, kai pensijų įmokas perveda įmonė“, - pabrėžė Š. Stanislovėnas.

Sulaukė didelio jaunos komandos įsitraukimo

Pasak vadovo, naujos motyvavimo priemonės pristatymas prasidėjo praėjusiais metais, o startavo šiemet, iškart po metinių pokalbių su darbuotojais.

„Ši iniciatyva buvo pasiūlyta vadovų, kadangi kaupimas ateities poreikiams Lietuvoje dar nėra tokia įprasta praktika kaip Skandinavijoje ar Vokietijoje. Nors mūsų komanda jauna, dauguma įvertino kaupimo pensijai poreikį ir naudą – šią motyvavimo priemonę pasirinko du trečdaliai darbuotojų“, -  sakė Š. Stanislovėnas.

Mato ir socialinį aspektą

„Vienos sąskaitos“ vadovas, kaip vieną iš ypatumų, kuo kaupimas pensijų fonduose skiriasi nuo kitų motyvacijos priemonių, įvardija socialinį aspektą.

„Ši priemonė yra socialiai atsakinga, skatinanti darbuotojus turėti geras pajamas ne tik šiandien, bet ir ateityje. Manau, kad kiekviena atsakinga bendrovė turėtų atlikti tam tikrą socialinę misiją parodydama savo darbuotojams, kaip naudotis šiuolaikiškais investavimo įrankiais. Mūsų šalyje finansinis raštingumas dar nepakankamas, todėl tai yra naudinga darbuotojams ir visuomenei“, - sakė Š. Stanislovėnas.

A.Cyba taip pat pabrėžia, kad darbdavio kaupimas pensijų fonduose yra ilgalaikio skatinimo priemonė, kuria siekiama sukaupti lėšų senatvei. Dėl to reikia nepamiršti, kad jei pinigai iš trečios pakopos fondo yra išsiimami anksčiau nei praėjus penkeriems metams nuo kaupimo pradžios ir nesulaukus nustatyto amžiaus, remiantis dabartine mokesčių sistema, taikomas 15 proc. gyventojų pajamų mokestis, kuris nuo 2019 metų jau sieks 20 proc. Taip pat kaupiant pensijų fonduose taikomi mokesčiai. 

Pradėti kaupti verta kuo anksčiau

Kaupti ne tik antros, bet ir trečios pakopos pensijų fonduose rekomenduojama norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų. Kuo vyresnis yra žmogus, tuo didesnę dalį pajamų jam reikia atsidėti šiam tikslui. Ekspertai žmogui iki 30 metų rekomenduoja atidėti 10 proc. uždirbamų pajamų, nuo 30 metų – apie 15 proc. pajamų, o pradėjus kaupti pensijai sulaukus 40 metų, gali neužtekti ir penktadalio atlyginimo tam, kad pavyktų užsitikrinti orią pensiją.

„Todėl, jeigu jau kaupiate pensijai patys, darbdavio mokama įmoka į trečios pakopos pensijų fondą taps papildomu indėliu į būsimą pensiją ir savo tikslų pasieksite greičiau ir lengviau“, - pabrėžė A. Cyba.

Remiantis esama šalies pensijų kaupimo sistema, trečios pakopos pensijų fonduose kaupti gali visi šalies gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar jie kaupia antroje pakopoje, ar turi draudžiamųjų pajamų. Nei trečios pakopos fondų, nei bendrovių, kuriose galima kaupti, skaičius neribojamas, o sprendimus dėl įmokų dydžio, dažnumo, periodiškumo, pasirinktų fondų skaičiaus priima pats žmogus.

„INVL Asset Management“ suteikia galimybę kaupti penkiuose trečios pakopos pensijų fonduose. Juos rekomenduojama rinktis pagal amžių ir toleruojamą riziką – sulaukus vyresnio amžiaus, mažinti riziką, taip pat įvertinti pensijų fondų rezultatus, taikomus mokesčius. 

[infogram id="a90d7ed0-38a1-4370-8833-f44f3975c5bb" prefix="hR1" format="interactive" title="TR:INVL2"]

Plačiau apie „INVL Asset Management“ siūlomas galimybes kaupti darbuotojų pensijai skaitykite čia: http://invl.com/verslui.

Investicijos į pensijų fondus yra susijusios su investicine rizika. Investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Praeities rezultatai negarantuoja ateities rezultatų. Valdymo įmonė negarantuoja investicijų pelningumo. Prieš priimdami sprendimą investuoti, turite susipažinti su taikomais atskaitymais (mokesčiais), fondo taisyklėmis ir kitais dokumentais, kuriuos galite rasti čia

Asmenims, dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupimo sistemoje, valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija yra proporcingai mažinama įstatymų nustatyta tvarka. Sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negalės būti nutraukta, išskyrus pirmą kartą sudarytą II pakopos pensijų kaupimo sutartį, kurią dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo šios sutarties sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei. Šiame tekste pateikiami skaičiavimai yra pagrįsti teoriniais modeliais juose nurodytomis sąlygomis, ir tokios prognozės nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
4 personalo vadovų tipai: kokio reikia jūsų įmonei Premium

Bendrovėms skirtingose stadijose yra reikalingi skirtingas funkcijas atliekantys ir skirtingus gebėjimus...

Vadyba
2018.10.31
Lietuvos bankas: algų didinimas kai kur pasiekė „lubas“ 10

Naujausia Lietuvos banko (LB) apklausa rodo, kad mažėja įmonių, kurios kelia algas, tačiau jos aktyviau ieško...

Vadyba
2018.10.31
Tyrimas: dauguma lietuvių nepritaria vienalytėms santuokoms 17

Didžioji dauguma lietuvių nenorėtų šeimoje turėti musulmono ir griežtai nepritaria tos pačios lyties asmenų...

Vadyba
2018.10.30
Žalą bus galima prisiteisti ir iš konkurento bendrojo pelno

Norint prisiteisti žalą dėl nesąžiningos konkurencijos veiksmų, bus galima pretenduoti ne tik į konkurento...

Finansai
2018.10.30
VVĮ vadovų kaita – dėsningas pokytis ar „valstietiška“ šienapjūtė Premium 2

Per dvejus metus nuo 2016 m. Seimo rinkimų 15-oje didžiųjų valstybės valdomų įmonių (VVĮ) Valstiečių ir...

Vadyba
2018.10.30
Kauno „Novametos“ verslo praktika: efektyvumą kelia ir nebrangios priemonės Premium 1

Kauno UAB „Novameta“, virtuvės įrangos viešbučiams, restoranams ir kitoms įmonėms gamintoja, apyvartai kelti...

Pramonė
2018.10.29
Kodėl vadovui taip svarbu turėti hobį Premium

Aukščiausio lygio vadovai gali džiaugtis patenkintomis karjeros ambicijomis, tačiau dažnas pripažįsta, kad,...

Vadyba
2018.10.29
Kaip rasti įmonės misiją Premium 4

„Mačiau jį žiauriai besikankinantį, visomis jėgomis įkniubusį į milžinišką akmenį. Įtempęs kojas ir rankas,...

Verslo klasė
2018.10.28
Nuo kitų metų mažėja tantjemoms taikoma mokesčių našta

Nuo 2019 m. mažėja socialinio draudimo įmokų tarifai, nes darbo užmokestį reikia dauginti iš koeficiento...

Finansai
2018.10.28
TOP20 didžiausių darbdavių algos: prieaugis nuo 3 iki 25% 2

Daugiausiai darbuotojų Lietuvoje turinčių organizacijų algų vidurkiai per metus augo daugiau nei...

Vadyba
2018.10.28
Pradedantieji randa ne po vieną finansų šaltinį

Planuojantieji pradėti verslą drąsiau būtų linkę skolintis nei anksčiau – tyrimo duomenimis, 2 iš 3 verslą...

Vadyba
2018.10.27
Kurie geidžiamiausi darbdaviai buvo dosniausi rugsėjį 1

Naujausi „Sodros“ duomenys atskleidžia, kokie atlyginimai vyravo liepos mėnesį tarp bendrovių, kurios šiemet...

Vadyba
2018.10.27
Verslai, kurių galėjo ir nebūti: 7 grįžusių emigrantų sėkmės istorijos Premium 3

Kol vis ieškoma būdų, kaip susigrąžinti bent dalį emigrantų, vis daugiau išvykusiųjų ne tik pargrįžta...

Vadyba
2018.10.26
„L’Oreal Baltic“: sprendimas centralizuoti veiklą iš Rygos nepasiteisino Premium

Grožio prekių bendrovė „L’Oreal Baltic“ atnaujino filialų darbą Lietuvoje ir Estijoje, nes anksčiau priimtas...

Nauja strateginė iniciatyva: sujungti korporacijų ir startuolių vertybes Rėmėjo turinys

Niekam ne paslaptis, kad, norint išlikti itin konkurencingoje šiandienos rinkoje, taikyti tradicinių verslo...

„Vienos sąskaitos“ darbuotojai kaupia pensijai: įvertino darbdavio įmokoms taikomas lengvatas Rėmėjo turinys 5

Nuo šių metų savo darbuotojams pradėjusi kaupti papildomą pensiją „INVL Asset Management“ valdomuose trečios...

Vadyba
2018.10.25
„Euroapotheca“ turi naują personalo vadovę 3

Baltijos šalyse, Švedijoje bei Lenkijoje vaistinių tinklus vienijanti įmonių grupė „Euroapotheca“ įkūrė...

Vadyba
2018.10.25
Didžiausi algų vidurkiai ir medianos rugsėjį: nuo 2.989 iki 19.212 Eur 9

Naujausi „Sodros“ duomenys atskleidžia, kokie atlyginimai rugsėjį vyravo tarp dosniausių Lietuvos darbdavių.

Vadyba
2018.10.25
Kai darbuotojai gali dirbti kaip nori ir kada nori Premium 4

Siekdamos didinti produktyvumą ir mažinti darbuotojų kaitą kai kurios bendrovės ryžtasi radikaliems pokyčiams...

Vadyba
2018.10.24
Vakarų laivų gamyklos patirtis: „kadrų skyrių“ transformavo į personalo vadybos ekspertinį centrą Premium 3

Įrenginiai ir technologiniai sprendimai negarantuos gerų įmonės rezultatų, jei darbuotojai neišnaudos viso...

Vadyba
2018.10.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau