Kas tai? Eksperto įžvalgos

Quo vadis, telekomunikacijos?

Publikuota: 2018-09-19

Lūšių ežero viduryje iš medinės valties telefonu katalonas paauglys tiesiogiai siunčia vaizdo transliaciją draugams į Barseloną. Rusnės žuvies rūkytojas TV pulteliu atsisuka vakarykštę „Panoramą“. Uzbekas Vilniuje keleivius susirenka telefonu prisijungęs prie abiejų pavėžėjimo platformų. Danai paprašė Europos Komisijos danguje subraižyti dronų greitkelius. Viskas po senovei – valtis, dūmai, prekijai ir žvilgsniai į dangų. Tik ar atsimeni, Homo sapiens, kad taip neseniai dvidešimt metų laukei, kol įves laidinį telefoną?   

Eilių buvo daug ir įvairių: prie dešros, drabužių, skalbimo mašinų, automobilių... Eilė buvo ir prie laidinio telefono. Bet priverstinai pabuvęs homo sovieticus, žmogus tapo homo consumens, o eilės tapo rinkomis. Netrukus Lietuvoje prasidėjo telefono ryšio plėtra ir modernizavimas, o mobilusis ryšys ir internetas sugriovė paskutines sienas bei visiems laikams pakeitė žmonių suvokimą apie tai, kas yra pasiekiama ir įmanoma.

Dirbo „iš pašaukimo“

Telekomunikacijų lūžiui lemiamą įtaką turėjo technologijų kaita. Anuomet vien telefono stočiai reikėjo statyti atskirą kelių aukštų pastatą. Negana to, jo statytojai gaudavo didesnius atlyginimus nei žmonės, kurie vėliau tame pastate dirbo.

nuotrauka::3 right

Profesinę veiklą ką tik baigusi ilgametė „Telia“ personalo vadovė Zita Bložienė ano laikmečio telekomunikacijų sektoriaus darbuotojus apibūdina vienu žodžiu: bendruomenė.

„Buvo daug žmonių, kurie ateidavo iš pašaukimo ar giminės tradicijų – ryšininku buvęs ne tik tėvas ar senelis, ryšio liniją būdavo tiesęs net ir prosenelis. Bendruomeniškumo dvasia telekomunikacijose būdavo labai stipri“, – prisimena Z. Bložienė.

Prasidėjus skaitmenizacijai, rinkoje išaugo aukštos kvalifikacijos specialistų poreikis, kurie visoje Lietuvoje pastatė daugybę skaitmeninių stočių, paklojo tūkstančius kilometrų laidų.

Pertvarkant tuometinį „Lietuvos telekomą“ ir uždarant analogines stotis, reikėjo atleisti ar pakeisti apie 7 tūkst. darbuotojų, ir Z. Bložienė buvo tas žmogus, su kuriuo daugelis jų sprendė savo ateities perspektyvas.

Vykstant šiam procesui neapsieita ir be kuriozų: antai dvi iš darbo išeiti nenorėjusios darbuotojos beveik dvejus metus sėdėjo tuščioje Kauno telefonų stotyje.

„Veisėjuose, pamenu, uždarinėjome analoginę telefonų stotį. Atvažiuoju, kaime plevėsuoja išdraskytos šiltnamių plėvelės, išklypę varteliai. Sakau, jums čia tiek daug darbo yra – pasiūlykite savo paslaugas už pinigus, pamatysite, kiek veiklos bus. Tai tas dzūkas parašė Tapio Paarmai, kad aš inžinierius siunčiu tvorų dažyti. O jis jam atrašė, kad man padėkotų už verslo planą“, – šypsosi Z. Bložienė.

Ateitis priklauso kūrėjams

Du dešimtmečius Lietuvoje ir Švedijoje mobiliojo ryšio tinklus kūręs Mindaugas Varanauskas teigia, kad įdomiausia jam yra stebėti technologinius virsmus, kurie kiekvienais metais atneša vis kažką naujo.

„Prieš statydami 2G ryšio antenas imdavome žemėlapį, žiūrėdavome reljefinius aukščius ir patys skaičiuodavome, kur ir kaip sklis bangos. Su 3G atsirado programos, kurios padėdavo apskaičiuoti ryšio algoritmus, o dabar turime save optimizuojantį tinklą, kuris pagal vartotojo vietą keičia antenos kampą.

Virsmas nuo fizikinio iki dirbtinio intelekto lygio telekomunikacijų sektoriuje yra labai ryškus. Jeigu anksčiau reikėjo žmonių, kurie supranta radijo elektroniką, tai dabar reikia programuotojų. Juodus ekranus su žaliomis raidėmis pakeitė ekranai su aplikacijomis. Ateityje apskritai liks tik kūrėjų komandos, visa kita prižiūrės technika. Žmogaus užduotis bus suprogramuoti kryptis ir nurodymus“, – sako „Telia“ tinklo vadovas M. Varanauskas.

nuotrauka::1 left

Pasak jo, kūryba yra vienintelė kompetencija, kurios neperims technologijos, kurias mes, žmonės, gaminame ir tobuliname tam, kad jos mus išlaisvintų nuo kasdienių rutininių darbų.

„Apsikeitimas informacija įgalino žmones išlįsti iš urvų, kiautų ir sovietinių butų. Bendraudami galime padaryti daugiau nei vieni. Tuo paremta visa žmogaus vystymosi istorija. Telekomunikacijos stipriai pastūmėjo civilizaciją į priekį. Ir jos niekur nedings: ryšiai yra ir bus tokia pat duotybė, kaip elektra ar vandentiekis. Gal net didesnė. Po dešimtmečio porai minučių dingęs internetas bus daug blogiau nei dingęs vanduo“, – sako M. Varanauskas.

Žmonijos žinias jis lygina su horizontu, kuris akimirksniu neišsiplečia per kilometrą. Kiekvienas atradimas, inovacija, idėja šį horizontą stumteli tik per vos įžvelgiamą pikselį. Todėl nereikia būti A. Einsteinu ar I. Newtonu, kad pakeistum pasaulį – jis keičiasi ir žinių horizontas plečiasi didžiuliu pločiu ir greičiu.   

Jei stovi vietoje, tai judi atgal

Prieš du dešimtmečius savo vystymosi užuomazgose buvęs internetas dabar išplito ir yra prieinamas praktiškai visur. Pasaulis ieško „sekančio didelio dalyko“, kuriuo kėsinasi tapti bent kelios technologijos – dirbtinis intelektas, papildytoji realybė, galų gale blokų grandinės (angl. blockchain) technologija.

Paslaugos ir idėjos, o ne infrastruktūra, tampa telekomunikacijų verslo varomąja jėga. Proveržį kuria ne esami ryšių tinklai ar ryšio paslaugos, o tai, kas jomis pasinaudojant sukuriama.

nuotrauka::2 right

„Blockchain“ dabar dar rašome kabutėse, kaip kažkada rašėme žodį „Internetas“. Nors ji vadinama didžiausia inovacija nuo interneto laikų, technologiškai tai nieko nauja. Realus paradigminis pokytis įvyks su autonominiais įrenginiais, automobiliais ir procesais. Tai tikrai iš esmės keis darbo jėgos pasiskirstymą ir mūsų gyvenimo būdą“, – sako „Telia“ produktų ir komercijos vadovas Robertas Žudys.

Telekomunikacijų ekspertas teigia, kad šios rinkos milžinės šiuo metu vykdo didžiulę transformaciją, kuri leis kurti naujos kartos verslą. Jos turi viską: išteklius, investicijas, grynųjų srautus ir gerą skaitmeninių verslų išmanymą. Bet to negana – jei nori likti aktualūs, telekomunikacijų verslai turi investuoti į startuolius, tapti rizikos kapitalo fondais.

„Telekomunikacijų sektorius dabar stengiasi nelikti ten, kur liko elektros, dujų ar vandens tinklai, o būti naujų verslo idėjų platforma. Kaip picos pagrindas, ant kurio pats susidėliosi savo skonį. Kitu atveju grįš ten, kur buvo senieji telekomai, kurių gyvenimas buvo geras tol, kol komutacinėse spintose mirksėjo žalios lemputės“, – teigia R. Žudys.

Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Antai viena Danijos bendrovė jau dabar prašo Europos Komisijos dronams subraižyti greitkelius danguje. Tai – toliaregiškas žingsnis, kursiantis pridėtinę vertę, nes 5G technologija sujungs visą autonominių daiktų ir mašinų ekosistemą. Dirbtinio intelekto valdomi autonominiai įrenginiai vykdys užduotis fiziniame pasaulyje.

Ryšių tinklai jau sujungė žmones su žmonėmis, dabar į šį tinklą jungiami daiktai, o ateityje jis pats prisitaikys prie žmonių ir įrenginių poreikių. Išmaniuosius telefonus pakeis balsu, o dar vėliau – ir mintimis valdomi įrenginiai.

Tačiau kad ir kaip technologijos pakeis pasaulį, vienas dalykas išliks toks pat: toliau bendrausime, dalinsimės žiniomis, ieškosime ir kursime. Ir tam pirmiausiai reikės kūrybingų žmonių.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Geidžiamiausių darbdavių algų rodikliai rugpjūtį

Naujausi „Sodros“ duomenys atskleidžia, kokie atlyginimai vyravo liepos mėnesį tarp geidžiamiausių šalies...

Vadyba
2018.09.30
Ką gali ir ko negali 50+ kartos darbuotojai Premium 15

50+ karta yra racionali, moka įveikti iššūkius, dirbti kūrybingai ir at­sakingai, siekti re­zul­tato, tačiau...

Vadyba
2018.09.29
Misija – įpėdinis: kaip nesužlugdyti perduodamo verslo 4

Kas yra šeimos verslo perdavimas? Kad ir kokį procesą įsivaizduotume, tai tikrai nėra vien garbingos šeimos...

Finansai
2018.09.29
TOP20 didžiausių darbdavių algos: dosniausių trejetuke – ligoninė

Lietuvos bendrovių rugpjūčio mėnesio atlyginimų duomenys rodo, kad tarp didžiausių šalies darbdavių,...

Vadyba
2018.09.29
K. Bagdonavičius palieka „Ergo“ Baltijos šalyse 4

„Ergo“ draudimo bendrovių Baltijos šalyse valdybos pirmininkas ir gyvybės draudimo „Ergo Life Insurance SE“...

Vadyba
2018.09.28
Keičiasi „Telia Lietuvos“ valdybos pirmininkas 1

Telekomunikacijų AB „Telia Lietuva“ valdybos pirmininkė Henriette Wendt atsistatydina.

Vadyba
2018.09.28
Subraškėjo „Teslos“ vadovo Musko kėdė 5

Ketvirtadienį JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) padavė į teismą Eloną Muską už tai, kad jis...

Vadyba
2018.09.28
Grybauskaitė: pažeisdami moterų teises kenkiame ekonomikai 3

Moterų pasaulio lyderių tarybai pirmininkaujanti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė Jungtinių Tautų (JT)...

Vadyba
2018.09.28
Kaip buvęs vienuolis pradėjo verslą: sukūrė programėlę, kuria naudojasi 31 mln. vartotojų

Po dešimtmečio, praleisto budistų vienuolyne, Andy Puddicombe‘as nusprendė pasidalyti įgyta patirtimi su...

Vadyba
2018.09.27
Specialistai darbą renkasi ir pagal biurą Rėmėjo turinys 8

Planuojant bei įrengiant šiuolaikinius biurus darbo turi ne tik architektai, bet ir personalo specialistai.

Vadyba
2018.09.27
Verslininkai: parodų aukso amžius baigėsi, bet dalyvauti jose vis tiek verta Premium

Namų interjero ir dizaino paroda „Maison & Objet“, rugsėjį vykusi Paryžiuje, yra viena brangiausių Europos...

Rinkodara
2018.09.26
A. Izgorodinas paliko pramonininkus ir perėjo į „SME Finance“

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas palieka Lietuvos pramoninkų konfederaciją ir pereina dirbti į faktoringo...

Vadyba
2018.09.26
Barjeras, nuleidžiamas pusiaukelėje 11

Darbo rinkai vis stipriau jaučiant darbuotojų stygių, ryškėja darbdavių požiūrio į darbuotojų amžių...

Vadyba
2018.09.26
Prarastoji ar dar neatrastoji 50+ karta: kaip vyresniuosius išlaikyti darbo rinkoje Premium 2

Verslas trimituoja apie žlugdantį darbo jėgos trūkumą, tačiau vyresni nei 50-ies darbuotojai neretai jaučiasi...

Vadyba
2018.09.26
Kepinių gamybos milžinė „pažaliavo“

„Grupo Bimbo“, duonos ir konditerijos gaminių milžinė, paskelbė, kad iki 2025 m. visa kompanijos sunaudojama...

Vadyba
2018.09.25
Kur algų medianos rugpjūtį buvo didžiausios 8

Šių metų rugpjūtį didžiausiomis algų medianomis pasižymėjo farmacijos ir technologijų bendrovės, rodo...

Vadyba
2018.09.25
Pasikeitė darbuotojų skaičiaus apskaičiavimas

2018 m. rugsėjo 22 d. įsigaliojo atnaujintos vidutinio sąrašinio darbuotojų skaičiaus apskaičiavimo taisyklės.

Finansai
2018.09.25
Požymiai, rodantys, kad esate darboholikas Premium

Jei darbuotojas iki išnaktų tūno biure, dar nereiškia, kad jis yra darboholikas. Tačiau jei jis jaudinasi,...

Vadyba
2018.09.24
„Strategy Labs“ turi naują vadovą ir partnerį 6

Konsultacijų įmonėje „Strategy Labs“, kuri priklauso verslo paslaugų grupei „Lewben Group“,  nuo spalio 1 d.

Vadyba
2018.09.24
Iki 2022 m. pusė darbuotojų turės išmokti naujų įgūdžių Premium

Dėl diegiamų technologijų pusė pasaulio darbuotojų nebeturės reikiamų įgūdžių savo darbams atlikti. Reikės...

Vadyba
2018.09.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau