Kas tai? Eksperto įžvalgos

Quo vadis, telekomunikacijos?

Reklama publikuota: 2018-09-19
svg svg

Lūšių ežero viduryje iš medinės valties telefonu katalonas paauglys tiesiogiai siunčia vaizdo transliaciją draugams į Barseloną. Rusnės žuvies rūkytojas TV pulteliu atsisuka vakarykštę „Panoramą“. Uzbekas Vilniuje keleivius susirenka telefonu prisijungęs prie abiejų pavėžėjimo platformų. Danai paprašė Europos Komisijos danguje subraižyti dronų greitkelius. Viskas po senovei – valtis, dūmai, prekijai ir žvilgsniai į dangų. Tik ar atsimeni, Homo sapiens, kad taip neseniai dvidešimt metų laukei, kol įves laidinį telefoną?   

Eilių buvo daug ir įvairių: prie dešros, drabužių, skalbimo mašinų, automobilių... Eilė buvo ir prie laidinio telefono. Bet priverstinai pabuvęs homo sovieticus, žmogus tapo homo consumens, o eilės tapo rinkomis. Netrukus Lietuvoje prasidėjo telefono ryšio plėtra ir modernizavimas, o mobilusis ryšys ir internetas sugriovė paskutines sienas bei visiems laikams pakeitė žmonių suvokimą apie tai, kas yra pasiekiama ir įmanoma.

Dirbo „iš pašaukimo“

Telekomunikacijų lūžiui lemiamą įtaką turėjo technologijų kaita. Anuomet vien telefono stočiai reikėjo statyti atskirą kelių aukštų pastatą. Negana to, jo statytojai gaudavo didesnius atlyginimus nei žmonės, kurie vėliau tame pastate dirbo.

nuotrauka::3 right

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Profesinę veiklą ką tik baigusi ilgametė „Telia“ personalo vadovė Zita Bložienė ano laikmečio telekomunikacijų sektoriaus darbuotojus apibūdina vienu žodžiu: bendruomenė.

„Buvo daug žmonių, kurie ateidavo iš pašaukimo ar giminės tradicijų – ryšininku buvęs ne tik tėvas ar senelis, ryšio liniją būdavo tiesęs net ir prosenelis. Bendruomeniškumo dvasia telekomunikacijose būdavo labai stipri“, – prisimena Z. Bložienė.

Prasidėjus skaitmenizacijai, rinkoje išaugo aukštos kvalifikacijos specialistų poreikis, kurie visoje Lietuvoje pastatė daugybę skaitmeninių stočių, paklojo tūkstančius kilometrų laidų.

Pertvarkant tuometinį „Lietuvos telekomą“ ir uždarant analogines stotis, reikėjo atleisti ar pakeisti apie 7 tūkst. darbuotojų, ir Z. Bložienė buvo tas žmogus, su kuriuo daugelis jų sprendė savo ateities perspektyvas.

Vykstant šiam procesui neapsieita ir be kuriozų: antai dvi iš darbo išeiti nenorėjusios darbuotojos beveik dvejus metus sėdėjo tuščioje Kauno telefonų stotyje.

„Veisėjuose, pamenu, uždarinėjome analoginę telefonų stotį. Atvažiuoju, kaime plevėsuoja išdraskytos šiltnamių plėvelės, išklypę varteliai. Sakau, jums čia tiek daug darbo yra – pasiūlykite savo paslaugas už pinigus, pamatysite, kiek veiklos bus. Tai tas dzūkas parašė Tapio Paarmai, kad aš inžinierius siunčiu tvorų dažyti. O jis jam atrašė, kad man padėkotų už verslo planą“, – šypsosi Z. Bložienė.

Ateitis priklauso kūrėjams

Du dešimtmečius Lietuvoje ir Švedijoje mobiliojo ryšio tinklus kūręs Mindaugas Varanauskas teigia, kad įdomiausia jam yra stebėti technologinius virsmus, kurie kiekvienais metais atneša vis kažką naujo.

„Prieš statydami 2G ryšio antenas imdavome žemėlapį, žiūrėdavome reljefinius aukščius ir patys skaičiuodavome, kur ir kaip sklis bangos. Su 3G atsirado programos, kurios padėdavo apskaičiuoti ryšio algoritmus, o dabar turime save optimizuojantį tinklą, kuris pagal vartotojo vietą keičia antenos kampą.

Virsmas nuo fizikinio iki dirbtinio intelekto lygio telekomunikacijų sektoriuje yra labai ryškus. Jeigu anksčiau reikėjo žmonių, kurie supranta radijo elektroniką, tai dabar reikia programuotojų. Juodus ekranus su žaliomis raidėmis pakeitė ekranai su aplikacijomis. Ateityje apskritai liks tik kūrėjų komandos, visa kita prižiūrės technika. Žmogaus užduotis bus suprogramuoti kryptis ir nurodymus“, – sako „Telia“ tinklo vadovas M. Varanauskas.

nuotrauka::1 left

Pasak jo, kūryba yra vienintelė kompetencija, kurios neperims technologijos, kurias mes, žmonės, gaminame ir tobuliname tam, kad jos mus išlaisvintų nuo kasdienių rutininių darbų.

„Apsikeitimas informacija įgalino žmones išlįsti iš urvų, kiautų ir sovietinių butų. Bendraudami galime padaryti daugiau nei vieni. Tuo paremta visa žmogaus vystymosi istorija. Telekomunikacijos stipriai pastūmėjo civilizaciją į priekį. Ir jos niekur nedings: ryšiai yra ir bus tokia pat duotybė, kaip elektra ar vandentiekis. Gal net didesnė. Po dešimtmečio porai minučių dingęs internetas bus daug blogiau nei dingęs vanduo“, – sako M. Varanauskas.

Žmonijos žinias jis lygina su horizontu, kuris akimirksniu neišsiplečia per kilometrą. Kiekvienas atradimas, inovacija, idėja šį horizontą stumteli tik per vos įžvelgiamą pikselį. Todėl nereikia būti A. Einsteinu ar I. Newtonu, kad pakeistum pasaulį – jis keičiasi ir žinių horizontas plečiasi didžiuliu pločiu ir greičiu.   

Jei stovi vietoje, tai judi atgal

Prieš du dešimtmečius savo vystymosi užuomazgose buvęs internetas dabar išplito ir yra prieinamas praktiškai visur. Pasaulis ieško „sekančio didelio dalyko“, kuriuo kėsinasi tapti bent kelios technologijos – dirbtinis intelektas, papildytoji realybė, galų gale blokų grandinės (angl. blockchain) technologija.

Paslaugos ir idėjos, o ne infrastruktūra, tampa telekomunikacijų verslo varomąja jėga. Proveržį kuria ne esami ryšių tinklai ar ryšio paslaugos, o tai, kas jomis pasinaudojant sukuriama.

nuotrauka::2 right

„Blockchain“ dabar dar rašome kabutėse, kaip kažkada rašėme žodį „Internetas“. Nors ji vadinama didžiausia inovacija nuo interneto laikų, technologiškai tai nieko nauja. Realus paradigminis pokytis įvyks su autonominiais įrenginiais, automobiliais ir procesais. Tai tikrai iš esmės keis darbo jėgos pasiskirstymą ir mūsų gyvenimo būdą“, – sako „Telia“ produktų ir komercijos vadovas Robertas Žudys.

Telekomunikacijų ekspertas teigia, kad šios rinkos milžinės šiuo metu vykdo didžiulę transformaciją, kuri leis kurti naujos kartos verslą. Jos turi viską: išteklius, investicijas, grynųjų srautus ir gerą skaitmeninių verslų išmanymą. Bet to negana – jei nori likti aktualūs, telekomunikacijų verslai turi investuoti į startuolius, tapti rizikos kapitalo fondais.

„Telekomunikacijų sektorius dabar stengiasi nelikti ten, kur liko elektros, dujų ar vandens tinklai, o būti naujų verslo idėjų platforma. Kaip picos pagrindas, ant kurio pats susidėliosi savo skonį. Kitu atveju grįš ten, kur buvo senieji telekomai, kurių gyvenimas buvo geras tol, kol komutacinėse spintose mirksėjo žalios lemputės“, – teigia R. Žudys.

Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Antai viena Danijos bendrovė jau dabar prašo Europos Komisijos dronams subraižyti greitkelius danguje. Tai – toliaregiškas žingsnis, kursiantis pridėtinę vertę, nes 5G technologija sujungs visą autonominių daiktų ir mašinų ekosistemą. Dirbtinio intelekto valdomi autonominiai įrenginiai vykdys užduotis fiziniame pasaulyje.

Ryšių tinklai jau sujungė žmones su žmonėmis, dabar į šį tinklą jungiami daiktai, o ateityje jis pats prisitaikys prie žmonių ir įrenginių poreikių. Išmaniuosius telefonus pakeis balsu, o dar vėliau – ir mintimis valdomi įrenginiai.

Tačiau kad ir kaip technologijos pakeis pasaulį, vienas dalykas išliks toks pat: toliau bendrausime, dalinsimės žiniomis, ieškosime ir kursime. Ir tam pirmiausiai reikės kūrybingų žmonių.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
VŽ klausomiausi podkastai kovą

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Prognozuojama, kad darbuotojų kaita šiemet augs pusantro karto: kaip reikia keistis vadovams Premium 4

Daugelis, prasidėjus karui, manė, kad darbuotojų migracija bus kur kas mažesnė ar sustos. Visgi, anot...

Vadyba
12:50
„Compensa“ valdybai vadovauja T. Milašius

Tomas Milašius perima vadovavimą Baltijos šalyse paslaugas teikiančiai gyvybės draudimo bendrovei „Compensa...

Vadyba
12:30
„Sodra“: ligos išmoką už dvi pirmas nedarbingumo dienas gaus visi darbuotojai 1

Darbuotojui susirgus, nuo balandžio 1 d. kiekvienas darbdavys mokės jam ligos išmoką už dvi pirmąsias...

Vadyba
11:44
Psichologas J. Burokas: ukrainiečiai kur kas tvirtesni už mus Premium

„Pasitraukusieji nuo karo išgyveno įvairiausių patirčių ir, mano galva, nėra tokie trapūs, kaip mums kartais...

Laisvalaikis
11:03
Specialistų trūksta, alga ne per didžiausia: stringa Kibernetinio saugumo centro vadovo paieška Premium 1

Krašto apsaugos ministerijai (KAM) kol kas sunkiai sekasi surasti naująjį Nacionalinio kibernetinio saugumo...

Inovacijos
05:45
Euro zonoje nedarbas vasarį siekė 6,8%, Lietuvoje – 7%

Vasarį euro zonoje darbo neturėjo 6,8% darbo ieškančių asmenų – 0,1 proc. punkto mažiau nei sausio mėnesį.

Vadyba
2022.03.31
Tarp TOP 20 įtakingiausiųjų – nauji vardai

Šių metų potencialios įtakos indekso TOP 20 kone pusė pernai čia nebuvusių vardų. Tarp naujai patekusių yra...

Rinkodara
2022.03.31
Viliasi, kad naujas bandymas perkrauti valstybės tarnybą nemeluos Premium 5

Ingridos Šimonytės Vyriausybė puoselėja planus padėti viešojo administravimo sistemos pertvarkos pagrindus,...

Verslo aplinka
2022.03.31
„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių 1

„Tūkstantmečio mokyklų“ programoje dalyvaus 54 iš 60 savivaldybių, sako Jurgita Šiugždinienė, Švietimo,...

Vadyba
2022.03.30
Tadas Dovbyšas: stipri organizacijos kultūra – geriausia instrukcija visiems gyvenimo atvejams Verslo tribūna

Nepaisant rimtus išbandymus atnešusio pandeminio laikotarpio, draudimo bendrovė ERGO stiprino tiek komandos...

PowerUP
2022.03.30
Iš „Inter Rao Lietuva“ stebėtojų tarybos pasitraukė J. Garbaravičius ir R. Davidovičius 2

Verslininkas Jonas Garbaravičius pasitraukė iš Rusijos energetikos milžinės „Inter RAO“ netiesiogiai...

Pramonė
2022.03.29
Geidžiamiausių darbdavių vasario atlygio medianos Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kokias algų medianas šių metų antrąjį mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.03.29
V. Vasiliauskas: geras, kompetentingas biurokratas yra vertybė Premium 16

Vyriausybė tikisi pradėti viešojo administravimo reformos įgyvendinimą. Pasak premjerės patarėjo Vito...

Verslo aplinka
2022.03.29
Atidaromas didžiausias dienos SPA centras Vilniaus mieste Verslo tribūna 1

Vilniaus senamiestyje, verslo ir laisvalaikio komplekse „Bokšto skveras“, vilniečiams ir miesto svečiams...

Verslo aplinka
2022.03.29
Startuolio savo noru nepaliko nė vienas darbuotojas: ką galima būtų pritaikyti ir kitoms organizacijoms Premium 3

Lietuviškas transporto užsakymų valdymo startuolis „GoRamp“ per pastaruosius kelerius metus užaugino komandą...

Vadyba
2022.03.28
Kokias algų medianas vasarį mokėjo didžiausi šalies darbdaviai Premium

„Sodros“ duomenys rodo, kad šių metų vasarį ant aukščiausiojo atlyginimų medianų laiptelio ir toliau laikosi...

Vadyba
2022.03.28
Ukrainiečių įdarbinimas: procesas palengvintas, tačiau dar yra likę daug nežinomųjų Premium

Kalbinti verslų atstovai, nors ir giria pagreitėjusį procesą, kartu pripažįsta, kad dar yra daug tobulintinų...

Vadyba
2022.03.28
Rusiją palaikantys darbuotojai – kaip elgtis vadovui? 2

Šiuo metu vadovams iškyla daug nestandartinių klausimų. Vienas iš jų – kaip elgtis su Rusijos karinius...

Vadyba
2022.03.26
Patarimai startuoliams: kaip suburti sėkmingą komandą

60% naujų įmonių susidūrė su problemomis įkūrėjų komandoje, primena „TechHub“ preakceleratorius. Tinkamai...

Gazelė
2022.03.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku