Griežtesni reikalavimai neišbaidė „Gazelių“ – į sąrašą pateko arti 3.000 bendrovių

Šiemet sparčiausiai augusių bendrovių sąrašą tikrino dar daugiau institucijų. Patikros rėčio neįveikė kas antra bendrovė.
Šiemet įvedus itin griežtus projekto Gazelė 2018 atrankos kriterijus, į sąrašą pateko kiek daugiau nei 2.900 įmonių. Pernai jų buvo arti 4.000. Pirminius kriterijus įmonės apyvarta, palyginti 2017 m. su 2015 m., augo ne mažiau kaip 20%, o paskutiniais lyginamaisiais metais, 2017 m., įmonė dirbo pelningai atitiko apie 6.000 bendrovių.
Tačiau buvo tikrinami ir kiti dalykai: ar nėra didelių įsiskolinimų Sodrai ir Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), ar bendrovėje prasižengimų neužfiksavo Valstybinė darbo inspekcija.
Būtent šių įmonių pastabos ir praretino Gazelės 2018 gretas. Tačiau į sąrašą patekusių įmonių skaičius vis tiek įspūdingas. Sąrašą, sudarytą abėdėlės tvarka, galima pažiūrėti čia.
Visų projekte dalyvaujančių bendrovių pardavimo pajamos 2017 m. siekė 3,1 mlrd. Eur, arba 1,7 karto daugiau nei 2015 m. Tradiciškai daugiausia pajamų praėjusiais metais uždirbo prekybos (1,03 mlrd. Eur), transporto (464 mln. Eur) ir statybos (419 mln. Eur) įmonės.
Nebijančios kalbėti
Jau antri metai, kai atrankoje matuojamas pajamų augimas per trumpesnį laikotarpį. Anksčiau buvo lyginamas pokytis per 4 metus, dabar analizuojami 3 metai. Toks sprendimas leidžia realiau vertinti įmonės augimą.
Be to, šiemet buvo naudojamasi naujausiais duomenimis įmonių 2017 m. finansinėmis ataskaitomis. Taigi tos bendrovės, kurios nustatytu laiku Registrų centrui nepateikė informacijos, gali kaltinti tik pačios save net jei jų augimas buvo įspūdingas, į Gazelės sąrašą jos įtrauktos nebuvo.
Net ir tai, kad įmonė praėjo patikros filtrą ir yra pačiame sąrašo viršuje, negarantuoja, kad būtent ji bus apdovanota kaip Metų gazelė viskas priklauso nuo vadovo ir akcininkų požiūrio.
Verslo žinios, kurios Gazelės konkursą šiemet organizuoja jau 15 kartą, visuomet laikosi nuostatos, kad šį titulą pelniusios įmonės vadovai nori dalytis patirtimi, pasiteisinusiais sprendimais, klaidomis, kurių neišvengia nė vienas verslininkas. Jei įmonė yra uždara, bijanti viešumo, nėra linkusi pasakoti apie savo nueitą kelią, tuomet ji negali būti apdovanota Metų gazelės titulu.
Vis dėlto dauguma verslininkų supranta, kad kuo plačiau dalysis patirtimi, kuo atviriau kalbės apie nueitą kelią, tuo ne tik taps patrauklesni visuomenei, klientams ir darbuotojams, bet ir paskatins kitus imtis savo verslo. Pavyzdžiui, Evaldas Kinderis, UAB Švaros broliai bendraturtis, pernai atvirai pasakojo, kaip Gazelė 2017 titulą pelniusi įmonė vienu metu buvo atsidūrusi aklavietėje ir kokie sprendimai padėjo verslui iš jos išsikapstyti ir vėl sėkmingai augti.
Kitokios konferencijos
Pono Kinderio pranešimą ir apie kitų verslininkų patirtį bus galima išgirsti Gazelės konferencijose. Šiemet jos bus kitokios bus ne tik įdomūs pranešėjai, bet ir atskiroje salėje veiks praktikų tribūna. Čia ekspertai patars, kaip gauti finansavimą šiandien, kad jau rytoj būtų galima pradėti augti, paaiškins, kur dažniausiai suklumpa smulkusis ir vidutinis verslas, nurodys, kokie žingsniai labiausiai pasiteisina pradedant eksportuoti.
Taip pat konferencijose dalyvaus to regiono savivaldybių atstovai, kurie paaiškins apie paramą, kuria smulkusis verslas gali pasinaudoti. Į konkrečius verslininkų klausimus atsakys ir VMI atstovai, ūkio ministerijos atstovai papasakos apie galimybes pasinaudoti ES parama.
Pirmoji konferencija, kuri skirta Vilniaus ir Utenos regionų verslininkams, vyks rugsėjo 20 d. sostinėje.
Gazelė 2018 atrankos kriterijai
Bet kokios nuosavybės įmonės, pradėjusios veiklą ne vėliau kaip 2014 m. sausio 1 d.
2015 m. įmonės apyvarta buvo 100.0003 mln. Eur.
Apyvarta, palyginti 2017 m. su 2015 m., augo ne mažiau kaip 20%.
Paskutiniais lyginamaisiais metais 2017 m. įmonė dirbo pelningai.
Kaupiamasis įmonės pelnas 20152017 m. laikotarpiu yra teigiamas.
Įmonė projekte nedalyvauja, jeigu 2017 m. pabaigoje skola Sodrai viršijo 1.000 Eur.
Įmonė projekte nedalyvauja, jei paskutinę mokestinių metų dieną (2016 12 31 ir 2017 12 31) įmonės skola Valstybinei mokesčių inspekcijai buvo didesnė nei 10.000 Eur arba 20162017 m. buvo vykdytas bent vienas mokėjimų išieškojimas iš sąskaitų.
Įmonė projekte nedalyvauja, jeigu Valstybinė darbo inspekcija yra nustačiusi nelegalaus ar nedeklaruoto darbo atvejų už 2017 m.
Į sąrašą įtrauktos tos įmonės, kurios iki 2018 m. gegužės 31 d. yra pateikusios finansines ataskaitas Registrų centrui.
Svarbus kriterijus vertinant įmones skaidrumas ir viešumas. Įmonė turi tvarkingai mokėti LR įstatymuose numatytus mokesčius ir kasdienėje veikloje vadovautis geros verslo praktikos principais.
Įmonė nebijo viešumo ir nori atvirai dalytis savo patirtimi.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Vadyba
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti