Naujų motyvacijos būdų paieškos: „Baltic Maintenance“ pasirinko kaupimą darbuotojų pensijai

Publikuota: 2018-08-23
„Baltic Maintenance“ direktorius Laimonas Masiliūnas.
„Baltic Maintenance“ direktorius Laimonas Masiliūnas.

Orlaivių komponentų techninės priežiūros įmonės „Baltic Maintenance“ direktorius Laimonas Masiliūnas pastebi, kad ieškant darbuotojų jau pasitaiko kandidatų, kurie teiraujasi, ar įmonė tarp papildomų naudų darbuotojui siūlo ir kaupimą pensijų fonde. Beveik tris dešimtis darbuotojų turinti įmonė nuo šių metų savo motyvacijos sistemą papildė kaupimu trečios pakopos pensijų fonduose, valdomuose „INVL Asset Management“.

Pasitelkė siekdami išlaikyti darbuotojus

L. Masiliūnas, paklaustas, kodėl jo vadovaujama įmonė pasitelkė dar vieną motyvavimo priemonę, atsakė, kad tai lėmė poreikis išlaikyti gerus darbuotojus.

„Mūsų įmonės veikla yra siaura, tad darbo rinkoje, bent jau Lietuvoje, gerų ir kvalifikuotų specialistų yra mažai. Jokia mokymo įstaiga nerengia komponentų remontininkų ir kitų siauro profilio aviacijos specialistų – juos rengiame patys ir norime išlaikyti. Dėl to ieškome būdų, kaip efektyviai motyvuoti darbuotojus, pasiūlant efektyvius trumpalaikius ir ilgalaikius skatinimo būdus. Įmokos į darbuotojų trečios pakopos pensijų fondus yra ilgalaikio motyvavimo priemonė. Ją taikome nuo metų pradžios ir tikimės, kad rezultatai bus geri“, - sakė L. Masiliūnas.

Sprendimą paskatino ir asmeninė patirtis

Vadovo teigimu, mintis pasitelkti papildomą motyvavimo priemonę – įmokas į darbuotojų pensijų fondus – atsirado remiantis asmenine patirtimi.

„Pasirinkome „INVL Asset Management“ valdomus fondus, nes pats esu buvęs „Invaldos“ akcininkas, tad man šios grupės įmonės yra žinomos. Be to, savo pensijai kaupti pasirinkau tuometinės „Finastos“ antros pakopos pensijų fondą, kurį šiuo metu valdo „INVL Asset Management“. Iki šiol ten kaupiamos lėšos mano senatvei, žinau, kaip dirba ši patyrusi komanda, tad ir mūsų įmonė tapo „INVL Asset Management“ kliente“, - sakė vadovas.

Patrauklu smulkiai įmonei, rinkoje konkuruojančiai kainomis

L. Masiliūnas kaip vieną iš svarbių kaupimo trečios pakopos pensijų fonduose pliusų įvardija lankstumą – nėra minimalios įmokų sumos, o dėl palankaus apmokestinimo darbuotojas gauna didesnę pinigų sumą nei gautų kaip atlyginimo priedą.

„Esame smulki įmonė, kuri stengiasi konkuruoti rinkoje ir mažesnėmis kainomis, tad finansinis lankstumas itin svarbus kuriant efektyvią darbuotojų motyvavimo sistemą“, - pabrėžia „Baltic Maintenance“ vadovas.

Finansiškai naudingiau nei priedas prie atlyginimo

Vienos pirmaujančių turto valdymo bendrovių Lietuvoje „INVL Asset Management“ pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė dr. Dalia Kolmatsui taip pat pabrėžia įmokų į trečios pakopos pensijų fondus naudą abiem pusėms – darbdaviui ir darbuotojams.

nuotrauka::1 left

„Darbuotojui ši motyvavimo priemonė leidžia gauti ženkliai didesnę sumą, kuri yra skirta jo ateičiai. O darbdaviui yra patrauklus lankstumas: į trečios pakopos pensijų fondus galima pervesti norimas sumas, todėl darbdavys gali lanksčiai planuoti darbuotojų motyvacijai skirtą biudžetą“, - privalumus vardija dr. D. Kolmatsui.

Darbdaviui mokant įmokas į darbuotojo trečios pakopos pensijų fondą, skaičiuojant pagal nuo kitų metų įsigaliosiančią mokesčių sistemą, bendri darbo vietos kaštai yra tokie patys, ar jis išmokėtų 100 eurų priedą darbuotojui „į rankas“, ar 168 eurus į jo trečios pakopos pensijų fondą. Tuo tarpu darbuotojo į pensijų fondą gaunama suma – net 68 procentais didesnė. Šį mokestinį efektą rekomenduojama išnaudoti papildomai prisidedant prie galimybės darbuotojams daugiau kaupti pensijai.

Kaštų efektas, naudingas abiem pusėms

Toks kaštų efektas gaunamas dėl to, kad tuo atveju, jei įmokas į trečios pakopos pensijų fondus perveda darbdavys ir jos neviršija 25 proc. darbuotojo metinių su darbo santykiais susijusių pajamų, įmokai į pensijų fondą netaikomi mokesčiai, kurie mokami išmokant priedą prie atlyginimo.

Remiantis iki 2019 m. galiojančia mokestine sistema, darbdavio mokamiems mokesčiams taikomas valstybinio socialinio draudimo įmokų mokestis (31,18 proc.), o darbuotojo mokamiems mokesčiams – gyventojo pajamų (GPM, 15 proc.) ir sveikatos bei pensijų socialinio draudimo įmokos (iš viso 9 proc.). Tuo tarpu nuo 2019 metų išmokant priedą prie atlyginimo bus taikomas GPM (20 proc.), darbdavio socialinio draudimo įmoka (1,47 proc.) ir darbuotojo socialinio draudimo įmoka (19,5 proc.).

Skaičiuojant pagal dabartinę mokesčių sistemą, tokiu būdu gaunamas darbo vietos kaštų efektas yra per 70 proc., o pagal mokestinę sistemą nuo 2019 metų jis keisis nežymiai ir sieks beveik 68 proc., nevertinant NPD.

Svarbu priminti darbuotojams, kad kaupiama jų ateičiai

„Baltic Maintenance“ direktorius pastebi, kad darbuotojai kartais ir pamiršta, jog darbdavys moka jam įmokas į trečios pakopos pensijų fondus, nes tai – ilgalaikė motyvavimo priemonė ir pinigai kaupiami ateičiai. Dėl to, jo nuomone, svarbu, kad „INVL Asset Management“ periodiškai siunčia ataskaitas, primindama apie sumokėtas įmokas ir informuodama apie rezultatus.

Pasak dr. D. Kolmatsui, svarbu atsiminti, kad darbdavio kaupimas pensijų fonduose yra ilgalaikio skatinimo priemonė, kuria siekiama sukaupti lėšų senatvei.

„Reikia žinoti, kad jei pinigai iš trečios pakopos fondo yra išsiimami anksčiau nei praėjus penkeriems metams nuo kaupimo pradžios ir nesulaukus nustatyto amžiaus, remiantis dabartine mokesčių sistema, išmokos apmokestinamos 15 proc. gyventojų pajamų mokesčiu, kuris nuo 2019 metų jau sieks 20 proc. Taip pat kaupiant pensijų fonduose taikomi mokesčiai“,  – sakė dr. D. Kolmatsui.

Skatina darbuotojų finansinį raštingumą

L. Masiliūnas sako, kad įvedant naują motyvavimo priemonę, reikėjo laiko pasirengti: darbuotojus reikėjo supažindinti su būsima naujove, jie turėjo užpildyti reikiamus dokumentus.

„Šis pasirengimo etapas mūsų įmonėje kiek užtruko, tačiau matau ir teigiamą pusę – plečiame darbuotojų asmeninių finansų žinias, nes daugelis patys aktyviai tuo nėra linkę domėtis. Vis dėlto vykdant darbuotojų paiešką, jau atsiranda kandidatų, kurie teiraujasi, ar tarp siūlomų naudų yra darbdavio įmoka į pensijų fondą. To dažniau klausia apie 30 metų ir vyresni kandidatai, kurie tam skiria didesnį dėmesį. Jauniausiems dažniau rūpi tai, ką jie gauna šiandien, o ne ilguoju laikotarpiu“, - pastebi L. Masiliūnas.

Pusę šalies gyventojų motyvuotų darbdavio įmokos pensijai

Lietuvoje įmokas į darbuotojų pensijų fondus savo motyvacijos sistemose renkasi ne tik tarptautinės, bet ir vietos kapitalo bendrovės.

Tuo tarpu įmokų į pensijų fondus naudą įvertina ne tik darbdaviai, bet ir patys dirbantieji. Net 50 proc. Lietuvos gyventojų motyvuotų darbdavio mokamos įmokos į trečios pakopos pensijų fondą, o tokią papildomą naudą labiausiai vertintų daugiausiai uždirbantys ir aukščiausią išsilavinimą turintys respondentai. Tai parodė „INVL Asset Management“ užsakymu 2018 m. vasarį „Spinter tyrimų“ atliktas reprezentatyvus Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimas.

„Apklausos rezultatai parodė, kad net pusė gyventojų vertina skatinimą papildomai kaupiant pensijų fonde. Darbdaviui tai irgi naudinga, nes su ta pačia skatinimui skirta suma jis gali išmokėti darbuotojui daugiau į pensijų fondą ir taip prisidėti prie jo oresnio gyvenimo pensijoje“, – pabrėžia dr. D. Kolmatsui.

Trečios pakopos pensijų fonduose galima kaupti neribotai

Remiantis pensijų kaupimo sistema, trečios pakopos pensijų fonduose kaupti gali visi šalies gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar jie kaupia antroje pakopoje, ar turi draudžiamųjų pajamų. Nei šios pakopos fondų, nei bendrovių, kuriose galima kaupti, skaičius neribojamas, o sprendimus dėl įmokų dydžio, dažnumo, periodiškumo, pasirinktų fondų skaičiaus priima pats žmogus.

„Kaupimas trečios pakopos fonduose rekomenduojamas norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų, kaupiant ir antrojoje pensijų pakopoje. Todėl, jeigu jau kaupiate pensijai patys, darbdavio mokama įmoka į trečios pakopos pensijų fondą taps papildomu indėliu į būsimą pensiją ir savo tikslų pasieksite greičiau ir lengviau“, - pabrėžė D. Kolmatsui.

[infogram id="2cc40523-6719-49f7-83e1-0b500d1303a9" prefix="WIx" format="interactive" title="TR: INVL"]

Įdomūs faktai

  • Trečios pakopos pensijų fonduose kaupti gali visi šalies gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar jie kaupia antroje pakopoje, ar turi draudžiamųjų pajamų. Įmokas į šiuos fondus gali pervesti ir pats gyventojas, ir jo artimieji, ir draugai, ir darbdavys.
  • Nei trečios pakopos fondų, nei bendrovių, kuriose gali kaupti gyventojas, skaičius neribojamas.
  • Sprendimus dėl įmokų į trečios pakopos fondus dydžio, dažnumo, periodiškumo, pasirinktų fondų skaičiaus priima pats gyventojas.
  • Vidutinė „Sodros“ senatvės pensija 2018 m. birželį turint būtinąjį stažą siekė 323,7 eurus. Tuo tarpu pensijoje rekomenduojama turėti bent 80 proc. ligtolinių pajamų – į jas pretenduoti leidžia kaupimas pensijų fonduose.
  • Norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų rekomenduojama kaupti ne tik antros, bet ir trečios pakopos pensijų fonduose, o įmokoms į trečios pakopos pensijų fondus skirti apie dešimtadalį pajamų.
  • „INVL Asset Management“ suteikia galimybę kaupti penkiuose trečios pakopos pensijų fonduose. Juos rekomenduojama rinktis pagal amžių ir toleruojamą riziką – sulaukus vyresnio amžiaus, mažinti riziką, taip pat įvertinti pensijų fondų rezultatus, taikomus mokesčius. 

Plačiau apie „INVL Asset Management“ siūlomas galimybes kaupti darbuotojų pensijai skaitykite čia: http://invl.com/verslui.

Investicijos į pensijų fondus yra susijusios su investicine rizika. Investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Valdymo įmonė negarantuoja investicijų pelningumo. Prieš priimdami sprendimą investuoti, turite susipažinti su taikomais atskaitymais (mokesčiais), fondo taisyklėmis ir kitais dokumentais, kuriuos galite rasti čia

Asmenims, dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupimo sistemoje, valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija yra proporcingai mažinama įstatymų nustatyta tvarka. Sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negalės būti nutraukta, išskyrus pirmą kartą sudarytą II pakopos pensijų kaupimo sutartį, kurią dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo šios sutarties sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei. Šiame tekste pateikiami skaičiavimai yra pagrįsti teoriniais modeliais juose nurodytomis sąlygomis, ir tokios prognozės nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Susirgusių lietuvių pajamos nukenčia mažiausiai Baltijos šalyse  1

Susirgę ir savaitę negalėdami dirbti Lietuvos gyventojai patirtų mažiausių finansinių praradimų, lyginant su...

Vadyba
10:45
„Auga group“ dovana darbuotojams – akcijos 6

Lietuvos ekologiškų produktų gamintoja „Auga group“ savo valdomų įmonių darbuotojams paskirstys 2,55 mln.

Rinkos
10:35
„Alibaba“ įkūrėjas: dirbti 12 val. per parą, 6 dienas per savaitę – palaima Premium 14

Kai vis aktyviau diskutuojama apie darbo savaitės trumpinimą bei tokio pokyčio naudą darbuotojams, Jacko Ma,...

Vadyba
2019.04.17
Darbuotojus motyvuoja robotai Algis ir Pūkis Premium

Robotai ir darbų automatizacija dažnai įsivaizduojami kaip žmogiškosios darbo jėgos priešai. Tačiau bent jau...

Vadyba
2019.04.17
Pesimistinis scenarijus: iki 2030 m. Lietuvoje liks 2,4 mln. gyventojų 39

Per ateinančius šešerius metus žmonių skaičius Lietuvoje gali sumažėti iki 2,5 mln. žmonių, o iki 2030 m.

Vadyba
2019.04.16
Vilniaus kino klasteris siekia užsienio dėmesio Baltijos regionui Verslo tribūna

Kartu su „Kino pavasariu“ neseniai praūžė ir svarbiausias metų kino industrijos renginys Lietuvoje „Meeting...

Paslaugos
2019.04.16
Kaip išlikti įsitraukus į savo darbą

Darbuotojo įsitraukimas – naudingas ne tik jį samdančiai įmonei, bet ir pačiam darbuotojui. Naujas tyrimas...

Vadyba
2019.04.15
Kai liežuvis tampa CEO priešu – įmonei tai gali brangiai kainuoti

Kartais nereikšminga frazė gali sukelti sumaištį, ypač jei tą frazę ištarė vadovas. Vadybos specialistai...

Vadyba
2019.04.14
Dėl prastos komunikacijos darbuotojai nori mesti darbą 2

Vidinė komunikacija – svarbus įmonės sėkmės veiksnys. Jis ne tik daro įtaką bendrovės finansiniams...

Vadyba
2019.04.13
Kokia „Amazon“ įkūrėjo J. Bezoso metinė alga 9

Jeffo Bezoso, JAV prekybos milžinės „Amazon“ įkūrėjo ir turtingiausio pasaulio žmogaus, darbo užmokestis...

Vadyba
2019.04.13
Kaip „Danske Bank“ darbuotojų mokymo trukmę sumažino 5 kartus Premium 12

Standartizuoti veiklos procesai įmonėje padeda darbuotojams taupyti laiką bei įgalina juos dirbti...

Vadyba
2019.04.12
Teatras ir verslas: ko iš režisierių gali išmokti vadovai? Verslo tribūna

Teatras ir verslas yra panašūs tuo, kad tiek spektaklio premjerą, tiek verslo projektų sėkmę nulemia stipri...

Rinkodara
2019.04.11
Kaip „Air Asia“ CEO 0,26 USD vertės bendrovę išaugino iki milijardinio verslo 1

Sėkmingam vadovui svarbu ne tik mokėti keistis pačiam, bet ir gebėti suburti gabių specialistų komandą,...

Vadyba
2019.04.11
Paskirta nauja švietimo, mokslo ir sporto viceministrė 1

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje darbą pradėjo nauja viceministrė Kornelija Tiesnesytė, kuruojanti...

Vadyba
2019.04.11
Ateities profesijai specialistų reikia jau dabar Verslo tribūna

Nors praėjusiame dešimtmetyje mobilusis telefonas tebuvo daiktas paskambinti anksti ryte ar vėlai vakare, kai...

Ateities miestas
2019.04.11
Pamatyti, kad darbuotojas išeis, galima prieš 9 mėnesius 5

Pirmieji ženklai, signalizuojantys apie kolektyvo nario būsimą pabėgimą iš įmonės, matyti likus 9 mėnesiams...

Vadyba
2019.04.10
Darbas ne biure – nauja norma, su kuria darbdaviai turi susitaikyti

Galimybė dirbti nebūtinai biure yra nauja norma tarp darbuotojų. Be to, renkantis darbovietę vis didesniu...

Vadyba
2019.04.09
Vadovės ambicija: LRT – patraukliausias darbdavys Premium 11

„Tiek daug ir taip intensyviai gyvenime dar nedirbau“, — prisipažįsta Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, metus...

Vadyba
2019.04.09
E. Musko atleistą vadovą pasamdė J. Bezosas 3

Geri vadovai be darbo nebūna, ko gero, taip būtų galima apibūdinti Jeffo Bezoso, „Amazon“ įkūrėjo, sprendimą...

Vadyba
2019.04.08
Grįžtamasis ryšys veikia, kai vadovas supranta tokios praktikos svarbą Premium

Efektyvus grįžtamasis ryšys gali būti darbuotojų ugdymo, skatinimo bei motyvacijos didinimo priemonė. Kad...

Vadyba
2019.04.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau