Naujų motyvacijos būdų paieškos: „Baltic Maintenance“ pasirinko kaupimą darbuotojų pensijai

Publikuota: 2018-08-23
„Baltic Maintenance“ direktorius Laimonas Masiliūnas.
„Baltic Maintenance“ direktorius Laimonas Masiliūnas.

Orlaivių komponentų techninės priežiūros įmonės „Baltic Maintenance“ direktorius Laimonas Masiliūnas pastebi, kad ieškant darbuotojų jau pasitaiko kandidatų, kurie teiraujasi, ar įmonė tarp papildomų naudų darbuotojui siūlo ir kaupimą pensijų fonde. Beveik tris dešimtis darbuotojų turinti įmonė nuo šių metų savo motyvacijos sistemą papildė kaupimu trečios pakopos pensijų fonduose, valdomuose „INVL Asset Management“.

Pasitelkė siekdami išlaikyti darbuotojus

L. Masiliūnas, paklaustas, kodėl jo vadovaujama įmonė pasitelkė dar vieną motyvavimo priemonę, atsakė, kad tai lėmė poreikis išlaikyti gerus darbuotojus.

„Mūsų įmonės veikla yra siaura, tad darbo rinkoje, bent jau Lietuvoje, gerų ir kvalifikuotų specialistų yra mažai. Jokia mokymo įstaiga nerengia komponentų remontininkų ir kitų siauro profilio aviacijos specialistų – juos rengiame patys ir norime išlaikyti. Dėl to ieškome būdų, kaip efektyviai motyvuoti darbuotojus, pasiūlant efektyvius trumpalaikius ir ilgalaikius skatinimo būdus. Įmokos į darbuotojų trečios pakopos pensijų fondus yra ilgalaikio motyvavimo priemonė. Ją taikome nuo metų pradžios ir tikimės, kad rezultatai bus geri“, - sakė L. Masiliūnas.

Sprendimą paskatino ir asmeninė patirtis

Vadovo teigimu, mintis pasitelkti papildomą motyvavimo priemonę – įmokas į darbuotojų pensijų fondus – atsirado remiantis asmenine patirtimi.

„Pasirinkome „INVL Asset Management“ valdomus fondus, nes pats esu buvęs „Invaldos“ akcininkas, tad man šios grupės įmonės yra žinomos. Be to, savo pensijai kaupti pasirinkau tuometinės „Finastos“ antros pakopos pensijų fondą, kurį šiuo metu valdo „INVL Asset Management“. Iki šiol ten kaupiamos lėšos mano senatvei, žinau, kaip dirba ši patyrusi komanda, tad ir mūsų įmonė tapo „INVL Asset Management“ kliente“, - sakė vadovas.

Patrauklu smulkiai įmonei, rinkoje konkuruojančiai kainomis

L. Masiliūnas kaip vieną iš svarbių kaupimo trečios pakopos pensijų fonduose pliusų įvardija lankstumą – nėra minimalios įmokų sumos, o dėl palankaus apmokestinimo darbuotojas gauna didesnę pinigų sumą nei gautų kaip atlyginimo priedą.

„Esame smulki įmonė, kuri stengiasi konkuruoti rinkoje ir mažesnėmis kainomis, tad finansinis lankstumas itin svarbus kuriant efektyvią darbuotojų motyvavimo sistemą“, - pabrėžia „Baltic Maintenance“ vadovas.

Finansiškai naudingiau nei priedas prie atlyginimo

Vienos pirmaujančių turto valdymo bendrovių Lietuvoje „INVL Asset Management“ pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė dr. Dalia Kolmatsui taip pat pabrėžia įmokų į trečios pakopos pensijų fondus naudą abiem pusėms – darbdaviui ir darbuotojams.

nuotrauka::1 left

„Darbuotojui ši motyvavimo priemonė leidžia gauti ženkliai didesnę sumą, kuri yra skirta jo ateičiai. O darbdaviui yra patrauklus lankstumas: į trečios pakopos pensijų fondus galima pervesti norimas sumas, todėl darbdavys gali lanksčiai planuoti darbuotojų motyvacijai skirtą biudžetą“, - privalumus vardija dr. D. Kolmatsui.

Darbdaviui mokant įmokas į darbuotojo trečios pakopos pensijų fondą, skaičiuojant pagal nuo kitų metų įsigaliosiančią mokesčių sistemą, bendri darbo vietos kaštai yra tokie patys, ar jis išmokėtų 100 eurų priedą darbuotojui „į rankas“, ar 168 eurus į jo trečios pakopos pensijų fondą. Tuo tarpu darbuotojo į pensijų fondą gaunama suma – net 68 procentais didesnė. Šį mokestinį efektą rekomenduojama išnaudoti papildomai prisidedant prie galimybės darbuotojams daugiau kaupti pensijai.

Kaštų efektas, naudingas abiem pusėms

Toks kaštų efektas gaunamas dėl to, kad tuo atveju, jei įmokas į trečios pakopos pensijų fondus perveda darbdavys ir jos neviršija 25 proc. darbuotojo metinių su darbo santykiais susijusių pajamų, įmokai į pensijų fondą netaikomi mokesčiai, kurie mokami išmokant priedą prie atlyginimo.

Remiantis iki 2019 m. galiojančia mokestine sistema, darbdavio mokamiems mokesčiams taikomas valstybinio socialinio draudimo įmokų mokestis (31,18 proc.), o darbuotojo mokamiems mokesčiams – gyventojo pajamų (GPM, 15 proc.) ir sveikatos bei pensijų socialinio draudimo įmokos (iš viso 9 proc.). Tuo tarpu nuo 2019 metų išmokant priedą prie atlyginimo bus taikomas GPM (20 proc.), darbdavio socialinio draudimo įmoka (1,47 proc.) ir darbuotojo socialinio draudimo įmoka (19,5 proc.).

Skaičiuojant pagal dabartinę mokesčių sistemą, tokiu būdu gaunamas darbo vietos kaštų efektas yra per 70 proc., o pagal mokestinę sistemą nuo 2019 metų jis keisis nežymiai ir sieks beveik 68 proc., nevertinant NPD.

Svarbu priminti darbuotojams, kad kaupiama jų ateičiai

„Baltic Maintenance“ direktorius pastebi, kad darbuotojai kartais ir pamiršta, jog darbdavys moka jam įmokas į trečios pakopos pensijų fondus, nes tai – ilgalaikė motyvavimo priemonė ir pinigai kaupiami ateičiai. Dėl to, jo nuomone, svarbu, kad „INVL Asset Management“ periodiškai siunčia ataskaitas, primindama apie sumokėtas įmokas ir informuodama apie rezultatus.

Pasak dr. D. Kolmatsui, svarbu atsiminti, kad darbdavio kaupimas pensijų fonduose yra ilgalaikio skatinimo priemonė, kuria siekiama sukaupti lėšų senatvei.

„Reikia žinoti, kad jei pinigai iš trečios pakopos fondo yra išsiimami anksčiau nei praėjus penkeriems metams nuo kaupimo pradžios ir nesulaukus nustatyto amžiaus, remiantis dabartine mokesčių sistema, išmokos apmokestinamos 15 proc. gyventojų pajamų mokesčiu, kuris nuo 2019 metų jau sieks 20 proc. Taip pat kaupiant pensijų fonduose taikomi mokesčiai“,  – sakė dr. D. Kolmatsui.

Skatina darbuotojų finansinį raštingumą

L. Masiliūnas sako, kad įvedant naują motyvavimo priemonę, reikėjo laiko pasirengti: darbuotojus reikėjo supažindinti su būsima naujove, jie turėjo užpildyti reikiamus dokumentus.

„Šis pasirengimo etapas mūsų įmonėje kiek užtruko, tačiau matau ir teigiamą pusę – plečiame darbuotojų asmeninių finansų žinias, nes daugelis patys aktyviai tuo nėra linkę domėtis. Vis dėlto vykdant darbuotojų paiešką, jau atsiranda kandidatų, kurie teiraujasi, ar tarp siūlomų naudų yra darbdavio įmoka į pensijų fondą. To dažniau klausia apie 30 metų ir vyresni kandidatai, kurie tam skiria didesnį dėmesį. Jauniausiems dažniau rūpi tai, ką jie gauna šiandien, o ne ilguoju laikotarpiu“, - pastebi L. Masiliūnas.

Pusę šalies gyventojų motyvuotų darbdavio įmokos pensijai

Lietuvoje įmokas į darbuotojų pensijų fondus savo motyvacijos sistemose renkasi ne tik tarptautinės, bet ir vietos kapitalo bendrovės.

Tuo tarpu įmokų į pensijų fondus naudą įvertina ne tik darbdaviai, bet ir patys dirbantieji. Net 50 proc. Lietuvos gyventojų motyvuotų darbdavio mokamos įmokos į trečios pakopos pensijų fondą, o tokią papildomą naudą labiausiai vertintų daugiausiai uždirbantys ir aukščiausią išsilavinimą turintys respondentai. Tai parodė „INVL Asset Management“ užsakymu 2018 m. vasarį „Spinter tyrimų“ atliktas reprezentatyvus Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimas.

„Apklausos rezultatai parodė, kad net pusė gyventojų vertina skatinimą papildomai kaupiant pensijų fonde. Darbdaviui tai irgi naudinga, nes su ta pačia skatinimui skirta suma jis gali išmokėti darbuotojui daugiau į pensijų fondą ir taip prisidėti prie jo oresnio gyvenimo pensijoje“, – pabrėžia dr. D. Kolmatsui.

Trečios pakopos pensijų fonduose galima kaupti neribotai

Remiantis pensijų kaupimo sistema, trečios pakopos pensijų fonduose kaupti gali visi šalies gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar jie kaupia antroje pakopoje, ar turi draudžiamųjų pajamų. Nei šios pakopos fondų, nei bendrovių, kuriose galima kaupti, skaičius neribojamas, o sprendimus dėl įmokų dydžio, dažnumo, periodiškumo, pasirinktų fondų skaičiaus priima pats žmogus.

„Kaupimas trečios pakopos fonduose rekomenduojamas norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų, kaupiant ir antrojoje pensijų pakopoje. Todėl, jeigu jau kaupiate pensijai patys, darbdavio mokama įmoka į trečios pakopos pensijų fondą taps papildomu indėliu į būsimą pensiją ir savo tikslų pasieksite greičiau ir lengviau“, - pabrėžė D. Kolmatsui.

[infogram id="2cc40523-6719-49f7-83e1-0b500d1303a9" prefix="WIx" format="interactive" title="TR: INVL"]

Įdomūs faktai

  • Trečios pakopos pensijų fonduose kaupti gali visi šalies gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar jie kaupia antroje pakopoje, ar turi draudžiamųjų pajamų. Įmokas į šiuos fondus gali pervesti ir pats gyventojas, ir jo artimieji, ir draugai, ir darbdavys.
  • Nei trečios pakopos fondų, nei bendrovių, kuriose gali kaupti gyventojas, skaičius neribojamas.
  • Sprendimus dėl įmokų į trečios pakopos fondus dydžio, dažnumo, periodiškumo, pasirinktų fondų skaičiaus priima pats gyventojas.
  • Vidutinė „Sodros“ senatvės pensija 2018 m. birželį turint būtinąjį stažą siekė 323,7 eurus. Tuo tarpu pensijoje rekomenduojama turėti bent 80 proc. ligtolinių pajamų – į jas pretenduoti leidžia kaupimas pensijų fonduose.
  • Norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų rekomenduojama kaupti ne tik antros, bet ir trečios pakopos pensijų fonduose, o įmokoms į trečios pakopos pensijų fondus skirti apie dešimtadalį pajamų.
  • „INVL Asset Management“ suteikia galimybę kaupti penkiuose trečios pakopos pensijų fonduose. Juos rekomenduojama rinktis pagal amžių ir toleruojamą riziką – sulaukus vyresnio amžiaus, mažinti riziką, taip pat įvertinti pensijų fondų rezultatus, taikomus mokesčius. 

Plačiau apie „INVL Asset Management“ siūlomas galimybes kaupti darbuotojų pensijai skaitykite čia: http://invl.com/verslui.

Investicijos į pensijų fondus yra susijusios su investicine rizika. Investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Valdymo įmonė negarantuoja investicijų pelningumo. Prieš priimdami sprendimą investuoti, turite susipažinti su taikomais atskaitymais (mokesčiais), fondo taisyklėmis ir kitais dokumentais, kuriuos galite rasti čia

Asmenims, dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupimo sistemoje, valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija yra proporcingai mažinama įstatymų nustatyta tvarka. Sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negalės būti nutraukta, išskyrus pirmą kartą sudarytą II pakopos pensijų kaupimo sutartį, kurią dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo šios sutarties sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei. Šiame tekste pateikiami skaičiavimai yra pagrįsti teoriniais modeliais juose nurodytomis sąlygomis, ir tokios prognozės nėra patikimas būsimų rezultatų rodiklis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
SkGD terminalo direktoriumi tapo prezidentės patarėjas 5

AB „Klaipėdos nafta“ valdomo Suskystintų gamtinių dujų (SkGD) terminalo tarnybos direktoriaus pareigas...

Vadyba
13:33
Kas organizacijų laukia 2019-aisiais: K. Meidės, K. Šerpyčio, K. Juščiaus V. Spaičės įžvalgos Premium

Veiklos efektyvinimas ir kaštų mažinimas, darbuotojų įsitraukimo didinimas, gerosios valdymo praktikos...

Vadyba
08:59
Valdininkų armijos susitraukimas įžvelgiamas tik su lupa Premium 14

Vyriausybė neskuba įgyvendinti pažado gerokai sumažinti valdininkų skaičių. Dabar teigiama, kad jis ims...

Kada Lietuvoje bus populiarūs kalendoriai Premium

Manau, kad daugelis „Verslo klasės“ skaitytojų vaikystėje žaisdavo gaudynes, slėpynes ar karą kieme, patys...

Verslo klasė
2019.01.01
Technologijos per metus pakeitė 16% žmonių darbo pobūdį

Daugiau nei šeštadalis Europos internetu besinaudojančių darbuotojų per pastaruosius metus susidūrė su...

Vadyba
2019.01.01
Dėl algų nesiderantys darbuotojai praranda tūkstančius

JAV atliktas tyrimas rodo, kad dėl algos dydžio nesiderantys darbuotojai per savo gyvenimą vidutiniškai...

Vadyba
2019.01.01
TOP20 didžiausių Lietuvos darbdavių atlyginimai lapkritį 4

Naujausi „Sodros“ duomenys leidžia pažiūrėti, kokie atlyginimai lapkritį vyravo tarp daugiausia darbuotojų...

Vadyba
2018.12.31
Pranešėjai apie įstatymų pažeidimus turės apsaugos garantijas 1

Nuo 2019 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigalioja naujas teisės aktas – Pranešėjų apsaugos įstatymas. Jis numatys...

Verslo aplinka
2018.12.29
Geidžiamiausių darbdavių atlyginimai lapkritį 27

Nauji „Sodros“ duomenys leidžia pažiūrėti, kokie atlyginimai vyravo tarp bendrovių, kurios šiemet pateko į...

Vadyba
2018.12.29
10 svarbiausių vadovų pasikeitimų šalies įmonėse 12

Vadovų kaita šįmet buvo aktuali ne tik verslui, bet ir valstybės valdomoms įmonėms.

Vadyba
2018.12.29
Parlamentarų padėjėjų algos „į rankas“ augs daugiau kaip šimtu eurų 4

Seimo valdybai gruodžio viduryje priėmus sprendimą didinti parlamentarų padėjėjų-sekretorių pareiginių algų...

Vadyba
2018.12.28
Įmonės vertybės: nuo „katės maiše“ iki metų darbuotojo Rėmėjo turinys

Metų pabaiga signalizuoja ne vien apie visų laukiamas šventes, bet ir įmonių metinius vakarėlius. O tokiuose...

Inovatyvus verslas
2018.12.28
Patvirtinta nauja ESO valdyba 3

AB Energijos skirstymo operatorius (ESO) nepasibaigus praėjusios valdybos narių kadencijai išsirinko naują...

Vadyba
2018.12.27
Seniai regėta atleidimų gausa – viešojo sektoriaus pokyčių rezultatas Premium 6

Tokių didelių grupinių atleidimų skaičių kaip šiemet nebuvo regėti nuo 2010-ųjų. Tarptautinėms rinkoms...

Vadyba
2018.12.27
„Panoramai“ dešimt metų – penkios išmoktos pamokos Rėmėjo turinys 4

Dešimt metų prekybos versle – daug. Per tokį laikotarpį gali pasikeisti klientų poreikiai, prekybos kanalai,...

Didžiausia algų mediana Lietuvoje lapkritį – virš 10.000 Eur

Nauji „Sodros“ duomenys parodo, kuriose įmonėse vyravo didžiausios atlyginimų medianos lapkritį.

Vadyba
2018.12.27
„Uberizaciją“ pritaikė verslo konsultantų paslaugoms Premium

Kai Robas Biedermanas ir Patas Petitti 2013 m. pradėjo studijas Harvardo verslo mokykloje, visiems studentams...

Vadyba
2018.12.27
Darbo santykių lankstumas - Lietuvos proveržis ir lyderiaujančių valstybių pamokos 17

Praėjusiais metais įsigalioję Darbo kodekso pakeitimai pateisino lūkesčius – darbo santykių reguliavimas...

Verslo aplinka
2018.12.26
Darbuotojai nori tik dviejų dalykų 11

Darbdaviai nenuilsdami mėgina išsiaiškinti, ko iš tiesų nori darbuotojai. Pasirodo, kad atsakymas yra labai...

Vadyba
2018.12.25
Vyriausybės vicekancleris: mokytojų algos turi augti labiau nei vidutinis atlyginimas 1

Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis sako, kad mokytojų atlyginimai turi augti labiau nei vidutinis...

Vadyba
2018.12.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau