Verslo analitika: efektyvūs sprendimai realiuoju laiku

Publikuota: 2018-07-23
Prodivi įrengtas Sargasas gamybos valdymo punktas.
Prodivi įrengtas Sargasas gamybos valdymo punktas.

Šioje technologijų pažangos eroje, kada pasaulio protus užvaldo dirbtinio intelekto (Artificial Intelligence (AI) – angl.), mašinų mokymosi (Machine learning – angl.) tendencijos, įmonių veiklos procesų optimizacija tampa savaime suprantama užduotimi. Sparčiai analizuoti didelius duomenų kiekius reikia ne tik kompetencijų, bet ir nemažai laiko. Todėl siekdami greitesnių atsakymų į klausimus ir problemų sprendimo, vadovai vis dažniau svarsto verslo analitikos sprendimus. 

Verslo analitikos (Business Intelligence (BI) – angl.) įrankiai nebėra tokia jau ir didelė naujiena, specialų programinių ir technologinių priemonių komplektą, gebantį sparčiai analizuoti didelius įmonės veiklos procesų rodiklius įvairiais pjūviais, rasime ne vieno vadovo „kėdėje“. Ir nors verslo analitiką šiandien vadinti „must-have“ būtų dar per drąsu, tačiau kaip kažkada nutiko su verslo valdymo sistemomis, taip ir BI įrankių plėtra – neišvengiama.

„Situacija panaši į tą, kuri prieš keletą metų buvo susiklosčiusi verslo valdymo sistemų (ERP) rinkoje. Iš pradžių tai atrodė naujiena, dažnai buvo priimama kaip perteklinis, „brukamas“ produktas, klientai teigdavo puikiai susitvarkantys naudodami „MS Excel“ ar buhalterijos valdymo sistemas. Tačiau galiausiai, banga atsirito ir šiandien ERP sistemas rasime daugelyje įmonių. Taip bus ir su verslo analitika – jos plėtra neišvengiama, automatizuoti duomenų analizę skatina ir toliau nuolat augantis bet kurios veiklos tempas. Po truputį tampa aktualūs kiti klausimai: kaip iš tikrųjų efektyviai pasinaudoti verslo analitikos sistemų galimybėmis, netapti dar vienos technologijos vergu ir, tuo pačiu, IT įmonių resursu?“ – sako IT sprendimų taikymo ekspertų komandos „PRODIVI“ verslo plėtros vadovas Bernardas Gailius.

Koncentracija į esmines problemas

Viena pagrindinių verslo analitikos įrankio privalumų – susisteminta reikiama informacija „realiuoju laiku“, leidžianti tinkamu metu reaguoti į problemą ir surasti sprendimo būdą, individualus filtruojamų duomenų rodiklių pritaikomumas kiekvienai įmonei, jos vadovams. P. Gailius sako, kad tik tinkamai panaudota verslo analitika gali tapti išties vertę įmonei kuriančia priemone.

„Svarbus ne tik reikiamų įmonės rodiklių filtravimas, bet ir tam tikrų matematinių-analitinių veiksmų automatizavimas. Pavyzdžiui, vertinant broko kaštus pirmiausia reikia suskaičiuoti broko vienetus ir įvertinti jų kainą. Tai visa veiksmų seka, paprastai reikalaujanti atskirų pastangų. Tačiau žinant tam tikrus duomenis apie įmonę, jos darbo su broku patirtį, galima ekrane iš karto atvaizduoti finansinę broko kaštų išraišką ir stebėti jos kitimą realiuoju laiku, vos tik ERP sistemoje registruojamas naujas broko atvejis – ekrano rodmenys kinta. Iš esmės, verslo analitikos sprendimus galima palyginti su teleskopu, mikroskopu ar kitu sudėtingu stebėjimo-matavimo įrankiu. Tai labai galingas instrumentas, su daug įvairiausių funkcijų, bet netinkamai sufokusuotas, jis rodys „išplaukusį“ vaizdą ir gali pasirodyti bevertis. Norint šį instrumentą efektyviai panaudoti, jį reikia sureguliuoti konkrečiam atvejui,“ – akcentuoja jis. 

Minėtojo konkretaus atvejo pavyzdys – tiksliosios mechanikos komponentų gamybos įmonės „Sargasas“ praktika.

“Toks verslo skaitmenizacijos instrumentas man buvo tikras atradimas. Ilgai galvojau, kaip sisteminti įmonės darbą neplečiant komandos. Įdiegta verslo analitikos sistema mums padėjo susikoncentruoti į tas problemas, kurios yra svarbiausios. Taip pat skaidri vizualizacijų sistema motyvuoja darbuotojus. Visa tai didina įmonės efektyvumą. Manau, kad tai yra tikras ketvirtosios pramonės revoliucijos rezultatas,” – komentuoja UAB “Sargasas” vykdomasis direktoriaus Mantas Kačerauskas.

Anot p. Manto, vizualizavus broko duomenis, sumažėjo broko kiekis (finansinė broko išraiška tapo nuolat visiems matoma). Tuo pačiu, realiuoju metu stebint darbo efektyvumą, padidėjo darbuotojų darbo tempas ir motyvacija, o užtikrinus efektyvesnį įmonės darbų planavimą, išaugo produkcijos pristatymo patikimumas.

Diegimas – svarbus etapas vertės kūrime

2017 metų tyrimų bendrovės „Gartner“ magiškojo BI ir analitikos kvadranto lyderių kvadrante rikiuojasi trys žaidėjai – „Qlik“, „Tableau“ ir „Microsoft“ kompanijos produktas „Power BI“. Rinką, anot p. Gailiaus, pirmiausia, dalinasi gamintojai, o tinkamas produktų pritaikomumas priklauso ir nuo jų diegėjų.

„Renkantis diegėją didžiausią reikšmę turi technologinės ir vadybinės-konsultacinės specialistų kompetencijos. Pabrėžtina, kad technologinė ir konsultacinė pusės vienodai svarbios šiame darbe. Dažnai diegėjai linkę save suvokti vien kaip IT įmones, todėl tikisi iš kliento labai tikslaus savo poreikių suvokimo ar net iš anksto parengtos techninės užduoties. Verslo analitikoje tai nėra tinkama prieiga. Iš tiesų, klientai dažniausiai jau žino, kokius rodiklius nori matuoti ir stebėti. Bet neturint darbo su verslo analitikos įrankiais patirties, dažnai sunku įvertinti visas galimybes. Kita diegėjų klaida – siūlyti tik paprasčiausius, tipiškiausius verslo analitikos sprendimus. Tokiu būdu teleskopas naudojamas ten, kur pakaktų žiūrono, o iki žvaigždžių žvilgsnis taip ir nepakyla. Paprastai verslo analitikos diegimas – ištisas projektas ar net projektų ciklas, įgalinantis vadovus ir darbuotojus iš naujo atrasti savo įmonę, pamatyti jos tikrąją padėtį, pradėti reaguoti į veiklos trikdžius stulbinamai greitai ir taip pasiekti visiškai naują efektyvumo lygį,“ – pabrėžia „PROVIDI“ atstovas.

Anot p. Gailiaus, vienas geriausiai įvertintų sprendimų – „Power BI“ – yra absoliučiai universalus įrankis. Jo licencijos nebrangios, todėl tinka ir smulkiajam, ir stambiajam verslui, pritaikomas iš esmės bet kokioje veiklos srityje.

„Visų pirma, „Power BI“ skirtas įvairių grandžių vadovams, tiems, kurie konkrečiai atsako už vieną ar daugiau įmonės rodiklių. Tačiau tuo pritaikomumas neapsiriboja. Duomenų vizualizavimas, kuris yra verslo analitikos pagrindas, gali būti svarbus ir pagrindinėje veikloje, ypač gamyboje, kai žmonėms būtina nuolat matyti prieš akis savo darbų planus, eiliškumą, normas, darbo rezultatus ir pan. Mūsų klientai pastebėjo, kad duomenų vizualizavimas turi tiesioginę įtaką darbuotojų motyvacijai. Galėdami realiuoju laiku matyt savo darbo rezultatą, ne tik vienetinę, bet ir finansinę jo išraišką, žmonės intuityviai siekia dirbti greičiau, efektyviau ir kokybiškiau,“ – pasakoja p. Gailius.

Kadangi BI įrankiai leidžia transliuoti duomenis (grafikus, analizes) į išorę – pavyzdžiui, įmonės tinklalapį, pasiekti juos iš bet kurio kito įrenginio ne darbo aplinkoje, atsiranda pastaruoju metu labai jautri duomenų saugumo problematika. Dažnai kyla svarstymai, ar geriau įrankį pirkti ir diegtis viduje, ar, populiarėjant debesijos paslaugoms, ją nuomotis.

„Taip, pastaruoju metu tai nuolat pasikartojantis klausimas. Vieno teisingo atsakymo čia nėra, konkretus pasirinkimas priklauso nuo daugelio faktorių. Neretai įsitikinimas, kad duomenys įmonės viduje saugesni nei sertifikuotas debesijos paslaugas teikiančio tiekėjo, pvz., „Microsoft“ serveryje, yra iliuzija. Bet kartais lokalus sprendimas gali būti praktiškesnis ar net neišvengiamas, kai dirbama su ypač jautria informacija,“ – sako p. Gailius.

Abejais atvejais teisingai valdoma informacija verslui kuria pridėtinę vertę. Užsitikrinti savalaikį reikiamos informacijos pateikimą tampa vienu iš efektyvaus verslo kozirių. Susisteminti, esminiai duomenys leidžia greitai priimti sprendimus, reaguoti į pokyčius, pašalinti klaidas ir kurti naujas veiklos strategijas. Sutaupytas ir efektyviau išnaudotos laikas lygus sutaupytiems pinigams, kurie gali būti investuoti į konkurencinio įmonės pranašumo didinimą ir pažangą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
TOP20 didžiausių Lietuvos darbdavių atlyginimai lapkritį 3

Naujausi „Sodros“ duomenys leidžia pažiūrėti, kokie atlyginimai lapkritį vyravo tarp daugiausia darbuotojų...

Vadyba
2018.12.31
Pranešėjai apie įstatymų pažeidimus turės apsaugos garantijas 1

Nuo 2019 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigalioja naujas teisės aktas – Pranešėjų apsaugos įstatymas. Jis numatys...

Verslo aplinka
2018.12.29
Geidžiamiausių darbdavių atlyginimai lapkritį 26

Nauji „Sodros“ duomenys leidžia pažiūrėti, kokie atlyginimai vyravo tarp bendrovių, kurios šiemet pateko į...

Vadyba
2018.12.29
10 svarbiausių vadovų pasikeitimų šalies įmonėse 12

Vadovų kaita šįmet buvo aktuali ne tik verslui, bet ir valstybės valdomoms įmonėms.

Vadyba
2018.12.29
Parlamentarų padėjėjų algos „į rankas“ augs daugiau kaip šimtu eurų 4

Seimo valdybai gruodžio viduryje priėmus sprendimą didinti parlamentarų padėjėjų-sekretorių pareiginių algų...

Vadyba
2018.12.28
Įmonės vertybės: nuo „katės maiše“ iki metų darbuotojo Rėmėjo turinys

Metų pabaiga signalizuoja ne vien apie visų laukiamas šventes, bet ir įmonių metinius vakarėlius. O tokiuose...

Inovatyvus verslas
2018.12.28
Patvirtinta nauja ESO valdyba 3

AB Energijos skirstymo operatorius (ESO) nepasibaigus praėjusios valdybos narių kadencijai išsirinko naują...

Vadyba
2018.12.27
Seniai regėta atleidimų gausa – viešojo sektoriaus pokyčių rezultatas Premium 6

Tokių didelių grupinių atleidimų skaičių kaip šiemet nebuvo regėti nuo 2010-ųjų. Tarptautinėms rinkoms...

Vadyba
2018.12.27
„Panoramai“ dešimt metų – penkios išmoktos pamokos Rėmėjo turinys 4

Dešimt metų prekybos versle – daug. Per tokį laikotarpį gali pasikeisti klientų poreikiai, prekybos kanalai,...

Didžiausia algų mediana Lietuvoje lapkritį – virš 10.000 Eur

Nauji „Sodros“ duomenys parodo, kuriose įmonėse vyravo didžiausios atlyginimų medianos lapkritį.

Vadyba
2018.12.27
„Uberizaciją“ pritaikė verslo konsultantų paslaugoms Premium

Kai Robas Biedermanas ir Patas Petitti 2013 m. pradėjo studijas Harvardo verslo mokykloje, visiems studentams...

Vadyba
2018.12.27
Darbo santykių lankstumas - Lietuvos proveržis ir lyderiaujančių valstybių pamokos 17

Praėjusiais metais įsigalioję Darbo kodekso pakeitimai pateisino lūkesčius – darbo santykių reguliavimas...

Verslo aplinka
2018.12.26
Darbuotojai nori tik dviejų dalykų 11

Darbdaviai nenuilsdami mėgina išsiaiškinti, ko iš tiesų nori darbuotojai. Pasirodo, kad atsakymas yra labai...

Vadyba
2018.12.25
Vyriausybės vicekancleris: mokytojų algos turi augti labiau nei vidutinis atlyginimas 1

Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis sako, kad mokytojų atlyginimai turi augti labiau nei vidutinis...

Vadyba
2018.12.21
A. Navicko vadovaujama profsąjunga sustabdo streiką 6

Andriaus Navicko vadovaujama profsąjunga nuo penktadienio oficialiai sustabdo daugiau nei mėnesį trukusį...

Vadyba
2018.12.21
Darbas per šventes: teisės ir apmokėjimas 4

Jei darbuotojas turi teisę rinktis dirbti šventinę dieną, būtina turėti jo raštišką sutikimą, o už darbą...

Finansai
2018.12.20
Lietuvos oro uostų valdybą papildė nauja narė 4

Valstybės valdomos įmonės Lietuvos oro uostai (LOU) 5 narių valdybą papildė nauja narė Justina Bučinskaitė.

Vadyba
2018.12.19
Ministras: po streiko mokiniams teks vytis programą, tai reiškia kompensacijas mokytojams 2

Laikinai Švietimo ir mokslo ministerijai vadovaujantis susisiekimo ministras Rokas Masiulis sako, kad...

Verslo aplinka
2018.12.19
Grupiniai atleidimai: kaip atsisveikinti gražiuoju ir be teismų Premium

Grupės darbuotojų atleidimas – nemaloni, bet kartais versle neišvengiama procedūra. Kita vertus, tinkamai...

Vadyba
2018.12.19
Vyriausybėje apdovanoti nusipelnę lyderiai antrepreneriai Rėmėjo turinys 2

Penktadienį LR Vyriausybėje vykusioje Kalėdinėje mokinių bendrovių, startuolių mugėje, kurioje 196 mokiniai...

Vadyba
2018.12.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau