Verslo analitika: efektyvūs sprendimai realiuoju laiku

Publikuota: 2018-07-23
Prodivi įrengtas Sargasas gamybos valdymo punktas.
Prodivi įrengtas Sargasas gamybos valdymo punktas.

Šioje technologijų pažangos eroje, kada pasaulio protus užvaldo dirbtinio intelekto (Artificial Intelligence (AI) – angl.), mašinų mokymosi (Machine learning – angl.) tendencijos, įmonių veiklos procesų optimizacija tampa savaime suprantama užduotimi. Sparčiai analizuoti didelius duomenų kiekius reikia ne tik kompetencijų, bet ir nemažai laiko. Todėl siekdami greitesnių atsakymų į klausimus ir problemų sprendimo, vadovai vis dažniau svarsto verslo analitikos sprendimus. 

Verslo analitikos (Business Intelligence (BI) – angl.) įrankiai nebėra tokia jau ir didelė naujiena, specialų programinių ir technologinių priemonių komplektą, gebantį sparčiai analizuoti didelius įmonės veiklos procesų rodiklius įvairiais pjūviais, rasime ne vieno vadovo „kėdėje“. Ir nors verslo analitiką šiandien vadinti „must-have“ būtų dar per drąsu, tačiau kaip kažkada nutiko su verslo valdymo sistemomis, taip ir BI įrankių plėtra – neišvengiama.

„Situacija panaši į tą, kuri prieš keletą metų buvo susiklosčiusi verslo valdymo sistemų (ERP) rinkoje. Iš pradžių tai atrodė naujiena, dažnai buvo priimama kaip perteklinis, „brukamas“ produktas, klientai teigdavo puikiai susitvarkantys naudodami „MS Excel“ ar buhalterijos valdymo sistemas. Tačiau galiausiai, banga atsirito ir šiandien ERP sistemas rasime daugelyje įmonių. Taip bus ir su verslo analitika – jos plėtra neišvengiama, automatizuoti duomenų analizę skatina ir toliau nuolat augantis bet kurios veiklos tempas. Po truputį tampa aktualūs kiti klausimai: kaip iš tikrųjų efektyviai pasinaudoti verslo analitikos sistemų galimybėmis, netapti dar vienos technologijos vergu ir, tuo pačiu, IT įmonių resursu?“ – sako IT sprendimų taikymo ekspertų komandos „PRODIVI“ verslo plėtros vadovas Bernardas Gailius.

Koncentracija į esmines problemas

Viena pagrindinių verslo analitikos įrankio privalumų – susisteminta reikiama informacija „realiuoju laiku“, leidžianti tinkamu metu reaguoti į problemą ir surasti sprendimo būdą, individualus filtruojamų duomenų rodiklių pritaikomumas kiekvienai įmonei, jos vadovams. P. Gailius sako, kad tik tinkamai panaudota verslo analitika gali tapti išties vertę įmonei kuriančia priemone.

„Svarbus ne tik reikiamų įmonės rodiklių filtravimas, bet ir tam tikrų matematinių-analitinių veiksmų automatizavimas. Pavyzdžiui, vertinant broko kaštus pirmiausia reikia suskaičiuoti broko vienetus ir įvertinti jų kainą. Tai visa veiksmų seka, paprastai reikalaujanti atskirų pastangų. Tačiau žinant tam tikrus duomenis apie įmonę, jos darbo su broku patirtį, galima ekrane iš karto atvaizduoti finansinę broko kaštų išraišką ir stebėti jos kitimą realiuoju laiku, vos tik ERP sistemoje registruojamas naujas broko atvejis – ekrano rodmenys kinta. Iš esmės, verslo analitikos sprendimus galima palyginti su teleskopu, mikroskopu ar kitu sudėtingu stebėjimo-matavimo įrankiu. Tai labai galingas instrumentas, su daug įvairiausių funkcijų, bet netinkamai sufokusuotas, jis rodys „išplaukusį“ vaizdą ir gali pasirodyti bevertis. Norint šį instrumentą efektyviai panaudoti, jį reikia sureguliuoti konkrečiam atvejui,“ – akcentuoja jis. 

Minėtojo konkretaus atvejo pavyzdys – tiksliosios mechanikos komponentų gamybos įmonės „Sargasas“ praktika.

“Toks verslo skaitmenizacijos instrumentas man buvo tikras atradimas. Ilgai galvojau, kaip sisteminti įmonės darbą neplečiant komandos. Įdiegta verslo analitikos sistema mums padėjo susikoncentruoti į tas problemas, kurios yra svarbiausios. Taip pat skaidri vizualizacijų sistema motyvuoja darbuotojus. Visa tai didina įmonės efektyvumą. Manau, kad tai yra tikras ketvirtosios pramonės revoliucijos rezultatas,” – komentuoja UAB “Sargasas” vykdomasis direktoriaus Mantas Kačerauskas.

Anot p. Manto, vizualizavus broko duomenis, sumažėjo broko kiekis (finansinė broko išraiška tapo nuolat visiems matoma). Tuo pačiu, realiuoju metu stebint darbo efektyvumą, padidėjo darbuotojų darbo tempas ir motyvacija, o užtikrinus efektyvesnį įmonės darbų planavimą, išaugo produkcijos pristatymo patikimumas.

Diegimas – svarbus etapas vertės kūrime

2017 metų tyrimų bendrovės „Gartner“ magiškojo BI ir analitikos kvadranto lyderių kvadrante rikiuojasi trys žaidėjai – „Qlik“, „Tableau“ ir „Microsoft“ kompanijos produktas „Power BI“. Rinką, anot p. Gailiaus, pirmiausia, dalinasi gamintojai, o tinkamas produktų pritaikomumas priklauso ir nuo jų diegėjų.

„Renkantis diegėją didžiausią reikšmę turi technologinės ir vadybinės-konsultacinės specialistų kompetencijos. Pabrėžtina, kad technologinė ir konsultacinė pusės vienodai svarbios šiame darbe. Dažnai diegėjai linkę save suvokti vien kaip IT įmones, todėl tikisi iš kliento labai tikslaus savo poreikių suvokimo ar net iš anksto parengtos techninės užduoties. Verslo analitikoje tai nėra tinkama prieiga. Iš tiesų, klientai dažniausiai jau žino, kokius rodiklius nori matuoti ir stebėti. Bet neturint darbo su verslo analitikos įrankiais patirties, dažnai sunku įvertinti visas galimybes. Kita diegėjų klaida – siūlyti tik paprasčiausius, tipiškiausius verslo analitikos sprendimus. Tokiu būdu teleskopas naudojamas ten, kur pakaktų žiūrono, o iki žvaigždžių žvilgsnis taip ir nepakyla. Paprastai verslo analitikos diegimas – ištisas projektas ar net projektų ciklas, įgalinantis vadovus ir darbuotojus iš naujo atrasti savo įmonę, pamatyti jos tikrąją padėtį, pradėti reaguoti į veiklos trikdžius stulbinamai greitai ir taip pasiekti visiškai naują efektyvumo lygį,“ – pabrėžia „PROVIDI“ atstovas.

Anot p. Gailiaus, vienas geriausiai įvertintų sprendimų – „Power BI“ – yra absoliučiai universalus įrankis. Jo licencijos nebrangios, todėl tinka ir smulkiajam, ir stambiajam verslui, pritaikomas iš esmės bet kokioje veiklos srityje.

„Visų pirma, „Power BI“ skirtas įvairių grandžių vadovams, tiems, kurie konkrečiai atsako už vieną ar daugiau įmonės rodiklių. Tačiau tuo pritaikomumas neapsiriboja. Duomenų vizualizavimas, kuris yra verslo analitikos pagrindas, gali būti svarbus ir pagrindinėje veikloje, ypač gamyboje, kai žmonėms būtina nuolat matyti prieš akis savo darbų planus, eiliškumą, normas, darbo rezultatus ir pan. Mūsų klientai pastebėjo, kad duomenų vizualizavimas turi tiesioginę įtaką darbuotojų motyvacijai. Galėdami realiuoju laiku matyt savo darbo rezultatą, ne tik vienetinę, bet ir finansinę jo išraišką, žmonės intuityviai siekia dirbti greičiau, efektyviau ir kokybiškiau,“ – pasakoja p. Gailius.

Kadangi BI įrankiai leidžia transliuoti duomenis (grafikus, analizes) į išorę – pavyzdžiui, įmonės tinklalapį, pasiekti juos iš bet kurio kito įrenginio ne darbo aplinkoje, atsiranda pastaruoju metu labai jautri duomenų saugumo problematika. Dažnai kyla svarstymai, ar geriau įrankį pirkti ir diegtis viduje, ar, populiarėjant debesijos paslaugoms, ją nuomotis.

„Taip, pastaruoju metu tai nuolat pasikartojantis klausimas. Vieno teisingo atsakymo čia nėra, konkretus pasirinkimas priklauso nuo daugelio faktorių. Neretai įsitikinimas, kad duomenys įmonės viduje saugesni nei sertifikuotas debesijos paslaugas teikiančio tiekėjo, pvz., „Microsoft“ serveryje, yra iliuzija. Bet kartais lokalus sprendimas gali būti praktiškesnis ar net neišvengiamas, kai dirbama su ypač jautria informacija,“ – sako p. Gailius.

Abejais atvejais teisingai valdoma informacija verslui kuria pridėtinę vertę. Užsitikrinti savalaikį reikiamos informacijos pateikimą tampa vienu iš efektyvaus verslo kozirių. Susisteminti, esminiai duomenys leidžia greitai priimti sprendimus, reaguoti į pokyčius, pašalinti klaidas ir kurti naujas veiklos strategijas. Sutaupytas ir efektyviau išnaudotos laikas lygus sutaupytiems pinigams, kurie gali būti investuoti į konkurencinio įmonės pranašumo didinimą ir pažangą.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Nepabūgę „prarijo“ konkurentus ir klientų skaičių išaugino dvigubai Premium

Pirkti vos vegetuojantį verslą yra gana rizikinga, tačiau jei pritaikoma teisinga vadyba, jį kur kas lengviau...

Gazelė
05:45
Kodėl svarbu darbe turėti draugų

Santykiai su bendradarbiais yra pagrindinė darbuotojų gerovės dedamoji dalis, rodo tarptautinis tyrimas.

Vadyba
2019.06.30
Geidžiamiausių darbdavių algų medianos: nuo 1.540 iki 4.766 Eur 8

Naujausi „Sodros“ duomenys atskleidžia, kokie atlyginimai vyravo gegužės mėnesį tarp geidžiamiausių šalies...

Vadyba
2019.06.29
Atsistatydina aplinkos viceministrė R. Brandišauskienė 7

Aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė nusprendė atsistatydinti iš pareigų.

Vadyba
2019.06.28
„Ford“ Europoje naikina 12.000 darbo vietų 11

Automobilių gamintoja „Ford“ iki kitų metų galo ketina Europoje panaikinti 12.000 darbo vietų.

Vadyba
2019.06.28
TOP20 didžiausių darbdavių algų medianos gegužę 3

Naujausi „Sodros“ duomenys leidžia pažiūrėti, kokie atlyginimai gegužę vyravo tarp daugiausia darbuotojų...

Vadyba
2019.06.28
Išbandymas darbuotojams – kasdienė darbo stalo medžioklė Premium 2

Įmonės suka galvas, kaip padidinti darbuotojų efektyvumą. Vienas būdų – „hot desking“, kai kasdien dirbama...

Vadyba
2019.06.28
Gyventojų pritraukia mokėdami už jų darbą iš namų 1

Miestai, regionai, o kartais ir valstijos, spręsdamos demografines problemas, daro įtaką ir darbo rinkai.

Vadyba
2019.06.27
„Orion Asset Management” turi naują vadovą 5

Investicijų valdymo UAB „Orion Asset Management“ generaliniu direktoriumi paskirtas Martynas Nenėnas, ėjęs...

Vadyba
2019.06.27
ISM EMBA rekomenduoja: pavojaus signalas vadovui – 5 priežastys, kodėl organizacijose žlunga pokyčiai Verslo tribūna

Tinkamai valdomi ir įgyvendinami pokyčiai sukuria kompanijų sėkmės istorijas. Tačiau šiuolaikiniai verslo...

Vadyba
2019.06.27
Nieko asmeniško, tik verslas: ką išgelbėjo vaikų pastangos Premium

Šeimos versle asmeniškumų būti negali, tikina tie, kurie atrado formulę, kaip ne tik suderinti šeiminius...

Gazelė
2019.06.27
Ar darbdavys gali išsiųsti darbuotoją atostogauti privalomai?  Verslo tribūna 3

Ar darbdavys gali išsiųsti darbuotoją atostogauti privalomai? Ar gali darbuotojas atsisakyti eiti...

Vadyba
2019.06.27
Britiškas švietimas atkeliauja į Vilnių Verslo tribūna 5

Britų švietimo sistema daugelį metų – lyg kelrodė žvaigždė, į kurią lygiuojasi įvairios šalys. Prestižinė,...

Vadyba
2019.06.27
Kad jaunoji karta verslo neiššvaistytų, geriau vadovais jų iškart neskirti Premium 4

Kai prie šeimos verslo prisijungia vaikai – tėvams džiaugsmas. Tačiau su jaunosios kartos atėjimu kyla...

Gazelė
2019.06.26
Abonementai į „Žalgirio“ rungtynes – nuolatinėms emocijoms ir verslui stiprinti Verslo tribūna

Pasibaigusiame sezone Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubas užfiksavo rekordinį lankomumą – Eurolygos...

Paslaugos
2019.06.26
Pradėti verslą – efektyviausia dieta Premium 1

Kuo daugiau darai, tuo para, atrodo, tampa ilgesnė. Tuo įsitikinę verslininkai – jiems pasakymas „trūksta...

Gazelė
2019.06.25
Kokio pripažinimo už gerą darbą trokšta darbuotojai 4

Pripažinimas, kad darbuotojas gerai atliko savo darbą, — vienas geriausių ir pigiausių kolektyvą...

Vadyba
2019.06.25
Didžiausių algų TOP 20-uke – du geidžiamiausi darbdaviai 11

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kur gegužės mėnesį Lietuvoje vyravo didžiausios atlyginimų medianos.

Vadyba
2019.06.25
„Mars Lietuvos“ CEO: nejaučiu, kad dirbu mažoje įmonėlėje Premium

Nors korporacijos diegia unifikuotą valdymo sistemą, ir nedidelio padalinio vadovas gali puoselėti autentišką...

Vadyba
2019.06.25
Tyrimas: gerai psichologinei savijautai pakanka 1 darbo dienos per savaitę

Ilgalaikį nedarbą mokslininkai sieja su prastesne psichologine savijauta. Tačiau naujas tyrimas rodo, kad...

Vadyba
2019.06.24
ERROR: Script GetRssFeed.vbs is missing!
Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau