Verslo analitika: efektyvūs sprendimai realiuoju laiku

Publikuota: 2018-07-23 08:25
Prodivi įrengtas Sargasas gamybos valdymo punktas.
Prodivi įrengtas Sargasas gamybos valdymo punktas.

Šioje technologijų pažangos eroje, kada pasaulio protus užvaldo dirbtinio intelekto (Artificial Intelligence (AI) – angl.), mašinų mokymosi (Machine learning – angl.) tendencijos, įmonių veiklos procesų optimizacija tampa savaime suprantama užduotimi. Sparčiai analizuoti didelius duomenų kiekius reikia ne tik kompetencijų, bet ir nemažai laiko. Todėl siekdami greitesnių atsakymų į klausimus ir problemų sprendimo, vadovai vis dažniau svarsto verslo analitikos sprendimus. 

Verslo analitikos (Business Intelligence (BI) – angl.) įrankiai nebėra tokia jau ir didelė naujiena, specialų programinių ir technologinių priemonių komplektą, gebantį sparčiai analizuoti didelius įmonės veiklos procesų rodiklius įvairiais pjūviais, rasime ne vieno vadovo „kėdėje“. Ir nors verslo analitiką šiandien vadinti „must-have“ būtų dar per drąsu, tačiau kaip kažkada nutiko su verslo valdymo sistemomis, taip ir BI įrankių plėtra – neišvengiama.

„Situacija panaši į tą, kuri prieš keletą metų buvo susiklosčiusi verslo valdymo sistemų (ERP) rinkoje. Iš pradžių tai atrodė naujiena, dažnai buvo priimama kaip perteklinis, „brukamas“ produktas, klientai teigdavo puikiai susitvarkantys naudodami „MS Excel“ ar buhalterijos valdymo sistemas. Tačiau galiausiai, banga atsirito ir šiandien ERP sistemas rasime daugelyje įmonių. Taip bus ir su verslo analitika – jos plėtra neišvengiama, automatizuoti duomenų analizę skatina ir toliau nuolat augantis bet kurios veiklos tempas. Po truputį tampa aktualūs kiti klausimai: kaip iš tikrųjų efektyviai pasinaudoti verslo analitikos sistemų galimybėmis, netapti dar vienos technologijos vergu ir, tuo pačiu, IT įmonių resursu?“ – sako IT sprendimų taikymo ekspertų komandos „PRODIVI“ verslo plėtros vadovas Bernardas Gailius.

Koncentracija į esmines problemas

Viena pagrindinių verslo analitikos įrankio privalumų – susisteminta reikiama informacija „realiuoju laiku“, leidžianti tinkamu metu reaguoti į problemą ir surasti sprendimo būdą, individualus filtruojamų duomenų rodiklių pritaikomumas kiekvienai įmonei, jos vadovams. P. Gailius sako, kad tik tinkamai panaudota verslo analitika gali tapti išties vertę įmonei kuriančia priemone.

„Svarbus ne tik reikiamų įmonės rodiklių filtravimas, bet ir tam tikrų matematinių-analitinių veiksmų automatizavimas. Pavyzdžiui, vertinant broko kaštus pirmiausia reikia suskaičiuoti broko vienetus ir įvertinti jų kainą. Tai visa veiksmų seka, paprastai reikalaujanti atskirų pastangų. Tačiau žinant tam tikrus duomenis apie įmonę, jos darbo su broku patirtį, galima ekrane iš karto atvaizduoti finansinę broko kaštų išraišką ir stebėti jos kitimą realiuoju laiku, vos tik ERP sistemoje registruojamas naujas broko atvejis – ekrano rodmenys kinta. Iš esmės, verslo analitikos sprendimus galima palyginti su teleskopu, mikroskopu ar kitu sudėtingu stebėjimo-matavimo įrankiu. Tai labai galingas instrumentas, su daug įvairiausių funkcijų, bet netinkamai sufokusuotas, jis rodys „išplaukusį“ vaizdą ir gali pasirodyti bevertis. Norint šį instrumentą efektyviai panaudoti, jį reikia sureguliuoti konkrečiam atvejui,“ – akcentuoja jis. 

Minėtojo konkretaus atvejo pavyzdys – tiksliosios mechanikos komponentų gamybos įmonės „Sargasas“ praktika.

“Toks verslo skaitmenizacijos instrumentas man buvo tikras atradimas. Ilgai galvojau, kaip sisteminti įmonės darbą neplečiant komandos. Įdiegta verslo analitikos sistema mums padėjo susikoncentruoti į tas problemas, kurios yra svarbiausios. Taip pat skaidri vizualizacijų sistema motyvuoja darbuotojus. Visa tai didina įmonės efektyvumą. Manau, kad tai yra tikras ketvirtosios pramonės revoliucijos rezultatas,” – komentuoja UAB “Sargasas” vykdomasis direktoriaus Mantas Kačerauskas.

Anot p. Manto, vizualizavus broko duomenis, sumažėjo broko kiekis (finansinė broko išraiška tapo nuolat visiems matoma). Tuo pačiu, realiuoju metu stebint darbo efektyvumą, padidėjo darbuotojų darbo tempas ir motyvacija, o užtikrinus efektyvesnį įmonės darbų planavimą, išaugo produkcijos pristatymo patikimumas.

Diegimas – svarbus etapas vertės kūrime

2017 metų tyrimų bendrovės „Gartner“ magiškojo BI ir analitikos kvadranto lyderių kvadrante rikiuojasi trys žaidėjai – „Qlik“, „Tableau“ ir „Microsoft“ kompanijos produktas „Power BI“. Rinką, anot p. Gailiaus, pirmiausia, dalinasi gamintojai, o tinkamas produktų pritaikomumas priklauso ir nuo jų diegėjų.

„Renkantis diegėją didžiausią reikšmę turi technologinės ir vadybinės-konsultacinės specialistų kompetencijos. Pabrėžtina, kad technologinė ir konsultacinė pusės vienodai svarbios šiame darbe. Dažnai diegėjai linkę save suvokti vien kaip IT įmones, todėl tikisi iš kliento labai tikslaus savo poreikių suvokimo ar net iš anksto parengtos techninės užduoties. Verslo analitikoje tai nėra tinkama prieiga. Iš tiesų, klientai dažniausiai jau žino, kokius rodiklius nori matuoti ir stebėti. Bet neturint darbo su verslo analitikos įrankiais patirties, dažnai sunku įvertinti visas galimybes. Kita diegėjų klaida – siūlyti tik paprasčiausius, tipiškiausius verslo analitikos sprendimus. Tokiu būdu teleskopas naudojamas ten, kur pakaktų žiūrono, o iki žvaigždžių žvilgsnis taip ir nepakyla. Paprastai verslo analitikos diegimas – ištisas projektas ar net projektų ciklas, įgalinantis vadovus ir darbuotojus iš naujo atrasti savo įmonę, pamatyti jos tikrąją padėtį, pradėti reaguoti į veiklos trikdžius stulbinamai greitai ir taip pasiekti visiškai naują efektyvumo lygį,“ – pabrėžia „PROVIDI“ atstovas.

Anot p. Gailiaus, vienas geriausiai įvertintų sprendimų – „Power BI“ – yra absoliučiai universalus įrankis. Jo licencijos nebrangios, todėl tinka ir smulkiajam, ir stambiajam verslui, pritaikomas iš esmės bet kokioje veiklos srityje.

„Visų pirma, „Power BI“ skirtas įvairių grandžių vadovams, tiems, kurie konkrečiai atsako už vieną ar daugiau įmonės rodiklių. Tačiau tuo pritaikomumas neapsiriboja. Duomenų vizualizavimas, kuris yra verslo analitikos pagrindas, gali būti svarbus ir pagrindinėje veikloje, ypač gamyboje, kai žmonėms būtina nuolat matyti prieš akis savo darbų planus, eiliškumą, normas, darbo rezultatus ir pan. Mūsų klientai pastebėjo, kad duomenų vizualizavimas turi tiesioginę įtaką darbuotojų motyvacijai. Galėdami realiuoju laiku matyt savo darbo rezultatą, ne tik vienetinę, bet ir finansinę jo išraišką, žmonės intuityviai siekia dirbti greičiau, efektyviau ir kokybiškiau,“ – pasakoja p. Gailius.

Kadangi BI įrankiai leidžia transliuoti duomenis (grafikus, analizes) į išorę – pavyzdžiui, įmonės tinklalapį, pasiekti juos iš bet kurio kito įrenginio ne darbo aplinkoje, atsiranda pastaruoju metu labai jautri duomenų saugumo problematika. Dažnai kyla svarstymai, ar geriau įrankį pirkti ir diegtis viduje, ar, populiarėjant debesijos paslaugoms, ją nuomotis.

„Taip, pastaruoju metu tai nuolat pasikartojantis klausimas. Vieno teisingo atsakymo čia nėra, konkretus pasirinkimas priklauso nuo daugelio faktorių. Neretai įsitikinimas, kad duomenys įmonės viduje saugesni nei sertifikuotas debesijos paslaugas teikiančio tiekėjo, pvz., „Microsoft“ serveryje, yra iliuzija. Bet kartais lokalus sprendimas gali būti praktiškesnis ar net neišvengiamas, kai dirbama su ypač jautria informacija,“ – sako p. Gailius.

Abejais atvejais teisingai valdoma informacija verslui kuria pridėtinę vertę. Užsitikrinti savalaikį reikiamos informacijos pateikimą tampa vienu iš efektyvaus verslo kozirių. Susisteminti, esminiai duomenys leidžia greitai priimti sprendimus, reaguoti į pokyčius, pašalinti klaidas ir kurti naujas veiklos strategijas. Sutaupytas ir efektyviau išnaudotos laikas lygus sutaupytiems pinigams, kurie gali būti investuoti į konkurencinio įmonės pranašumo didinimą ir pažangą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Vakarų medienos grupė turi naują vadovą

Vienai didžiausių Baltijos šalyse medienos bei baldų gamybos grupių – Vakarų medienos grupė (VMG) vadovauja...

Vadyba
16:42
Nerijus Mačiulis palipo karjeros laiptais „Swedbank“ grupėje 4

Banko „Swedbank“ Lietuvoje vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis paskirtas „Swedbank“ Baltijos šalių...

Vadyba
14:41
Perskaičiavusi darbo užmokestį Lietuva aplenks Latviją 13

Perkėlus „Sodros“ įmokas darbuotojui ir atitinkamai perskaičiavus darbo užmokestį, Lietuva palypės į viršų...

Finansai
12:21
Verslo analitika: efektyvūs sprendimai realiuoju laiku Rėmėjo turinys 3

Šioje technologijų pažangos eroje, kada pasaulio protus užvaldo dirbtinio intelekto (Artificial Intelligence...

Vadyba
08:25
Kai jus palieka svarbiausi darbuotojai: kaip išsklaidyti riziką Premium

Darbuotojams vis dažniau keičiant darbus, o rinkoje trūkstant specialistų, bendrovės jaučia riziką: vienu...

Vadyba
06:00
Už partnerį daugiau uždirbančios moterys alga girtis nelinksta 5

Skirtingų lyčių porose, kuriose moterys uždirba daugiau nei vyrai, abu partneriai linkę slėpti savo tikrą...

Vadyba
2018.07.22
Pasitikėjimo kūrimas. Dažnai ignoruojama dalis 1

Aš nepasitikiu tavimi – tu manimi. Darbdavys nepasitiki darbuotoju, darbuotojas – darbdaviu. Valstybė...

Rinkodara
2018.07.22
Kodėl kai kurių rinkų nepavyksta užkariauti 7

Pasirengti eksportui užtrunka. Daugelis sėkmingai eksportuojančių verslininkų sako į kitą šalį įžengę ir...

Vadyba
2018.07.22
Pinigai darbuotojus sulaiko neilgam 12

Daugiau nei pusė vadovų yra siūlę darbuotojams pinigų už tai, kad jie neišeitų iš darbo. Tačiau tai sulaiko...

Vadyba
2018.07.22
Kokios savybės reikalingos lyderiui: jas galite turėti ir jūs Premium 9

Kam yra skirtas šitas žurnalas, kurį laikote rankose? Lyderiams. Kas yra pagrindiniai šio žurnalo herojai?...

Verslo klasė
2018.07.21
Darbo laiko organizavimas: darbuotojai išsiblaško kas 6 minutes

Daugiau nei pusė darbuotojų negali išbūti nepertraukiamai susikaupę ilgiau nei 6 minutes, rodo tyrimas,...

Vadyba
2018.07.21
Darbdavio laimei ir nelaimei, šiandien kandidatas yra klientas 6

Laikai, kai darbdaviai Lietuvoje galėjo neskubėdami pasirinkti patraukliausią kandidatą ir jaustis...

Vadyba
2018.07.20
„Vilniaus vandenys“ turi naują vadovą 9

Iš antro karto Vilniaus miesto savivaldybės bendrovei „Vilniaus vandenys“ pavyko paskirti vadovą, be kurio...

Vadyba
2018.07.20
Kodėl 30% naujokų palieka darbdavį 6

Trys iš dešimties šviežiai pasamdytų darbuotojų palieka savo naują darbovietę per 90 dienų. Tokį sprendimą...

Vadyba
2018.07.20
Uždirbantys nuo 1.600 Eur iki 3.600 Eur palikti mokesčių reformos užribyje Premium 8

Nurimus mokesčių reformos aistroms, aiškėja, kad daliai dirbančiųjų reforma jokios įtakos neturės. Labiausiai...

Finansai
2018.07.20
„Žemaitijos pieno“ valdyba išsirinko naują pirmininką 1

AB „Žemaitijos pienas“ valdyba pirmininku išrinko Romusą Jarulaitį, ilgametį bendrovės darbuotoją.

Vadyba
2018.07.18
„Devbridge Group“ Vilniaus padalinys turi naują vadovą

JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge Group“ Vilniaus padaliniui nuo šiol vadovaus Jaroslavas Sadovskis.

Vadyba
2018.07.18
Jeffas Bezosas tapo turtingiausiu žmogumi šių laikų istorijoje 5

El. prekybos milžinės „Amazon“ įkūrėjo ir vadovo Jeffo Bezoso turto vertė pirmadienį perkopė 150 mlrd. USD.

Vadyba
2018.07.17
Išrinkta nauja „Verslios Lietuvos“ valdyba

Į naują verslumą skatinančios VšĮ „Versli Lietuva“ valdybą paskirti septyni šalies verslo asociacijų vadovai.

Vadyba
2018.07.17
Mokslininkė: dirbti pilnu etatu žmonės turėtų sulaukę 40 metų 12

Žmonėms gyvenant vis ilgiau reiktų drastiškai keisti įprastą žmonių karjeros kelią. Užuot planavus karjeros...

Vadyba
2018.07.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau