Verslo analitika: efektyvūs sprendimai realiuoju laiku

Publikuota: 2018-07-23
Prodivi įrengtas Sargasas gamybos valdymo punktas.
Prodivi įrengtas Sargasas gamybos valdymo punktas.

Šioje technologijų pažangos eroje, kada pasaulio protus užvaldo dirbtinio intelekto (Artificial Intelligence (AI) – angl.), mašinų mokymosi (Machine learning – angl.) tendencijos, įmonių veiklos procesų optimizacija tampa savaime suprantama užduotimi. Sparčiai analizuoti didelius duomenų kiekius reikia ne tik kompetencijų, bet ir nemažai laiko. Todėl siekdami greitesnių atsakymų į klausimus ir problemų sprendimo, vadovai vis dažniau svarsto verslo analitikos sprendimus. 

Verslo analitikos (Business Intelligence (BI) – angl.) įrankiai nebėra tokia jau ir didelė naujiena, specialų programinių ir technologinių priemonių komplektą, gebantį sparčiai analizuoti didelius įmonės veiklos procesų rodiklius įvairiais pjūviais, rasime ne vieno vadovo „kėdėje“. Ir nors verslo analitiką šiandien vadinti „must-have“ būtų dar per drąsu, tačiau kaip kažkada nutiko su verslo valdymo sistemomis, taip ir BI įrankių plėtra – neišvengiama.

„Situacija panaši į tą, kuri prieš keletą metų buvo susiklosčiusi verslo valdymo sistemų (ERP) rinkoje. Iš pradžių tai atrodė naujiena, dažnai buvo priimama kaip perteklinis, „brukamas“ produktas, klientai teigdavo puikiai susitvarkantys naudodami „MS Excel“ ar buhalterijos valdymo sistemas. Tačiau galiausiai, banga atsirito ir šiandien ERP sistemas rasime daugelyje įmonių. Taip bus ir su verslo analitika – jos plėtra neišvengiama, automatizuoti duomenų analizę skatina ir toliau nuolat augantis bet kurios veiklos tempas. Po truputį tampa aktualūs kiti klausimai: kaip iš tikrųjų efektyviai pasinaudoti verslo analitikos sistemų galimybėmis, netapti dar vienos technologijos vergu ir, tuo pačiu, IT įmonių resursu?“ – sako IT sprendimų taikymo ekspertų komandos „PRODIVI“ verslo plėtros vadovas Bernardas Gailius.

Koncentracija į esmines problemas

Viena pagrindinių verslo analitikos įrankio privalumų – susisteminta reikiama informacija „realiuoju laiku“, leidžianti tinkamu metu reaguoti į problemą ir surasti sprendimo būdą, individualus filtruojamų duomenų rodiklių pritaikomumas kiekvienai įmonei, jos vadovams. P. Gailius sako, kad tik tinkamai panaudota verslo analitika gali tapti išties vertę įmonei kuriančia priemone.

„Svarbus ne tik reikiamų įmonės rodiklių filtravimas, bet ir tam tikrų matematinių-analitinių veiksmų automatizavimas. Pavyzdžiui, vertinant broko kaštus pirmiausia reikia suskaičiuoti broko vienetus ir įvertinti jų kainą. Tai visa veiksmų seka, paprastai reikalaujanti atskirų pastangų. Tačiau žinant tam tikrus duomenis apie įmonę, jos darbo su broku patirtį, galima ekrane iš karto atvaizduoti finansinę broko kaštų išraišką ir stebėti jos kitimą realiuoju laiku, vos tik ERP sistemoje registruojamas naujas broko atvejis – ekrano rodmenys kinta. Iš esmės, verslo analitikos sprendimus galima palyginti su teleskopu, mikroskopu ar kitu sudėtingu stebėjimo-matavimo įrankiu. Tai labai galingas instrumentas, su daug įvairiausių funkcijų, bet netinkamai sufokusuotas, jis rodys „išplaukusį“ vaizdą ir gali pasirodyti bevertis. Norint šį instrumentą efektyviai panaudoti, jį reikia sureguliuoti konkrečiam atvejui,“ – akcentuoja jis. 

Minėtojo konkretaus atvejo pavyzdys – tiksliosios mechanikos komponentų gamybos įmonės „Sargasas“ praktika.

“Toks verslo skaitmenizacijos instrumentas man buvo tikras atradimas. Ilgai galvojau, kaip sisteminti įmonės darbą neplečiant komandos. Įdiegta verslo analitikos sistema mums padėjo susikoncentruoti į tas problemas, kurios yra svarbiausios. Taip pat skaidri vizualizacijų sistema motyvuoja darbuotojus. Visa tai didina įmonės efektyvumą. Manau, kad tai yra tikras ketvirtosios pramonės revoliucijos rezultatas,” – komentuoja UAB “Sargasas” vykdomasis direktoriaus Mantas Kačerauskas.

Anot p. Manto, vizualizavus broko duomenis, sumažėjo broko kiekis (finansinė broko išraiška tapo nuolat visiems matoma). Tuo pačiu, realiuoju metu stebint darbo efektyvumą, padidėjo darbuotojų darbo tempas ir motyvacija, o užtikrinus efektyvesnį įmonės darbų planavimą, išaugo produkcijos pristatymo patikimumas.

Diegimas – svarbus etapas vertės kūrime

2017 metų tyrimų bendrovės „Gartner“ magiškojo BI ir analitikos kvadranto lyderių kvadrante rikiuojasi trys žaidėjai – „Qlik“, „Tableau“ ir „Microsoft“ kompanijos produktas „Power BI“. Rinką, anot p. Gailiaus, pirmiausia, dalinasi gamintojai, o tinkamas produktų pritaikomumas priklauso ir nuo jų diegėjų.

„Renkantis diegėją didžiausią reikšmę turi technologinės ir vadybinės-konsultacinės specialistų kompetencijos. Pabrėžtina, kad technologinė ir konsultacinė pusės vienodai svarbios šiame darbe. Dažnai diegėjai linkę save suvokti vien kaip IT įmones, todėl tikisi iš kliento labai tikslaus savo poreikių suvokimo ar net iš anksto parengtos techninės užduoties. Verslo analitikoje tai nėra tinkama prieiga. Iš tiesų, klientai dažniausiai jau žino, kokius rodiklius nori matuoti ir stebėti. Bet neturint darbo su verslo analitikos įrankiais patirties, dažnai sunku įvertinti visas galimybes. Kita diegėjų klaida – siūlyti tik paprasčiausius, tipiškiausius verslo analitikos sprendimus. Tokiu būdu teleskopas naudojamas ten, kur pakaktų žiūrono, o iki žvaigždžių žvilgsnis taip ir nepakyla. Paprastai verslo analitikos diegimas – ištisas projektas ar net projektų ciklas, įgalinantis vadovus ir darbuotojus iš naujo atrasti savo įmonę, pamatyti jos tikrąją padėtį, pradėti reaguoti į veiklos trikdžius stulbinamai greitai ir taip pasiekti visiškai naują efektyvumo lygį,“ – pabrėžia „PROVIDI“ atstovas.

Anot p. Gailiaus, vienas geriausiai įvertintų sprendimų – „Power BI“ – yra absoliučiai universalus įrankis. Jo licencijos nebrangios, todėl tinka ir smulkiajam, ir stambiajam verslui, pritaikomas iš esmės bet kokioje veiklos srityje.

„Visų pirma, „Power BI“ skirtas įvairių grandžių vadovams, tiems, kurie konkrečiai atsako už vieną ar daugiau įmonės rodiklių. Tačiau tuo pritaikomumas neapsiriboja. Duomenų vizualizavimas, kuris yra verslo analitikos pagrindas, gali būti svarbus ir pagrindinėje veikloje, ypač gamyboje, kai žmonėms būtina nuolat matyti prieš akis savo darbų planus, eiliškumą, normas, darbo rezultatus ir pan. Mūsų klientai pastebėjo, kad duomenų vizualizavimas turi tiesioginę įtaką darbuotojų motyvacijai. Galėdami realiuoju laiku matyt savo darbo rezultatą, ne tik vienetinę, bet ir finansinę jo išraišką, žmonės intuityviai siekia dirbti greičiau, efektyviau ir kokybiškiau,“ – pasakoja p. Gailius.

Kadangi BI įrankiai leidžia transliuoti duomenis (grafikus, analizes) į išorę – pavyzdžiui, įmonės tinklalapį, pasiekti juos iš bet kurio kito įrenginio ne darbo aplinkoje, atsiranda pastaruoju metu labai jautri duomenų saugumo problematika. Dažnai kyla svarstymai, ar geriau įrankį pirkti ir diegtis viduje, ar, populiarėjant debesijos paslaugoms, ją nuomotis.

„Taip, pastaruoju metu tai nuolat pasikartojantis klausimas. Vieno teisingo atsakymo čia nėra, konkretus pasirinkimas priklauso nuo daugelio faktorių. Neretai įsitikinimas, kad duomenys įmonės viduje saugesni nei sertifikuotas debesijos paslaugas teikiančio tiekėjo, pvz., „Microsoft“ serveryje, yra iliuzija. Bet kartais lokalus sprendimas gali būti praktiškesnis ar net neišvengiamas, kai dirbama su ypač jautria informacija,“ – sako p. Gailius.

Abejais atvejais teisingai valdoma informacija verslui kuria pridėtinę vertę. Užsitikrinti savalaikį reikiamos informacijos pateikimą tampa vienu iš efektyvaus verslo kozirių. Susisteminti, esminiai duomenys leidžia greitai priimti sprendimus, reaguoti į pokyčius, pašalinti klaidas ir kurti naujas veiklos strategijas. Sutaupytas ir efektyviau išnaudotos laikas lygus sutaupytiems pinigams, kurie gali būti investuoti į konkurencinio įmonės pranašumo didinimą ir pažangą.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Geidžiamiausių darbdavių algų rodikliai rugpjūtį

Naujausi „Sodros“ duomenys atskleidžia, kokie atlyginimai vyravo liepos mėnesį tarp geidžiamiausių šalies...

Vadyba
2018.09.30
Ką gali ir ko negali 50+ kartos darbuotojai Premium 15

50+ karta yra racionali, moka įveikti iššūkius, dirbti kūrybingai ir at­sakingai, siekti re­zul­tato, tačiau...

Vadyba
2018.09.29
Misija – įpėdinis: kaip nesužlugdyti perduodamo verslo 4

Kas yra šeimos verslo perdavimas? Kad ir kokį procesą įsivaizduotume, tai tikrai nėra vien garbingos šeimos...

Finansai
2018.09.29
TOP20 didžiausių darbdavių algos: dosniausių trejetuke – ligoninė

Lietuvos bendrovių rugpjūčio mėnesio atlyginimų duomenys rodo, kad tarp didžiausių šalies darbdavių,...

Vadyba
2018.09.29
K. Bagdonavičius palieka „Ergo“ Baltijos šalyse 4

„Ergo“ draudimo bendrovių Baltijos šalyse valdybos pirmininkas ir gyvybės draudimo „Ergo Life Insurance SE“...

Vadyba
2018.09.28
Keičiasi „Telia Lietuvos“ valdybos pirmininkas 1

Telekomunikacijų AB „Telia Lietuva“ valdybos pirmininkė Henriette Wendt atsistatydina.

Vadyba
2018.09.28
Subraškėjo „Teslos“ vadovo Musko kėdė 5

Ketvirtadienį JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) padavė į teismą Eloną Muską už tai, kad jis...

Vadyba
2018.09.28
Grybauskaitė: pažeisdami moterų teises kenkiame ekonomikai 3

Moterų pasaulio lyderių tarybai pirmininkaujanti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė Jungtinių Tautų (JT)...

Vadyba
2018.09.28
Kaip buvęs vienuolis pradėjo verslą: sukūrė programėlę, kuria naudojasi 31 mln. vartotojų

Po dešimtmečio, praleisto budistų vienuolyne, Andy Puddicombe‘as nusprendė pasidalyti įgyta patirtimi su...

Vadyba
2018.09.27
Specialistai darbą renkasi ir pagal biurą Rėmėjo turinys 8

Planuojant bei įrengiant šiuolaikinius biurus darbo turi ne tik architektai, bet ir personalo specialistai.

Vadyba
2018.09.27
Verslininkai: parodų aukso amžius baigėsi, bet dalyvauti jose vis tiek verta Premium

Namų interjero ir dizaino paroda „Maison & Objet“, rugsėjį vykusi Paryžiuje, yra viena brangiausių Europos...

Rinkodara
2018.09.26
A. Izgorodinas paliko pramonininkus ir perėjo į „SME Finance“

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas palieka Lietuvos pramoninkų konfederaciją ir pereina dirbti į faktoringo...

Vadyba
2018.09.26
Barjeras, nuleidžiamas pusiaukelėje 11

Darbo rinkai vis stipriau jaučiant darbuotojų stygių, ryškėja darbdavių požiūrio į darbuotojų amžių...

Vadyba
2018.09.26
Prarastoji ar dar neatrastoji 50+ karta: kaip vyresniuosius išlaikyti darbo rinkoje Premium 2

Verslas trimituoja apie žlugdantį darbo jėgos trūkumą, tačiau vyresni nei 50-ies darbuotojai neretai jaučiasi...

Vadyba
2018.09.26
Kepinių gamybos milžinė „pažaliavo“

„Grupo Bimbo“, duonos ir konditerijos gaminių milžinė, paskelbė, kad iki 2025 m. visa kompanijos sunaudojama...

Vadyba
2018.09.25
Kur algų medianos rugpjūtį buvo didžiausios 8

Šių metų rugpjūtį didžiausiomis algų medianomis pasižymėjo farmacijos ir technologijų bendrovės, rodo...

Vadyba
2018.09.25
Pasikeitė darbuotojų skaičiaus apskaičiavimas

2018 m. rugsėjo 22 d. įsigaliojo atnaujintos vidutinio sąrašinio darbuotojų skaičiaus apskaičiavimo taisyklės.

Finansai
2018.09.25
Požymiai, rodantys, kad esate darboholikas Premium

Jei darbuotojas iki išnaktų tūno biure, dar nereiškia, kad jis yra darboholikas. Tačiau jei jis jaudinasi,...

Vadyba
2018.09.24
„Strategy Labs“ turi naują vadovą ir partnerį 6

Konsultacijų įmonėje „Strategy Labs“, kuri priklauso verslo paslaugų grupei „Lewben Group“,  nuo spalio 1 d.

Vadyba
2018.09.24
Iki 2022 m. pusė darbuotojų turės išmokti naujų įgūdžių Premium

Dėl diegiamų technologijų pusė pasaulio darbuotojų nebeturės reikiamų įgūdžių savo darbams atlikti. Reikės...

Vadyba
2018.09.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau