Kokių savybių reikia ateities lyderiui

Publikuota: 2018-06-23
„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.

Gebėjimas klausytis ir girdėti, įkvėpti, provokuoti pokyčiams, turėjimas aiškią viziją ir planą jai įgyvendinti, pagarba darbuotojui. Tokias lyderio savybes vardija dr. Lina Užienė, Kauno technologijos universiteto (KTU) docentė, Vadybos krypties studijų programų vadovė.

Pasak jos, vadovas, išklausydamas net ir nekvalifikuotą darbą dirbantį darbuotoją, turi galimybę išgirsti ir suprasti gilumines organizacijos problemas ir imtis priemonių jas spręsti.

„Gero vadovo veiksmai turi įkvėpti darbuotojus sužinoti, išmokti ir padaryti daugiau. Nors tai skamba banaliai, tačiau motyvuoti darbuotojai yra didžiausia organizacijos vertybė, kuri leidžia organizacijai pelnyti konkurencinį pranašumą, kurti didesnę pridėtinę vertę, efektyviau dirbti, – sako L. Užienė, – Geri vadovai demonstruoja dėkingumą ir pagarbą darbuotojui, o pastarasis visa tai jausdamas kur kas daugiau stengsis dėl rezultato ir organizacijos sėkmės“.

Daugiau pasitikėjimo

Jai antrina ir Nomeda Marazienė, VšĮ Lyderystės ekspertų grupės vadovės.

„Lyderystė organizacijoje prasideda ne nuo „mes“ ar „jie“, o nuo „aš“ – tai asmeninė vadovo atsakomybė. Pirmiausia, kokį emocinį turinį jis skleidžia žmonėms ir kaip elgiasi. Emocinis intelektas – tai vadovo gebėjimas įgyti tokių nuostatų ir įsitikinimų, kurie skatintų žmones norėti burtis ir siekti bendrų tikslų“, – aiškina p. Marazienė.

Pasak jos, lyderiams svarbu suvokti, kokį emocinį turinį jie skleidžia aplinkiniams. Juk kiekvieną kartą, net trumpai kalbėdamiesi, apsikeičiame emocijomis. Pavyzdžiui, klausant kolegos pristatymo kilstelėtas antakis ar pasimuistymas kėdėje, išgirdus kitokią nuomonę, yra emocijomis perteikiama informacija.

„Sudirgęs, pervargęs, nusivylęs vadovas skleidžia tokį emocinį turinį, kuris skatina žmones priešintis pokyčiams. Ir priešingai, visada išlaikantis pusiausvyrą vadovas savo skleidžiama gera energija skatina darbuotojus burtis. Taigi darbuotojai, paprašyti ką nors padaryti, nebesimuisto „kodėl aš“, o sutinka – „gerai, pamėginame“, – kalba p. Marazienė.

„Kaip žmonės išmoksta neturėti idėjų? Susirinkime sėdi darbuotojai, dirbantys bendrovėje keliolika metų, ir tyli. Nes kadaise reakcija į jų pareikštas mintis buvo nuvertinanti ir pašiepianti“, – pavyzdį pateikia pašnekovė.

Ponia Užienė akcentuoja, kad geras lyderis visada suteiks darbuotojui daug pasitikėjimo, sprendimo laisvės, atvers kelius augti, nebijos konkurencijos, pasitikės savo darbuotoju, leis jam atsiskleisti, įgalins veiklai. Tokių vadovų vedama komanda paprastai pasiekia daugiau, yra rezultatyvesnė, kūrybiškesnė, nestokoja energijos, o komandoje paprastai laimi geriausios idėjos, net jei jos yra pasiūlytos žemesnio rango darbuotojų.

Daugiau savarankiškumo

KTU Vadybos krypties studijų programų vadovė išskiria du lyderystės tipus.  Transformacinė lyderystė – į pokyčius orientuota, žmones, procesus ir sistemas keistis įgalinanti lyderystė, skatinanti tobulėjimą ir iššūkių įveikimą komandoje. Tokie lyderiai leidžia komandos nariams savarankiškai spręsti problemas, išnaudoti visus savo gebėjimus ir galimybes įgyvendinant viziją.

„Pažangūs lyderiai šiandien organizacijos viziją kuria kartu su savo komanda, pasitardami, išklausydami, kas vėliau užtikrina darbuotojų įsitraukimą, tikėjimą rezultatu ir nuoširdžias pastangas siekti tikslų“, - kalba p. Užienė.

Panašiai apie darbuotojus kalba ir Algirdas Juozapavičius, UAB „Šviesos konversija“ vadovas, šįmet pelnęs „Metų CEO“ titulą. Jo nuomone, darbuotojai turi būti patenkinti, t. y. dirbti tai, kas patinka ir už darbą gauti gerą atlygį.

„Mano nuomone, svarbiausia, kad darbuotojai būtų patenkinti. Vienas rodiklių – darbuotojų kaita. 2019 m. vasarį įmonė švęs 25-erių metų gimtadienį. Taigi per šį laikotarpį gal tik su 10–15 žmonių mums nepavyko susigyventi. Galiu teigti, kad kaitos įmonėje beveik nėra – žmonės bendrovėje kopia karjeros laiptais. Pirmiausia mokame gerus atlyginimus. Galbūt dar ne visai vakarietiškus, bet arti to („Rekvizitai.lt“ duomenimis, vidutinis įmonės mokamas atlyginimas yra 3.700 Eur – VŽ). Antra, pas mus ateina dirbti žmonės, kuriems patinka fizika ir kurie nori dirbti darbą, susijusį su šiuo mokslu. Kai dirbti patinkamą darbą, o kartu turi ir finansinį pagrindą, taip ir išeina“, - sako p. Juozapavičius.

Nestandartiniai sprendimai

Kita tendencija, kuria sekama šiandien, yra inovacijų lyderystė. Inovacijos suteikia galimybę organizacijai ir komandai judėti didesniu pagreičiu pirmyn, todėl itin svarbi lyderiui tenkanti užduotis – skatinti kūrybiškumą ir inovacijas, provokuoti komandą joms atsirasti, nuolat stimuliuoti nestandartinius sprendimus, naujas idėjas, proveržį.

„Organizacijoje turi būti kuriama kultūra, kurioje būtų toleruojamos klaidos, ribojamas pernelyg didelis procesų standartizavimas, sukuriama palanki aplinka savitai nuomonei ir naujoms idėjoms“, – vardija L. Užienė.

„Kadangi ateitį rodančio krištolinio rutulio nė vienas vadovas neturi, svarbu pačiam nuolat ugdyti gebėjimą mąstyti iš platesnės perspektyvos, aprėpiančios socialinius, technologinius ir ekonominius poslinkius visuomenėje“, – VŽ yra sakęs Dr. Kęstutis Bagdonavičius, ERGO draudimo grupės Baltijos šalyse valdybos pirmininkas. 
 
Jo nuomone, ateitis priklauso vadovams, spėjantiems su technologijomis. Mat pokyčiai yra spartesni nei bet kada anksčiau, todėl, uždelsus ir laiku nepriėmus ryžtingų sprendimų, galima atsidurti pralaimėtojo pozicijoje.

Alfredas Chmieliauskas, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektorius atkreipia dėmesį, kad nūdienos vadovai vien tik praktiniais gebėjimais neapsiriboja, o siekia žinių, kurias, beje, nebūtinai iš karto galės pritaikyti.

„Juk prieš kelis dešimtmečius neturėjome daug vakarietiškos vadybos praktinės patirties. Užsienio įmonės tik skynėsi kelią. Dabar – praktikos turime per akis, ir tikrai nesunku perprasti vakarietiškus valdymo standartus. Tereikia pradėti dirbti didesnėje įmonėje, nesvarbu – lietuviškoje ar užsienio kapitalo, – visos taiko vakarietiškus valdymo modelius. Šiandienos vadovai siekia žinių, kurių galbūt iš karto ir negalės taikyti praktiškai, tačiau jie siekia tobulėti“, – VŽ yra sakęs p. Chmieliauskas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Suaugusiųjų karjeros pokyčiams startą duoda programavimo mokykla Rėmėjo turinys

Tobulėjant technologijoms ir vyraujant jaunumo kultui vyresnio amžiaus žmonės, šiandieninei darbo rinkai...

„ACME grupė“ keičia vadovybę: akcininkai traukiasi Premium 1

UAB „ACME grupė“ generaliniu direktoriumi nuo 2019 m. sausio 1 d. dirbs Sergejus Artemiukas, dabartinis...

Vadyba
2018.10.15
Vadovo darbo sutartis: į ką svarbu atkreipti dėmesį Premium 2

Pagal pareigų prigimtį vadovas veikia įmonės naudai. Tačiau kad būtų išvengta galimų nesusipratimų ir...

Vadyba
2018.10.15
Tyrimas: 40% darbuotojų mano, kad dirba geriau nei vadovas 2

Jungtinėje Karalystėje (JK) atliktas tyrimas atskleidžia, kad 40% įmonių darbuotojų tiki, kad jeigu tik...

Vadyba
2018.10.14
Nuo krizės nukentėję jaunuoliai įstrigo laikinuose darbuose Premium

Praūžus euro zonos krizei jaunimo nedarbo lygis ES šalyse iš neregėtų aukštumų pradėjo leistis žemyn, tačiau...

Vadyba
2018.10.14
Kokie iššūkiai laukia naujojo „Airbus“ CEO 1

Guillaume Faury nuo 2019 m. balandžio vadovaus „Airbus“, Europos orlaivių gamintojai. Naujajam CEO teks...

Vadyba
2018.10.13
Patirtis: geriau mokytis iš svetimų klaidų būti priklausomam nuo užsakovo

Pasakoti sėkmės istoriją yra smagu, tačiau kiekvienas verslo įkūrėjas neišvengia klaidų. Tik vieni apie jas...

Vadyba
2018.10.13
„Sūduvos vandenys“ turės naują vadovą

Marijampolės savivaldybėje vandenį tiekiančios UAB „Sūduvos vandenys“ vadovu taps Žydrūnas...

Vadyba
2018.10.13
„Facebook“ siekia įsitvirtinti darbo paieškos rinkoje

Socialinis tinklas „Facebook“ rodo ketinimus giliau įsitvirtinti darbo paieškos rinkoje ir tapti konkurentu...

Vadyba
2018.10.12
„Devbridge Group“ Kaune turi naują vadovą

JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge Group“ Kauno inžineriniam padaliniui nuo šiol vadovauja Edmundas...

Technologijos
2018.10.12
Duris į sėkmę gali atverti ir tinkamas produkto pozicionavimas Rėmėjo turinys

Kiekvieną, kuriantį naują produktą ar paslaugą, kamuoja tos pačios problemos: ką daryti, kad kuriama...

Paaiškėjo „Metų finansų vadovo 2018” konkurso finalininkai

Į „Verslo žinių“ ir Finansų analitikų asociacijos organizuojamo konkurso „Metų finansų vadovas 2018 m.“...

Finansai
2018.10.10
Išrinktas naujas „Investuok Lietuvoje“ valdybos pirmininkas 2

Užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ valdybos pirmininku išrinktas Giedrius...

Vadyba
2018.10.10
Lietuvos paštas traukia vadovus iš „Telia Lietuvos“ 13

Nuo šios savaitės pradžios Lietuvos pašto Tinklo padaliniui pradėjo vadovauti Jonas Sadauskas. Tai antras...

Įmonių patirtis: priklausomybė nuo užsakovų –  kaip „nenudegti“

Stambus užsakovas yra gerai, tačiau jei jis vienintelis, atsiranda visiška priklausomybė nuo jo ir net rizika...

Vadyba
2018.10.09
Įmonės patirtis: darbuotojai patys renkasi, kiek nori uždirbti Premium

Dažniausiai darbo užmokesčio dydis yra darbdavio ir darbuotojo susitarimas. Įmonės, kurios siekia absoliutaus...

Vadyba
2018.10.08
Asmens duomenų tvarkymas tiesioginės rinkodaros ir lojalumo programos tikslais: kokie pažeidimai daromi dažniausiai ir kaip jų išvengti Rėmėjo turinys 3

Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija patikrino dvylika didžiųjų maisto, namų apyvokos prekių parduotuvių ir...

Vadyba
2018.10.08
Registruotų bedarbių skaičius išaugo dešimtadaliu 11

Rugsėjo pabaigoje, palyginti su tuo pačiu metu pernai, šalyje užfiksuota ir daugiau bedarbių, ir daugiau...

Vadyba
2018.10.08
Iškabas pasauliniams milžinams gaminantys lietuviai atskleidė savo sėkmės receptą Rėmėjo turinys 5

„Telia“, „McDonalds“, „Mercedes-Benz“, „Volkswagen“, „Lidl“, „Hilton“ – tai tik keli iš daugybės pasaulinių...

Technologijos
2018.10.08
70% nesutarimų komandoje kyla dėl vadovo Premium

Geri vadovai iš niekur neatsiranda, juos reikia ugdyti. Bėda ta, jog verslas ne visada supranta, kad,...

Vadyba
2018.10.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau