„Iris“ įmokas į darbuotojų pensijų fondus pasiūlė orientuodamasi į ilgalaikius tikslus

Publikuota: 2018-06-07

Apdailos medžiagų ir vonios įrangos prekybos bendrovė „Iris“ – viena iš nedaugelio lietuviškų įmonių, motyvacijai pasitelkianti ir darbdavio įmokas į darbuotojų pasirinktus trečios pakopos pensijų fondus. Jos generalinis direktorius Algirdas Navickas teigia, kad įmokos į darbuotojų trečios pakopos pensijų fondus yra ir atsakingo darbdavio požymis.
Jis pabrėžė, kad sprendimą siūlyti daliai darbuotojų mokėti įmokas į pasirinktus „INVL Asset Management“ trečios pakopos pensijų fondus lėmė įmonės darbo kultūros principai: vadovai bei darbuotojai yra skatinami planuoti ir matyti kuo toliau į priekį.

nuotrauka::1 right

„Ši motyvavimo priemonė gali padėti pritraukti naujų darbuotojų ir išlaikyti esamus, nes taip išreiškiamas realus rūpestis darbuotojų gerove ne tik šiandien, bet ir ateityje“, – sakė A. Navickas.

Paskatino asmeninė vadovo patirtis

Alytuje įsikūrusi „Iris“ prekybos salonus turi šešiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje. Iš 250 įmonės darbuotojų trečios pakopos pensijų fonduose prisidedant darbdaviui šiuo metu kaupia 45. „Iris“ vadovas A. Navickas teigia, kad tokia galimybė buvo pasiūlyta daugiau darbuotojų, tačiau dalis nusprendė pasirinkti tradicinį priedą prie atlyginimo.

„Įmokas į pasirinktus trečios pakopos pensijų fondus siūlome darbuotojams, kurių rezultatai turi didesnę įtaką visos įmonės veiklos rezultatams. Akcentuojame ilgalaikio planavimo naudą ir norime ją parodyti konkrečiais pavyzdžiais. Tačiau kartu suteikiame galimybę rinktis, tad džiugu, kad dalis darbuotojų mąsto apie ateitį ir įvertina šią motyvacijos priemonę“,  – atvirauja vadovas.

Kaupimą pensijų fonduose kaip naują būdą skatinti darbuotojus jis pats ir inicijavo kartu su kitais vadovais. Be to, prieš dvejus metus reikėjo rasti finansiškai naudingesnių spendimų bei motyvavimo priemonių, nes indėliai nebeteikė jokios grąžos.

„Kadangi pats investuoju, įmonėje yra ir daugiau tokių kolegų, nusprendėme, kad reikia su darbuotojais dalintis savo patirtimi. Manau, kad itin svarbu pabrėžti ilgalaikę kaupimo ateičiai naudą prieš trumpalaikius sprendimus. Dabar jau patys darbuotojai, kaupiantys trečios pakopos pensijų fonduose, mato rezultatus ir gali papasakoti apie tai bendradarbiams“,  – sakė A. Navickas.

Įvertino mokestinę naudą ir įmonei, ir darbuotojams

Nuo 2015 m. gegužės daliai darbuotojų į trečios pakopos pensijų fondus įmokas mokanti įmonė „Iris“ jau spėjo įvertinti šios motyvavimo priemonės naudą: darbuotojai pasirūpina savo ateitimi gaudami didesnę sumą į pensijų fondus nei būtų išmokėta šiandien.

Turto valdymo bendrovės „INVL Asset Management“ pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė dr. Dalia Kolmatsui taip pat pabrėžia šio pasirinkimo praktiškumą.

nuotrauka::2 left

„Darbdavio kaštai išlieka tie patys, ar jis mokėtų 100 eurų priedą darbuotojui „į rankas“, ar 170 eurų į jo pensijų fondą. Tuo tarpu lėšas gaunančiam darbuotojui tai yra esminis skirtumas – jo į pensijų fondą gaunama pinigų suma, esant tiems patiems darbdavio kaštams, yra ženkliai didesnė. Be to, įmokų į fondus sistema labai lanksti – galima pasirinkti, kiek ir kada jų mokėti, todėl darbdavys gali planuoti įmokas pagal įmonės rezultatus, sezoniškumą ar kitas aplinkybes“,  – privalumus vardija dr. D. Kolmatsui.

Toks apie 70 proc. kaštų efektas gaunamas dėl to, kad tuo atveju, jei įmokas į trečios pakopos pensijų fondus perveda darbdavys ir jos neviršija 25 proc. darbuotojo metinių su darbo santykiais susijusių pajamų, darbdavio mokamiems mokesčiams netaikomas valstybinio socialinio draudimo įmokų mokestis (31,18 proc.), o darbuotojo mokamiems mokesčiams – gyventojo pajamų (15 proc.) ir sveikatos bei pensijų socialinio draudimo įmokos (iš viso 9 proc.).

Pasak D. Kolmatsui, šį mokestinį efektą rekomenduojama išnaudoti papildomai prisidedant prie galimybės darbuotojams daugiau kaupti pensijai. Tai būtų svarus indėlis į darbuotojo pajamas pensijoje. 

Kaupiantieji patenkinti pasirinkimu

„Iris“ vadovas pastebi, kad kaupiantieji trečios pakopos pensijų fonduose darbuotojai yra patenkinti pasirinkimu, o kai kurie norėtų ir didesnės pervedamos sumos.

„Mes, kaip darbdavys, matome ne tik piniginę naudą. Tai – ir geras pavyzdys galvojant apie trumpalaikių ir ilgalaikių įmonės tikslų skirtumus. Darbuotojai sako: įmonė rūpinasi ne tik mūsų šiandiena. Tad įmonė demonstruoja kompetenciją ne tik darbo srityje, bet ir suteikia darbuotojams papildomą naudą“, - gilesnius privalumus įžvelgia „Iris“ generalinis direktorius.

Paklaustas, kodėl iš visų mažiau įprastų darbuotojų motyvavimo priemonių buvo pasirinktas būtent kaupimas trečios pakopos pensijų fonduose, A. Navickas pabrėžė jos ilgalaikiškumą.

„Mano vertinimu, tai – vienintelė rimta ilgalaikė motyvavimo priemonė. Sveikatos draudimas kaupimui – brangus ir todėl mums netinkamas. Kitos – orientuotos į trumpalaikę naudą“,  – pastebi A. Navickas.

Pasiūlė ir paskolas

Pasak jo, įmonei nusprendus mokėti įmokas darbuotojams į trečios pakopos pensijų fondus, teko investuoti ne tik finansiškai.

„Investuojame ir laiką, nes tai nauja priemonė, tad ją reikia paaiškinti. Be to, dalis darbuotojų nerimavo, kad kaupiant trečios pakopos pensijų fonde ir staiga prireikus pinigų jie negalės tuojau pat jų pasiimti. Todėl įmonė įsipareigojo prireikus skirti įmokos dydžio paskolas tokiems darbuotojams. Taip paskatinome kaupiančiuosius, kad jie nebijotų ilgalaikio planavimo klaidų, kurių gali pasitaikyti, – sakė A. Navickas. – Taip pat rekomendavome rinktis konservatyvesnius fondus, kur svyravimai mažesni. Žinoma, siūlydamas tokią priemonę, tam tikrą atsakomybės dalį šiuo atveju prisiima ir vadovas. Todėl svarbu edukuoti ir tinkamai informuoti žmones. Be to, jie bet kada gali pakeisti sprendimą ir rinktis išmoką prie atlyginimo šiandien.“

Vadovas pasakoja, kad nusprendus rinktis trečios pakopos pensijų fondų valdytoją, jų įmonėje buvo palyginti visų fondų rezultatai, susipažinta su įvairių fondų valdytojų pasiūlymais. Aiškiausiai ir koncentruotai trečios pakopos esmę pristatė „INVL Asset Management“.

„Gavome visus atsakymus, mums tai patiko. „INVL Asset Management“ valdomų fondų istoriniai rezultatai mums pasirodė geriausi. Nežiūrint to, darbuotojams buvo leista laisvai rinktis fondo valdytoją ir tik keli pasirinko kitą“,  – pasirinkimo kriterijus vardijo A. Navickas.

Padeda norint priartėti prie rekomenduojamos pensijos

Pasak dr. D. Kolmatsui, kaupti ne tik antros, bet ir trečios pakopos pensijų fonduose rekomenduojama norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų. 

„Rekomenduojama mėnesio įmoka į trečios pakopos pensijų fondą yra dešimtadalis gaunamų pajamų – tad, jei būtų išnaudojamas kaupiant su darbdavio prisidėjimu gaunamas mokestinis efektas, šią sumą būtų galima pasiekti žymiai lengviau“,  – sakė specialistė.

Reikia žinoti ir tai, kad jei pinigai iš trečios pakopos fondo yra išsiimami anksčiau nei praėjus penkeriems metams nuo kaupimo pradžios ir nesulaukus nustatyto amžiaus, taikomas 15 proc. gyventojų pajamų mokestis. Kaupiant pensijų fonduose taip pat taikomi mokesčiai.

„Svarbu, kad ir patys darbuotojai suprastų, jog kaupimas pensijų fonduose yra ilgalaikis skatinimas, tad darbdavio pervestos įmokos yra skirtos pensijai kaupti ir išimamos sulaukus pensinio amžiaus“,  – sakė dr. D. Kolmatsui.

Pasak „Iris“ generalinio direktoriaus, darbuotojai, kurie supranta ir galvoja ne tik apie šiandieną, bet rūpinasi, kaip gyvens ateityje, renkasi kaupimą. Be to, įmokos į darbuotojų trečios pakopos pensijų fondus yra ir atsakingo darbdavio požymis.

„Pastaruoju metu „Sodros“ puslapyje yra skelbiamas vidutinis darbo užmokestis šalies įmonėse. Vidurkiai dažnai padidina žemesnių pareigybių atlyginimų lūkesčius. Bet kažkodėl nėra skelbiama, ar įmonė moka įmokas darbuotojams į trečios pakopos pensijų fondus. Tarsi tai būtų nesvarbu. Iš tiesų tai svarbu ne tik darbuotojams, bet ir įmonei, kaip atsakingam darbdaviui“,  – pabrėžė A. Navickas.

Įdomūs faktai

·  Trečios pakopos pensijų fonduose kaupti gali visi šalies gyventojai, nepriklausomai nuo to, ar jie kaupia antroje pakopoje, ar turi draudžiamųjų pajamų. Įmokas į šiuos fondus gali pervesti ir pats gyventojas, ir jo artimieji, ir draugai, ir darbdavys.

·  Nei trečios pakopos fondų, nei bendrovių, kuriose gali kaupti gyventojas, skaičius neribojamas.

·  Sprendimus dėl įmokų į trečios pakopos fondus dydžio, dažnumo, periodiškumo, pasirinktų fondų skaičiaus priima pats gyventojas.

·  Vidutinė „Sodros“ senatvės pensija paskutinį 2018 m. balandį turint būtinąjį stažą siekė 323 eurus. Tuo tarpu pensijoje rekomenduojama turėti bent 80 proc. ligtolinių pajamų – į jas pretenduoti leidžia kaupimas pensijų fonduose.

·  Norint pensijoje priartėti prie 80 proc. ligtolinių pajamų rekomenduojama kaupti ne tik antros, bet ir trečios pakopos pensijų fonduose, o įmokoms į trečios pakopos pensijų fondus skirti apie dešimtadalį pajamų.

·  „INVL Asset Management“ suteikia galimybę kaupti penkiuose trečios pakopos pensijų fonduose. Juos rekomenduojama rinktis pagal amžių ir toleruojamą riziką – sulaukus vyresnio amžiaus, mažinti riziką, taip pat įvertinti pensijų fondų rezultatus, taikomus mokesčius.

infogr.am::infogram_0_bfb315ed-6e89-4e16-af47-313a210e3a60

Plačiau apie „INVL Asset Management“ siūlomas galimybes kaupti darbuotojų pensijai skaitykite čia: invl.com/verslui.

Investicijos į pensijų fondus yra susijusios su investicine rizika. Investicijų vertė gali ir kilti, ir kristi, Jūs galite atgauti mažiau nei investavote. Valdymo įmonė negarantuoja investicijų pelningumo. Prieš priimdami sprendimą investuoti, turite susipažinti su taikomais atskaitymais (mokesčiais), fondo taisyklėmis ir kitais dokumentais, kuriuos galite rasti čia.

Asmenims, dalyvaujantiems II pakopos pensijų kaupimo sistemoje, valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija yra proporcingai mažinama įstatymų nustatyta tvarka. Sudaryta II pakopos pensijų kaupimo sutartis negalės būti nutraukta, išskyrus pirmą kartą sudarytą II pakopos pensijų kaupimo sutartį, kurią dalyvis turi teisę vienašališkai nutraukti per 30 kalendorinių dienų nuo šios sutarties sudarymo, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Į darbą grįžtantys tėvai: kaip užtikrinti sėkmingą integraciją Premium

Sklandžiai grįžti į darbą po vienų ar dvejų metų vaikų auginimo pertraukos – sudėtinga. Lietuvos darbdaviai...

Vadyba
05:58
Geidžiamiausių darbdavių algų rodikliai rugpjūtį

Naujausi „Sodros“ duomenys atskleidžia, kokie atlyginimai vyravo liepos mėnesį tarp geidžiamiausių šalies...

Vadyba
2018.09.30
Ką gali ir ko negali 50+ kartos darbuotojai Premium 15

50+ karta yra racionali, moka įveikti iššūkius, dirbti kūrybingai ir at­sakingai, siekti re­zul­tato, tačiau...

Vadyba
2018.09.29
Misija – įpėdinis: kaip nesužlugdyti perduodamo verslo 4

Kas yra šeimos verslo perdavimas? Kad ir kokį procesą įsivaizduotume, tai tikrai nėra vien garbingos šeimos...

Finansai
2018.09.29
TOP20 didžiausių darbdavių algos: dosniausių trejetuke – ligoninė

Lietuvos bendrovių rugpjūčio mėnesio atlyginimų duomenys rodo, kad tarp didžiausių šalies darbdavių,...

Vadyba
2018.09.29
K. Bagdonavičius palieka „Ergo“ Baltijos šalyse 4

„Ergo“ draudimo bendrovių Baltijos šalyse valdybos pirmininkas ir gyvybės draudimo „Ergo Life Insurance SE“...

Vadyba
2018.09.28
Keičiasi „Telia Lietuvos“ valdybos pirmininkas 1

Telekomunikacijų AB „Telia Lietuva“ valdybos pirmininkė Henriette Wendt atsistatydina.

Vadyba
2018.09.28
Subraškėjo „Teslos“ vadovo Musko kėdė 5

Ketvirtadienį JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) padavė į teismą Eloną Muską už tai, kad jis...

Vadyba
2018.09.28
Grybauskaitė: pažeisdami moterų teises kenkiame ekonomikai 3

Moterų pasaulio lyderių tarybai pirmininkaujanti Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė Jungtinių Tautų (JT)...

Vadyba
2018.09.28
Kaip buvęs vienuolis pradėjo verslą: sukūrė programėlę, kuria naudojasi 31 mln. vartotojų

Po dešimtmečio, praleisto budistų vienuolyne, Andy Puddicombe‘as nusprendė pasidalyti įgyta patirtimi su...

Vadyba
2018.09.27
Specialistai darbą renkasi ir pagal biurą Rėmėjo turinys 8

Planuojant bei įrengiant šiuolaikinius biurus darbo turi ne tik architektai, bet ir personalo specialistai.

Vadyba
2018.09.27
Verslininkai: parodų aukso amžius baigėsi, bet dalyvauti jose vis tiek verta Premium

Namų interjero ir dizaino paroda „Maison & Objet“, rugsėjį vykusi Paryžiuje, yra viena brangiausių Europos...

Rinkodara
2018.09.26
A. Izgorodinas paliko pramonininkus ir perėjo į „SME Finance“

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas palieka Lietuvos pramoninkų konfederaciją ir pereina dirbti į faktoringo...

Vadyba
2018.09.26
Barjeras, nuleidžiamas pusiaukelėje 11

Darbo rinkai vis stipriau jaučiant darbuotojų stygių, ryškėja darbdavių požiūrio į darbuotojų amžių...

Vadyba
2018.09.26
Prarastoji ar dar neatrastoji 50+ karta: kaip vyresniuosius išlaikyti darbo rinkoje Premium 2

Verslas trimituoja apie žlugdantį darbo jėgos trūkumą, tačiau vyresni nei 50-ies darbuotojai neretai jaučiasi...

Vadyba
2018.09.26
Kepinių gamybos milžinė „pažaliavo“

„Grupo Bimbo“, duonos ir konditerijos gaminių milžinė, paskelbė, kad iki 2025 m. visa kompanijos sunaudojama...

Vadyba
2018.09.25
Kur algų medianos rugpjūtį buvo didžiausios 8

Šių metų rugpjūtį didžiausiomis algų medianomis pasižymėjo farmacijos ir technologijų bendrovės, rodo...

Vadyba
2018.09.25
Pasikeitė darbuotojų skaičiaus apskaičiavimas

2018 m. rugsėjo 22 d. įsigaliojo atnaujintos vidutinio sąrašinio darbuotojų skaičiaus apskaičiavimo taisyklės.

Finansai
2018.09.25
Požymiai, rodantys, kad esate darboholikas Premium

Jei darbuotojas iki išnaktų tūno biure, dar nereiškia, kad jis yra darboholikas. Tačiau jei jis jaudinasi,...

Vadyba
2018.09.24
„Strategy Labs“ turi naują vadovą ir partnerį 6

Konsultacijų įmonėje „Strategy Labs“, kuri priklauso verslo paslaugų grupei „Lewben Group“,  nuo spalio 1 d.

Vadyba
2018.09.24

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau