Darbas nuotoliniu būdu: kaip vadovauti taip dirbančiai komandai

Tyrimai skelbia, kad nuotolinis darbas skatina kūrybiškumą bei padeda darbuotojams išlaikyti darbo ir asmeninio gyvenimo balansą. Nors specialistams toks darbo pobūdis yra patrauklus, praktika rodo, kad vadovams vis dar sudėtinga valdyti išsibarsčiusias komandas.
Technologijos gerokai pakeitė darbuotojų bei įmonių kasdienybę. Dabar užduotis galima atlikti greičiau, nebūtina užsukti į biurą. Taigi bendrovės įvairiems projektams atlikti gali formuoti komandas iš specialistų, gyvenančių skirtingose šalyse, turinčius specifinių žinių ir patirties. Suprantama, kad tokie nuotoliniu būdu dirbantys darbuotojai gali sukurti daug pridėtinės vertės įmonei, tačiau ir vadovai turi išmokti palaikyti ryšį su komandos nariais, dirbančiais už tūkstančių kilometrų.
Audronė Nakrošienė, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto vadovų MBA direktorė, atlikusi tyrimą, kaip nuotolinis darbas veikia darbuotojų kūrybiškumą, VŽ sako, kad bendros tendencijos rodo, jog 2025 m. kas trečiam darbuotojui bus svarbu, kad įmonė suteiktų galimybę dirbti nuotoliniu būdu.
Eurofound 2017 m. ataskaitoje skelbiama, kaip galimybe dirbti nuotoliniu būdu (čia skaičiuojamas mobilus darbas, nuolatinis ir nenuolatinis darbas nuotoliniu būdu) naudojamasi Europos Sąjungos (ES) šalyse. Daugiausia taip dirbančių yra Danijoje 37%, mažiausiai Italijoje 7%. Lietuvoje, ataskaitos duomenimis, ne biure darbuojasi 13% žmonių.
Mūsų įmonėje įdiegtos IT sistemos leidžia darbuotojams dirbti ne tik biure. Esame susitarę, kad penktadieniais į darbą galima ateiti ne tik apsirengus, kaip norisi, bet ir galima rinktis nuotolinį darbo būdą. Laikausi nuomonės, kad jei darbą vienodai gerai gali atlikti namuose, tikrai nebūtina atvykti į biurą, VŽ yra sakęs Ignas Mockevičius, Vilniaus logistikos UAB Revena direktorius.
Ari Zoldan, Quantum Media Group, vadovas dalinasi savo įžvalgomis, kaip sėkmingai vadovauti ir motyvuoti komandą, kurios dauguma narių išsibarstę po pasaulį.
Palaikykite ryšį
Nuolatinė komunikacija ypač svarbi nuotolinio darbo dalis. Kiekvienas komandos narys turi suprasti, kad tik nuosekliai palaikant ryšį su kolegomis bus galima produktyviai dirbti, rašo Inc.com. Taigi laiku atsakyti į elektroninius laiškus, atsiliepti telefonu, dalyvauti pokalbiuose su bendradarbiais internetu, pavyzdžiui, naudojantis Slack, turi būti kasdienybė. O jeigu darbuotojas bus kurį laiką nepasiekiamas, kalba p. Zoldanas, apie tai reikėtų tiesiog informuoti kolegas. Jis priduria, kad prie darbuotojų pokalbių internetu derėtų prisijungti ir vadovams. Tokiu būdu jie jaus komandos pulsą, žinos, kas ir kokius darbus atlieka, kokie klausimai kyla ir pan.
Pasitikėjimas
Vadovas nuotoliniu būdu dirbančią komandą turėtų formuoti iš tų žmonių, kuriais pasitiki ir kurie geba dirbti savarankiškai, aiškina p. Zoldanas. Ypatingai svarbu, kad kiekvienas darbuotojas mokėtų planuoti savo darbo laiką, laikytųsi terminų ir pan.
Jeigu vadovui kyla bent menkiausia dvejonė dėl darbuotojo, kad jis dirbdamas nuotoliniu būdu iš tiesų tvarko savo asmeninius reikalus, tai signalas, kad reikia skubiai imtis sprendimų. Mat jei vadovui kyla abejonių dėl vieno žmogaus, ilgainiui tai gali išsivystyti į nepasitikėjimą komanda.
Reguliarumas
Nuotoliniu būdu dirbantiems žmonės labai svarbu jausti ne tik komandos narių, bet ir vadovo palaikymą. Juk dirbant biure vadovas su darbuotojais gali persimesti žodžiu prasilenkdami koridoriuje ar virdamiesi kavą biuro virtuvėje. Tokio bendravimo nuotoliniu būdu dirbantys žmonės pasigenda.
Pasak p. Zoldano, vadovui derėtų reguliariai, pavyzdžiui, kiekvieną savaitę surengti video konferenciją su darbuotojais ir aptarti, kaip sekasi įmonei vystyti projektus ir pan.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Vadyba
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti