Lietuva tarp JAV ir ES santykių

Publikuota: 2018-04-12
Valentinas Mazuronis, Europos Parlamento narys: „Jeigu turi viziją, ką valstybėje gali padaryti gera, tai sakyk, kad ją turi, kad ją ginsi ir dalyvausi prezidento rinkimuose.“
Valentinas Mazuronis, Europos Parlamento narys: „Jeigu turi viziją, ką valstybėje gali padaryti gera, tai sakyk, kad ją turi, kad ją ginsi ir dalyvausi prezidento rinkimuose.“

Pokalbis su Valentinu Mazuroniu, Europos Parlamento nariu, prasidėjo nuo Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų santykių politinių aktualijų, bet galiausiai sugrįžome į Lietuvą.

Kokią šiandien matote Europos Sąjungą (ES)?

Dabar vyksta greiti, dideli ir giluminiai pokyčiai. ES vis dar neapsisprendžia dėl savo tapatybės, – nors gal taip sakyti ir per aštru, – greičiau perspektyvos ir kokią mes ją turėsime. Šis klausimas ypač paaštrėjo po „Brexito“. Šiandien viešai deklaruojamos kardinaliai skirtingos nuomonės, pvz., labai išsiskiria Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono ir Lenkijos, Vengrijos, Čekijos pozicijos. ES valstybėse yra nemažai euroskeptikų, pvz., per Prancūzijos prezidento rinkimus Le Pen surinko net 30% balsų. Mums yra mestas iššūkis susitarti, kur link einame ir kokią Europą statome.

Kai pradedame diskutuoti kitais esminiais klausimais – apie bendrą gynybos sistemą, bendras karines pajėgas ir jų steigimą, bendrus ekonominius ryšius, jie paprastai atsimuša į tą nežinią: kokią ES mes kuriame ir kokia ji bus ateity. Procesas vyksta per lėtai, diskutuojama per mažai, vyrauja kelios nuomonės ir viena pusė stengiasi nugalėti kitą. Mano manymu, tai neteisingas kelias, nes iš esmės jis veda į silpnėjimą ir galiausiai ES griūtį.

Kaip įvardintumėte šiandieninius ES ir JAV santykius?

Santykiai pakito išrinkus prezidentu Donaldą Trampą ir dėl jo Amerikos kaip valstybės matymo. Anksčiau situacija buvo elementari – Lietuva solidarizavosi su ES, buvome su visais, nes tuomet ES ir JAV turėjo vieningą požiūrį. Dabar Lietuvai kyla iššūkių, nes tarp ES ir JAV vis dažniau atsiranda nuomonių skirtumų, taigi reikia ieškot sprendimų, kurie naudingiausi Lietuvai. Situacija ne tokia aiški, kokia buvo iki šiol: gyvename laikotarpiu, kai turime galvoti, kaip Lietuva formuos savo užsienio politiką ir poziciją ieškant bei pasirenkant priimtiniausius sąjungininkus.

Parlamente priklausau ES–JAV tarpparlamentiniam forumui „EU–US Inter–Parliamentary/TLD Meeting“. Mūsų susitikimai vyksta porą kartų per metus, diskutuojame, keičiamės nuomonėmis. Juk ir pačiose valstijose po D. Trampo išrinkimo jautėsi nuomonių išsiskyrimas. Iš pradžių buvo tam tikrų baimių, netikrumo. Bet šie santykiai mums yra svarbūs, mes su kolegomis įsiklausome į amerikiečių nuomonę, atrodo, ir jie įsiklauso ir mus supranta, dialogas vyksta.

Lietuvoje dėl išrinkto JAV prezidento vyravo daugiau negatyvi, nerami nuomonė. Man visada atrodė ir dabar atrodo, kad viskas ten normalu, jo daromi žingsniai yra logiški, tai jo rinkiminių pažadų dalis. Jei kalbame apie tai, kas mums svarbiausia, t. y. gynybą, nėra paslaptis, kad NATO pirmu smuiku groja JAV. Realūs JAV prezidento žingsniai ir darbai yra naudingi Lietuvai.

O tai, kad JAV prezidentas yra labiau emocingesnis nei tradiciniai politikai, kurie yra linkę slėptis po kauke, man visai patinka.

Kaip apibūdintumėte ES požiūrį ir santykius su Rusija? Ar čia matosi pokyčių?

ES šalių požiūris, kalbant iš europarlamentaro pozicijos, nėra vienodas. Valstybės, buvusios SSRS įtakos zonoje, gyvenusios sustiprintos „globos“ sąlygomis, atsimena patirtus negatyvius dalykus, tad jų pozicija Rusijos atžvilgiu yra griežtesnė. Kitos Europos valstybės, pvz., Pietų, savo kailiu nėra pajutusios gyvenimo okupacijos sąlygomis „malonumų“, jų pozicija dažnai būna kitokia – optimistiškesnė ir labiau pasisakanti už bendradarbiavimą net su dabartine Rusija.

Bet ES parlamentas laikosi gan vieningos ir griežtos nuomonės. Šiandien Rusijos valdžia, kurios piramidės viršūnėje yra prezidentas Vladimiras Putinas, pereina prie agresyvokos, imperinės leksikos ir net konkrečių darbų. Kalbame apie Krymo aneksiją, apie Ukrainoje vykstantį karą. Rusija demonstruoja naujus ginklus, karinę galią ir kt. Tai rodo, kad Rusijos valdantieji eina agresyvia linkme, nors ir prisidengia švelnia leksika, bet elgiasi toli gražu ne taip, kaip deklaruoja. Kol jų veiksmai nepasikeis, apie jokius realius pokyčius, kaip sankcijų atšaukimą, kalbėti neverta. Tačiau tai neturėtų virsti rusofobija, tai neturėtų virsti pykčiu rusų tautai, negalima nuslysti į kitą kraštutinumą.

Žinoma, nereikia būti ir pačiais aršiausiais Rusijos atžvilgiu, nes tai mūsų kaimynė, turime siekti normalių santykių. Man buvo keista, kai prezidentė nepadarė diplomatinio žingsnio, kurį padarė didžiosios ES valstybės ir net mūsų kaimynai, ir formaliai nepasveikino perrinkto Rusijos prezidento. Manau, taip elgtis nederėtų, nes toks mūsų bandymas pasirodyti kažkuo toli gražu nenaudingas Lietuvai. Reikėtų laikytis vieningos pozicijos su kitomis ES valstybėmis, nes ji yra teisinga.

Ką manote apie tai, kas vyksta Lietuvoje ir ypač Seime?

Iš šalies atrodo, kad tokios politinės netvarkos ir pasimetimo jau senokai nebuvo. Visada vyksta tam tikra kova tarp pozicijos ir opozicijos, vis pasibaksnojama ir kritikuojama, bet tai, kas vyksta Seime dabar, primena vaikus, susėdusius smėlio dėžėje ir barstančius smėlį vieni kitiems į akis, pamiršusius, ko jie į tą smėlio dėžę atėjo, t. y. nuveikti kažką naudingo. Jie įsivelia į keistus konfliktus, visokių komisijų kūrimus, interpeliacijų siūlymus, dvigubų standartų taikymus, o galiausiai nei Lietuvos gyventojams, nei valstybei, nei verslui iš to nėra naudos, priešingai – nusipolitikuojama ir užsižaidžiama. Iš kitos pusės, imamasi tokių drastiškų priemonių, kad atrodytų, jog kažkas yra daroma. Bet aš, kaip buvęs aplinkos ministras, žinau ir matau, kad visose srityse progresas buksuoja, vyksta tam tikra profesionalo ir žodžio „profesionalas“ diskreditacija, o tai neduoda jokios naudos nei valstybei, nei gyventojams.

Ar galima teigti, kad tokią situaciją Lietuvoje ir Seime iš dalies lemia tai, jog neoficialiai jau prasidėjo rinkimų kampanija, ypač prezidento, kurie vyks po gerų metų?

Taip, jie prasidėję, neabejotinai. Tik ta prezidento rinkimų kampanija Lietuvoje labai keista, nes besivažinėjančių po šalį pasinaudojant esamomis pareigomis ir darančių įdirbį kaip kandidatai yra daug, bet aiškiai pasakančių, kad dalyvaus rinkimuose – vos keli: aš, N. Puteikis, V. Ušackas. Jeigu turi viziją, ką valstybėje gali padaryti gera, tai sakyk, kad ją turi, kad ją ginsi ir dalyvausi rinkimuose. Dabar vyksta kažkoks žaidimas, vaidinama, kad nesi apsisprendęs. Keistoka ta kampanija, bet ji vyksta ir vyksta rimtai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Moteris, kuri nugalėjo Madrido „Real“

„Istorinė pergalė ir svajonė, kurios visą laiką siekėme“, – taip pergalę rezultatu 3:0 prieš didįjį Madrido...

Laisvalaikis
2018.12.02
Tyrimas: 1 iš 3 vadovų stresas išjungia smegenis

Stresui neatsparūs vadovai sunkiau valdo įtemptas situacijas, priima ryžtingas sprendimus bei koordinuoja...

Vadyba
2018.12.01
Vyriausybė kviečiasi mokytojų profsąjungas 29

Vyriausybė pirmadienį rengia posėdį, kur svarstys biudžeto projektą ir su profsąjungomis aptars jų...

Vadyba
2018.11.30
Kai atlyginimus kelti darosi sunku, darbuotojus vilioja kitaip: „Maximos“, H&M, „Lidl“ sprendimai Premium 9

Prekybos sektoriuje atlyginimai vieni mažesnių, todėl pritraukti ir išlaikyti darbuotojus nėra lengva.

J. Petrauskienės ir profsąjungų derybose – pertrauka 12

Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) ketvirtadienį baigėsi pirmasis derybų etapas tarp profesinių sąjungų...

Vadyba
2018.11.29
TOP20 didžiausių darbdavių algos: užmokestį kelia prekybos tinklai 9

Tarp didžiųjų darbdavių atlyginimus augina ne tik valstybinės įstaigos. Apie keliamas algas praneša ir...

Vadyba
2018.11.29
Jūrinės krovos įmonė į darbuotojų ateitį investuoja kaupdama INVL pensijų fonduose Rėmėjo turinys

Klaipėdoje įsikūrusi jūrinės krovos bendrovė „Malkų įlankos terminalas“, siekdama pasirūpinti savo darbuotojų...

Vadyba
2018.11.29
Kaip išvengti nesklandumų rengiant susitikimus organizacijoje Rėmėjo turinys

Kartu su naujų biurų bei verslo centrų bumu į Lietuvą ateina ir naujovė, smarkiai palengvinanti vidinį darbo...

Vadyba
2018.11.29
Nauji Konkurencijos tarybos įgaliojimai gali būti skausmingi įmonėms Rėmėjo turinys 9

Praėjusią savaitę Vyriausybė Seime užregistravo Konkurencijos įstatymo pataisas. Įstatymo pakeitimais...

Vadyba
2018.11.28
Futurologo receptas vadovams: kaip pasiruošti miglotai ateičiai Premium

Vadovai bandydami susigaudyti dabartiniuose pasaulio pokyčiuose patiria daug streso. Tačiau Alfas Rehnas,...

Vadyba
2018.11.28
Profsąjungos vadovas A. Navickas švietimo ministrę kaltina derybų imitavimu 6

Dėl etatinio darbo apmokėjimo modelio streikuojanti švietimo profsąjunga ministrę Jurgitą Petrauskienę...

Vadyba
2018.11.28
Galimybė „LinkedIn“: kalbėti ne darbdavio, o darbuotojų lūpomis Premium

„LinkedIn“ atsiranda daugiau galimybių dalytis naujienomis ir straipsniais, dalykiniais darbuotojų įrašais...

Rinkodara
2018.11.28
„Visma Group“ vadovas: darbuotojai į darbą ateina dėl 4 priežasčių Premium

Šiandienos vadovas turi sugebėti nuolat keistis, išmokti dirbti neapibrėžtumo sąlygomis, tačiau ir neprarasti...

Vadyba
2018.11.28
Startuolio „PulseTip“ apklausų sprendimas – tarp 40-ies geriausių pasaulyje Premium 1

Darbuotojų apklausų startuolis „PulseTip“, kuris šių metų konkurse „Naujasis knygnešys 2018“ iškovojo...

Technologijos
2018.11.27
A. Tapinas: „Laisvės piknikas turėjo nepasisekti“ Rėmėjo turinys 7

Tarp sėkmingų socialinių iniciatyvų ir lyderiaujančio verslo kartais yra daugiau bendro nei gali atrodyti.

Vadyba
2018.11.27
Kuo aukščiau karjeros laiptais kyla vadovas, tuo daugiau reikia finansinių žinių Rėmėjo turinys 1

„Kiekvienas vadovo priimamas sprendimas turi būti vienaip ar kitaip pagrįstas finansine informacija, o ne...

Vadyba
2018.11.26
Metinis algų augimas Lietuvoje – ir vėl dviženklis 21

Antrą ketvirtį iš eilės atlyginimų metinis augimas Lietuvoje išlieka dviženklis. Trečiąjį ketvirtį jis sudarė...

Vadyba
2018.11.26
Kartais premiją mokėti privalu, o kartais – ne

Premijos už atliktą darbą mokamos už praeityje pasiektus rezultatus, o skatinamosios premijos – už būsimus...

Finansai
2018.11.26
„INVL Technology“ įmonės Norvegijoje turės naują vadovą 2

Nuo kitų metų sausio „INVL Technology” kontroliuojamai Norvegijos bendrovei „Norway Registers Development AS“...

Vadyba
2018.11.26
Didžiausios algų medianos spalį: pirmoje vietoje – naujokas 20

Naujausi „Sodros“ duomenys atskleidžia, kokie atlyginimai spalio mėnesį vyravo tarp dosniausių Lietuvos...

Vadyba
2018.11.26

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau