Lietuva tarp JAV ir ES santykių

Publikuota: 2018-04-12
Valentinas Mazuronis, Europos Parlamento narys: „Jeigu turi viziją, ką valstybėje gali padaryti gera, tai sakyk, kad ją turi, kad ją ginsi ir dalyvausi prezidento rinkimuose.“
Valentinas Mazuronis, Europos Parlamento narys: „Jeigu turi viziją, ką valstybėje gali padaryti gera, tai sakyk, kad ją turi, kad ją ginsi ir dalyvausi prezidento rinkimuose.“

Pokalbis su Valentinu Mazuroniu, Europos Parlamento nariu, prasidėjo nuo Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų santykių politinių aktualijų, bet galiausiai sugrįžome į Lietuvą.

Kokią šiandien matote Europos Sąjungą (ES)?

Dabar vyksta greiti, dideli ir giluminiai pokyčiai. ES vis dar neapsisprendžia dėl savo tapatybės, – nors gal taip sakyti ir per aštru, – greičiau perspektyvos ir kokią mes ją turėsime. Šis klausimas ypač paaštrėjo po „Brexito“. Šiandien viešai deklaruojamos kardinaliai skirtingos nuomonės, pvz., labai išsiskiria Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono ir Lenkijos, Vengrijos, Čekijos pozicijos. ES valstybėse yra nemažai euroskeptikų, pvz., per Prancūzijos prezidento rinkimus Le Pen surinko net 30% balsų. Mums yra mestas iššūkis susitarti, kur link einame ir kokią Europą statome.

Kai pradedame diskutuoti kitais esminiais klausimais – apie bendrą gynybos sistemą, bendras karines pajėgas ir jų steigimą, bendrus ekonominius ryšius, jie paprastai atsimuša į tą nežinią: kokią ES mes kuriame ir kokia ji bus ateity. Procesas vyksta per lėtai, diskutuojama per mažai, vyrauja kelios nuomonės ir viena pusė stengiasi nugalėti kitą. Mano manymu, tai neteisingas kelias, nes iš esmės jis veda į silpnėjimą ir galiausiai ES griūtį.

Kaip įvardintumėte šiandieninius ES ir JAV santykius?

Santykiai pakito išrinkus prezidentu Donaldą Trampą ir dėl jo Amerikos kaip valstybės matymo. Anksčiau situacija buvo elementari – Lietuva solidarizavosi su ES, buvome su visais, nes tuomet ES ir JAV turėjo vieningą požiūrį. Dabar Lietuvai kyla iššūkių, nes tarp ES ir JAV vis dažniau atsiranda nuomonių skirtumų, taigi reikia ieškot sprendimų, kurie naudingiausi Lietuvai. Situacija ne tokia aiški, kokia buvo iki šiol: gyvename laikotarpiu, kai turime galvoti, kaip Lietuva formuos savo užsienio politiką ir poziciją ieškant bei pasirenkant priimtiniausius sąjungininkus.

Parlamente priklausau ES–JAV tarpparlamentiniam forumui „EU–US Inter–Parliamentary/TLD Meeting“. Mūsų susitikimai vyksta porą kartų per metus, diskutuojame, keičiamės nuomonėmis. Juk ir pačiose valstijose po D. Trampo išrinkimo jautėsi nuomonių išsiskyrimas. Iš pradžių buvo tam tikrų baimių, netikrumo. Bet šie santykiai mums yra svarbūs, mes su kolegomis įsiklausome į amerikiečių nuomonę, atrodo, ir jie įsiklauso ir mus supranta, dialogas vyksta.

Lietuvoje dėl išrinkto JAV prezidento vyravo daugiau negatyvi, nerami nuomonė. Man visada atrodė ir dabar atrodo, kad viskas ten normalu, jo daromi žingsniai yra logiški, tai jo rinkiminių pažadų dalis. Jei kalbame apie tai, kas mums svarbiausia, t. y. gynybą, nėra paslaptis, kad NATO pirmu smuiku groja JAV. Realūs JAV prezidento žingsniai ir darbai yra naudingi Lietuvai.

O tai, kad JAV prezidentas yra labiau emocingesnis nei tradiciniai politikai, kurie yra linkę slėptis po kauke, man visai patinka.

Kaip apibūdintumėte ES požiūrį ir santykius su Rusija? Ar čia matosi pokyčių?

ES šalių požiūris, kalbant iš europarlamentaro pozicijos, nėra vienodas. Valstybės, buvusios SSRS įtakos zonoje, gyvenusios sustiprintos „globos“ sąlygomis, atsimena patirtus negatyvius dalykus, tad jų pozicija Rusijos atžvilgiu yra griežtesnė. Kitos Europos valstybės, pvz., Pietų, savo kailiu nėra pajutusios gyvenimo okupacijos sąlygomis „malonumų“, jų pozicija dažnai būna kitokia – optimistiškesnė ir labiau pasisakanti už bendradarbiavimą net su dabartine Rusija.

Bet ES parlamentas laikosi gan vieningos ir griežtos nuomonės. Šiandien Rusijos valdžia, kurios piramidės viršūnėje yra prezidentas Vladimiras Putinas, pereina prie agresyvokos, imperinės leksikos ir net konkrečių darbų. Kalbame apie Krymo aneksiją, apie Ukrainoje vykstantį karą. Rusija demonstruoja naujus ginklus, karinę galią ir kt. Tai rodo, kad Rusijos valdantieji eina agresyvia linkme, nors ir prisidengia švelnia leksika, bet elgiasi toli gražu ne taip, kaip deklaruoja. Kol jų veiksmai nepasikeis, apie jokius realius pokyčius, kaip sankcijų atšaukimą, kalbėti neverta. Tačiau tai neturėtų virsti rusofobija, tai neturėtų virsti pykčiu rusų tautai, negalima nuslysti į kitą kraštutinumą.

Žinoma, nereikia būti ir pačiais aršiausiais Rusijos atžvilgiu, nes tai mūsų kaimynė, turime siekti normalių santykių. Man buvo keista, kai prezidentė nepadarė diplomatinio žingsnio, kurį padarė didžiosios ES valstybės ir net mūsų kaimynai, ir formaliai nepasveikino perrinkto Rusijos prezidento. Manau, taip elgtis nederėtų, nes toks mūsų bandymas pasirodyti kažkuo toli gražu nenaudingas Lietuvai. Reikėtų laikytis vieningos pozicijos su kitomis ES valstybėmis, nes ji yra teisinga.

Ką manote apie tai, kas vyksta Lietuvoje ir ypač Seime?

Iš šalies atrodo, kad tokios politinės netvarkos ir pasimetimo jau senokai nebuvo. Visada vyksta tam tikra kova tarp pozicijos ir opozicijos, vis pasibaksnojama ir kritikuojama, bet tai, kas vyksta Seime dabar, primena vaikus, susėdusius smėlio dėžėje ir barstančius smėlį vieni kitiems į akis, pamiršusius, ko jie į tą smėlio dėžę atėjo, t. y. nuveikti kažką naudingo. Jie įsivelia į keistus konfliktus, visokių komisijų kūrimus, interpeliacijų siūlymus, dvigubų standartų taikymus, o galiausiai nei Lietuvos gyventojams, nei valstybei, nei verslui iš to nėra naudos, priešingai – nusipolitikuojama ir užsižaidžiama. Iš kitos pusės, imamasi tokių drastiškų priemonių, kad atrodytų, jog kažkas yra daroma. Bet aš, kaip buvęs aplinkos ministras, žinau ir matau, kad visose srityse progresas buksuoja, vyksta tam tikra profesionalo ir žodžio „profesionalas“ diskreditacija, o tai neduoda jokios naudos nei valstybei, nei gyventojams.

Ar galima teigti, kad tokią situaciją Lietuvoje ir Seime iš dalies lemia tai, jog neoficialiai jau prasidėjo rinkimų kampanija, ypač prezidento, kurie vyks po gerų metų?

Taip, jie prasidėję, neabejotinai. Tik ta prezidento rinkimų kampanija Lietuvoje labai keista, nes besivažinėjančių po šalį pasinaudojant esamomis pareigomis ir darančių įdirbį kaip kandidatai yra daug, bet aiškiai pasakančių, kad dalyvaus rinkimuose – vos keli: aš, N. Puteikis, V. Ušackas. Jeigu turi viziją, ką valstybėje gali padaryti gera, tai sakyk, kad ją turi, kad ją ginsi ir dalyvausi rinkimuose. Dabar vyksta kažkoks žaidimas, vaidinama, kad nesi apsisprendęs. Keistoka ta kampanija, bet ji vyksta ir vyksta rimtai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kaip pozityvus šūkis padėjo įsukti milijoninį marškinėlių verslą

Kai amerikiečiai broliai Bertas ir Johnas Jacobsai sugalvojo meninius gebėjimus pritaikyti versle, tikrai...

Vadyba
13:28
Patvirtinti BDAR reikalavimus įdiegiantys Lietuvos įstatymai

Nors jau prieš daugiau kaip mėnesį visoje Europos Sąjungoje įsigaliojo naujus reikalavimus duomenų apsaugos...

Verslo aplinka
2018.06.30
Geidžiamiausi darbdaviai: kurių algų medianos didžiausios

„Sodros“ skelbiami vieši algų duomenys leidžia pasidairyti po geidžiamiausių šių metų darbdavių mokamą darbo...

Vadyba
2018.06.30
Moterys prie vairo – galimybė kelti ekonomiką 1

Saudo Arabijoje šią savaitę buvo panaikintas paskutinis pasaulyje galiojęs draudimas vairuoti moterims. Taip...

Verslo aplinka
2018.06.30
Verslininkės – tarp 100 Lietuvos moterų, kuriomis didžiuojasi viso pasaulio lietuviai 8

Atskleistas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sudarytas šimtukas – jame verslo lyderės Lietuvoje,...

Vadyba
2018.06.29
Seimo sprendimas prijungti Sporto universitetą prie LSMU prieštarauja Konstitucijai 4

Seimo sprendimas prijungti Lietuvos sporto universitetą (LSU) prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto...

Vadyba
2018.06.29
Lietuviai kurs prototipą, leisiantį stresą valdyti virtualioje realybėje 1

UAB „Žmogaus studijų centras“ kurs prototipą, leisiantį stresą valdyti virtualioje realybėje.

Vadyba
2018.06.28
Kaip įmonėje išlaikyti aukščiausio lygio vadovą Premium 1

Rasti kompetentingą vadovą ypač mažose rinkose – sudėtinga, todėl įmonėms apsimoka pačioms investuoti į...

Vadyba
2018.06.28
Kokios valstybės labiausiai traukia talentus 2

Dar niekada taip darbuotojų iš užsienio nemasino Vokietija, o Didžioji Britanija praranda savo anksčiau...

Vadyba
2018.06.27
Sudarytas pasaulio turistų sąrašas, lietuviai – prie labiausiai nepatekintų 1

Rusai yra laimingiausi turistai pasaulyje, o ispanai – pikčiausi. Į sudarytą turistų reitingą pateko ir...

Vadyba
2018.06.27
Užsieniečiai po studijų Lietuvoje galės likti metams 1

Seimas vienbalsiai nubalsavo už tai, kad Lietuvoje studijuojantys ar mokslinius tyrimus atliekantys trečiųjų...

Vadyba
2018.06.27
Lemiamas futbolo mūšis su Pietų Korėja Vokietijai kainuos šimtus milijonų 5

Trečiadienį Vokietijos rinktinė susikaus su Pietų Korėja svarbiame mūšyje, kurio kaina – ne tik bilietas į...

Vadyba
2018.06.27
Verslo pradžia: kada pirkti veikiančią įmonę naudingiau nei kurti patiems Premium

Tie, kurie įsigyja dirbančią įmonę, išvengia verslo kūrimo klaidų ir gali pradėti dirbti iš karto. Vis dėlto...

Vadyba
2018.06.26
Ligoninė apsisprendė: gydytojų algas kelia iki 3.000 Eur, slaugytojoms mokės 1.000 23

Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė praneša kelianti algas. Pasak ligoninės vadovo, gydytojo...

Didžiausių Lietuvos darbdavių algų medianos gegužę 5

Papildomai viešinami „Sodros“ duomenys leidžia atidžiau pažiūrėti, kokios algos vyrauja 20-yje didžiausių...

Vadyba
2018.06.26
TOP 20 įmonių didžiausi atlyginimai gegužę: vidurkiai ir medianos 12

Jau antrą mėnesį „Sodra“ viešina daugiau duomenų apie Lietuvos įmonių mokamus atlyginimus. Šie duomenys...

Vadyba
2018.06.25
„Tiffany & Co.“ rado būdų, kaip priversti Y kartą pamėgti prabangą ir deimantus Premium 1

Prabangių juvelyrinių dirbinių JAV mažmenininkė „Tiffany & Co.“ suprato, kad senoji prekių ženklo legenda,...

Vadyba
2018.06.25
Panevėžio statybos trestas išsirinko valdybos pirmininką

AB Panevėžio statybos trestas (PST) valdybos pirmininku išrinko Remigijų Juodviršį, kuris valdybai vadovavo...

Vadyba
2018.06.25
Japonas gavo baudą, nes pietų pertrauką pradėjo trimis minutėmis anksčiau

Japonijoje valstybės tarnautojas buvo nubaustas už tai, kad nuolatos kelias minutes prieš prasidedant...

Vadyba
2018.06.25
Mentorius sutaupo 5 metus ieškojimų ir išlaidų, bet gali ir supykdyti Premium

Kai jauni verslininkai bando stotis ant kojų ar sėkmės atveju siekia suvaldyti neplanuotą augimą, retas...

Vadyba
2018.06.25

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau