Lietuva tarp JAV ir ES santykių

Publikuota: 2018-04-12
Valentinas Mazuronis, Europos Parlamento narys: „Jeigu turi viziją, ką valstybėje gali padaryti gera, tai sakyk, kad ją turi, kad ją ginsi ir dalyvausi prezidento rinkimuose.“
Valentinas Mazuronis, Europos Parlamento narys: „Jeigu turi viziją, ką valstybėje gali padaryti gera, tai sakyk, kad ją turi, kad ją ginsi ir dalyvausi prezidento rinkimuose.“

Pokalbis su Valentinu Mazuroniu, Europos Parlamento nariu, prasidėjo nuo Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų santykių politinių aktualijų, bet galiausiai sugrįžome į Lietuvą.

Kokią šiandien matote Europos Sąjungą (ES)?

Dabar vyksta greiti, dideli ir giluminiai pokyčiai. ES vis dar neapsisprendžia dėl savo tapatybės, – nors gal taip sakyti ir per aštru, – greičiau perspektyvos ir kokią mes ją turėsime. Šis klausimas ypač paaštrėjo po „Brexito“. Šiandien viešai deklaruojamos kardinaliai skirtingos nuomonės, pvz., labai išsiskiria Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono ir Lenkijos, Vengrijos, Čekijos pozicijos. ES valstybėse yra nemažai euroskeptikų, pvz., per Prancūzijos prezidento rinkimus Le Pen surinko net 30% balsų. Mums yra mestas iššūkis susitarti, kur link einame ir kokią Europą statome.

Kai pradedame diskutuoti kitais esminiais klausimais – apie bendrą gynybos sistemą, bendras karines pajėgas ir jų steigimą, bendrus ekonominius ryšius, jie paprastai atsimuša į tą nežinią: kokią ES mes kuriame ir kokia ji bus ateity. Procesas vyksta per lėtai, diskutuojama per mažai, vyrauja kelios nuomonės ir viena pusė stengiasi nugalėti kitą. Mano manymu, tai neteisingas kelias, nes iš esmės jis veda į silpnėjimą ir galiausiai ES griūtį.

Kaip įvardintumėte šiandieninius ES ir JAV santykius?

Santykiai pakito išrinkus prezidentu Donaldą Trampą ir dėl jo Amerikos kaip valstybės matymo. Anksčiau situacija buvo elementari – Lietuva solidarizavosi su ES, buvome su visais, nes tuomet ES ir JAV turėjo vieningą požiūrį. Dabar Lietuvai kyla iššūkių, nes tarp ES ir JAV vis dažniau atsiranda nuomonių skirtumų, taigi reikia ieškot sprendimų, kurie naudingiausi Lietuvai. Situacija ne tokia aiški, kokia buvo iki šiol: gyvename laikotarpiu, kai turime galvoti, kaip Lietuva formuos savo užsienio politiką ir poziciją ieškant bei pasirenkant priimtiniausius sąjungininkus.

Parlamente priklausau ES–JAV tarpparlamentiniam forumui „EU–US Inter–Parliamentary/TLD Meeting“. Mūsų susitikimai vyksta porą kartų per metus, diskutuojame, keičiamės nuomonėmis. Juk ir pačiose valstijose po D. Trampo išrinkimo jautėsi nuomonių išsiskyrimas. Iš pradžių buvo tam tikrų baimių, netikrumo. Bet šie santykiai mums yra svarbūs, mes su kolegomis įsiklausome į amerikiečių nuomonę, atrodo, ir jie įsiklauso ir mus supranta, dialogas vyksta.

Lietuvoje dėl išrinkto JAV prezidento vyravo daugiau negatyvi, nerami nuomonė. Man visada atrodė ir dabar atrodo, kad viskas ten normalu, jo daromi žingsniai yra logiški, tai jo rinkiminių pažadų dalis. Jei kalbame apie tai, kas mums svarbiausia, t. y. gynybą, nėra paslaptis, kad NATO pirmu smuiku groja JAV. Realūs JAV prezidento žingsniai ir darbai yra naudingi Lietuvai.

O tai, kad JAV prezidentas yra labiau emocingesnis nei tradiciniai politikai, kurie yra linkę slėptis po kauke, man visai patinka.

Kaip apibūdintumėte ES požiūrį ir santykius su Rusija? Ar čia matosi pokyčių?

ES šalių požiūris, kalbant iš europarlamentaro pozicijos, nėra vienodas. Valstybės, buvusios SSRS įtakos zonoje, gyvenusios sustiprintos „globos“ sąlygomis, atsimena patirtus negatyvius dalykus, tad jų pozicija Rusijos atžvilgiu yra griežtesnė. Kitos Europos valstybės, pvz., Pietų, savo kailiu nėra pajutusios gyvenimo okupacijos sąlygomis „malonumų“, jų pozicija dažnai būna kitokia – optimistiškesnė ir labiau pasisakanti už bendradarbiavimą net su dabartine Rusija.

Bet ES parlamentas laikosi gan vieningos ir griežtos nuomonės. Šiandien Rusijos valdžia, kurios piramidės viršūnėje yra prezidentas Vladimiras Putinas, pereina prie agresyvokos, imperinės leksikos ir net konkrečių darbų. Kalbame apie Krymo aneksiją, apie Ukrainoje vykstantį karą. Rusija demonstruoja naujus ginklus, karinę galią ir kt. Tai rodo, kad Rusijos valdantieji eina agresyvia linkme, nors ir prisidengia švelnia leksika, bet elgiasi toli gražu ne taip, kaip deklaruoja. Kol jų veiksmai nepasikeis, apie jokius realius pokyčius, kaip sankcijų atšaukimą, kalbėti neverta. Tačiau tai neturėtų virsti rusofobija, tai neturėtų virsti pykčiu rusų tautai, negalima nuslysti į kitą kraštutinumą.

Žinoma, nereikia būti ir pačiais aršiausiais Rusijos atžvilgiu, nes tai mūsų kaimynė, turime siekti normalių santykių. Man buvo keista, kai prezidentė nepadarė diplomatinio žingsnio, kurį padarė didžiosios ES valstybės ir net mūsų kaimynai, ir formaliai nepasveikino perrinkto Rusijos prezidento. Manau, taip elgtis nederėtų, nes toks mūsų bandymas pasirodyti kažkuo toli gražu nenaudingas Lietuvai. Reikėtų laikytis vieningos pozicijos su kitomis ES valstybėmis, nes ji yra teisinga.

Ką manote apie tai, kas vyksta Lietuvoje ir ypač Seime?

Iš šalies atrodo, kad tokios politinės netvarkos ir pasimetimo jau senokai nebuvo. Visada vyksta tam tikra kova tarp pozicijos ir opozicijos, vis pasibaksnojama ir kritikuojama, bet tai, kas vyksta Seime dabar, primena vaikus, susėdusius smėlio dėžėje ir barstančius smėlį vieni kitiems į akis, pamiršusius, ko jie į tą smėlio dėžę atėjo, t. y. nuveikti kažką naudingo. Jie įsivelia į keistus konfliktus, visokių komisijų kūrimus, interpeliacijų siūlymus, dvigubų standartų taikymus, o galiausiai nei Lietuvos gyventojams, nei valstybei, nei verslui iš to nėra naudos, priešingai – nusipolitikuojama ir užsižaidžiama. Iš kitos pusės, imamasi tokių drastiškų priemonių, kad atrodytų, jog kažkas yra daroma. Bet aš, kaip buvęs aplinkos ministras, žinau ir matau, kad visose srityse progresas buksuoja, vyksta tam tikra profesionalo ir žodžio „profesionalas“ diskreditacija, o tai neduoda jokios naudos nei valstybei, nei gyventojams.

Ar galima teigti, kad tokią situaciją Lietuvoje ir Seime iš dalies lemia tai, jog neoficialiai jau prasidėjo rinkimų kampanija, ypač prezidento, kurie vyks po gerų metų?

Taip, jie prasidėję, neabejotinai. Tik ta prezidento rinkimų kampanija Lietuvoje labai keista, nes besivažinėjančių po šalį pasinaudojant esamomis pareigomis ir darančių įdirbį kaip kandidatai yra daug, bet aiškiai pasakančių, kad dalyvaus rinkimuose – vos keli: aš, N. Puteikis, V. Ušackas. Jeigu turi viziją, ką valstybėje gali padaryti gera, tai sakyk, kad ją turi, kad ją ginsi ir dalyvausi rinkimuose. Dabar vyksta kažkoks žaidimas, vaidinama, kad nesi apsisprendęs. Keistoka ta kampanija, bet ji vyksta ir vyksta rimtai.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Alibaba“ įkūrėjas: dirbti 12 val. per parą, 6 dienas per savaitę – palaima Premium 14

Kai vis aktyviau diskutuojama apie darbo savaitės trumpinimą bei tokio pokyčio naudą darbuotojams, Jacko Ma,...

Vadyba
2019.04.17
Darbuotojus motyvuoja robotai Algis ir Pūkis Premium

Robotai ir darbų automatizacija dažnai įsivaizduojami kaip žmogiškosios darbo jėgos priešai. Tačiau bent jau...

Vadyba
2019.04.17
Pesimistinis scenarijus: iki 2030 m. Lietuvoje liks 2,4 mln. gyventojų 38

Per ateinančius šešerius metus žmonių skaičius Lietuvoje gali sumažėti iki 2,5 mln. žmonių, o iki 2030 m.

Vadyba
2019.04.16
Vilniaus kino klasteris siekia užsienio dėmesio Baltijos regionui Verslo tribūna

Kartu su „Kino pavasariu“ neseniai praūžė ir svarbiausias metų kino industrijos renginys Lietuvoje „Meeting...

Paslaugos
2019.04.16
Kaip išlikti įsitraukus į savo darbą

Darbuotojo įsitraukimas – naudingas ne tik jį samdančiai įmonei, bet ir pačiam darbuotojui. Naujas tyrimas...

Vadyba
2019.04.15
Kai liežuvis tampa CEO priešu – įmonei tai gali brangiai kainuoti

Kartais nereikšminga frazė gali sukelti sumaištį, ypač jei tą frazę ištarė vadovas. Vadybos specialistai...

Vadyba
2019.04.14
Dėl prastos komunikacijos darbuotojai nori mesti darbą 2

Vidinė komunikacija – svarbus įmonės sėkmės veiksnys. Jis ne tik daro įtaką bendrovės finansiniams...

Vadyba
2019.04.13
Kokia „Amazon“ įkūrėjo J. Bezoso metinė alga 9

Jeffo Bezoso, JAV prekybos milžinės „Amazon“ įkūrėjo ir turtingiausio pasaulio žmogaus, darbo užmokestis...

Vadyba
2019.04.13
Kaip „Danske Bank“ darbuotojų mokymo trukmę sumažino 5 kartus Premium 12

Standartizuoti veiklos procesai įmonėje padeda darbuotojams taupyti laiką bei įgalina juos dirbti...

Vadyba
2019.04.12
Teatras ir verslas: ko iš režisierių gali išmokti vadovai? Verslo tribūna

Teatras ir verslas yra panašūs tuo, kad tiek spektaklio premjerą, tiek verslo projektų sėkmę nulemia stipri...

Rinkodara
2019.04.11
Kaip „Air Asia“ CEO 0,26 USD vertės bendrovę išaugino iki milijardinio verslo 1

Sėkmingam vadovui svarbu ne tik mokėti keistis pačiam, bet ir gebėti suburti gabių specialistų komandą,...

Vadyba
2019.04.11
Paskirta nauja švietimo, mokslo ir sporto viceministrė 1

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje darbą pradėjo nauja viceministrė Kornelija Tiesnesytė, kuruojanti...

Vadyba
2019.04.11
Ateities profesijai specialistų reikia jau dabar Verslo tribūna

Nors praėjusiame dešimtmetyje mobilusis telefonas tebuvo daiktas paskambinti anksti ryte ar vėlai vakare, kai...

Ateities miestas
2019.04.11
Pamatyti, kad darbuotojas išeis, galima prieš 9 mėnesius 5

Pirmieji ženklai, signalizuojantys apie kolektyvo nario būsimą pabėgimą iš įmonės, matyti likus 9 mėnesiams...

Vadyba
2019.04.10
Darbas ne biure – nauja norma, su kuria darbdaviai turi susitaikyti

Galimybė dirbti nebūtinai biure yra nauja norma tarp darbuotojų. Be to, renkantis darbovietę vis didesniu...

Vadyba
2019.04.09
Vadovės ambicija: LRT – patraukliausias darbdavys Premium 11

„Tiek daug ir taip intensyviai gyvenime dar nedirbau“, — prisipažįsta Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, metus...

Vadyba
2019.04.09
E. Musko atleistą vadovą pasamdė J. Bezosas 3

Geri vadovai be darbo nebūna, ko gero, taip būtų galima apibūdinti Jeffo Bezoso, „Amazon“ įkūrėjo, sprendimą...

Vadyba
2019.04.08
Grįžtamasis ryšys veikia, kai vadovas supranta tokios praktikos svarbą Premium

Efektyvus grįžtamasis ryšys gali būti darbuotojų ugdymo, skatinimo bei motyvacijos didinimo priemonė. Kad...

Vadyba
2019.04.08
Mentorių turėti nori, bet ne visiems pavyksta tokį sutikti

Tinkamas mentorius gali padėti darbuotojui greičiau tobulėti. Bėda ta, kad toli gražu ne visiems pavyksta...

Vadyba
2019.04.07
Patrauklaus darbdavio įvaizdis: gražesnių skelbimų nepakanka 4

Susidaro įspūdis, kad patrauklaus darbdavio įvaizdis (angl. employer branding), paskutiniu metu yra...

Rinkodara
2019.04.07

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau