Ekonomikos tvarumo indikatorius – besilaukiančios moterys

Besilaukiančių moterų skaičius ima mažėti keletą mėnesių prieš prasidedant ekonomikos nuosmukiui. Tokias išvadas daro JAV mokslininkai, tyrinėję tris pastarąsias recesijas šalyje.
Pasak tyrimo autorių, gimstamumo rodikliai gali padėti tiksliau prognozuoti ekonomikos pakilimus ir nuosmukius, rašo BBC.
Išnagrinėjus duomenis, paaiškėjo, kad nėštumų skaičius nebedidėjo ir pradėjo mažėti kelis ketvirčius iki prasidedant ekonomikos nuosmukiui JAV.
Ekonomistai kartais sulaukia kritikos, esą laiku neįspėja apie artėjančius sunkumus ir gresiančią ūkio stagnaciją. Mat specialistai vertina tradicinius rodiklius, tokius kaip gamybos ir pardavimų apimtys, nekilnojamojo turto kainos ir pan.
Manome, kad šie veiksniai pirmiausia turėjo įtakos šeimos planavimui, o tik vėliau visai ekonomikai, - išvadą daro tyrėjai.
Įžvelgia tendenciją
Tyrime išnagrinėta apie 100 mln. gimimų JAV nuo 1989 iki 2016 m. Mokslininkai sutinka, kad gimstamumas mažėja ekonomikos nuosmukio metu, tačiau tyrėjai Danielis Hungermanas, Kasey Bucklesas ir Stevenas Lugaueris nustatė, kad nėštumų skaičius ima mažėti kelis mėnesius iki nuosmukio.
Mes ir patys nustebome, kai pamatėme akivaizdžią koreliaciją. Kartu nustebome, kad niekas to nepastebėjo iki šiol, - sako p. Hungermanas.
Pasak tyrėjų, nėštumų skaičius auga lėčiau, paskui staiga sumažėja ir visa ši tendencija kartojasi kelis ketvirčius prieš ekonomikos nuosmukio pradžią.
Kiekviena ekonominė krizė yra kitokia. Vis dėlto, kai žmonės šnekučiuojasi savo namuose apie ateities planus, apie šeimos pagausėjimą, jie įvertina viską ne tik racionaliai, bet ir intuityviai, - sako p. Hungermanas.
Pavyzdžiui, tyrėjai cituoja 2007 m. gruodžio apklausą, kurioje JAV verslininkai labai optimistiškai kalba apie ateitį, nors, kaip paaiškėjo vėliau, tuo metu ūkio recesija jau buvo prasidėjusi.
Tuo metu nėštumų augimo kreivė jau kelis mėnesius mažėjo, o ryškus nuosmukis įvyko kelis ketvirčius prieš Lehman Brothers ir Bear Stearns griūtį.
Būta ir anksčiau
Tai ne pirmas kartas, kuomet mėginama susieti ekonomikos ciklus su visuomenėje vykstančiais reiškiniais, rašo Financial Times.
Apie 1920 m. ėmė plisti teorija, kad moteriškų sijonų ilgis sietinas su akcijų kaina biržoje. Kitaip tariant, jei akcijos parduodamos aukšta kaina sijonai trumpėja, jeigu akcijos pinga sijonai ilgėja.
Leonardas Lauderis, kosmetikos kompanijos Estee Lauder valdybos pirmininkas 2001 m. pristatė Lūpdažio indeksą. Esą kosmetikos pirkimo apimtys signalizuoja apie ekonomikos būklę. Manyta, kad sunkmečiu prabangios kosmetikos parduodama mažiau, o pirkėjai renkasi kiek pigesnes, smulkesnes prekes.
Per 2008 m. ekonomikos nuosmukį išpopuliarėjo Kaklaraiščių indeksas. Esą darbuotojai, baimindamiesi, jog praras darbą, ėmė pirkti naujus kaklaraiščius.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Vadyba
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti