Sektorių lyderių reitingai: vadovų burtažodžiai – investicijos ir naujovės

Publikuota: 2018-03-01

Investicijos, žinios ir jas pasitelkus kuriamos inovacijos – tokius pagrindinius sėkmės veiksnius įvardija stipriausių Lietuvos bendrovių, tapusių „Verslo žinių“ sektorių lyderėmis, vadovai.

Pirmą kartą skelbiamame tokiame „Sektorių lyderių“ reitinge išrinkta 10 bendrovių, pirmaujančių pagrindiniuose Lietuvos ekonomikos sektoriuose. Reitingas sudarytas VŽ analitikų, naudojant tik objektyvius finansinius duomenis ir statistinius metodus.

Laimėtojai trečiadienį buvo apdovanoti VŽ organizuojamoje konferencijoje „Verslo valdymas 2018: pergalių vadyba“.

VŽ analitikai sudarydami bendrovių reitingą vertino 6 rodiklius: pelną, pajamas, jų abiejų metinį pokytį, pelningumą ir vidutinį darbo užmokestį.

Vertintos tik tos įmonės, kurios patenka į VŽ sudaromą bendrovių tūkstantuko sąrašą, vertinamais metais uždirba pelno, turi daugiau nei 10 darbuotojų ir jų atlyginimų vidurkis viršija sektoriaus vidurkį. Šįkart kriterijus atitiko 788 bendrovės.

Akcentuoja inovacijas

„Inovacijos, inovacijos, inovacijos. Toks yra mūsų tikslas“, – atsiimdamas apdovanojimą sakė Petras Masiulis, telekomunikacijų UAB „Tele2“ direktorius.

nuotrauka::1 left

Bendrovė technologijų sektoriaus lydere tapo aplenkusi beveik visas konkurentes pagal pardavimo pajamas, pelną, pelningumą ir darbuotojų atlyginimus. Nors finansinių rezultatų augimo rodikliai nebuvo išskirtiniai, tai nesutrukdė „Tele2“ reitinge aplenkti kitas technologijų bendroves.

„Labai daug investuojame į naujoves, kuriame naujus produktus, technologinę pažangą. Konkurencija šiame sektoriuje aštri jau šešiolika metų, kai „Tele2“ atėjo į rinką. Konkurencinė aplinka tokia, kad tikrai neliūdna. Manau, kad ateityje šios sektoriaus bendrovės veiklą plėtos trimis kryptimis: mobilusis namų internetas, išmanieji įrenginiai (angl. internet of things) ir sprendimai verslo sektoriui“, – telekomunikacijų tendencijas VŽ vardija p. Masiulis.

[infogram id="11161aa6-d91e-4e5a-8c71-bdbf502961f4" prefix="FzB" format="interactive" title="Projektas „Lietuvos verslo lyderiai 2017“. Technologijos"]

Reikia turėti žinių

Transporto sektoriaus lydere tapo „Girtekos“ grupei priklausanti UAB „ME Trailers“, valdanti prekės ženklą „Girteka Trucks & Trailers“. Bendrovė valdo visos grupės krovininių automobilių, puspriekabių ir kitos technikos parką, rūpinasi įsigijimais, eksploatacija ir pardavimu.

„Stipri komanda, intensyvus darbas, derybos – labai svarbūs efektyvios veiklos veiksniai. Ypač svarbu – nuoseklus planavimas. Nes padaręs vieną klaidą metų pradžioje, vėliau ją gali taisyti kitus penkerius metus. Be abejo, įmonės vertybės. Kai žmonės tiki bendrovės vertybėmis, jomis vadovaujasi, tuomet lengviau siekti kasdienių tikslų“, – tai, kas lemia sėkmę, apibūdina Kristis Avižinis, bendrovės komercijos direktorius.

„ME Trailers“ VŽ reitinge surinko aukštus balus ties visais rodikliais – tiek pajamomis ir pelnu, tiek jų augimu, pelningumu ir vidutiniu darbo užmokesčiu.

Anot jo, transporto sektorius – gana uždaras, todėl reikia daug žinoti.

„Paprasta nupirkti vilkiką, tačiau jį prižiūrėti, eksploatuoti ir vėliau parduoti reikia turėti vadinamąjį „know how“. Kalbant apie įmonių darbuotojų ir klientų santykį, mes keičiamės patirtimi. Naudojame vilkikus, žinome, kas su jais vyksta, ir parduodami juos antrinėje rinkoje galime pasidalyti patirtimi“, – VŽ kalba p. Avižinis.

Žiūrėdamas į ateitį, jis sektoriui prognozuoja permainas, susijusias su technologijomis.

„Verslo aplinka keičiasi. Daugelis pereina prie hibridinių automobilių ar elektromobilių. Tai galioja ir vilkikams. Taigi šiame sektoriuje ateityje inovacijų, technologijų tik daugės“, – teigia „ME Trailers“ komercijos direktorius.

[infogram id="13e582d0-68d1-449a-9d69-e566628351cb" prefix="nGX" format="interactive" title="Projektas „Lietuvos verslo lyderiai 2017“. Transportas"]

Gaminti sau, o ne kitiems

Biotechnologijų UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“ tarp daugelio gamybos bendrovių išsiskiria ne tik itin ryškiu augimu, bet ir 50% viršijančia ikimokestinio pelno marža.

Algimantas Markauskas, įmonės vadovas, teigia, kad tai yra investicijų į mokslinius tyrimus ir plėtrą rezultatas.

Pavyzdys – bendrovės gaminamas baltymas „SuperScript IV“, naudojamas DNR tyrimuose. Pasak p. Markausko, jam pagaminti iš esmės reikia tik druskos ir vandens, tačiau 1 g grynos medžiagos kainuoja 15 mln. USD.

„Pramonės sektorius Lietuvoje vis dar yra tame etape, kai gamina produktus, kuriuos parduoda kiti. Ir daugelis gaminių bei technologijų yra iš tiesų kuriami kitur, – dėsto bendrovės vadovas. – Tai reiškia, kad didžiausios maržos lieka tiems, kuriems priklauso produktas. „Thermo Fisher Sceintific Baltics“ yra išimtis – čia kuriame produktus, čia juos gaminame ir jie priklauso mums.“

Anot jo, Lietuvos pramonės įmonės turėtų daugiau investuoti į tyrimus ir bandyti pačios parduoti gaminius.

nuotrauka::2 right

Lietuvoje šiuo metu viešintis Gianluca Pettiti, „Thermo Fisher Scientific“ Bioproduktų diviziono prezidentas, atkreipė dėmesį, kad Vilniaus gamykla išsiskiria ne tik tarp Lietuvos įmonių, bet ir visoje tarptautinėje biotechnologijų grupėje.

„Turime 65.000 darbuotojų visame pasaulyje ir šimtus gamyklų. Vilniaus gamykla yra viena iš geriausių pagal efektyvumą, produktyvumą, lyderystę ir darbo etiką“, – kalba p. Pettiti.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad didelę pridėtinę vertę „Thermo Fisher Sceintific Baltics“ sukuria nepaisant to, kad daugiau nei 100 iš beveik 800 darbuotojų dirba tik prie tyrimų ir plėtros.

„Vilnius yra „Thermo Fisher Scientific“ karūnos brangakmenis“, – sako p. Pettiti.

[infogram id="dbbc688d-e5bd-42ec-8305-4202b7b8f569" prefix="iCr" format="interactive" title="Projektas „Lietuvos verslo lyderiai 2017“. Pramonė"]

[infogram id="7e2f6c90-3ce3-4076-98da-0b0971f4ee23" prefix="YK5" format="interactive" title="Projektas „Lietuvos verslo lyderiai 2017“. Mažmeninė prekyba"]

[infogram id="a0efd6f9-5fb5-4e3b-b50f-a6e41424a48e" prefix="lZY" format="interactive" title="Projektas „Lietuvos verslo lyderiai 2017“. Didmeninė prekyba"]

[infogram id="2733e318-ea36-444f-8d52-1a81a6f4dadb" prefix="fgv" format="interactive" title="Projektas „Lietuvos verslo lyderiai 2017“. Paslaugos"]

[infogram id="215c70f9-2209-4ada-8c10-6806ba99ecaa" prefix="PVs" format="interactive" title="Projektas „Lietuvos verslo lyderiai 2017“. Maisto pramonė"] 

[infogram id="7e18d329-7f83-4bd6-9aa3-2a70007bfcf3" prefix="IJv" format="interactive" title="Projektas „Lietuvos verslo lyderiai 2017“. Statyba"]

[infogram id="d257044f-b8e1-4036-8e52-9b7d65c6ae61" prefix="jkL" format="interactive" title="Projektas „Lietuvos verslo lyderiai 2017“. Energetika"]

[infogram id="d4eda14e-e08c-4eeb-b978-08e229e22887" prefix="IZu" format="interactive" title="Projektas „Lietuvos verslo lyderiai 2017“. Agroverslas"]

Statistiniai metodai

Kad galėtų sumuoti visų 6 rodiklių rezultatus, „Verslo žinių“ analitikai kiekvienam iš jų sudarė statistinį modelį. Tai reiškia, kad reitinge lyginamos ne įmonių pajamos eurais ar pozicija lentelėje, bet balas, atspindintis bendrovės pirmavimą prieš kitas sektoriaus įmones, aiškina Arūnas Janeliūnas, „Verslo žinių“ Duomenų analizės skyriaus vadovas.

„Sudarydami kiekvieno reitingavimo kriterijaus statistinius modelius, stengėmės, kad pagal tą rodiklį panašius rezultatus pasiekusios įmonės gautų ir kuo vienodesnius įvertinimus“, – dėsto p. Janeliūnas.

Jis prideda, kad buvo sumažinta kai kurių įmonių ypač išsiskiriančių rodiklių įtaka bendram vertinimui.

„Siekėme, kad jie neiškreiptų bendro statistinio vaizdo ir leistų likusias įmones įvertinti objektyviai pagal tam sektoriui būdingus rezultatus“, – teigia p. Janeliūnas.

Kalbant apie augimo duomenis, atsižvelgta į tai, kad didesnes pajamas ar pelną turinčioms bendrovėms didinti savo rodiklius yra daug sunkiau, todėl šie kriterijai yra pasverti pagal įmonės dydį.

[infogram id="ca01da82-70f4-4861-9597-8e81ef55a4e6" prefix="wzs" format="interactive" title="Sektorių lyderiųmetodika"]

Bus skelbiamas rudenį

„Sektorių lyderių“ reitingas – viena sudedamųjų „Lietuvos verslo lyderių“ projekto dalių. Šis pradėtas 2011 m. kartu su „Metų CEO“ ir įvairių kitų verslo nominacijų rinkimais. Pernai apdovanojimų sąraše, be „Metų CEO“, buvo „Metų verslas“, „Metų eksportuotojas“, „Metų darbdavys“, „Atsakingas verslas“, „Jaunasis metų CEO“ ir „Verslo žinių“ skaitytojų CEO“.

„Sektorių lyderiai 2017“ buvo sudarytas pagal 2016 m. finansinius rezultatus. Pagal 2017 m. duomenis sudarytas reitingas „Sektorių lyderiai 2018“ taip pat pasirodys dar šiemet.

„Sektorių lyderių“ reitingas sudaromas pagal „Creditinfo“ ir „Verslo žinių“ surenkamus bei viešai prieinamus įmonių duomenis. Metų laiko pasirinkimą jie ir lemia: įmonės finansines savo ataskaitas už praėjusius metus pateikia iki vasaros, tačiau nemaža dalis jų vėluoja.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Žemaitijos pieno“ valdyba išsirinko naują pirmininką 1

AB „Žemaitijos pienas“ valdyba pirmininku išrinko Romusą Jarulaitį, ilgametį bendrovės darbuotoją.

Vadyba
2018.07.18
„Devbridge Group“ Vilniaus padalinys turi naują vadovą

JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge Group“ Vilniaus padaliniui nuo šiol vadovaus Jaroslavas Sadovskis.

Vadyba
2018.07.18
Jeffas Bezosas tapo turtingiausiu žmogumi šių laikų istorijoje 4

El. prekybos milžinės „Amazon“ įkūrėjo ir vadovo Jeffo Bezoso turto vertė pirmadienį perkopė 150 mlrd. USD.

Vadyba
2018.07.17
Išrinkta nauja „Verslios Lietuvos“ valdyba

Į naują verslumą skatinančios VšĮ „Versli Lietuva“ valdybą paskirti septyni šalies verslo asociacijų vadovai.

Vadyba
2018.07.17
Mokslininkė: dirbti pilnu etatu žmonės turėtų sulaukę 40 metų 11

Žmonėms gyvenant vis ilgiau reiktų drastiškai keisti įprastą žmonių karjeros kelią. Užuot planavus karjeros...

Vadyba
2018.07.17
Už kokį elgesį galima atleisti darbuotoją Premium

Dabartiniame Darbo kodekse (DK) – daugiau galimybių atleisti darbuotoją, tačiau išlieka daug niuansų ir...

Vadyba
2018.07.16
Kodėl buvę darbuotojai tampa verslo pirkėjais

Darbdaviams svarbu motyvuoti darbuotoją ne tik dėl to, kad šis neišeitų pas konkurentą, bet ir kad nesiimtų...

Vadyba
2018.07.15
Kiek kainuoja darbuotojų nuklydimai internete 7

Internetas – nepakeičiama darbo priemonė daugeliui mūsų. Taip pat tai – vienas didžiausių darbuotojus...

Vadyba
2018.07.15
„Girteka Logistics“ vadovas E. Liachovičius: sakyti, kad esi didžiausias, būtų neatsakinga Premium 12

Edvardą Liachovičių šiemet Metų vadovu išrinko portalo vz.lt naršytojai. Naujienos apie jo vadovaujamą UAB...

Verslo klasė
2018.07.15
TOP10 pasaulyje paklausiausių profesijų grupių

Nors dirbtinio intelekto ir robotikos pritaikymas versle plečiasi, tačiau bendrovėms kuo toliau tuo vis...

Vadyba
2018.07.14
Jaunasis Metų CEO Artūras Salda: kaip sukurti „sanatoriją 2.0“ Premium 14

Druskininkų ir Birštono „Eglės“ sanatorijų vadovas Artūras Salda „Verslo žinių“ ir „Luminor“ banko...

Verslo klasė
2018.07.14
Pasenę kompiuteriai augina darbuotojų kaitą 3

Darbdaviai, kurie delsia atnaujinti darbuotojų techninę įrangą, rizikuoja nukentėti nuo didesnės personalo...

Vadyba
2018.07.14
„Linas Agro Group“ darbuotojus motyvuos akcijomis 3

„Linas Agro Group“ (LAG) pasirašė su grupės darbuotojais opcionų sutartis. Darbuotojams opcionai pelningi...

Rinkos
2018.07.13
5 darbuotojų perdegimo priežastys 6

Pagrindiniai darbuotojų emocinio išsekimo veiksniai yra labiau susiję ne su nepakeliamu darbo krūviu, bet su...

Vadyba
2018.07.13
Rūkymas darbe – kokios darbdavio galios Premium 9

Rūkantys darbuotojai – finansinis nuostolis darbdaviui. Lietuvos darbdaviai baiminasi kaltinimų...

Vadyba
2018.07.12
„Uber“ vidinės kultūros problemos: pasitraukė dar viena vadovė 1

JAV pavežėjimo gigantė „Uber“ net ir praėjus daugiau nei metams vis dar kraujuoja dėl nederamo elgesio su...

Technologijos
2018.07.11
Įmonė persikrausto: kokių klaidų reikėtų vengti Premium

Kai verslas perkeliamas į kitas patalpas, iškyla ne tik pavojus prarasti dalį klientų, nes šie dažnai nėra...

Vadyba
2018.07.11
„Maxima LT“ finansų vadovas jungiasi prie „Emperia Holding“ 2

Ligšiolinis „Maxima LT“ finansų vadovas Kęstutis Gailius pereina į „Maxima grupės“ įmonę „Emperia Holding...

Vadyba
2018.07.10
Atsigręžti į vyresnius darbuotojus: drąsa ar išmintis? 40

Straipsnį paakino parašyti naujausia Lietuvos darbo biržos statistika bei vienas prisiminimas. Kokiais 2009...

Vadyba
2018.07.10
Talentų trūkumas – didžiausias per 12 metų Premium 21

Darbuotojų trūkumo problema kamuoja ne tik Lietuvą. Beveik pusė pasaulio darbdavių susiduria su šia bėda.

Vadyba
2018.07.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau