Diena su „Lietuvos geležinkelių“ vadovu: kokius stereotipus teko laužyti, ką keisti valdyme

Publikuota: 2017-12-15

Apie „Lietuvos geležinkelius“ galima išgirsti įvairiausių, pagrįstų ir nelabai, vertinimų. Naujojo vadovo siekis ne tik pertvarkyti bendrovę, sustyguoti veiklą, bet ir pagerinti įmonės įvaizdį.

„Verslo žinios“ tęsia projektą „Diena su vadovu“, kurio metu bendrauja su šalies įmonių vadovais, domisi jų darbo specifika, bendrovės valdymo bei strateginiais sprendimais.

Kai Mantas Bartuška, AB „Lietuvos geležinkeliai“ direktorius, pasiūlė susitikti 7 val. ryto, tikrai nustebau, kad vadovas darbo dieną pradeda taip anksti. Tačiau sutartą dieną artėdama prie „Lietuvos geležinkelių“ būstinės sostinės Mindaugo gatvėje supratau, kad tikrai ne tik vadovas – biure ankstyvas paukštis.

Prieš 7-ias darbuotojai, kurių pagrindiniame bendrovės pastate dirba apie 700, žvaliai veria darbovietės duris, šnekučiuodamiesi laiptais kyla į savo kabinetus. Senoviniame pastate, kurioje interjerą puošia lipdiniai, aukštose palubėse kabo sietynai, tik detalės išduoda, pavyzdžiui, daiktai puošti įmonės logotipu ar paveikslai su traukiniais, kokia veikla užsiima bendrovė. Ilgu ir vingiuotu koridoriumi einu vadovo kabineto link. Sutartu laiku p. Bartuška jau prie darbo stalo, ko gero, suspėjo perskaityti bent kelis svarbius laiškus.

Ponas Bartuška prieš metus pakeitė ilgametį įmonės vadovą Stasį Dailydką. Paklausiu, ar įsikėlęs į kabinetą irgi ėmėsi pertvarkų kaip ir bendrovėje. Vadovas tik nusijuokia ir sako, kad kabinete nieko iš esmės nekeitė. Pradėjęs dirbti, aplinką pakoregavo tik keliais daiktais: ant sienos pakabino visos Europos geležinkelių sistemos žemėlapį, kabinete atsirado televizorius, kuriame susirinkimų metu rodomos skaidrės bei posėdžiams reikalingas stovas, prie kurio galima tvirtinti pristatymams reikalingus lapus.

Sėdame prie ilgo stalo, – čia tikrai galėtų tilpti bent dešimt žmonių, – ir pradedame šnekučiuotis. Pasak vadovo, jo darbo dienos būna dinamiškos, todėl darbotvarkės tvarkymą jis patiki administratorei.

„Jei kažkas pasikeičia, visa darbotvarkė sugriūna, todėl pačiam man būtų sudėtinga viską suvaldyti, kitiems pranešti apie pasikeitimus“, – paaiškina p. Bartuška. Jis detalizuoja, kad daugiausia laiko paprastai praleidžia biure, svarbią darbo dalį užima komandiruotės po Lietuvą ir užsienį.

Tądien kai sutikome, buvo suplanuotas vieno iš vykdomų bendrovės veiklos transformacijos projektų eigos pristatymas (Įmonė įgyvendina projektą „LG efektas“, kuriuo siekiama pertvarkyti 8 bendrovės veiklos sritis: nuo administracijos iki antrinių įmonių veiklos – VŽ). Vadovas paaiškina, kad dabar kiekvieną mėnesį vadovybei pristatoma, kaip sekasi įgyvendinti projektą, analizuojama, ar vykdomi išsikelti tikslai, su kokiais iššūkiais susiduriama ir pan.

„Šiandien dar suplanuotas kelių administracinių klausimų aptarimas, paskui vyksiu į komandiruotę Miunchene (Vokietija)“, – sako p. Bartuška. Komandiruotės, vadovo pageidavimu, planuojamos kaip įmanoma efektyviau. Pavyzdžiui, šįkart po darbo jis skrido į komandiruotę, kita diena buvo skirta susitikimams, o vėlai vakare – skrydis į Vilnių.

Deleguoti ir pasitikėti

Paklausus, ką gi rado bendrovėje, vos tik pradėjo jai vadovauti, p. Bartuška neslepia – dideles žmonių akis. Mat niekas nežinojo, ko laukti.

„Kiekvieną pirmadienį aptarti prieš tai buvusios ir ateinančios savaitės į mano kabinetą susirenka vadovai. Kadangi įmonės veikla apima daug segmentų (keleivių, krovinių vežimas, infrastruktūra ir pan.), todėl svarbu, kad vadovai jaustų bendrą pulsą. Pavyzdžiui, remonto darbai, atrodytų, tik infrastruktūros klausimas, tačiau susijęs ir su keleivių bei krovinių vežimu. Būtent todėl vadovai turi žinoti situaciją, kad galėti suderinti veiklas. Juk kiekvienas žiūri savo ūkio. Jei anksčiau vadovas, pavyzdžiui, galvojo, kas gi gali man pasakyti, kada remontuoti, tai dabar mokomasi derintis prie kitų“, – aiškina p. Bartuška.

Kai jis stojo prie įmonės vairo, pokyčių ilgai laukti neteko: pakeista daug vadovų, sukurti nauji padaliniai (Personalo valdymo ir Prevencijos departamentai bei Apskaitos paslaugų centras).

„Man svarbu pasitikėti ir deleguoti funkcijas darbuotojams. Žmonės turi jausti, kur yra jų atsakomybės ribos. Jei tik pradedi kontroliuoti, tuomet suvaržai žmones. Aišku, jiems gal ir patogu – nereikia galvoti, nes kažkas kitas pagalvoja“, – kalba generalinis direktorius.

Laužė stereotipus

Vadovas neslepia, kad pradėjęs dirbti šioje bendrovėje, buvo nustebintas žemo kompiuterizacijos lygio. Pasak jo, iš pradžių ant jo stalo būdavo stirta dokumentų, dabar gi – tik kompiuteris ir telefonas.

„Anksčiau buvo įprasta rašyti ir siuntinėti raštus tarp skirtingų departamentų. Juk kažkam reikia tuos raštus perskaityti, atsakyti, nunešti. Taigi kiek įmanoma, stengiamės mažinti popierizmą“, – kalba p. Bartuška.

Dar vienas stereotipas, kurį teko keisti – konkurencijos rinkoje nesuvokimas ir įsivaizdavimas, kad visi tiesiog privalo krovinius vežti per Lietuvos teritoriją besidriekiančiais geležinkeliais.

„Diegėme suvokimą, kad mes teikiame paslaugas. Tai reiškia, kad turime apšokinėti klientą, nes kitaip klientas tiesiog mūsų nesirinks“, – aiškina p. Bartuška.

Šiuo metu įmonėje dirba 7695 darbuotojai. (Kai vadovas pradėjo dirbti įmonėje buvo apie 10.000 žmonių). Anksčiau bendrovėje vyravo aiški hierarchija: buvo gausu įvairiausio rango vadovų, pavaduotojų. Dabar gi struktūra gerokai plokštesnė ir paprastenė.

„Kai pradėjau dirbti, personalo skyriaus nebuvo. Tiesa, veikė teisės ir personalo skyrius, tačiau aiškių personalo skyriaus funkcijų nevykdė. Dabar toks skyrius yra, jo specialistai suformulavo atlygio bei darbuotojų motyvavimo sistemą. Anksčiau premijos buvo proginės: Kalėdų, geležinkelininko dienos proga. Dabar premijų kriterijai suformuluoti“, – paaiškina vadovas.

Kaip vieną iš įdiegtų pokyčių, vadovas nurodo, aiškesnę atlygio sistemą. Pasak jo, anksčiau bendrovėje galiojo „priedų priedelių sistema“ – kai už kiekvieną papildomą darbą mokama. Taigi dabar galioja aiškiau apibrėžtos darbuotojų funkcijos bei mokama fiksuoja alga.

„Kai kuriems žmonėms toks pokytis buvo sunkiai suprantamas. Jie sako, juk specialistas dirbo, rašė tvarką, o kad tai jo darbo dalis – nesuprantama“, – sako generalinis direktorius.

Kartu su komanda

Geležinkeliečių diena – bene svarbiausia šventė bendrovėje. Susirenka keli tūkstančiai darbuotojai, kurie dalyvauja varžybose, klausosi koncertų ir pan. Darbuotojai šįmet nustebo, kai išvydo generalinį direktorių kartu su kitais komandos nariais dalyvaujantį varžybose ir besilinksminantį su visais kartu.

„Buvo įprasta, kad vadovai švęsdavo atskirai nuo darbuotojų. Šiais metais visi vadovai buvo kartu su darbuotojais. Man pačiam buvo stebėti žmonių reakcijas, kai jie pamatydavo mane kartu su visais. Kita vertus, darbuotojai pamatė, kad prie vadovų galima prieiti ir paklausti to, kas rūpi“, – kaip stengiasi griauti sienas tarp vadovybės ir darbuotojų sako p. Bartuška.

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Girteka Logistics“ vadovu 4

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
12:56
TILS tyrimas: verslo antikorupcinis imunitetas stiprėja Premium 1

Trečią kartą „Transparency International“ Lietuvos skyriaus atliktas didžiausių šalies įmonių skaidrumo...

Vadyba
05:45
Kaip keičiasi statistinis įmonės vadovo portretas Lietuvoje Premium

Nors akcentuojama, kad geras bosas nebūtinai yra geras lyderis, kasmet spalio 16-ąją vis dar švenčiama ne...

Vadyba
05:45
ESO stebėtojų taryboje dirbs darbuotojų atstovė

Elektros ir dujų skirstymo bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) stebėtojų taryboje dirbs...

Pramonė
2019.10.15
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Lietuvos geležinkelių“ vadovu 17

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.15
Kaip pailginti darbuotojo darbo laiką be viršvalandžių? Verslo tribūna 2

Darbo kodekse nustatyta standartinė darbuotojo darbo laiko norma yra 40 valandų per savaitę. Priklausomai nuo...

Vadyba
2019.10.14
Metų CEO rinkimai. 60 sekundžių su „Thermo Fisher Scientific Baltics“ vadovu

„Verslo žinios“ kartu su „UniCredit Leasing“ devintą kartą renka Metų CEO – lyderį, sukūrusį daugiausia...

Vadyba
2019.10.14
„Infobalt“ turi naują vadovą 6

Informacinių ir ryšių technologijų įmonių asociacijos „Infobalt“ direktoriaus pareigas pirmadienį...

Vadyba
2019.10.14
VMI darbuotojai jautrią informaciją siuntėsi į savo asmenį e. paštą Premium 12

Valstybinė mokesčių inspekcija gauna daug jautrios informacijos, tačiau ne visuomet pakankamai atsargiai su...

Finansai
2019.10.14
„Verslo žinių“ skaitytojai renka metų CEO: III etapas 2

„Verslo žinių“ skaitytojai toliau balsuodami renka savo metų CEO. III rinkimų etape varžosi keturi lyderiai.

Vadyba
2019.10.14
„Aviva Lietuvos“ patirtis: psichologas padeda nusimesti rožinius akinius Premium 1

Gera psichologinė atmosfera biure ir tvirti ryšiai su kolegomis ne tik turi teigiamą įtaką veiklos...

Vadyba
2019.10.14
Kaip nesusipykti kuriant verslą

Atrodo, su kuo daugiau kurti verslą, jei ne su draugais ar artimaisiais, kuriuos neretai pažįsti labiau nei...

Gazelė
2019.10.13
Kaip atpažinti perdegimo simptomus ir jaustis geriau 1

Jeigu jus ilgą laiką kaimuoja chroniškas nuovargis, o darbinius reikalus vertinate per cinizmo prizmę, dar...

Vadyba
2019.10.13
Laužote galvą ir nežinote, kokį sprendimą priimti? Pirmiausia išsimiegokite 1

Siekiantieji verslo aukštumų dažnai didžiuodamiesi pasakoja, kad protarpiais badauja, maudosi eketėse ar...

Vadyba
2019.10.12
Slidžiausias darbo pokalbių klausimas ir kaip į jį atsakyti Premium 2

Retas darbo pokalbis apsieina be klausimo: „Papasakokite apie save“. Darbuotojas jį gali įvertinti kaip progą...

Vadyba
2019.10.11
„Walmart“ vadovas pereina į „Air New Zeland“

Didžiausia JAV mažmeninės prekybos bendrovė „Walmart“ pranešė, kad Gregas Foranas, atsakingas už veiklą...

Prekyba
2019.10.11
„RB Rail“ atstovybės Lietuvoje vadovu tapo A. Šnirpūnas

Baltijos šalių europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ projektą įgyvendinančios įmonės „RB Rail“...

Vadyba
2019.10.10
MB steigimo bumas – kaip pirmais metais, bet tinka ne visada Premium

Mažųjų bendrijų (MB) registravimo bumas yra toks, koks vos atsiradus šiai naujai veiklos formai. 2019 m.

Gazelė
2019.10.10
63% naujų darbuotojų atsineša duomenų iš buvusių darboviečių 2

Darbuotojai nesibodi pasiimti duomenų iš buvusio darbdavio ir drąsiai jais naudojasi naujoje darbovietėje,...

Vadyba
2019.10.09
Kas uždirba daugiausia, bet patiria mažiausiai streso Premium 4

Daug pinigų ir mažai streso – tokią dažnas įsivaizduoja profesinės sėkmės formulę. Portalas „U.S. News“...

Vadyba
2019.10.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau