Diena su „Lietuvos geležinkelių“ vadovu: kokius stereotipus teko laužyti, ką keisti valdyme

Publikuota: 2017-12-15

Apie „Lietuvos geležinkelius“ galima išgirsti įvairiausių, pagrįstų ir nelabai, vertinimų. Naujojo vadovo siekis ne tik pertvarkyti bendrovę, sustyguoti veiklą, bet ir pagerinti įmonės įvaizdį.

„Verslo žinios“ tęsia projektą „Diena su vadovu“, kurio metu bendrauja su šalies įmonių vadovais, domisi jų darbo specifika, bendrovės valdymo bei strateginiais sprendimais.

Kai Mantas Bartuška, AB „Lietuvos geležinkeliai“ direktorius, pasiūlė susitikti 7 val. ryto, tikrai nustebau, kad vadovas darbo dieną pradeda taip anksti. Tačiau sutartą dieną artėdama prie „Lietuvos geležinkelių“ būstinės sostinės Mindaugo gatvėje supratau, kad tikrai ne tik vadovas – biure ankstyvas paukštis.

Prieš 7-ias darbuotojai, kurių pagrindiniame bendrovės pastate dirba apie 700, žvaliai veria darbovietės duris, šnekučiuodamiesi laiptais kyla į savo kabinetus. Senoviniame pastate, kurioje interjerą puošia lipdiniai, aukštose palubėse kabo sietynai, tik detalės išduoda, pavyzdžiui, daiktai puošti įmonės logotipu ar paveikslai su traukiniais, kokia veikla užsiima bendrovė. Ilgu ir vingiuotu koridoriumi einu vadovo kabineto link. Sutartu laiku p. Bartuška jau prie darbo stalo, ko gero, suspėjo perskaityti bent kelis svarbius laiškus.

Ponas Bartuška prieš metus pakeitė ilgametį įmonės vadovą Stasį Dailydką. Paklausiu, ar įsikėlęs į kabinetą irgi ėmėsi pertvarkų kaip ir bendrovėje. Vadovas tik nusijuokia ir sako, kad kabinete nieko iš esmės nekeitė. Pradėjęs dirbti, aplinką pakoregavo tik keliais daiktais: ant sienos pakabino visos Europos geležinkelių sistemos žemėlapį, kabinete atsirado televizorius, kuriame susirinkimų metu rodomos skaidrės bei posėdžiams reikalingas stovas, prie kurio galima tvirtinti pristatymams reikalingus lapus.

Sėdame prie ilgo stalo, – čia tikrai galėtų tilpti bent dešimt žmonių, – ir pradedame šnekučiuotis. Pasak vadovo, jo darbo dienos būna dinamiškos, todėl darbotvarkės tvarkymą jis patiki administratorei.

„Jei kažkas pasikeičia, visa darbotvarkė sugriūna, todėl pačiam man būtų sudėtinga viską suvaldyti, kitiems pranešti apie pasikeitimus“, – paaiškina p. Bartuška. Jis detalizuoja, kad daugiausia laiko paprastai praleidžia biure, svarbią darbo dalį užima komandiruotės po Lietuvą ir užsienį.

Tądien kai sutikome, buvo suplanuotas vieno iš vykdomų bendrovės veiklos transformacijos projektų eigos pristatymas (Įmonė įgyvendina projektą „LG efektas“, kuriuo siekiama pertvarkyti 8 bendrovės veiklos sritis: nuo administracijos iki antrinių įmonių veiklos – VŽ). Vadovas paaiškina, kad dabar kiekvieną mėnesį vadovybei pristatoma, kaip sekasi įgyvendinti projektą, analizuojama, ar vykdomi išsikelti tikslai, su kokiais iššūkiais susiduriama ir pan.

„Šiandien dar suplanuotas kelių administracinių klausimų aptarimas, paskui vyksiu į komandiruotę Miunchene (Vokietija)“, – sako p. Bartuška. Komandiruotės, vadovo pageidavimu, planuojamos kaip įmanoma efektyviau. Pavyzdžiui, šįkart po darbo jis skrido į komandiruotę, kita diena buvo skirta susitikimams, o vėlai vakare – skrydis į Vilnių.

Deleguoti ir pasitikėti

Paklausus, ką gi rado bendrovėje, vos tik pradėjo jai vadovauti, p. Bartuška neslepia – dideles žmonių akis. Mat niekas nežinojo, ko laukti.

„Kiekvieną pirmadienį aptarti prieš tai buvusios ir ateinančios savaitės į mano kabinetą susirenka vadovai. Kadangi įmonės veikla apima daug segmentų (keleivių, krovinių vežimas, infrastruktūra ir pan.), todėl svarbu, kad vadovai jaustų bendrą pulsą. Pavyzdžiui, remonto darbai, atrodytų, tik infrastruktūros klausimas, tačiau susijęs ir su keleivių bei krovinių vežimu. Būtent todėl vadovai turi žinoti situaciją, kad galėti suderinti veiklas. Juk kiekvienas žiūri savo ūkio. Jei anksčiau vadovas, pavyzdžiui, galvojo, kas gi gali man pasakyti, kada remontuoti, tai dabar mokomasi derintis prie kitų“, – aiškina p. Bartuška.

Kai jis stojo prie įmonės vairo, pokyčių ilgai laukti neteko: pakeista daug vadovų, sukurti nauji padaliniai (Personalo valdymo ir Prevencijos departamentai bei Apskaitos paslaugų centras).

„Man svarbu pasitikėti ir deleguoti funkcijas darbuotojams. Žmonės turi jausti, kur yra jų atsakomybės ribos. Jei tik pradedi kontroliuoti, tuomet suvaržai žmones. Aišku, jiems gal ir patogu – nereikia galvoti, nes kažkas kitas pagalvoja“, – kalba generalinis direktorius.

Laužė stereotipus

Vadovas neslepia, kad pradėjęs dirbti šioje bendrovėje, buvo nustebintas žemo kompiuterizacijos lygio. Pasak jo, iš pradžių ant jo stalo būdavo stirta dokumentų, dabar gi – tik kompiuteris ir telefonas.

„Anksčiau buvo įprasta rašyti ir siuntinėti raštus tarp skirtingų departamentų. Juk kažkam reikia tuos raštus perskaityti, atsakyti, nunešti. Taigi kiek įmanoma, stengiamės mažinti popierizmą“, – kalba p. Bartuška.

Dar vienas stereotipas, kurį teko keisti – konkurencijos rinkoje nesuvokimas ir įsivaizdavimas, kad visi tiesiog privalo krovinius vežti per Lietuvos teritoriją besidriekiančiais geležinkeliais.

„Diegėme suvokimą, kad mes teikiame paslaugas. Tai reiškia, kad turime apšokinėti klientą, nes kitaip klientas tiesiog mūsų nesirinks“, – aiškina p. Bartuška.

Šiuo metu įmonėje dirba 7695 darbuotojai. (Kai vadovas pradėjo dirbti įmonėje buvo apie 10.000 žmonių). Anksčiau bendrovėje vyravo aiški hierarchija: buvo gausu įvairiausio rango vadovų, pavaduotojų. Dabar gi struktūra gerokai plokštesnė ir paprastenė.

„Kai pradėjau dirbti, personalo skyriaus nebuvo. Tiesa, veikė teisės ir personalo skyrius, tačiau aiškių personalo skyriaus funkcijų nevykdė. Dabar toks skyrius yra, jo specialistai suformulavo atlygio bei darbuotojų motyvavimo sistemą. Anksčiau premijos buvo proginės: Kalėdų, geležinkelininko dienos proga. Dabar premijų kriterijai suformuluoti“, – paaiškina vadovas.

Kaip vieną iš įdiegtų pokyčių, vadovas nurodo, aiškesnę atlygio sistemą. Pasak jo, anksčiau bendrovėje galiojo „priedų priedelių sistema“ – kai už kiekvieną papildomą darbą mokama. Taigi dabar galioja aiškiau apibrėžtos darbuotojų funkcijos bei mokama fiksuoja alga.

„Kai kuriems žmonėms toks pokytis buvo sunkiai suprantamas. Jie sako, juk specialistas dirbo, rašė tvarką, o kad tai jo darbo dalis – nesuprantama“, – sako generalinis direktorius.

Kartu su komanda

Geležinkeliečių diena – bene svarbiausia šventė bendrovėje. Susirenka keli tūkstančiai darbuotojai, kurie dalyvauja varžybose, klausosi koncertų ir pan. Darbuotojai šįmet nustebo, kai išvydo generalinį direktorių kartu su kitais komandos nariais dalyvaujantį varžybose ir besilinksminantį su visais kartu.

„Buvo įprasta, kad vadovai švęsdavo atskirai nuo darbuotojų. Šiais metais visi vadovai buvo kartu su darbuotojais. Man pačiam buvo stebėti žmonių reakcijas, kai jie pamatydavo mane kartu su visais. Kita vertus, darbuotojai pamatė, kad prie vadovų galima prieiti ir paklausti to, kas rūpi“, – kaip stengiasi griauti sienas tarp vadovybės ir darbuotojų sako p. Bartuška.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Prabangos konglomeratas „Kering“ nesamdys nepilnamečių

Prabangos prekių ženklų grupė „Kering“ skelbia, kad daugiau nebesamdys modelių, kurie dar nėra sulaukę 18...

Laisvalaikis
2019.05.21
Artūras ir Augustinas Rakauskai atsidalijo verslus 25

Artūras Rakauskas ir jo tėvas Augustinas Rakauskas keičia iki šiol kartu valdyto verslo modelį ir savo...

Prekyba
2019.05.21
J. Oliverio restoranų veikla sustabdyta, pasiekta bankroto riba

Žymaus britų virėjo Jamie Oliverio restoranų tinklas „Jamie‘s Italian“, kuriame dirba daugiau nei 1.000...

Vadyba
2019.05.21
Klaipėda įmones kviečia „darbostogų“, siūlo specialias kainas

Klaipėdiečiai šiemet pristatė „Workation Klaipėda’19“ programą, kviesdami šiltuoju sezonu paslaugų sektoriaus...

Gazelė
2019.05.21
Vadovų ir valdybų narių atlygio skaidrumas – vaistai nuo krizės Premium

Vertybinių popierių biržoje kotiruojamoms įmonėms reikės tvirtinti atlygio politiką ir skelbti ją internete.

Finansai
2019.05.21
Atlyginimas – savaime suprantama, ko dar darbuotojai tikisi iš įmonių Premium

Nors darbo užmokestis išlieka svarbus motyvacinis veiksnys, darbuotojai įmonėms kelia ir daugiau sąlygų.

Vadyba
2019.05.21
Po skandalų „Facebook“ sunkiai sekasi rasti darbuotojų 

Kadaise geriausia darboviete JAV laikytai bendrovei „Facebook“ sunkiai sekasi rasti darbuotojų. Jos...

Vadyba
2019.05.20
„Omberg“ turi naują vadovą 2

NT bendrovės „Omberg“ direktoriaus pareigas pradeda eiti Petras Kirdeika, buvęs telekomunikacijų UAB „Cgates“...

Vadyba
2019.05.20
Darbą pradeda nauja kultūros viceministrė

Darbą pradėjo ministro Mindaugo Kvietkausko paskirta kultūros viceministrė dr. Ingrida Veliutė, jos...

Laisvalaikis
2019.05.20
„Amazon“ negandos dėl brutalių darbo sąlygų auga Premium 2

„Amazon“ – viena iš didžiųjų pasaulio inovatorių. Tačiau vienoje srityje ji progresyvumu nepasižymi – tiek...

Vadyba
2019.05.19
Papildoma veikla vienus verslus skandina, kitus - gelbsti

Verslininkai puikiai žino taisyklę, kad vienoje kraitelėje visų kiaušinių laikyti negalima. Todėl dažnas...

Gazelė
2019.05.19
Kaip vadovauti brandesnio amžiaus darbuotojams ir kaip juos motyvuoti

Bet kokio amžiaus darbuotojams reikia vadovybės dėmesio, supratimo bei paskatinimo. Kiekvienu amžiaus...

Vadyba
2019.05.18
Kada verslininkams bankrotas išeina į naudą Premium

Bankrotas daugeliui skamba tarsi nuosprendis, tačiau kartais jis – nesvarbu, savos įmonės ar buvusios...

Gazelė
2019.05.17
Pasikeitė lietuviškojo „Forum Cinemas“ tinklo vadovas

„Forum Cinemas“ kino teatrų tinklas Lietuvoje turi naują vadovą – nuo 2001 m. šioje organizacijoje dirbantis...

Laisvalaikis
2019.05.17
Jaunimas sugeba užsidirbti ir švęsdamas 

Penktadienį į sostinės S. Daukanto aikštę susirinko savo ateitį su verslu siejantys moksleiviai. Tai, kad jie...

Gazelė
2019.05.17
Andrius Baranauskas: „Krizė – ne problema, bet simptomas“ Verslo tribūna

Įmones ištinkančios krizės būna įvairios: dažniausiai netikėtos, kartais ilgalaikės, taip pat tokios, kurias...

Rinkodara
2019.05.17
„Telia“ įsikraustė į naują būstinę: sieks tapti „žaliausia“ bendrove Lietuvoje 16

Telekomunikacijų AB „Telia Lietuva“ įsikėlė į naują biurą, į kurį bendrovė investavo 5 mln. Eur.

Vadyba
2019.05.17
Pirmoji bauda pagal BDAR – kokias pamokas turi išmokti verslas 12

Lietuvoje skirta pirmoji bauda už Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) pažeidimus. Teisininkai...

Paslaugos
2019.05.16
Konstitucinis Teismas: Seimo sprendimas tirti LRT veiklą pažeidė žodžio laisvę 19

Konstitucinis Teismas ketvirtadienį paskelbė, kad Seimas pažeidė pagrindinį šalies įstatymą, kai sudarė...

Verslo aplinka
2019.05.16
Ieškoma komercijos atašė Kinijoje ir Suomijoje  5

Lietuvos Vyriausybė ieško komercijos atašė Kinijoje ir Suomijoje. Ekonomikos ir inovacijų ministerija...

Vadyba
2019.05.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau