Diena su „Lietuvos geležinkelių“ vadovu: kokius stereotipus teko laužyti, ką keisti valdyme

Publikuota: 2017-12-15

Apie „Lietuvos geležinkelius“ galima išgirsti įvairiausių, pagrįstų ir nelabai, vertinimų. Naujojo vadovo siekis ne tik pertvarkyti bendrovę, sustyguoti veiklą, bet ir pagerinti įmonės įvaizdį.

„Verslo žinios“ tęsia projektą „Diena su vadovu“, kurio metu bendrauja su šalies įmonių vadovais, domisi jų darbo specifika, bendrovės valdymo bei strateginiais sprendimais.

Kai Mantas Bartuška, AB „Lietuvos geležinkeliai“ direktorius, pasiūlė susitikti 7 val. ryto, tikrai nustebau, kad vadovas darbo dieną pradeda taip anksti. Tačiau sutartą dieną artėdama prie „Lietuvos geležinkelių“ būstinės sostinės Mindaugo gatvėje supratau, kad tikrai ne tik vadovas – biure ankstyvas paukštis.

Prieš 7-ias darbuotojai, kurių pagrindiniame bendrovės pastate dirba apie 700, žvaliai veria darbovietės duris, šnekučiuodamiesi laiptais kyla į savo kabinetus. Senoviniame pastate, kurioje interjerą puošia lipdiniai, aukštose palubėse kabo sietynai, tik detalės išduoda, pavyzdžiui, daiktai puošti įmonės logotipu ar paveikslai su traukiniais, kokia veikla užsiima bendrovė. Ilgu ir vingiuotu koridoriumi einu vadovo kabineto link. Sutartu laiku p. Bartuška jau prie darbo stalo, ko gero, suspėjo perskaityti bent kelis svarbius laiškus.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ponas Bartuška prieš metus pakeitė ilgametį įmonės vadovą Stasį Dailydką. Paklausiu, ar įsikėlęs į kabinetą irgi ėmėsi pertvarkų kaip ir bendrovėje. Vadovas tik nusijuokia ir sako, kad kabinete nieko iš esmės nekeitė. Pradėjęs dirbti, aplinką pakoregavo tik keliais daiktais: ant sienos pakabino visos Europos geležinkelių sistemos žemėlapį, kabinete atsirado televizorius, kuriame susirinkimų metu rodomos skaidrės bei posėdžiams reikalingas stovas, prie kurio galima tvirtinti pristatymams reikalingus lapus.

Sėdame prie ilgo stalo, – čia tikrai galėtų tilpti bent dešimt žmonių, – ir pradedame šnekučiuotis. Pasak vadovo, jo darbo dienos būna dinamiškos, todėl darbotvarkės tvarkymą jis patiki administratorei.

„Jei kažkas pasikeičia, visa darbotvarkė sugriūna, todėl pačiam man būtų sudėtinga viską suvaldyti, kitiems pranešti apie pasikeitimus“, – paaiškina p. Bartuška. Jis detalizuoja, kad daugiausia laiko paprastai praleidžia biure, svarbią darbo dalį užima komandiruotės po Lietuvą ir užsienį.

Tądien kai sutikome, buvo suplanuotas vieno iš vykdomų bendrovės veiklos transformacijos projektų eigos pristatymas (Įmonė įgyvendina projektą „LG efektas“, kuriuo siekiama pertvarkyti 8 bendrovės veiklos sritis: nuo administracijos iki antrinių įmonių veiklos – VŽ). Vadovas paaiškina, kad dabar kiekvieną mėnesį vadovybei pristatoma, kaip sekasi įgyvendinti projektą, analizuojama, ar vykdomi išsikelti tikslai, su kokiais iššūkiais susiduriama ir pan.

„Šiandien dar suplanuotas kelių administracinių klausimų aptarimas, paskui vyksiu į komandiruotę Miunchene (Vokietija)“, – sako p. Bartuška. Komandiruotės, vadovo pageidavimu, planuojamos kaip įmanoma efektyviau. Pavyzdžiui, šįkart po darbo jis skrido į komandiruotę, kita diena buvo skirta susitikimams, o vėlai vakare – skrydis į Vilnių.

Deleguoti ir pasitikėti

Paklausus, ką gi rado bendrovėje, vos tik pradėjo jai vadovauti, p. Bartuška neslepia – dideles žmonių akis. Mat niekas nežinojo, ko laukti.

„Kiekvieną pirmadienį aptarti prieš tai buvusios ir ateinančios savaitės į mano kabinetą susirenka vadovai. Kadangi įmonės veikla apima daug segmentų (keleivių, krovinių vežimas, infrastruktūra ir pan.), todėl svarbu, kad vadovai jaustų bendrą pulsą. Pavyzdžiui, remonto darbai, atrodytų, tik infrastruktūros klausimas, tačiau susijęs ir su keleivių bei krovinių vežimu. Būtent todėl vadovai turi žinoti situaciją, kad galėti suderinti veiklas. Juk kiekvienas žiūri savo ūkio. Jei anksčiau vadovas, pavyzdžiui, galvojo, kas gi gali man pasakyti, kada remontuoti, tai dabar mokomasi derintis prie kitų“, – aiškina p. Bartuška.

Kai jis stojo prie įmonės vairo, pokyčių ilgai laukti neteko: pakeista daug vadovų, sukurti nauji padaliniai (Personalo valdymo ir Prevencijos departamentai bei Apskaitos paslaugų centras).

„Man svarbu pasitikėti ir deleguoti funkcijas darbuotojams. Žmonės turi jausti, kur yra jų atsakomybės ribos. Jei tik pradedi kontroliuoti, tuomet suvaržai žmones. Aišku, jiems gal ir patogu – nereikia galvoti, nes kažkas kitas pagalvoja“, – kalba generalinis direktorius.

Laužė stereotipus

Vadovas neslepia, kad pradėjęs dirbti šioje bendrovėje, buvo nustebintas žemo kompiuterizacijos lygio. Pasak jo, iš pradžių ant jo stalo būdavo stirta dokumentų, dabar gi – tik kompiuteris ir telefonas.

„Anksčiau buvo įprasta rašyti ir siuntinėti raštus tarp skirtingų departamentų. Juk kažkam reikia tuos raštus perskaityti, atsakyti, nunešti. Taigi kiek įmanoma, stengiamės mažinti popierizmą“, – kalba p. Bartuška.

Dar vienas stereotipas, kurį teko keisti – konkurencijos rinkoje nesuvokimas ir įsivaizdavimas, kad visi tiesiog privalo krovinius vežti per Lietuvos teritoriją besidriekiančiais geležinkeliais.

„Diegėme suvokimą, kad mes teikiame paslaugas. Tai reiškia, kad turime apšokinėti klientą, nes kitaip klientas tiesiog mūsų nesirinks“, – aiškina p. Bartuška.

Šiuo metu įmonėje dirba 7695 darbuotojai. (Kai vadovas pradėjo dirbti įmonėje buvo apie 10.000 žmonių). Anksčiau bendrovėje vyravo aiški hierarchija: buvo gausu įvairiausio rango vadovų, pavaduotojų. Dabar gi struktūra gerokai plokštesnė ir paprastenė.

„Kai pradėjau dirbti, personalo skyriaus nebuvo. Tiesa, veikė teisės ir personalo skyrius, tačiau aiškių personalo skyriaus funkcijų nevykdė. Dabar toks skyrius yra, jo specialistai suformulavo atlygio bei darbuotojų motyvavimo sistemą. Anksčiau premijos buvo proginės: Kalėdų, geležinkelininko dienos proga. Dabar premijų kriterijai suformuluoti“, – paaiškina vadovas.

Kaip vieną iš įdiegtų pokyčių, vadovas nurodo, aiškesnę atlygio sistemą. Pasak jo, anksčiau bendrovėje galiojo „priedų priedelių sistema“ – kai už kiekvieną papildomą darbą mokama. Taigi dabar galioja aiškiau apibrėžtos darbuotojų funkcijos bei mokama fiksuoja alga.

„Kai kuriems žmonėms toks pokytis buvo sunkiai suprantamas. Jie sako, juk specialistas dirbo, rašė tvarką, o kad tai jo darbo dalis – nesuprantama“, – sako generalinis direktorius.

Kartu su komanda

Geležinkeliečių diena – bene svarbiausia šventė bendrovėje. Susirenka keli tūkstančiai darbuotojai, kurie dalyvauja varžybose, klausosi koncertų ir pan. Darbuotojai šįmet nustebo, kai išvydo generalinį direktorių kartu su kitais komandos nariais dalyvaujantį varžybose ir besilinksminantį su visais kartu.

„Buvo įprasta, kad vadovai švęsdavo atskirai nuo darbuotojų. Šiais metais visi vadovai buvo kartu su darbuotojais. Man pačiam buvo stebėti žmonių reakcijas, kai jie pamatydavo mane kartu su visais. Kita vertus, darbuotojai pamatė, kad prie vadovų galima prieiti ir paklausti to, kas rūpi“, – kaip stengiasi griauti sienas tarp vadovybės ir darbuotojų sako p. Bartuška.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Apklausa: masinio išėjimo iš darbo reiškinys tęsis ir toliau 3

Masinio išėjimo iš darbo reiškinys (angl. the Great Resignation) ir ateinančiais metais tęsis – vienas iš...

Vadyba
09:09
J. Adomavičius – apie komunikaciją bei strateginius pokyčius karo nulemtų iššūkių apsuptyje Premium

Jurgis Adomavičius, muitinės tarpininko paslaugas teikiančios įmonės „Bunasta“ vadovas, pasakoja, kaip...

Logistika
07:30
Verslo konfederacija: mažinamos subsidijos neįgaliesiems įdarbinti turės neigiamą efektą 2

Negalią turintys darbuotojai buvo vieni labiausiai pandemijos paveiktų žmonių – jų nedarbo lygis per metus...

Vadyba
2022.07.02
Darbdavio akis darbuotojo namuose: auga stebėjimo programėlių populiarumas 1

Prasidėjus pandemijai ir daliai darbuotojų ėmus dirbti iš namų, kai kurie vadovai sunerimo dėl jų...

Vadyba
2022.07.02
Emociškai išsekęs vadovas – kiek tai kainuoja įmonėms Premium

Vadovaujančios grandies specialistų tyrimas, atliktas lyderiaujančios personalo technologinių sprendimų...

Vadyba
2022.07.01
M. Keizeris paskirtas naujuoju „Epso-G“ vadovu 12

Energijos perdavimo ir mainų įmonių grupės „Epso-G“ valdyba naujuoju vadovu paskyrė Mindaugą Keizerį, kuris...

Vadyba
2022.07.01
VŽ klausomiausi podkastai birželį

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Laisvalaikis
2022.07.01
„Eurovaistinė internete“ darbo užkulisiai: griežtos kontrolės ir intuityvaus aptarnavimo balansas Verslo tribūna

Nors e. vaistinių sektoriaus specifika paremta griežtu reguliavimu ir kontrole, jai galioja bendri e.

Prekyba
2022.07.01
Privatūs lėktuvai: godumo simbolis ar nauda verslui Premium

Ekspertai teigia, kad privatūs lėktuvai leidžia greitai įvertinti konkretaus asmens vidinius instinktus...

Vadyba
2022.06.30
„Vakarų laivų remontas“ locmanui neišmokėjo 35.600 Eur už viršvalandžius

Klaipėdos apygardos teismas konstatavo, kad „Vakarų laivų remontas“ darbuotojui neišmokėjo 35.600 Eur už...

Vadyba
2022.06.30
Migrantai galės įsidarbinti vos atšaukus jų judėjimo ribojimus 2

Seimas leido migrantams, įskaitant ir nelegaliai į Lietuvą patekusius ir prieglobsčio prašančius žmones,...

Vadyba
2022.06.30
„Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ naujasis vadovas – R. Čepaitis

Nuo liepos 1 d. naujuoju „Vilniaus energijos“ ir „Litesko“ vadovu paskirtas Robertas Čepaitis, pastaruoju...

Vadyba
2022.06.30
Nedarbas Lietuvoje gegužę buvo mažesnis už ES vidurkį

Nedarbas gegužę Lietuvoje buvo mažesnis nei vidutiniškai Europos Sąjungos (ES) šalyse, skelbia Eurostatas.

Vadyba
2022.06.30
„Elektrum Lietuvos“ valdymo struktūros pokyčiai: atsiranda trijų narių valdyba

Latvijos grupei „Latvenergo“ priklausanti viena didžiausių Lietuvoje privačių energetikos bendrovių „Elektrum...

Vadyba
2022.06.30
Vasarą darbas kitoks: „Spiečiai“ kviečia pakeisti aplinką darbostogoms

Vasarą 13 savivaldybių įsikūrę bendradarbystės centrai „Spiečiai“ atveria erdves planuojantiems darbostogas...

Gazelė
2022.06.30
„AmerisourceBergen“ paslaugų centro Lietuvoje vadovu paskirtas L. Jankauskas

Pasaulinės sveikatos paslaugų įmonės „AmerisourceBergen“ verslo paslaugų centro Lietuvoje vadovu paskirtas...

Vadyba
2022.06.30
Naudos gavėjų duomenų teikimas: trys aktualūs klausimai ir atsakymai Verslo tribūna

Verslas ir organizacijos vis aktyviau teikia duomenis apie savo naudos gavėjus į naująją Registrų centro...

Lietuvos vežėjai: Vakarų kompanijoms konkuruoti su verslais iš Europos periferijos lengva nebus Premium 4

Palaipsniui įsigaliojančios Europos Sąjungos (ES) Mobilumo paketo nuostatos keičia visos Europos transporto...

Logistika
2022.06.30
„Teltonika Telematics“ vadovas: ne kiekviena klaida yra nusižengimas Premium

Trečias geidžiamiausias darbdavys Lietuvoje „Teltonika Telamatics“ dalijasi sėkmės istorija, kaip į...

Vadyba
2022.06.30
Du su valstybe siejamų bendrovių vadovai sukaupė milijoninį turtą

Du bendrovių, kurių akcininkė yra savivaldybė ar valstybė, vadovai yra milijonieriai, rodo vieši Valstybinės...

Vadyba
2022.06.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku