Diena su „Visma Lietuva“ vadovu: receptas, spręsti motyvacijos bei efektyvumo klausimus

Publikuota: 2017-09-22

Darbuotojų savivalda gali būti tas receptas, kuris padės išspręsti motyvacijos bei efektyvumo klausimus įmonėje. O vadovui tereikia tik konsultuoti komandą.

Tariantis susitikti su Mantu Urbonu, Vilniaus IT UAB „Visma Lietuva“ direktoriumi, datą teko kelis kartus keisti. Sykį vadovui reikėjo skubiai išvykti į Norvegiją, nes iškilo sunkumų viename projekte. Kitą kartą planus pasisvečiuoti įmonėje jaukė atostogos. Galiausiai sutarėme susitikti penktadienį, kai darbe būna ramesnė diena, o vadovo dienotvarkė ne tokia intensyvi.

„Beje, kokią picą užsakyti? Penktadieniais biure visi darbuotojai kartu pietauja“, – dieną prieš susitikimą paklausė p. Urbonas.

„Verslo žinios“ tęsia projektą „Diena su vadovu“, kurio metu bendrauja su šalies įmonių vadovais, domisi jų darbo specifika, bendrovės valdymo bei strateginiais sprendimais.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

TAIP PAT SKAITYKITE:

Leido darbuotojams dirbti kada bei kur nori, ir pajamos šovė aukštyn

2011 m. įkurtoje norvegiško kapitalo bendrovėje dabar dirba 289 žmonės. Pernai bendrovė gavo apie 10,5 mln. Eur pajamų. „Visma Lietuva“ 2016 m. buvo apdovanota „Gazele“ kaip sparčiausiai augusi Vilniaus regiono bendrovė.

Sparčiai pagal planą

„Aukštųjų technologijų bendrovės vadovas turi tiksliai žinoti, ką įmonė daro. Vykdome apie 70 projektų ir turime apie 10 stambių klientų. (Pagrindiniai užsakovai yra iš Norvegijos, Švedijos, Danijos – VŽ.) Klientams labai svarbus asmeninis ryšys. Jeigu projektų vykdytojai nesusikalba su užsakovais, tuomet turiu važiuoti aš. Jei būna dalykų, kurių aš nežinau, pavyzdžiui, kodėl kilo konfliktas, kodėl darbuotojas išėjo iš darbo, ir kalbėdamas su užsakovais nesijaučiu užtikrintai, tada pasitikėjimas įmone susvyruoja. Juk kiekvienas klientas tikisi, kad jis yra svarbiausias. Taigi, kas dvi savaites susitinku su projektų vykdytojais, aptariame situaciją, pasidomiu, ar mano įsikišimo reikia ir ką man kaip vadovui būtina žinoti“, – kalba p. Urbonas.

Įprastai vadovo diena skirstoma iki ir po 17 valandos. Darbo dieną jis dažniausiai praleidžia susitikimuose ir susirinkimuose biure, o po 17 val. atsakinėja į el. laiškus ir tvarko kitus susikaupusius reikalus.

„Šiandien yra kiek lengvesnė diena. Dauguma klientų atostogauja, projektai vykdomi sklandžiai, visur spėjame, į biudžetus telpame“, – kai susitikome rugpjūčio viduryje, kuo gyvena, paaiškino p. Urbonas.

Tądien įmonės biure, užimančiame kelis pastato aukštus, virė intensyvus darbas. Pirmiausia p. Urbonas surengė trumpą vaizdo konferenciją, kurios metu susisiekė su kolega Kaune ir aptarė projektus. Paskui laukė kas dvi savaites vykstantis pasitarimas su saugumo analitiku. Iškart po jo – surinkimas su kita darbuotojų grupe.

Susitikimai vyksta sparčiai, tačiau be įtampos: laiko valdymo iš p. Urbono galima pasimokyti. Susirinkimai pradedami ir baigiami laiku, problemos ir klausimai pristatomi konkrečiai, argumentuotai, iš karto gilinamasi į esmę.

Pakeliui į dar vieną susirinkimą klausiu p. Urbono, ar įmonėje dirba tik vyrai, nes, praleidusi keletą valandų biure, dar nesutikau moterų. Žinoma, išskyrus administratorę, kuri maloniai pasitiko vos įžengus į biurą.

Vadovas, išgirdęs klausimą apie stereotipus IT sektoriuje, tik nusijuokia ir sako, kad bendrovėje dirba apie 15% moterų. Besišnekučiuodami ateiname į susirinkimų salę, kurios tarpduryje sutinkame personalo skyriaus vadovę, kuri prisijungia prie pokalbio ir detalizuoja, kad kai kuriose bendrovės darbo grupėse moterų daugiau nei vyrų.

Darbuotojų sprendimai

Nors įmonė yra norvegiško kapitalo, tačiau, pasak p. Urbono, bendrovė turi daug autonomijos. Pavyzdžiui, įmonėje galiojanti komitetų struktūra yra sukurta Lietuvoje. Bendrovėje veikia 9 komitetai: tradicijų ir kultūros, papildomų naudų, kompetencijų, vidaus reikalų, biuro reikalų ir pan.

„Viskas prasidėjo nuo biuro komiteto. Reikėjo, kad žmonės kurtų savo aplinką. Buvo skirta lėšų, ir darbuotojai įsikūrė taip, kaip norėjo. Vėliau susikūrė laisvalaikio komitetas. Jo nariai geriausiai žino, ko nori darbuotojai. Komitetas turimas lėšas panaudoja darbuotojų gyvenimo kokybei gerinti“, – pasakoja pašnekovas.

Pagal nustatytas taisykles, per metus, atsižvelgiant į komiteto dydį, turi pasikeisti 1–2 jo nariai. Išskyrus kultūros komitetą – čia nariai keičiasi rečiau.

Likę susirinkimai, kuriuose tądien dalyvavo p. Urbonas, buvo skirti kelių komitetų reikalams aptarti. Vienas komitetas pristatė apklausos rezultatus, kuriais siekta išsiaiškinti, ar darbuotojams patiko surengta vasaros šventė ir ką reikėtų tobulinti kitąmet. Kitame posėdyje vadovas buvo informuotas, kaip sekasi įrengti naują įmonės biurą. Trečiame – pristatytas siūlymas, kaip būtų galima motyvuoti ir skatinti geriausius darbuotojus.

Kasmet įmonė organizuoja 2–3 praktikas. Į kiekvieną praktiką pretenduoja apie 100 norinčiųjų, o priimama apie 20 žmonių. Geriausiai per praktiką pasirodžiusiems specialistams pasiūloma pasilikti bendrovėje.

Tądien, kai VŽ žurnalistė lankėsi „Visma Lietuva“ biure, praktikantai viešai pristatė savo atliktus darbus. Nedidelėje salėje susirinko įmonės darbuotojai, praktikantai ir jų praktikų vadovai. Patyrę programuotojai susidomėję stebėjo, kokius sprendimus jaunuoliai surado iškeltoms užduotims. Tokie vieši praktikų pristatymai vyksta nuolat, ateiti pasižiūrėti gali visi norintys ir laiko turintys bendrovės darbuotojai.

Ateities iššūkiai

Vadovas sutinka, kad spaudimas rinkoje dėl darbuotojų didėja. Tiesa, įmonė itin smarkiai darbuotojų stokos kol kas nejunta. Per pirmuosius tris bendrovės veiklos metus pasikeitė 3 darbuotojai, o dabar kasmet pasikeičia apie 10% darbuotojų – ir tai yra natūralu. Ponas Urbonas supranta, kad jauni specialistai nori išmėginti darbą ir kitose įmonėse. Kita vertus, bendrovė investuoja į darbuotojų kompetencijų ugdymą, ir tokie specialistai, kalba vadovas, tiesiog paklausūs rinkoje.

Vertindamas aukštyn šuoliuojančias algas ir kaip tai paveiks darbo rinką, pašnekovas pastebi, kad kol pasaulinė ekonomika auga, programuotojų poreikis tik didės, bet jei ekonomika ims buksuoti – situacija bus prasta.

„Jei ekonomikoje bus duobė, pasekmės bus skaudžios. Mes esame priklausomi nuo užsakymų iš užsienio. Veikiantys paslaugų centrai čia verslo neturi ir prireikus gali išsikraustyti“, – šneka p. Urbonas.

Jis pabrėžia, kad vien tik atlyginimais ilgojoje perspektyvoje programuotojai konkuruoti tarptautinėje darbo rinkoje nebegalės, o ateityje koziriu taps išskirtinės kompetencijos.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
Bandomasis laikotarpis – klausimai, į kuriuos vadovas turėtų galėti atsakyti po 3 mėnesių Premium

Trys mėnesiai bandomojo laikotarpio – puikus metas geriau pažinti nauja darbuotoją, jei šis laikas...

Vadyba
20:05
Filantropas, mąstantis ne iki lubų, o iki dangaus Premium

Su Klemencu Agentu, verslininku ir mecenatu, susitarėme pasikalbėti vos Rusijai klastingai užpuolus Ukrainą.

Verslo klasė
2022.06.24
Darbostogų džiaugsmai ir vargai – teisinė atsakomybė už darbus ir susižalojimus

Teisininkai įspėja, kad bendros nuotolinio darbo taisyklės, kurias dėl pandemijos turi daugelis organizacijų,...

Vadyba
2022.06.24
Infliacijai kandant padidėjo Europos Komisijos darbuotojų atlyginimai 1

Europoje siaučiant infliacijai, Europos Komisijos (EK) darbuotojams buvo automatiškai padidintas atlyginimas.

Verslo aplinka
2022.06.24
50 mln. Eur investicija Klaipėdoje – galimybė pramonei nebemindžikuoti ties inovacijų slenksčiu Premium 1

Jau šį rudenį planuojama baigti statyti 21.000 kv. m ploto pramonės inovacijų parką „VMG Technics R&D Park“,...

Vadyba
2022.06.23
„Telia Lietuvos“ komandą papildė trys naujos vadovės 4

„Telia Lietuvos“ valdyba patvirtino naują bendrovės struktūrą ir iš įmonės vidaus paskyrė privačių klientų,...

Vadyba
2022.06.23
A. Stikliūnas laikinai vadovaus Lietuvos oro uostams

Lietuvos oro uostų generalinio direktoriaus pareigas paliekantį Marių Gelžinį nuo birželio 23 dienos keičia...

Vadyba
2022.06.23
Verslas ieško burtų lazdelės: kaip suvešėjus infliacijai neprarasti pelno Premium 4

Įmonių vadovai, kurių dauguma apie infliaciją yra skaitę tik ekonomikos vadovėliuose, šiandien turi padaryti...

Finansai
2022.06.23
Nuo liepos didės minimalios motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos 12

Vyriausybė trečiadienį patikslino tvarką, kaip nustatomos minimalios motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros...

Vadyba
2022.06.22
Naujas mokytojų karjeros modelis: kompetencijas tikrintų kas penkeri metai 4

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) svarstymui siūlo naują mokytojų karjeros modelį: darbo...

Vadyba
2022.06.22
Vykstant pokyčiams pasaulyje – nauji reikalavimai darbuotojams Verslo tribūna

COVID-19 pandemija, išaugęs geopolitinis nestabilumas kelia didžiausias grėsmes ekonomikos augimui.

Kuriantiems rytojui
2022.06.22
JAV Nepriklausomybės dienos minėjime suplevėsuos rekordinio dydžio – 246 m2 – JAV vėliava Verslo tribūna

Lietuvoje jau tradiciškai minima Jungtinių Amerikos Valstijų Nepriklausomybės diena šiemet išsiskirs...

Vadyba
2022.06.22
V. Šmaižytė-Kuliešienė palieka užsienio reikalų ministro komandą

Užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio komandą palieka atstovė spaudai Vytautė Šmaižytė-Kuliešienė

Vadyba
2022.06.21
Naujasis „Bitė Lietuvos“ vadovas – G. Butėnas

Naujuoju UAB „Bitė Lietuva“ vadovu paskirtas Gintas Butėnas, ilgametis bendrovės darbuotojas, pastaruoju metu...

Inovacijos
2022.06.21
Darbostogų bagažas: kremas nuo saulės, kompiuteris ir teisininko rekomendacijos Premium

Išleidžiant kolegas darbostogų – mėnesį ar kelis dirbti užsienyje – dar iki kraunantis lagaminą ir...

Vadyba
2022.06.21
Dėl vairuotojų trūkumo retinami maršrutai 9

Keleivių vežėjus neigiamai veikia ne tik išaugusios kuro sąnaudos, bet ir vairuotojų trūkumas. Vilniuje dėl...

Vadyba
2022.06.20
„Citadele“ patirtis: kaip transformuota organizacijos kultūra padeda pasiekti geresnių rezultatų Premium

Žaneta Tomaševičė, „Citadele“ banko transformacijos padalinio vadovė, „Verslo žinių“ organizuotoje...

Vadyba
2022.06.20
Kaip pradėti statybų verslą po paskaitų ir nuridenti sniego gniūžtę Premium

Statybos sektoriaus neapleidžiantys pastarųjų metų iššūkiai virto nemaža sniego gniūžte jaunoms įmonėms,...

Gazelė
2022.06.20
Įmonės registravimas internetu – populiariausios formos ir svarbiausi žingsniai Verslo tribūna 1

Pastaraisiais metais Lietuvoje mažoji bendrija tapo populiariausia naujai steigiamo juridinio asmens teisine...

„Agile“ gali būti „Lean“ interpretacija: svarbu suprasti, kaip jie gali draugauti, o ne kliudyti Premium 2

Kaip pastebi kalbintos įmonės, „Agile“ ir „Lean“ praktikos viena kitai neprieštarauja ir siekia panašių...

Vadyba
2022.06.18

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku