Diena su „BIOK laboratorija“ vadove: nauja susirinkimų tvarka padeda dirbti efektyviau

Publikuota: 2017-06-16

Kai įmonės apyvarta kasmet ūgteli vidutiniškai po 15%, pučiasi gaminamų produktų krepšelis ir plečiasi eksporto rinkos, efektyvaus darbo principai nėra tik tušti žodžiai – visa taikoma praktiškai.

Romualda Stragienė, kosmetikos UAB „BIOK laboratorija“ direktorė prisipažįsta nemėgstanti laiko vagių ir darbui skirtą laiką stengiasi išnaudoti kuo efektyviau.

„Jei žmogus negali tiksliai įvardinti, kokį klausimą nori aptarti susitikęs, tai susitikimo laiko neskiriu“, – kalba p. Stragienė. Ji detalizuoja, kad veiklą stengiasi organizuoti taip, kad darbo diena baigtųsi apie 17 val.

Trijų aukštų pastate įsikūrusi ir įmonės administracija, ir gamybos cechas. Pašnekovė prisipažįsta, kad kiekvieną rytą patikrinti, kaip vyksta gamyba neina, tačiau tądien, kai įmonėje lankėsi VŽ žurnalistė, sutiko parodyti, kaip gaminami kosmetikos ir higienos produktai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Prieš einant į gamybos patalpas, tenka apsirengti baltu chalatu bei plaukus paslėpti po tinkleliu. Tik taip pasipuošus galima žengti į cechą. Vos pravėrus gamybos patalpų duris, nosį pakutena švaros karalystės kvapas. Tąryt vienas technologas kaip tik maišė reikiamas sudedamąsias dalis šampūnui gaminti. Kitoje patalpoje buvo fasuojama dantų pasta.

Ponia Stragienė stabteli prie fasavimo linijos ir paaiškina, kad tik neseniai įmonė įsigijo įrangos, kuri sulanksto dėžutes, į kurias pakuojama pasta. Automatizavus procesą, dabar prie linijos dirba 2 darbuotojai: vienas sudeda dantų pastos tūbeles ant fasavimo linijos, įdeda reikiamą kiekį pakuočių, o kitas – jau supakuotą dantų pastą krauna į dėžes. Anksčiau šiam darbui atlikti reikėjo 4 žmonių.

Nosį kyštelime ir į laboratoriją, kur dvi laborantės kuria naujus produktus. Vadovė tikslina, kad kasmet įmonės krepšelį papildo apie 50 gaminių. Tiesa, ne visi jie nauji. Kai kurių produktų būna kiek pakeista ar papildyta sudėtis.

Prie lentos

Kiekvieną rytą 9 val. padalinių vadovai kartu su įmonės direktore dalyvauja susirinkime, kuriame aptariami kasdieniai įmonės rodikliai, sprendžiamos problemos.

„Kai įsidiegėme šią praktiką, buvo kultūrinis šokas. Vietoje susitikimų kas savaitę, kurių metu ilgai sėdima ir diskutuojama, dabar turime susitikti kasdien, kalbėti trumpai ir greitai. Susirinkimams yra laiko limitas – turime tilpti į 15 minučių“, – kalba p. Stragienė.

Rytinis susirinkimas vyksta biuro koridoriuje, prie lentos, ant kurios yra surašyti kasdieniai įmonėje vykstantys procesai. Beje, prieš šį susirinkimą, kiekvienas vadovas savo padalinyje irgi trumpai aptaria aktualijas bei kilusias problemas. Jei situacijų nepavyksta išspręsti lokaliai, tuomet klausimai keliami rytiniame vadovų susirinkime.

Susirinkimą kasryt moderuoja vis kitas vadovas. Jis atsakingas už tai, kad nebūtų įsiveliama į pernelyg ilgas diskusijas, o kalbama trumpai ir aiškiai. Tąryt susirinkimą moderavo Ugnius Kybartas, finansų vadovas. Per 15 minučių buvo greitai apžvelgta situacija: ar gamyboje nebuvo sutrikimų, ar spėjama įvykdyti įsipareigojimus užsakovams ir pan. Galiausiai pristatytas sprendimas, vietoje archyvo įrengti dar vieną susitikimų kambarį.

„Šias patalpas esame išaugę ir kol neturime naujų (įmonė jau anksčiau paskelbė apie naujo fabriko statybas, kurias planuoja baigti iki 2018 m. pabaigos – VŽ), ieškome sprendimų. Taigi vietoje archyvo įrengsime susitikimų kambarį. Aišku, reikės sugalvoti, kur sudėti archyvinę medžiagą, mat mūsų archyvas – tai visų gaminių pavyzdžiai“, – paaiškina p. Stragienė.

Ten, kur svarbu

Įmonėje dirba apie 60 žmonių. Vadovų komandą sudaro 7 specialistai. Ponia Stragienė detalizuoja, kad šiuo metu tiek rinkodaros, tiek pardavimų vadovai neseniai pradėjo dirbti bendrovėje, todėl šioms sritims skiriama daugiau direktorės dėmesio. Pavyzdžiui, ji kartu važiuoja pas verslo partnerius, pristato produktus. Kai vadovai „įsidirbs“, pašnekovė dėmesį sutelks į įmonės strategijos tikslus. Pavyzdžiui, kaip į gaminių kūrimą įtraukti mokslo atstovus.

Ponia Stragienė įmonei vadovauja nuo metų pradžios, iki tol ji daugiau nei dešimtmetį ėjo rinkodaros vadovės pareigas.

„Vadovaudama rinkodaros skyriui buvau savo srities ekspertė. Skyriuje dirbo jauni specialistai ir mano pagrindinis darbas buvo juos ugdyti. Dabar  tenka vadovauti komandoms, kurių specialistai tikrai daugiau išmano savo srityse ir patarti jau nebegaliu. Taigi tapus direktore pasikeitė darbo apimtis ir specifika. Esu atsakinga ne už vieną pyrago gabaliuką, o už visą pyragą“, – sako p. Stragienė.

Pradėjusi vadovauti įmonei, pašnekovė iš karto ėmėsi struktūrinių pokyčių. Pavyzdžiui, anksčiau pakuotes ir kitas žaliavas užsakinėjantis darbuotojas dirbo gamybos skyriuje. Tokia sistema neveikė, nes gamybos skyriaus darbuotojai gamina, o ne perka ir tiekia žaliavas.

„Nors ir buvo pasipriešinimas, pasigirdo kalbų, kad gamyba žlugs, jei žmogų perkelsime, tačiau vis tiek tikėjau pokyčio reikalingumu. Dabar užsakymus žaliavoms daro finansų skyrius ir tikrai gamyba nesustojo. Taip pat panaikinau technikos vadovo poziciją. Viena vertus, man buvo per daug vadovų, su kuriais turiu dirbti tiesiogiai. Kita vertus, šios pozicijos specialistui nelabai aktualūs įmonės strateginiai klausimai. Taigi pareigybę perkėliau į gamybos skyrių“, – kalba p. Stragienė.

Dar vienas pokytis, kurį įgyvendino pašnekovė – darbuotojų motyvacinės keitimas. Metinės premijos darbuotojams mokamos atsižvelgiant į darbuotojo pasiektus tikslus ir įmonės rezultatus.

„Dabar didesnę dalį premijos sudaro darbuotojo indėlis į bendrą įmonės rezultatą, mažesnę – asmeniniai pasiekimai“, - paaiškina vadovė.

Įmonės koridoriuose kabančiose lentose kiekvieną mėnesį pakabinami duomenys, kiek pelno planuota uždirbti ir kokį pelną iš tiesų bendrovė uždirbo.

„Buvo mėnuo, kai pelno neuždirbome. Tuomet padalinių vadovai rezultatus pristatė savo komandoms. Darbuotojai klausė, kodėl nepavyko uždirbti. Taigi visi ieškojome atsakymų: ar per mažai perdavėme, ar nesuplanavome išlaidų, ar buvo nenumatytų išlaidų“, – šneka p. Stragienė.

Aiški struktūra

Po rytinio susirinkimo p. Stragienė iš karto eina į susirinkimų kambarį, kuriame kartą per savaitę vyksta prekybos ir rinkodaros skyrių pasitarimas. Tąkart buvo aptariami atskirų prekių grupių pardavimų rezultatai, naujų produktų pristatymo strategija potencialiems pardavimų partneriams, planuojamos nuolaidų akcijos parduotuvėse bei aptariami gaminiai, kurie bus siūlomi pirkėjams per ateinančias Kalėdas.

Pusantros valandos susirinkimas išsiskyrė struktūra: moderuotojas kėlė klausimus, kuriuos kiti čia pat sprendė, aptartas klausimas buvo iš karto braukiamas iš darbotvarkės.

Ponia Stragienė pastebi, kad toks susirinkimų formatas padeda efektyviau dirbti. Kad toks darbuotojų elgesys nėra vienkartinis, rodo susirinkimų kambaryje ant stalo padėtos taisyklės. Taisyklėse rašoma, kad į susirinkimą neinama be darbotvarkės, į susirinkimą ateinama laiku, o pavėlavusiems informacija nekartojama, susirinkimo metu negalima kalbėti telefonu ir pan.

Kuria naujus

Dabar „BIOK laboratorija“ gamina apie 300 pavadinimų produktų: nuo kosmetikos iki asmens higienos priemonių. Pasak pašnekovės, kiek kainuoja sukurti naują gaminį, sunku apskaičiuoti, o jei ir „pradėtume skaičiuoti, tai, ko gero, naujų produktų nebekurtume“. Naujo gaminio kūrimo kainą sudaro darbuotojų darbo laikas, medžiagos, atliekami tyrimai ir pan.

„Bendradarbiaujame su Vilniaus kolegijoje besimokančiomis kosmetologėmis, kurios mėgina produktus ir pateikia vertinimus, į kuriuos atsižvelgdami tobuliname gaminius. Produktus taip pat siunčiame į laboratoriją Lenkijoje, kurioje juos išmėgina savanoriai. Šie tyrimai išsamesni, nes, pavyzdžiui, matuojame dalyvių odos būklę prieš pradedant naudoti produktą ir po to. Priklausomai nuo tyrimo apimties, jo kaina svyruoja nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių eurų“, – kalba p. Stragienė ir priduria, kad tik keli iš atliekamų testų. Vidutiniškai produktą sukurti trunka apie 9 mėnesius.

Popiet p. Stragienė susitiko su „Kaizeno“ komitetu aptarti per savaitę darbuotojų pasiūlytų idėjų. Siūlymai arba tvirtinami, arba atmetami, arba grąžinami tobulinti. Vadovė detalizuoja, kad darbuotojai pakankamai aktyviai siūlo idėjas – nuo technologinių patobulinimų, produkto pagerinimo iki administracinių klausimų sprendimų.

„Gerti vandenį iš čiaupo, o ne iš plastmasinių butelių irgi pasiūlo darbuotojai. Idėja atsirado tuomet, kai įsigaliojo užstato sistema. Kilo klausimas, kur dėti butelius, kam juos teks išvežti. Nusprendėme, kad gersime vandenį iš čiaupo, taip ir sutaupysime, ir nereikės galvoti, ką darysi su plastikiniais buteliais“, – pavyzdį pateikia pašnekovė.

Už pasiūlytas ir patvirtintas idėjas darbuotojai renka taškus, kuriuose gali iškeisti į prizus. Dažniausiai tai būna įvairūs prekybos centrų čekiai.

„Esame pirkę tatuiruočių salono kuponą“, – kur darbuotojai panaudoja surinktus taškus nurodo p. Stragienė.

Dėmesys eksportui

Mėgstamiausi, o ir perkamiausi įmonės gaminiai yra su prekių ženklu „Margarita“, užsienyje paklausiausios dantų pastos „Ecodenta“. Per metus įmonėje pagaminama 6 mln. vnt. produktų, 70% iš jų realizuojama Lietuvoje.

Anot p. Stragienės, per dvejus ateinančius metus siekiama, kad 50% produkcijos būtų realizuojama užsienyje. Įmonei aktualios šalių rinkos Latvijos, Estijos, Skandinavijos šalių bei Vakarų Europos rinkos.

„Turime „Cosmos“ sertifikatą (juo žymimi ekologiški gaminiai – VŽ), kuris mums pravėrė Skandinavijos šalių rinkos duris. Iki tol kalbėdamiesi dėl bendradarbiavimo dažnai girdėjome, kad nors ir produktai atrodo patrauklūs, vis dėlto esame iš nežinomos šalies, kuri neturi gilių kosmetikos kūrimo tradicijų, mūsų prekių ženklas irgi nėra atpažįstamas. Kai sertifikavome gaminius, jais jau pradėjome prekiauti Suomijoje, dabar kalbamės su atstovais Norvegijoje“, – apie sertifikatų svarbą kalba p. Stragienė.

Šįmet įmonė planuoja 9 mln. Eur apyvartą, pernai pardavimo pajamos buvo virš 7 mln. Eur.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
G. Pruskus: į darbą reikia žvelgti kaip į žaidimą Premium

Gediminas Pruskus, nekilnojamojo turto paslaugų grupės „Inreal“ vadovas, šiuo metu bendrovėje integruoja...

Vadyba
2022.05.15
Išbandyti patarimai, kaip įmonei pritraukti užsienio talentų

Aukštos kvalifikacijos specialistų stygius Lietuvoje pastebimas įvairiuose sektoriuose, tad įmonės vis...

Vadyba
2022.05.15
Nedarbas Latvijoje balandį sumažėjo iki 6,5%

Registruoto nedarbo lygis Latvijoje praėjusį mėnesį nukrito 0,3 procentinio punkto, iki 6,5%, pranešė...

Vadyba
2022.05.15
„Air Baltic“ žada įdarbinti 120 pilotų

Latvijos nacionalinė oro vežėja „Air Baltic“ daugiau kaip trečdaliu didina samdomų pilotų skaičių.

Vadyba
2022.05.13
Naujasis „Klaipėdos naftos“ valdybos pirmininkas – E. Katilius

Suskystintųjų gamtinių dujų (SkGD) ir naftos terminalų operatorės KN (AB „Klaipėdos nafta“) valdybos...

Vadyba
2022.05.13
GENERAL FINANCING BANKAS gimtadienio proga paruošė išskirtines reklamas: vietoj aktorių – banko darbuotojai Verslo tribūna

Gegužės 18-tą dieną minėsiantis antrąjį specializuoto banko gimtadienį, GENERAL FINANCING BANKAS proginius...

Šeimos verslas: iš patarimų išauga naujų idėjų, o pirmųjų guzų galima susirinkti ir savarankiškai Premium

Šeimos verslo klasika – ilgainiui į vairininko vietą stoja jaunoji karta, o vaikams įsiliejus į tėvų įmones,...

Gazelė
2022.05.12
„Pigu“ rokiruotės: ir laikinas, ir formalus vadovas Premium

Emilis Gustainis yra paskirtas naujuoju UAB „Pigu“ generaliniu direktoriumi, pastaruoju metu jis ėjo grupės...

Prekyba
2022.05.12
Darbuotojai-ambasadoriai: naujas Šventasis Gralis? Verslo tribūna

Savo organizacijoje kasmet matuojame darbuotojų pasitenkinimo darbdaviu rodiklius (ENPS) ir visai neseniai...

PowerUP
2022.05.12
Persiorientuojant į Vakarus, vežėjams neužteks vien atnaujinti automobilių parką Premium

Užsidarius Rytų rinkai, nežinomybėje atsidūrė vežėjai, dirbę tik Rusijos ir Baltarusijos kryptimis. Išeitis...

Logistika
2022.05.12
Mažesnis atlygis dirbant iš namų – ar tokia taktika gali ateiti ir į Lietuvą? Premium 26

Viena Londono advokatų kontora pasiūlė darbuotojams galimybę nuolat dirbti iš namų, tačiau šis patogumas...

Vadyba
2022.05.11
Paskelbti naujausi geriausių gimnazijų ir universitetų reitingai: lyderiai išlaiko savo pozicijas

Ilgamečiai universitetų ir gimnazijų lyderiai išlaiko pirmąsias pozicijas: tarp universitetų pirmauja...

Vadyba
2022.05.11
Savininkas ar vadovas Ukrainoje, o deklaracijas teikti reikia: ką pataria institucijos Premium

Dalis iš 1.800 Lietuvoje veikiančių Ukrainos piliečių valdomų ar vadovaujamų įmonių susiduria su iššūkiais...

Gazelė
2022.05.11
Siekiama pakeisti sąlygas, kada gali būti suteiktas bedarbio statusas 1

Seimas nusiteikęs nuo liepos pakeisti sąlygas, kada gali būti suteiktas bedarbio statusas.

Vadyba
2022.05.10
„Devbridge“ atidaro biurą Lenkijoje

Lietuvių įkurta JAV programavimo paslaugų įmonė „Devbridge“ plečiasi Lenkijoje – čia šį mėnesį bus atidarytas...

Inovacijos
2022.05.10
„Vilniaus viešojo transporto“ darbuotojai stabdo darbo sutartis, vadovybė ragina spręsti konfliktą be ultimatumų

„Vilniaus viešojo transporto“ (VVT) profesinei sąjungai ir vadovybei nesutariant dėl darbuotojų garantijų ir...

Logistika
2022.05.10
„Inreal“ grupės vadovas: tvarumas yra azartiškas dalykas Premium

Atėjo laikas, kai vis daugiau girdime apie tvarumą. Įsigilinus į šią sąvoką plačiau, Gediminas Pruskus,...

Vadyba
2022.05.10
10 stipriausių rinkodaros vadovų – pretendentų į „Metų CMO“ titulą

Lietuvos marketingo asociacija LiMA aštuntąjį kartą renka Metų rinkodaros vadovą(-ę). Rinkodaros...

Rinkodara
2022.05.09
„Novaturo“ grupės finansų direktoriumi paskirtas A. Žilys

Naujuoju kelionių organizatoriaus „Novaturo“ grupės finansų direktoriumi tampa Arūnas Žilys. Jis taip pat...

Vadyba
2022.05.09
Nedarbas balandį siekė 9,5%

Registruotas nedarbas Lietuvoje per balandį sumažėjo 0,2 proc. punkto ir siekė 9,5%.

Vadyba
2022.05.09

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku