„Metų CEO“ rinkimai: verslo lyderiai jau išsirikiavo prie starto linijos

Publikuota: 2017-04-12
Verslui kasdien vis svarbesnis tampa darnos su aplinka ir visuomene elementas.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Verslui kasdien vis svarbesnis tampa darnos su aplinka ir visuomene elementas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Pradedamas „Verslo žinių“ kartu su banku „Nordea“ septintus metus rengiamas projektas „Lietuvos verslo lyderiai“. Jo metu bus įvertintos ne tik stabiliai ir sėkmingai veikiančios įmonės, bet ir išrinktas Metų CEO – vadovas, sukūręs daugiausia vertės akcininkams, darbuotojams ir visuomenei.

Šiemet projektas yra atnaujintas: keleto nominacijų neliko, atsirado naujų, taip pat pakito atrankos kriterijai ir vertinimo metodika.

Šiuolaikinis verslas keičiasi, evoliucionuoja – tai, kas buvo aktualu vakar, šiandien jau beviltiškai pasenę. Maža to, kinta ne tik verslo aplinka, bet ir visuomenės lūkesčiai bei požiūris į verslą apskritai. Įmonėms, norinčioms išsilaikyti verslo olimpe, jau nebeužtenka dirbti finansiškai stabiliai, jos turi greitai ir lanksčiai prisitaikyti prie šiandienos aktualijų. Verslui kasdien vis svarbesniu aspektu tampa darnos su aplinka ir visuomene elementas, atsakomybė darbuotojams ir kuriama pridėtinė vertė. Šios priežastys ir paskatino iš naujo peržvelgti projekto kriterijus, kurie atitiktų šiandienos aktualijas ir padėtų išrinkti šiuolaikinius, pažangius ir sėkmingus verslo flagmanus.

„Verslas transformuojasi, pastaraisiais metais pakito ir įmonių vadovų vaidmuo. Šiuolaikiniai vadovai iš nurodinėjančių tampa moderatoriais, kurie padeda darbuotojams siekti tikslų. Suprantama, bendrovės turi uždirbti pelną akcininkams, tačiau norime atkreipti dėmesį, kad tai neturi būti daroma visuomenės ar darbuotojų sąskaita. Todėl šiemet „Metų CEO“ atrankos parametrus papildėme. Be įprastų kriterijų, vertinsime, ar bendrovės kasdien taiko tvaraus ir darnaus verslo principus“, – kalba Ugnius Jankauskas, „Verslo žinių“ generalinis direktorius.

Nauji principai

Verslo lyderiai kasmet rungiasi dėl svarbiausios nominacijos – Metų CEO. Šiemet kiek pakoreguota kandidatų atranka. Tradiciškai bus vertinami vadovai, sukūrę daugiausia vertės akcininkams, darbuotojams ir visuomenei. Kartu bus gilinamasi, ar įmonė kasdienėje veikloje taiko tvaraus ir darnaus verslo principus, ar darbuotojams mokamas vidutinis darbo užmokestis atitinka konkretaus sektoriaus vidurkį.

„Įmonės veiklos rezultatai – tik viena vadovo vertinimo kriterijų sudedamoji dalis. Ne mažiau svarbios sritys yra tvaraus verslo užtikrinimas, socialinė atsakomybė, darbo aplinkos formavimas ir ilgalaikė strategija bei sprendimų priėmimas kritinėse situacijose. Vadovui reikia turėti daug skirtingų įgūdžių. Be lyderystės ir vadovavimo, labai svarbūs yra analitinio ir loginio mąstymo, komunikabilumo ir kūrybiškumo įgūdžiai. Beje, juos vadovas turi nuolatos tobulinti, nes geras ir pažangus vadovas turi pats nuolat tobulėti ir plėsti savo kompetencijų sritis – kitaip neįmanoma laimėti konkurencinės kovos rinkose. Vadovo stiprybę atspindi ir komanda, nes vienam vadovui pasiekti rezultatų tiesiog neįmanoma. Norint sėkmingai įgyvendinti įmonės strategiją, reikia turėti vieningą bendro tikslo siekiančią komandą, nes ir pačios geriausios strategijos be tinkamų žmonių virsta beprasmėmis ir paprastai būna neįgyvendintos“, – sako Inga Skisaker, „Nordeos“ bankininkystės vadovė Baltijos šalyse.

Metų CEO bus renkamas etapais. Pirmiausia iš kasmet „Verslo žinių“ sudaromo didžiausių šalies įmonių tūkstantuko sąrašo atrenkamos bendrovės, kurios 2015 m. baigė pelningai ir kurių vadovas įmonei vadovauja bent 2 metus, t. y. nuo 2015 m. pradžios.

Antrajame etape bendradarbiaujančios organizacijos (Ūkio ministerija, „Nasdaq“, Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI), ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas, Žinių ekonomikos forumas (ŽEF), VŽ, Bendrovių valdysenos institutas Baltijos šalyse (BICG), Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK) iš tūkstantuko sąrašo, pagrįsdamos savo nuomonę svariais argumentais, pateikia po 3 kandidatus. Sąrašas dar papildomas įmonėmis, kurios Sektorių lyderių rinkimuose pirmavo pagal pajamas, pajamų augimą, pelną, pelno augimą ir pelningumą.

Trečiajame etape atrinktosios įmonės bus kviečiamos pateikti naujausius (2016 m.) finansinius veiklos rodiklius. Taip pat šiame etape bus vertinamas bendrovių vidutinis darbuotojų atlyginimas, palyginti su sektoriaus vidurkiu. Įmonių sąrašas atiduodamas vertinti VŽ redakcijai. Redakcija vertins pateiktus kandidatus, jų nuopelnus akcininkams, darbuotojams, visuomenei ir tuomet balsuos. Susumavus redakcijos balsus, 16 finalininkų bus paskelbti portale vz.lt, kad skaitytojai galėtų išrinkti labiausiai imponuojantį vadovą (-ę), o aukščiausiai redakcijos įvertinti 5 vadovai pateks į paskutinį rinkimų etapą.

Galiausiai atrinktuosius 5 vadovus kviesime užpildyti atsakingo verslo anketas, kurių tikslas – išsiaiškinti, ar vadovai ir jų įmonės laikosi tvaraus verslo principų.

Birželio pradžioje VŽ redakcija susirinks paskutinį kartą ir nuspręs, kas šiais metais taps Metų CEO bei kitų nominacijų nugalėtojais.

Bus įvertinti

Nugalėtojai bus paskelbti ir apdovanoti specialiame šiam projektui skirtame šventiniame renginyje birželio mėnesį.

Įmonės varžysis dėl 6 nominacijų. Metų eksportuotojas – tai stabili į tūkstantuko sąrašą patenkanti eksportuojanti įmonė, kurios eksportas bent trejus pastaruosius metus augo, o pastaraisiais metais buvo didesnis už šalies eksporto vidurkį. Taip pat vertinamas įmonės tarptautiškumas ir gebėjimas paslaugą ar produktą pritaikyti ir parduoti skirtingose rinkose. Duomenis Metų eksportuotojo nominacijai teikia Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), kandidatus išrinkti padeda nominacijos partneris „Versli Lietuva“.

Metų darbdavys – įmonė, sukūrusi daugiausia darbo vietų 2016 m. Remdamasi surinktais duomenimis, nominacijos nugalėtoją išrenka VŽ.

„Atsakingas verslas“ – tai finansiškai sėkminga į tūkstantuko sąrašą patenkanti įmonė, besilaikanti ilgalaikės atsakingo verslo strategijos, sistemiškai integruojanti atsakingo verslo principus, aktyviai plėtojanti atsakingo verslo praktiką, skatinanti partnerių ir tiekėjų atsakomybę, viešai komunikuojanti atsakingo verslo laimėjimus, pozityviai daranti įtaką verslo aplinkai ir siekianti realaus pokyčio. Nominacijos metodiką rengia darnaus vystymosi ekspertės Valda Chošnau ir Lina Šleinotaitė-Budrienė. Nominacijos partnerė – UAB koncernas „Achemos grupė“.

„Metų verslas“ – tai pelninga į tūkstantuko sąrašą patenkanti bendrovė, sukūrusi didžiausią pridėtinę vertę vienam darbuotojui.

Nominacijos metodiką rengia profesinių paslaugų bendrovė EY, nominacijos partnerė – advokatų kontora „Ellex Valiunas“.

Jaunasis metų CEO – jaunas vadovas, bent dvejus metus vadovaujantis pelningai į tūkstantuko sąrašą patenkančiai įmonei.

Remdamasi surinktais duomenimis, nominacijos nugalėtoją išrenka VŽ. Nominacijos partnerė – UAB „Energijos tiekimas“.

Vz.lt skaitytojų CEO – portale vz.lt skaitytojai balsuoja už patinkamus kandidatus. Nominacijos partnerė – „Turkish Airlines“.

Metų CEO titulą jau pelnė šie lyderiai

2016 m. – Janis Meikšanas, farmacijos UAB „Sicor Biotech“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas

2015 m. – Algimantas Markauskas, UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“ generalinis direktorius, viceprezidentas Baltijos regionui

2014 m. – Raimundas Petrauskas, UAB „Schmitz Cargobull Baltic“ generalinis direktorius

2013 m. – Kęstutis Šerpytis, AB „Lietuvos draudimas“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas

2012 m. – prof. Vladas Algirdas Bumelis, tuometinis įmonės „Sicor Biotech“ generalinis direktorius, dabartinis biotechnologijų įmonės „Biotechpharma“ valdybos pirmininkas

2011 m. – Arūnas Šikšta, tuometinis telekomunikacijų AB „Teo LT“ vadovas

FOTOGALERIJA Renginys „Lietuvos verslo lyderiai“ (76 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
VŽ skaitytojai renka „Metų vadovą“: II ture varžosi aštuoni lyderiai 2

Prasideda antrasis balsavimo turas, kuriame portalo vz.lt skaitytojai renka „Metų vadovą“.

Vadyba
10:00
Nuo liepos 1 d. didėja dienpinigiai komandiruotėms Lietuvoje ir užsienyje

Nuo liepos 1 d. įsigalioja atnaujinta Dienpinigių ir kitų komandiruočių išlaidų tvarka – dienpinigių normos...

Finansai
09:51
Niujorko vertybinių popierių biržai pirmą kartą vadovaus moteris

Stacey Cunningham taps pirmąja moterimi, kuri per visą įstaigos 226 m. istoriją eis Niujorko vertybinių...

Vadyba
2018.05.23
„Geidžiamiausias darbdavys 2018“: TOP10 didžiųjų darbdavių 9

„Verslo žinios“ skelbia dešimt didžiųjų darbdavių (virš 250 darbuotojų), kurie papuolė į rinkimų...

Vadyba
2018.05.23
Anksčiau CEO norėjo, kad naujovės didintų pelną, o dabar siekia žinių Premium

Per kelis dešimtmečius vadovų požiūris į vadybą ir verslo valdymą pasikeitė kardinaliai. Anksčiau...

Vadyba
2018.05.23
Sprendimas ieškantiems darbuotojo rytdienai: geriausia jį išbandyti vasarą Rėmėjo turinys

Padėti jaunimui susirasti darbą vasarai ar vakarui, o darbdaviui operatyviai įdarbinti darbuotoją rytdienos...

Vadyba
2018.05.23
Barackas Obama su žmona Michelle pasirašė sutartį su „Netflix“ 1

Barackas Obama, buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentas, ir jo žmona Michelle pasirašė sutartį su...

Vadyba
2018.05.22
Kukuraitis: dėl naujo Darbo kodekso sumažėjo gaunančiųjų MMA 9

Naujas Darbo kodeksas lėmė, kad sumažėjo minimalius atlyginimus gaunančių skaičius, teigia socialinės...

Vadyba
2018.05.22
Mockus vadovauja „MG valdos“ valdybai, pasitraukė iš „MV Group Production“ 2

Koncerno „MG Baltic“ akcininkas ir prezidentas Darius Mockus tapo koncerno nekilnojamojo turto bendrovės „MG...

Statyba ir NT
2018.05.22
Atostogos dėl valstybinių švenčių prasitęsia ne visuomet

Pagal naująjį Darbo kodeksą atostogų dienos skaičiuojamos darbo dienomis, todėl atostogų metu įsimaišius...

Finansai
2018.05.21
BDAR – jau ant slenksčio 3

Šį penktadienį išauš Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) įsigaliojimo diena. Specialistai pataria...

Vadyba
2018.05.21
Pajūrio įmonėje žvakes lieja robotai Rėmėjo turinys 5

„Ketvirtoji pramonės revoliucija žvakių fabrike gali kelti šypseną, bet jau dabar pas mus dirba 6 robotai,...

Vadyba
2018.05.21
„Adform Lithuania“: šiandien darbuotojų rinka „karšta“ 9

Užsienio šalių bendrovių investicijos aktyviai stimuliuoja Lietuvos ekonomikos kraujotaką. Praktika rodo, kad...

Vadyba
2018.05.20
3 žingsniai žmogiškųjų išteklių perversmo link

Įprasta personalo valdymo praktika stabdo bendrovių išlikimą XXI amžiuje. Išgyventi ir klestėti ateityje...

Vadyba
2018.05.19
5 val. darbo diena pasiteisino: daugiau našumo ir motyvacijos 3

Darbuotojai, kurių darbo diena yra trumpesnė, dirba produktyviau, yra labiau įsitraukę ir motyvuoti bei...

Vadyba
2018.05.19
Slaptieji vadovų seansai: „Ruptela“ rado geresnį būdą tobulėti Premium

Užversti darbais vadovai dažnai neturi laiko ne tik pritaikyti turimų teorinių žinių, bet ir giliau...

Vadyba
2018.05.18
Didžiausias algas kovą mokėję optikos salonai 1

VŽ surikiavo optikos salonus pagal vidutinį šiemet kovą mokėtą darbo užmokestį prie mokesčius.

Streikuosiantys mokytojai: įvedus etatinį apmokėjimą už tą pačią algą teks dirbti daugiau

Penktadienį įspėjamąjį dviejų valandų streiką rengiančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjungos...

Vadyba
2018.05.17
„Small Planet Airlines“ valdyme – naujas institutas  3

Lietuviško kapitalo skrydžių bendrovė „Small Planet Airlines“ išrinko nepriklausomų stebėtojų tarybą, kuri...

Vadyba
2018.05.17
VŽ skaitytojai renka „Metų vadovą“: prasideda balsavimas 13

Pradedamas balsavimas vz.lt, kur skaitytojai galės nuspręsti, kuris įmonės vadovas, jų nuomone, verčiausias...

Vadyba
2018.05.17

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau