Kas tai? Eksperto įžvalgos

Ateities verslas - šeimos rankose

Reklama publikuota: 2019-10-25
„Praktikoje yra buvęs ne vienas atvejis, kai pirkėjas, pamatęs nesutvarkytus procesus įmonės viduje, pasitraukia nuo derybų stalo“, – didžiausią šalies SVV bėdą įvardina Darius Klimašauskas, audito, mokesčių ir konsultavimo paslaugų „KPMG Baltics“ finansų skyriaus vadovas. Ryčio Galadausko nuotr.
svg svg
„Praktikoje yra buvęs ne vienas atvejis, kai pirkėjas, pamatęs nesutvarkytus procesus įmonės viduje, pasitraukia nuo derybų stalo“, – didžiausią šalies SVV bėdą įvardina Darius Klimašauskas, audito, mokesčių ir konsultavimo paslaugų „KPMG Baltics“ finansų skyriaus vadovas. Ryčio Galadausko nuotr.

Smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) įmonių vadovai ir įkūrėjai yra itin svarbi įmonės sėkmės sudedamoji dalis. Neretai, jiems perdavus šias pareigas jaunajai kartai ar pasitraukus iš šeimos verslo, kartu pasitraukia ir sėkmė, kuri lydėjo verslą. Tad kokios viso to priežastys ir kaip nepaleisti verslo sėkmės?

nuotrauka::1 left

KPMG tarptautinis tyrimas „Europos šeimos verslų barometras“ atskleidžia, kad šeimos verslai sudaro didžiąją dalį visų Europos verslų. Priklausomai nuo šalies, tokie verslai sudaro 55-90% visų senojo žemyno rinkoje veikiančių įmonių (daugiau apie tyrimą skaitykite VŽ straipsnyje). Toma Jensen, audito, mokesčių ir konsultavimo paslaugų UAB „KPMG Baltics“ partnerė, apžvelgdama tyrimą atskleidžia, kad daugiau nei pusė šių verslų savininkų yra linkę perduoti įmonės vairą ar nuosavybę savo atžaloms ir tik 10% yra pasiryžę verslą parduoti. Tačiau ekspertė iš praktikos pastebi, kad lengviau pasakyti nei padaryti; su kolegomis ir rinkos ekspertais ji sutaria, kad į šią temą verta pasigilinti detaliau.

Lietuvos verslas – jaunas

Darius Klimašauskas, „KPMG Baltics“ įmonių finansų skyriaus vadovas, teigia, kad Lietuvos kapitalo rinkos istorija dar labai jauna.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Lietuvos rinkoje nėra daug SVV verslų, kurių savininkai būtų antros, tuo labiau trečios ar ketvirtos kartos rankose. Šiuo metu nemaža dalis verslininkų, kurie verslus įkūrė po Nepriklausomybės atgavimo, dar tik artėja prie amžiaus, kai reikės priimti lemtingą sprendimą dėl savo įmonės ateities“, – teigia D. Klimašauskas.

Jis pasakoja, kad nepriklausomai nuo to, jog privatūs verslai Lenkijoje pradėjo kurtis kur kas ankščiau (XX a. devintajame dešimtmetyje) ir jiems paveldėjimo iššūkiai nebėra nauji, tarp Lietuvos ir Lenkijos rinkų galima atrasti labai daug panašumo.

„KPMG Lenkijoje atliktas tyrimas, kuris analizavo įmonių savininkų, vadovų planus, susijusius su įmonės ateitimi, atskleidžia, kad Lenkijoje vyraujančios tendencijos atitinka pasaulines. 56% apklaustųjų būtų linkę patikėti savo įmonės ateitį šeimos nariams, o 11% svarstytų parduoti įmonę“, – tyrimo rezultatus apžvelgia D. Klimašauskas.

T. Jensen priduria, kad Lietuvos verslai svarstydami apie savo verslo ateitį dažniausiai taip pat renkasi vieną iš dviejų variantų: jį parduoti arba perduoti šeimos nariams ar artimiesiems.

Šeimos rūpesčiai

Šeimos kuriamas verslas dažnai yra neatsiejama jos dalis. Todėl nenuostabu, kad prieš priimant sprendimą dėl įmonės pardavimo, savininkams kyla daugybė papildomų klausimų, susijusių su įmonės veiklos tęstinumu, esamais darbuotojais ir siūlomos kainos dydžiu.

nuotrauka::3 right

Laura Duksaitė–Iškauskienė, vadovų paieškos įmonės „Master Class Lietuva“ partnerė, teigia, kad manymas, jog pirkėjas visuomet atsiveda savo vadovų komandą, yra mitas.

„Pirkėjui svarbu išlaikyti pagrindinius įmonės darbuotojus, kurie pažįsta klientus, palaiko su jais gerus santykius, žino įmonės verslo istoriją. Praktika rodo, kad dažniausiai susitarimas su buvusiu akcininku, vadovu sudaromas metams; po metų įmonės vadovas ir artimiausia komanda gali keistis ir dažniausiai būna pakeičiama“, – pasakoja L. Duksaitė–Iškauskienė.

Darius Klimašauskas, apžvelgdamas rūpesčius, su kuriais susiduria šeimos verslų savininkai, kai priima sprendimą parduoti verslą, mini du dažnai praktikoje sutinkamus atvejus.

„Pirmiausia praktikoje pastebime atvejus, kai sutartys su tiekėjais ar verslo partneriais yra labai paprastos ir sudaromos tik formalumo pagrindu. O verslo bendradarbiavimo pagrindinės detalės būna paremtos asmeniniais santykiais“, – dalinasi patirtimi D. Klimašauskas.

Eksperto teigimu, tokiais atvejais kartais nukenčia ne tik įmonės vertė, bet ir visas derybų procesas.

„Antra, SVV dydžio įmonės neretai didžiąją dalį investicijų nukreipia į technologinį atsinaujinimą, turto vertės palaikymą ir/ar verslo plėtrą. Tačiau yra pamirštama vidinės tvarkos ir procesų priežiūra. Ji nustumiama į antrąjį planą“, – papildo D. Klimašauskas.

Jo teigimu, praktikoje yra buvęs ne vienas atvejis, kai pirkėjas, pamatęs nesutvarkytus procesus įmonės viduje, pasitraukia nuo derybų stalo.

Svarbiausia – šeima

Nusprendus sumažinti kasdienio darbo krūvį arba išeiti į užtarnautą poilsį, turbūt kiekvienas savininkas, vadovas pirmiausia pagalvoja apie galimybę perduoti įmonės vairą jaunajai kartai. Tačiau D. Klimašauskas kviečia neskubėti priimti skubotų sprendimų ir į situaciją pažvelgti kitu kampu.

„Pirmojoje stadijoje verta įsitikinti ar artimasis yra linkęs prisiimti atsakomybę už įmonės ateitį. Vėliau vertėtų įvertinti šio žmogaus pasirengimo lygį ir susidaryti atsakomybių perdavimo planą“, – dalinasi įžvalgomis D. Klimašauskas.

nuotrauka::2 left

Linas Liktorius, „KPMG Baltics“ mokesčių skyriaus direktorius, pažvelgia į verslo perdavimą dar iš kitos pusės. Eksperto teigimu, paveldėjimo atžvilgiu Lietuvos mokestinė sistema labai paprasta: paveldimam turtui taikoma neapmokestinimo lengvata, jei paveldėtojas yra sutuoktinis, vaikas, anūkas ar brolis/sesuo. Be to, paveldimas turtas nėra apmokestinamas gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).

„Tačiau Lietuvos teisinės sistemos paprastumas šioje srityje reikšmingai apriboja galimybes tinkamai planuoti verslo tęstinumą ir išsaugoti jį šeimos rankose. Pavyzdžiui, neturime išvystyto patikos (angl. trust) instituto. Natūralu, kad gali tekti pasinaudoti kitų jurisdikcijų, kuriose turto patikėjimo reguliavimas yra geriau išvystytas. Taip iš karto jau susiduriame su tarptautinio apmokestinimo aspektais“, – pasakoja L. Liktorius.

Mokesčių ekspertas taip pat paaiškina poreikį kiekvieną situaciją vertinti individualiai.

„Atsižvelgus į tai, kad šių dienų pasaulis suteikia daug galimybių keliauti, mokytis, semtis patirties užsienyje, papildomų mokestinių aspektų kyla ir tais atvejais, kai šeimos nariai – pasaulio piliečiai. Bet kokiu atveju, kiekvienos šeimos situacija ir poreikiai yra unikalūs, tad ir mokesčių perspektyva gali reikšmingai skirtis priklausomai nuo situacijos“, – apžvelgia L. Liktorius.

Platesnis požiūris

Klasikiniai, jau aptarti verslo ateities planai galimai netenkins visų verslo poreikių. D. Klimašauskas ragina neapsiriboti tik klasikiniais pasirinkimo variantais ir drąsiai žvelgti į naujoves, net jei jos dar nėra taip dažnai naudojamos Lietuvos rinkoje.

„Tarptautinėje praktikoje matome, kad įmonių savininkai, vadovai taiko įvairiausius sprendinius. Kai kurios įmonės pasirenka ateities iššūkių klausimą spręsti per įmonės personalo prizmę – vadovo ar nepriklausomo valdybos nario ieško ne tik įmonės ar šeimos rate. Kitos bendrovės žvelgia per procesų prizmę ir atranda sprendinius reguliariai atlikdamos įmonės pasirengimo įvertinimą (angl. readiness assessment). Treti verslai atranda jiems priimtiniausius sprendimo būdus per finansinę prizmę – pritraukiant mažumos akcininką ir/arba diversifikuojant savo turimą kapitalo portfelį“, – vardija D. Klimašauskas.

T. Jensen apibendrina, kad nepriklausomai nuo to, koks bus savininko, vadovo sprendimas,  svarbiausia yra tinkama ir reguliariai atliekama įmonės priežiūra.

„Nepriklausomai nuo įmonės savininko, vadovo sprendimo dėl įmonės ateities – tiek įmonė, tiek jos savininkai visada laimės daugiau, jeigu bendrovės priežiūrai taikys gerąja tarptautine praktika paremtus sprendimus“, – apibendrina T. Jensen.

Kaip nepaleisti sėkmės

Lietuvos rinka vis dar yra jauna ir tik nedidelė dalis SVV įmonių ir jų savininkų turi priimti esminius ateities pasirinkimo sprendimus. Natūralu, kad retas įmonės savininkas, vadovas susimąsto apie bendrovės pardavimo ar perdavimo klausimą. Tačiau, pataria ekspertai, ruoštis galima jau dabar, o prieš priimant galutinį sprendimą vertėtų apsvarstyti ne tik klasikinius variantus (parduoti arba perduoti), bet ir įvertinti kitus specialiai jūsų verslui pritaikytus sprendinius ar net jų kombinacijas.

[infogram id="8e8c29ad-2314-4530-a0e8-855cd265bcab" prefix="QEX" format="interactive" title="TR:KPMG"]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Grėsmių kibernetinėje erdvėje daugėja – kaip apsisaugoti? Verslo tribūna

Siekiant efektyviausiai užtikrinti organizacijos kibernetinį saugumą, vien technologijos nėra visagalės –...

2022.06.08
Šiaulių banko eksperimentas – kada dirbti iš namų darbuotojai sprendžia patys Verslo tribūna 3

Pandemija parodė, kad dirbti iš namų įmanoma, o daliai darbuotojų tai yra net labiau priimtina. Kita vertus,...

2022.06.02
Abipusės naudos beieškant – ar įmanoma valstybės investicijų ir privačių finansuotojų sinergija? Verslo tribūna

Per 20 metų vien UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) į Lietuvos verslą įlieti daugiau nei 2 mlrd.

2022.05.31
Vilniaus kolegija parduoda sostinės centre esantį pastatą Verslo tribūna

Vilniaus kolegija (VIKO) parduoda nuosavybės teise valdomą pastatą, įsikūrusį Vilniuje Naugarduko gatvėje 5.

Statyba ir NT
2022.05.27
„NRD Cyber Security“ kviečia į kasmetinę „CyberSOC“ virtualią konferenciją Verslo tribūna

Gegužės 25 d. vyks jau ketvirtoji metinė konferencija, joje bus kalbama apie saugumo operacijų centrus (SOC),...

2022.05.18
Skaitmeninė revoliucija apskaitos darbų valdyme Verslo tribūna

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad apskaitoje daug vietos inovacijoms nėra, nes visi darbai persikėlė į...

2022.05.06
Patiriantiems finansinius sunkumus: namų darbai, kurie pravers kalbant su kreditoriais Verslo tribūna

Finansiniai sunkumai – nepriklausomai nuo to, ar jie sukelti vidinių, ar išorės veiksnių – neišvengiama...

2022.05.05
Kibernetinio saugumo specialistams IT žinios – privalumas, bet ne būtinybė Verslo tribūna

Kibernetinio saugumo specialistų poreikis auga ne tik Lietuvoje, bet ir visame skaitmenizacijos keliu...

2022.04.28
INVEGA: verslas turi būti finansuojamas atsakingai Verslo tribūna

Verslai skundžiasi, jog sulaukti finansavimo iš INVEGOS labai sudėtinga, esą keliami griežti reikalavimai,...

2022.04.26
Šiaulių banko patirtis: kodėl pardavimai ir rinkodara turi dirbti išvien Verslo tribūna

Sklandus skirtingų sričių kolegų darbas yra viena iš būtinų sąlygų verslo augimui. Bet realybėje skirtingi...

2022.04.07
VLK kibernetinį atsparumą stiprina bendradarbiaudama su „NRD Cyber Security“ Verslo tribūna

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) užtikrina sveikatos priežiūrą,...

2022.03.30
INVEGA primena, kokiomis finansavimo priemonėmis verslas gali pasinaudoti krizių kontekste Verslo tribūna

Rusijai įsiveržus į Ukrainą verslai susiduria su naujais iššūkiais. INVEGA savo ruožtu keičia kai kurias jau...

2022.03.23
INVEGOS veikla prisideda prie kasmetinio beveik 2% šalies BVP sukūrimo Verslo tribūna

INVEGA ateina ten, kur numato valstybės strateginiai tikslai ir ten, kur verslui trūksta finansavimo, nes...

2022.02.17
Pandemijos įtaka verslui: santykis su darbuotojais keičiasi negrįžtamai Verslo tribūna

Besibaigiant antriems pandemijos metams, vis dar sunku tiksliai įvardyti, kiek neigiamos ir kiek teigiamos...

2022.01.19
Ar jūsų valdybos posėdžių dienotvarkėje jau įrašytas kibernetinis saugumas? Verslo tribūna 2

„McKinsey“ atlikta pasaulinė organizacijų valdybų apklausa atskleidė, kad kibernetinis saugumas yra vienas iš...

2021.12.22
Tyrimas: dovanas iš smulkiųjų vietos gamintojų perka kas penktas lietuvis Verslo tribūna

Perkant dovanas iš vietinių gamintojų, galima įsigyti išskirtinį daiktą ar paslaugą, o kartu ir paremti...

2021.12.21
Kalėdinės įmonių dovanos – kodėl ne lietuviškos? Verslo tribūna

Dalis smulkiųjų lietuviškų įmonių per šventinį laikotarpį pasiekia nuo 20% iki 50% visų metų apyvartos. Prie...

2021.12.08
Kibernetinį saugumą užtikrina ir technologijos, ir žmonės: ko svarbu nepraleisti pro akis Verslo tribūna

Jau pusantrų metų siaučianti pandemija paveikė ir kibernetinį saugumą – visame pasaulyje ženkliai padaugėjo...

2021.11.19
„Grinda“: prieš naują transformacijos etapą – įvertinti, kas padaryta Verslo tribūna 1

„Kas veža, tam krauna“. Nors Vilniaus „Grinda“ tarp Lietuvos savivaldybių valdomų įmonių neabejotinai...

2021.11.18
Šiaulių bankas: pasiruošti sukčių puolimui reikia taip, kaip ruošiamasi gaisrui Verslo tribūna

Aiški instrukcija ir procedūros, atsakomybių pasidalinimas, pratybos ir bendra kritinį mąstymą skatinanti...

2021.11.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku