Kredito biuro dieną SVV kredito reitingą gali pasitikrinti nemokamai

Publikuota: 2019-10-10
„Šiandien įmonės ir fiziniai asmenys gali nemokamai pasitikrinti „Creditinfo“ paruoštas kredito ataskaitas, sužinoti savo kredito reitingą“, – pasinaudoti proga kviečia Linas Čereška, „Creditinfo“ vadovas.
 Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
„Šiandien įmonės ir fiziniai asmenys gali nemokamai pasitikrinti „Creditinfo“ paruoštas kredito ataskaitas, sužinoti savo kredito reitingą“, – pasinaudoti proga kviečia Linas Čereška, „Creditinfo“ vadovas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Geras kredito reitingas yra puikios finansinės sveikatos garantas ir atvirkščiai – neigiamas kredito reitingas gali tapti kliuviniu verslo plėtrai ir net grėsme bet kurios smulkiosios ar vidutinės įmonės (SVV) veiklai. Tačiau įgūdis reguliariai tikrinti savo kredito istoriją kol kas retai įterpiamas į bendrovių prioritetų sąrašus. Kredito biuras „Creditinfo“ siūlo situaciją keisti: skatindamas Lietuvos verslą didinti finansinį raštingumą bei kurti tarpusavio pasitikėjimą spalio 10-ąją jis tradiciškai skelbia Kredito biuro diena.

Šį ketvirtadienį įmonės ir fiziniai asmenys gali nemokamai pasitikrinti „Creditinfo“ paruoštas kredito ataskaitas, sužinoti savo kredito reitingą.

„Siekiame padėti įmonių vadovams priimti kokybiškesnius, labiau pagrįstus sprendimus, kurie lemtų didesnį verslo tvarumą ir prisidėtų auginant finansiškai stiprią Lietuvą“, – komentuoja Linas Čereška, „Creditinfo“ vadovas.

Tarptautinis projektas

Pernai kvietimai pasinaudoti šia galimybe Lietuvoje buvo išsiųsti daugiau kaip 57.000 įmonių. 2015 m. UAB „Creditinfo Lietuva“ inicijuotas  projektas šiuo metu yra tarptautinis. 2016 m. prie jos prisijungė  Latvija, Rumunija, Malta, Kazachstanas, o 2017-2018 m. Kredito biuro dieną pradėjo švęsti ir Islandija, Gruzija, Estija, Kenija, Senegalas, Malis bei Gajana.

Anot L. Čereškos, dauguma šalių, pažymėdamos šią dieną, įgyvendina savo originalias idėjas: organizuoja renginius verslui, skaito paskaitas universitetuose, rengia kredito biurų atvirų durų dienas.

„Vis dėlto, pagrindinis Kredito biuro dienos principas išlieka tas pats – šimtai tūkstančių nemokamų kreditingumo ataskaitų visame pasaulyje tampa prieinamos tiek gyventojams, tiek verslui“, – sako pašnekovas.

Ši iniciatyva ypač naudinga įmonių vadovams.

„Jiems suteikiama galimybė į savo verslą pažvelgti iš šalies, įvertinti jį kreditoriaus akimis bei savo veiksmais sukurti pasitikėjimą finansų įstaigose ir valstybės organizacijose“, – kalba L. Čereška.

Du komponentai

Tyrimų ir komunikacijos bendrovei „ComRes“ apklausus Jungtinės Karalystės smulkiojo ir vidutinio verslo bendroves paaiškėjo, kad tik 13% jų vadovų žino, kokie komponentai sudaro bendrovės kredito istoriją. Vadovai taip pat atskleidė, kad daugiau kaip pusė (59%) įmonių niekada nėra tikrinusios savo kreditingumo, o iš tų, kurios bent kartą domėjosi, 56% to nedarė per pastarąjį pusmetį.

Jeigu verslo planus ir rinkos prognozes kartais dėliojame remdamiesi ne tik ekonomikos tendencijomis, bet ir nuojauta, kalbant apie kredito istoriją svarbu suprasti, jog ją sudaro tik faktai: tai, kas įvyko, kokius sprendimus priėmėte ir kaip laikėtės savo įsipareigojimų.

Kredito istorija yra tarsi veidrodis, leidžiantis pamatyti finansinius įpročius ir įvertinti gebėjimą su jais tvarkytis. Ją sudaro du komponentai: informacija apie finansinius įsipareigojimus (įmonės turimus kreditus, lizingo sutartis ir t.t.) ir informacija apie mokėjimų istoriją. Antroji dalis yra nemažiau svarbi, ji parodo, ar bendrovė tvarkingai vykdo ir vykdė finansinius bei kitus įsipareigojimus — įmokas už kreditus, lizingą, sąskaitas už paslaugas ir pan. Įmonės kredito ataskaitą sudaro kredito reitingas, finansiniai rodikliai, kredito istorija, informacija apie vadovą, valdybą, stebėtojų tarybą, viešuosius pirkimus, turto areštus ir kita. Kredito biuro suformuotoje kredito ataskaitoje pateikiami duomenys, surinkti iš bankų, lizingų, kitų privačių įstaigų bei valstybės registrų.

Finansinė sveikata

Kredito istorija yra naudingas įrankis sprendžiant, ar apskritai pradėti bendradarbiavimą, kokius atidėjimo terminus ir limitus taikyti.

„Gera kredito istorija yra argumentas derybose dėl verslo paskolų sąlygų, apmokėjimo už prekes per ilgesnį laiką, taip pat siekiant didesnių kredito limitų iš tiekėjų“, — vardija L. Čereška.

Bankai ir kitos finansų įstaigos, vertindamos potencialius verslo klientus, taip pat atsižvelgia į kredito istoriją, kuri tampa svarbiu įmonės finansinės sveikatos įrodymu. Finansinės įstaigos linkusios labiau pasitikėti tais verslais, kurie turi teigiamą kredito istoriją. Tokioms bendrovėms paprastai siūlomos palankesnės finansavimo sąlygos, pvz., žemesnė marža ar mažesnis užstatas. Vertindamas įmonės kredito istoriją, finansuotojas atsižvelgia, ar pradelsti įsiskolinimai yra vienkartiniai, ar periodiniai, kokia jų trukmė, kokią įtaką jie gali turėti tolesnei įmonės veiklai, ar dėl pradelstų įsiskolinimų nėra pradėtų teisminių procesų.

Reaguoti dabar

O ką daryti, jeigu praeityje nepavyko išvengti klaidų arba neapgalvotai priimtų sprendimų, kurie pridarė žalos jūsų finansiniam įvaizdžiui? Kredito istorijos ištrinti neįmanoma, o smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams privalu ja nuolat domėtis. Finansiniai įsipareigojimai kredito istorijos savaime neblogina, jei jie yra adekvatūs pajamoms, o mokėjimai vykdomi laiku. Tačiau prasta kredito istorija išties gali pakišti koją ateities plėtros, partnerystės ar apskritai verslo planams.

„Prastos kredito istorijos neįmanoma ištrinti ar pagerinti kosmetiškai – tai yra objektyvi jūsų verslo biografija, atspindinti tai, kas įvyko. Tačiau tai nereiškia, kad praeitis nulemia ateitį – kredito istoriją galima turtinti kuo didesniu kiekiu teigiama kryptimi vedančių veiksmų. Jeigu jūsų finansinė sveikata šlubuoja, svarbiausia — padengti esamus vėlavimus“, – pataria L. Čereška.

Kredito istorijoje atsispindi ne tik pradelstos įmokos už kreditus, tačiau ir vėluojamos apmokėti tiekėjų sąskaitos, lizingo įmokos, sąskaitos už ryšio, interneto, elektros tiekimo, komunalinių paslaugų ar kitas paslaugas ir prekes. Tad turint neapmokėtų skolų – jas derėtų kuo greičiau padengti. Taip pat reikėtų objektyviai įvertinti savo finansines galimybes ir, kai reikia, sumažinti skolinimosi apetitą. Ypač svarbu nedengti turimų kreditų naujomis paskolomis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Inovatyvi paslaugų teikimo platforma sprendžia integralumo problemas ir leidžia įstaigoms savarankiškai teikti e. paslaugas Verslo tribūna

Įsismarkavusi pandemija privertė Lietuvą, kaip ir kitas pasaulio valstybes, atsisukti į skaitmeninius...

2020.12.03
Saugumo operacijų centrai – koncentruota gynyba prieš kibernetines atakas Verslo tribūna

Šiemet pandemija ne tik išmušė iš po kojų patikimas verslo strategijas, bet ir tapo padažnėjusių atakų...

2020.11.26
„Planas A“: kaip išlikti naujoje realybėje Verslo tribūna

Prie Šiaulių banko pagalbos projekto „Planas A“, kurio tikslas – sunkmečiu padėti smulkiajam verslui,...

2020.11.26
Tarp svarbiausių darbuotojų savybių – gebėjimas „kalbėti duomenimis“ Verslo tribūna

Nuolat augantis mus pasiekiančios informacijos srautas ir riboti laiko ištekliai daro įtaką kasdien priimamų...

2020.11.19
„Kelių priežiūra“: darbuotojų ugdymas augina konkurencingumą Verslo tribūna

AB „Kelių priežiūra“ įkurta 2017 m., sujungus 11 regioninių kelių priežiūros įmonių. Pora metų vėliau prie...

2020.11.16
Naujoji verslo realybė: kaip likti prie „Plano A“ Verslo tribūna

Šiaulių bankas iniciavo smulkiesiems verslams skirtą pagalbos projektą „Planas A“. Vienas iš jo tikslų –...

2020.11.04
Ypatingos svarbos infrastruktūros apsauga nuo kibernetinių grėsmių: ką turime žinoti Verslo tribūna 1

Ypatingos svarbos infrastruktūros teikiamų paslaugų, tokių kaip elektros energijos, vandens, transporto,...

2020.10.29
Skirtingi autentifikavimo būdai – kas laimėtų saugumo lenktynes? Verslo tribūna

Ilgą laiką buvęs mūsų atpažinimo karaliumi, slaptažodis sulaukia vis daugiau kritikos. Neretai slaptažodžiai...

2020.10.15
„Planas A“ – gelbėjimo ratas Lietuvos smulkiajam verslui Verslo tribūna 2

Smulkusis verslas dažnai vadinamas Europos stuburu, žemyno konkurenciniu pranašumu, šalies ekonomikos...

2020.09.24
Sėkmingos partnerystės formulė– bendradarbiavimas  Verslo tribūna

Viena pagrindinių verslo ar projektų sėkmės sudedamųjų dalių yra patikima partnerystė. Svarbu turėti puikią...

2020.08.13
Kodėl Lietuvai reikia sektorinių saugumo komandų ar centrų? Verslo tribūna

Apie kibernetines atakas prieš įmones girdime vis dažniau – ir su skausmingesnėmis pasekmėmis: išvilioti...

2020.07.15
Kaip saugoti informaciją: didžiausi pavojai ir gerosios praktikos Verslo tribūna

Mokėjimas efektyviai keistis informacija yra vienas kertinių gebėjimų, leidusių žmonijai pasiekti tą...

2020.07.09
Restruktūrizavimas – kaip gelbėti karantino nualintą verslą Verslo tribūna

Dažnai manoma, kad restruktūrizavimas yra paskutinis žingsnis prieš bendrovei skelbiant bankrotą. Tačiau...

2020.07.02
Robotizacija pramonėje: nuomos modelis naudą skaičiuoti leidžia iš karto Verslo tribūna 1

Inovacijos pagreitis ir globalios konkurencijos mastai pramonės įmones skatina skaitmenizuoti ir...

2020.06.04
Kibernetinė erdvė 2020 m: kaip verslui išvengti programišių minų lauko Verslo tribūna 1

Robertas Muelleris, buvęs JAV Federalinio tyrimų biuro vadovas, yra sakęs, kad pasaulyje egzistuoja dviejų...

2020.05.28
COVID-19 pagalba smulkiajam ir vidutiniam verslui. Nuo ko pradėti? Verslo tribūna 4

Dėl COVID-19 pandemijos su finansiniais sunkumais susiduria vis daugiau šalies įmonių. Ypač nukenčia...

2020.05.13
Saugumo operacijų centrai (SOC) – kas tai ir kaip jie veikia? Verslo tribūna

Saugumo operacijų centrai (SOC) visame pasaulyje įvardijami kaip viena efektyviausių priemonių stebėti...

2020.05.05
Vokiški gamybos sprendimai nėra tik didžiųjų privilegija Verslo tribūna 1

Teoretikai ir futurologai akcentuoja, kad sočią ateitį verslui kurs tik inovacijos, gebėjimas išnaudoti...

2020.04.29
El. prekyboje svarbi ne vien el. parduotuvė Verslo tribūna

COVID-19 tapo iššūkiu tradicinei prekybai ir įprastiems verslo modeliams. Daugelis įmonių bando...

2020.04.15
Kintanti verslo realybė verčia ieškoti naujų saugumo sprendimų Verslo tribūna 1

COVID-19 pandemija visame pasaulyje perrašo verslo strategijas ir vietoje plėtros, investicinių ar inovacijų...

2020.04.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus