Kas tai? Eksperto įžvalgos

Viešųjų pirkimų žvėris ne toks baisus, kaip atrodo

Publikuota: 2018-08-08
Marius Endzinas, advokatų kontoros „Magnusson“ advokatas, sako, kad viešuosiuose pirkimuose mažai patirties turinčioms bendrovės koją dažnai pakiša smulkios klaidelės ar nemokėjimas tinkamai planuoti laiko. Advokatų kontoros nuotr.
Marius Endzinas, advokatų kontoros „Magnusson“ advokatas, sako, kad viešuosiuose pirkimuose mažai patirties turinčioms bendrovės koją dažnai pakiša smulkios klaidelės ar nemokėjimas tinkamai planuoti laiko. Advokatų kontoros nuotr.

Viešuosiuose pirkimuose noriai dalyvauja ne tik didmiesčių, bet ir regionų smulkusis ir vidutinis verslas. Marius Endzinas, advokatų kontoros „Magnusson“ advokatas, sako, kad sunkiausia – ryžtis ir pradėti, o vėliau gelbsti tai, kas bet kuriame verslo žingsnyje: nuoseklumas, gebėjimas planuoti, teisingai vertinti savo jėgas ir konkurencinę aplinką.

 „Verslo žinios“ rašė (2018 07 23), kad viešųjų pirkimų indėlis į Lietuvos ekonomiką – didžiulis, jų vertė artėja prie 5 mlrd. Eur per metus. Pašnekovas pabrėžia, kad klaidinga manyti, kad šioje srityje karaliauja didžiosios, pagrindiniuose šalies miestuose veikiančios bendrovės.

„Lietuvos viešųjų pirkimų žemėlapis nesutelktas vien į didžiuosius miestus. Mūsų rinka nėra tokia didelė, kad bendrovėms iš mažesnių miestelių ar tolimesnių rajonų būtų sudėtinga dalyvauti didmiesčiuose organizuojamuose viešuosiuose pirkimuose. Nemažus raumenis jau yra užsiauginusios regionų statybų bendrovės, paslaugų sektorius šiek tiek atsilieka, tačiau nedaug, ypač maitinimo ar valymo paslaugas teikiantis verslas“, - apžvelgia p. Endzinas.

Pirmieji žingsniai

 Norintiems aktyviau, o gal apskritai pirmą kartą dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, teisininkas pataria jais domėtis ne priebėgomis, o aktyviai ir nuolat.

„Apie viešuosius pirkimus reikia išsiaiškinti kaip įmanoma daugiau: kas tai yra, kur, kada ir kokie jus dominančių prekių, paslaugų ar darbų viešieji pirkimai vyksta. Pirmiausia turite suvokti, kokia yra jūsų rinka. Informaciją apie pirkimus sistemina net keli mokami tinklalapiai, bet daug informacijos galima aptikti Viešųjų pirkimų tarnybos tinklalapyje visiškai nemokamai“, - pataria p. Endzinas.

Nors atrodo, kad viešųjų pirkimų rinka nuolat verda, yra perpildyta ir naujokui nebūtų kur įkišti kojos, p. Endzinas sako, kad tai nėra tiesa.

„Yra nemažai viešųjų pirkimų, kuriais šalies verslas kažkodėl nesidomi. Pavyzdžiui, kai NATO (Vokietijos kariuomenė) skelbė pirkimą statiniams Rukloje statyti, viešąjį pirkimą laimėjo Turkijos įmonė, nes Lietuvos verslo pasiūlymas nesudomino. NATO apskritai organizuoja nemažai maitinimo paslaugų, drabužių gamybos, kuro tiekimo ir kitokių viešųjų pirkimų, kuriuose galėtų dalyvauti Lietuvos įmonės, tačiau šalies verslui tiesiog trūksta žinių, kad tokie pirkimai vyksta“, - pasakoja p. Endzinas.

Klaidos – pataisomos

Viešųjų pirkimų naujokams specialistas siūlo visų pirma gerai išanalizuoti situaciją.

„Ne paslaptis, kad paslaugas ar prekes perkančios organizacijos viena iš kitos nusižiūri kvalifikacijai keliamus reikalavimus, finansines ir kitas sąlygas, taip pat dažnai pasitaiko, kad organizacijos tą pačią paslaugą perka ne vieną kartą, todėl tikrai įmanoma įsigilinti ir atlikti nuodugnią tam tikroje rinkoje paprastai sutinkamų pirkimų sąlygų analizę. Tai leidžia jau iš anksto suvokti tiek esamas savo galimybes, tiek ir poreikį vienoje ar kitoje srityje „pasitempti“. Tuomet, paskelbus konkretaus pirkimo, kuriame norite dalyvauti, sąlygas, reikia parsisiųsti visą prieinamą medžiagą ir labai atidžiai ją perskaityti. Šiame žingsnyje, jei yra poreikis, siūlyčiau pasitelkti patarėją ar konsultantą, ypač jei yra reikalavimų, kurie atrodo neaiškūs ar kurių neatitinkate. Dažnai specialistų pagalbos įmonės susigriebia prašyti per vėlai – kai bandyti pakeisti sąlygas ar užduoti dėl jų klausimus jau praleisti terminai.“
Teisininkas keletą kartų pabrėžia atidos svarbą – apmaudžiausia, kai įmonės pasiūlymas atmetamas dėl smulkios klaidelės ar pražiūrėto reikalavimo.

„Neatidžiai peržiūrėjus reikalavimus ar netinkamai juos įvertinus pasipila klaidos: paaiškėja, kad trūksta kokio nors sertifikato arba yra ne tas, kurio reikia. Pakanka smulkaus neatitikimo, kad jūsų pasiūlymas būtų atmestas, -  perspėja p. Endzinas. – Taip pat svarbu suvokti, kad viešieji pirkimai nėra ta sritis, kur geriau patylėti, ir ne ta, kur degančius darbus galima atidėti paskutinei minutei. Tikrai netrūksta atvejų, kai viešųjų pirkimų dalyviui kyla klausimų ar nepatinka pirkėjo pateiktos sąlygos. Visada geriau klausti, negu tylėti bijant suerzinti perkančiąją organizaciją. Įstatymai leidžia ginti savo poziciją, todėl jei nepaklausite ir dėl neaiškumo suklysite, kaltinti galėsite tik save. Žinoma, pretenzijas ir klausimus privalu pateikti laiku. Verta žinoti, kad klausimams pateikti paprastai duodama daugiau laiko negu pretenzijoms dėl aiškių, bet jūsų netenkinančių pirkimo sąlygų“.

Galima kooperuotis

Įmonės, kurios bijo, kad neužteks pajėgumų, patirties ar kompetencijos laimėti viešąjį pirkimą, turi galimybę kooperuotis su kolegomis ar net konkurentais. Tačiau griebiantis šio scenarijaus reikėtų atidžiai įvertinti potencialaus partnerio galimybes ir Konkurencijos tarybos poziciją.

„Įstatymai leidžia viešuosiuose pirkimuose dalyvauti su kolegomis, tačiau Konkurencijos taryba neteisėtais konkurenciją ribojančiais susitarimais laiko tokias situacijas, kai kartu dalyvauti konkrečiame pirkime susitaria bendrovės, kurios ir  dalyvaudamos pirkime atskirai tenkintų visas jo sąlygas. Visada reikėtų pasirūpinti svariais įrodymais, kad pirkimo sąlygų negalėsite įgyvendinti vieni arba kad kolegų pagalbos reikia dėl konkrečių ekonominių sumetimų“, - pataria p. Endzinas.

Taip pat privalote sau ir perkančiajai organizacijai užtikrinti, kad partneriu renkatės teisėtai veikiančią, neapsimelavusią, reikiamų patirčių sukaupusią įmonę.

„Jeigu dalyvaujate pirkime kartu su parneriu, kuris nesugeba įvykdyti sutarties sąlygų, nemalonumai gresia abiem – perkančioji organizacija gali paprašyti atlyginti nuostolius už partnerio neįvykdytas prievoles, be to, nutraukus sutartį abi bendrovės gali patekti į nepatikimų tiekėjų sąrašą ir ateinančius trejus metus joms nebūtų galima dalyvauti viešuosiuose pirkimuose. Galima sau net finansinę duobę išsikasti, jeigu partneris nepatikimas ir jo paliktas skyles mėginsite užlopyti savo lėšomis“, - perspėja pašnekovas.

Dviejų tipų ginčai

Ponas Endzinas išskiria dviejų tipų ginčus, kurių kyla dalyvaujant viešuosiuose pirkimuose.

„Dažniausiai ginčai kyla dėl perkančiosios įmonės keliamų neproporcingai didelių pirkimo sąlygų reikalavimų ir dėl sprendimų konkrečių tiekėjų atžvilgiu. Pernai liepą ženkliai padidinus žyminį mokestį daug įmonių, ypač smulkesnių, tiesiog nebesikreipia į teismus. Tendenciją pastebi iš esmės visos advokatų kontoros – kai klientui pasakai, kad reikės 15.000 Eur atsidėti žyminiams mokesčiams, dar teks sumokėti advokatui, o gal prireiks ir eksperto paslaugų, ginčus spręsti teismo keliu ryžtasi nedidelė dalis įmonių. Vis dėlto atvejais, kai dalyvaudami viešuosiuose pirkimuose jaučiatės neteisingai skriaudžiami, būtinai bent pasikonsultuokite su teisininkais – tikėtina, kad advokatas bus susidūręs ar girdėjęs apie panašią bylą, galės patarti arba visai paprastai išspręsti jūsų gin豓, - ieškoti sprendimų pataria p. Endzinas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau