Vyriausybė įvykdė toli gražu ne visus pažadus

Publikuota: 2016-04-15 Autorius:

Kadenciją po gero pusmečio baigsianti Vyriausybė įgyvendino arba bent jau pradėjo įgyvendinti daugiau kaip du trečdalius savo programinių planų. Likusi dalis, regis, atidedama ar išvis nueina į nebūtį.

Po 2012 m. spalį įvykusių Seimo rinkimų suburtos valdančiosios kairiojo centro partijų suformuota šešioliktoji Lietuvos Vyriausybė, vadovaujama Algirdo Butkevičiaus, pradėjo dirbti pačioje tų metų pabaigoje. O 2013-ųjų kovą ministrų kabinetas pasitvirtino savo ketverių metų veiklos programą.

Į ją Vyriausybė surašė beveik pusę tūkstančio konkrečių priemonių, kurias pasižadėjo įvykdyti iki savo kadencijos pabaigos 2016 m. rudenį, kai po naujojo Seimo rinkimų ateis dirbti naujas ministrų kabinetas.

Visas veiklos programos priemonių planas suskirstytas į temines dalis – pvz., „Ekonomikos skatinimas“, „Finansai“, „Energetika“, „Žemės ūkis“, „Valstybės valdymas“ ir t.t. Ties kiekviena iš pusės tūkstančio priemonių įrašyta data, kada Vyriausybė įsipareigojo tą pažadą įgyvendinti.

VŽ paskaičiavo, kad ties maždaug dviem trečdaliais priemonių įrašytos kadencijos pabaigos datos – 2015-2016 m. Tad Vyriausybė jau nuo pat pradžių deklaravo neskubanti vykdyti savo pažadų. Tik vos kai kurias priemones, susijusias su socialiniais reikalais ar verslu, kabinetas įgyvendino jau pirmaisiais savo darbo metais. Tarp tokių – minimalios mėnesio algos padidinimas ar naujo, liberalesnio Teritorijų planavimo įstatymo patvirtinimas.

Bene svarbiausią savo darbą – socialinį modelį, apimantį ir lankstesnių darbo santykių įtvirtinimą naujame Darbo kodekse – Vyriausybė buvo numačiusi atlikti dar 2014 m., bet gerokai pasivėlino, nes tik pernai vasarą socialinį modelį atidavė Seimui svarstyti ir priimti. Parlamentarai, kaip ir reikėjo tikėtis, paskandino šį modelį savo pataisose ir dabar jau nedaug kas tiki, kad po pusmečio įvyksiantiems rinkimams besirengiantys politikai išdrįs dar šiemet patvirtinti bent jau Darbo kodeksą.

VŽ išnagrinėjo visą Vyriausybės 2013 m. kovą patvirtintą programos įgyvendinimo priemonių planą ir įvertino, kiek prisiimtų pažadų buvo įgyvendinta, o kiek atidėta, nespėta ar išvis užmiršta. Tiesa, yra tokių dalykų, kuriuos Vyriausybė lyg ir įvykdė laiku, bet jos pateikti įstatymų projektai, panašiai kaip ir socialinis modelis, įstrigo Seime ar net buvo tiesiog atmesti.

Išnarstyta apie šimtas verslo bendruomenei bene aktualiausių priemonių. VŽ konstatuoja, kad tik apie trečdalį jų visiškai pilnai įgyvendinta, dar beveik trečdalis Vyriausybės pažadų yra pajudėję iš mirties taško, bet iki galo nėra įvykdyti. Maždaug ketvirtadalio suplanuotų priemonių atžvilgiu nepadaryta nieko arba beveik nieko.

VŽ pateikia savo analizę, ką Vyriausybei pavyko įgyvendinti per pastaruosius pusketvirtų metų, o kurie iš planų patyrė fiasko.Visą analizę ir specialistų komentarus gali matyti tik prisijungę „Verslo žinių“ ir VŽ premium prenumeratoriai.

Neprenumeruojate? Užsiprenumeruokite dabar ir iškart gaukite visą Vyriausybės programos įgyvendinimo analizę
Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau