Butkevičius norėjo atsistatydinti, bet partijos taryba neleido

Publikuota: 2016-11-04
Atnaujinta 2016-11-04 20:05
Algirdas Butkevičius, premjeras, Socialdemokratų partijos pirmininkas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Algirdas Butkevičius, premjeras, Socialdemokratų partijos pirmininkas. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė atsistatydinantis iš Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko pareigų. Bet penktadienio vakarą posėdžiavusi LSDP taryba absoliučia balsų dauguma nepriėmė jo atsistatydinimo.

Ponas Butkevičius taip pat pareiškė pasitraukiąs iš darbo grupės, kuri su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (VŽS) derasi dėl valdančiosios koalicijos sudarymo. Tačiau ir tai nebuvio patvirtinta taryboje.

„Aš iškart sakiau, kad esu pasirengęs prisiimti atsakomybę, todėl, kai diskusijų metų kai kurie bičiuliai, tarp jų ir profesorius Aloyzas Sakalas bei Birutė Vėsaitė, iškėlė tą klausimą, kad reikėtų jau dabar balsuoti dėl nepasitikėjimo pirmininku, aš demokratiškai sutikau pateikti šį klausimą balsavimui. Taryba pareiškė pasitikėjimą ir įgaliojo eiti pirmininko pareigas iki suvažiavimo. Tad tęsiu intensyvų darbą iki pat suvažiavimo. O jame, kartoju, jau nebekelsiu savo kandidatūros“, – po tarybos posėdžio žurnalistams sakė p. Butkevičius.

Posėdžiavo kelias valandas

Penktadienį LSDP tarybos posėdyje Vilniuje daugiau kaip keturias valandas svarstyta partijos padėtis po pralaimėtų Seimo rinkimų. Dabartiniame, kadenciją baigiančiame Seime LSDP turi 39 mandatus, bet naujajame parlamente iškovojo tik 17.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Ponas Butkevičius pripažino, kad jis pats ir socialdemokratų vadovybė nesugebėjo užtikrinti partijos gerų rezultatų per parlamento rinkimus. Todėl jis pareiškė prisiimąs atsakomybę už prastus rezultatus. Tačiau iš pradžių p. Butkevičius teigė ketinąs iš LSDP pirmininkų pasitraukti tik po kelių mėnesių, kai kitų metų pavasarį įvyks partijos suvažiavimas, kuriame bus renkamas naujas socialdemokratų lyderis.

Bet tarybos posėdžio metu iš dalies tarybos narių į premjerą skriejo gana gausios kritikos strėlės. LSDP vicepirmininkas Algirdas Sysas neslėpė, kad, jo nuomone, socialdemokratų pralaimėjimas Seimo rinkimuose susijęs ir su partijos vadovo „stumtu“ naujuoju Darbo kodeksu, įteisinančiu lankstesnius darbo santykius. „Mes aiškiai nuėjome nuo savo vertybių ir jas perėmė valstiečiai-žalieji. Pažiūrėkit į jų programą – ten juk mūsų idėjos, skelbtos dar prieš 8-10 metų, surašytos! Jie meistriškai šiomis idėjomis pasinaudojo ir laimėjo rinkimus. O mes savo kairiuosius idealus pamiršom ir todėl pralaimėjom“, – apgailestavo p. Sysas.

Netikėtai paprašė žodžio

Pasibaigus visiems kritiškiems pasisakymams p. Butkevičius, netikėtai paprašęs žodžio, pareiškė pasitraukiąs ir iš LSDP pirmininkų, ir iš derybinės grupės su VŽS.

Bet po to tarybos posėdyje kilo diskusijos, ar verta priimti p. Butkevičiaus atsistatydinimo pareiškimą. „Nusiraminkim dabar visi, atvėskim ir įsivaizduokim, kad šio pareiškimo negirdėjom. Mums reikia tęsti intensyvias derybas dėl valdančiosios koalicijos, mums reikia užbaigti darbus dabartinėje Vyriausybėje ir perduoti juos naujai. Nieko neatsitiks, jeigu pirmininkas kol kas pabus tas pats“, – sakė LSDP frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė.

Absoliučia balsų dauguma nuspręsta atsistatydinimo nepriimti. Vos vienas tarybos narys balsavo už pareiškimo priėmimą, dar du, tarp jų ir p. Butkevičius, susilaikė.

Todėl jis lieka LSDP pirmininku iki kitų metų kovą įvyksiančio LSDP suvažiavimo, kuriame bus renkamas naujas partijos lyderis.

Pritarė koalicijos formavimui

LSDP taryba taip pat priėmė galutinį formalų sprendimą jungtis į valdančiąją koaliciją su naujajame Seime daugiausiai mandatų gavusia VŽS.

Toks socialdemokratų sprendimas leidžia kitą savaitę užbaigti derybas su VŽS dėl valdančiosios koalicijos ir naujos Vyriausybės suformavimo.

VŽ žiniomis, jau pirmadienį gali būti pasiektas principinis LSDP ir VŽS atstovų sutarimas dėl pagrindinių Vyriausybės programos nuostatų. Po to tarp būsimų koalicijos partnerių turėtų būti kalbama apie postų pasidalinimą.

Į naująjį Seimą pateko 56 VŽS atstovai ir 17 socialdemokratų, tačiau jau aišku, kad prie valstiečių-žaliųjų prisijungs dar bent 3-4 pavieniai parlamentarai, tad būsimoji koalicija skaičiuoja turėsianti mažiausiai 77 mandatus iš 141.

Bus nauja rinkimų procedūra

LSDP tarybos posėdyje taip pat apsvarstytas partijos pasirengimas būsimam suvažiavimui ir partijos pirmininko rinkimams. Sutarta, kad suvažiavimas įvyks kitų metų kovą, o ne gegužės pradžioje, kaip buvo planuojama iš anksto. Iki suvažiavimo LSDP gretose vyks partijos pirmininko rinkimų procedūra – skyriai galės kelti kandidatus ir jie bus reitinguojami, kol paaiškės du daugiausiai balsų surenkantys kandidatai. Iš jų dviejų partijos nariai ir išsirinks savo pirmininką.

Ponas Butkevičius penktadienį pakartojo tai, ką jis sakė iškart po Seimo rinkimų – į pirmininkus nekandidatuosiąs ir užleis šią poziciją kitam politikui. „Kai paaiškės du realiausi pretendentai, tuomet ir pasakysiu, kurį iš jų remiu“, – penktadienį žurnalistams sakė jis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku