„Tvarkiečiai“ liko Seime, bet Komskis iš jo pašalintas

Publikuota: 2016-10-30
Kęstas Komskis, rinkimų štabo vadovas, partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko pavaduotojas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Kęstas Komskis, rinkimų štabo vadovas, partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko pavaduotojas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), išnagrinėjusi medžiagą apie galimą balsų pirkimo Šilutėje skandalą, nerado pagrindo šalinti visos Tvarkos ir teisingumo partijos (TTP) iš naujai išrinkto Seimo. Tai reiškia, kad į naujos kadencijos parlamentą pagal daugiamandatės apygardos rinkimų rezultatus pateks penki TTP atstovai.

Tačiau VRK nusprendė iš išrinktųjų Seimo narių sąrašo šalinti galimai su šiuo teisėsaugos tiriamu skandalu susijusį TTP atstovą Kęstą Komskį.

Šis VRK sprendimas dar gali būti skundžiamas administraciniam teismui, kuris savo ruožtu gali kreiptis į Konstitucinį Teismą. TTP ir p. Komskis neatmeta galimybės tai padaryti jau kitą savaitę.

„Balsai pirkti vieno kandidato naudai“

Sekmadienio posėdyje VRK svarstė spalio 9 ir 23 dienomis vykusių Seimo rinkimų galutinių rezultatų patvirtinimą. Prieš patvirtindama juos VRK vertino rinkimų pažeidimus Šilutės apygardoje. Teisėsauga čia atlieka tyrimą dėl galimo balsų pirkimo TTP naudai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

VRK pripažino, kad Šilutės apygardoje per pirmąjį balsavimo turą buvo padarytas šiurkštus rinkimų tvarkos pažeidimas.

„Iš visos turimos medžiagos matyti, kad balsai buvo perkami tik vieno kandidato naudai. Jis yra įvardintas, tai yra Kęstas Komskis“, – VRK posėdyje sakė komisijos vadovas Zenonas Vaigauskas.

Jo pavaduotoja Laura Matjošaitytė priminė, kad Seimo rinkimų įstatymas nustato, jog VRK dėl šiurkščių pažeidimų gali pripažinti rinkimų rezultatus rinkimų apygardoje negaliojančiais, jei „nustatytieji pažeidimai turėjo esminės įtakos rinkimų rezultatams, arba negalima nustatyti esminių rinkimų rezultatų“. Taip pat įstatyme įrašyta nuostata, kad rinkimai negali būti skelbiami negaliojančiais, jeigu yra įmanoma neginčijamai nustatyti esminius rinkimų rezultatus.

Generalinė prokuratūra paskelbė, kad šiuo metu tyrime turimi duomenys leidžia įtarti, jog iš viso Šilutėje galėjo būti papirkta daugiau kaip 120 rinkėjų. Įtarimai dėl rinkėjų papirkinėjimo organizavimo bei vykdymo yra pareikšti iš viso 11 asmenų. Nors jokiai partijai ar kitam juridiniam asmeniui įtarimai šiuo metu oficialiai nėra pareikšti, bet policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris yra patvirtinęs, kad balsų pirkimas Šilutėje vyko TTP naudai.

nuotrauka::1 left

Siūlytas alkoholis, cigaretės ir pinigai

„Yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo balsų pirkimo Šilutėje pagal dar iki pirmojo rinkimų turo, spalio 6 d., gautą anoniminį pranešimą, kad gyventojai per rinkimus į Seimą už alkoholį, cigaretes ir grynuosius pinigus rinkėjams siūlo balsuoti už kandidatus, priklausančius vienai iš partijų“, – sakė p. Matjošaitytė.

Ji pabrėžė, kad „galima daryti pagrįstą išvadą – galimai galėjo būti perkami rinkėjų balsai“. „Mastas pakankamai didelis, veikė ne vienas asmuo, o asmenų grupė. Neviešina prokuratūra daugiau detalių, nes galvoja, kad taip būtų padaryta didelė žala ikiteisminiam tyrimui. Todėl ir savo išvadoje VRK neturi teisės remtis platesne medžiaga“, – apgailestavo komisijos vicepirmininkė.

Ji priminė, kad „ir ankstesniais metais – 2012 m. per Seimo rinkimus, 2015 m. per savivaldybių tarybų rinkimus – Šilutėje buvo gauta pranešimų apie įvairius, gana grubius rinkimų tvarkos pažeidimus“.

Tikriausiai skųs teismui

Bet p. Matjošaitytė pabrėžė, kad „neturima pagrįstų duomenų, kad visoje Lietuvoje galėjo būti masiškai perkami balsai šios partijos naudai, todėl nesiūloma visų TTP rezultatų skelbti negaliojančiais ir jau po rinkimų nenaikinti viso šios partijos kandidatų sąrašo“.

Tačiau, atsižvelgiant į turimą medžiagą, pasiūlyta panaikinti p. Komskio gautą rezultatą. Jis į Seimą buvo išrinktas pagal TTP kandidatų sąrašą daugiamandatėje apygardoje, užėmė ketvirtą vietą sąraše.

Su tokiais pasiūlymais VRK narių dauguma sutiko. Tad priimtas sprendimas nešalinti TTP iš rinkimų, konstatuota, kad į Seimą daugiamandatėje apygardoje yra išrinkti penki „tvarkiečiai“, tačiau iš ketvirtosios šio sąrašo vietos išbrauktas p. Komskis. Jis negaus Seimo nario mandato. Vietoje jo į Seimą pateks Vytautas Kamblevičius. Pastarasis kandidatas irgi minėtas galimo balsų pirkimo skandalo kontekste, tačiau VRK nusprendė neturinti pakankamai duomenų, kad jį galėtų įtarti organizavus balsų pirkimą. Todėl nebuvo priimtas sprendimas p. Kamblevičių šalinti iš Seimo.

VRK posėdyje svarstytas ir klausimas dėl TTP laikinojo vadovo Remigijaus Žemaitaičio galimo pašalinimo iš būsimo Seimo. Bet šis pasiūlymas nesurinko pakankamai balsų, todėl atmestas, nes „nėra pakankamai pagrindo šį ar kokius nors kitus kandidatus laikyti įtariamaisiais šiame ikiteisminiame tyrime“.

VRK priimtas sprendimas dar gali būti skundžiamas teismui. Tokią galimybę TTP ir p. Komskis žada rimtai apsvarstyti.

Patvirtino visus rezultatus

Išsprendusi „Šilutės problemą“ VRK sekmadienį paskelbė galutinius Seimo rinkimų rezultatus.

Rinkimus laimėjo Valstiečių ir žaliųjų sąjunga, parlamente užsitikrinusi 56 mandatus, antri – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai su 31 mandatu, o kadenciją baigiančiai Vyriausybei vadovaujanti Lietuvos socialdemokratų partija liko trečia su 17 mandatų. Liberalų sąjūdis gavo 14 mandatų.

Seimo rinkimuose 5% barjerą perkopė ir į parlamentą pateko TTP bei Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga. „Tvarkiečiai“ turės 9 atstovus parlamente (5 daugiamandatėje apygardoje ir 4 vienmandatėse), Lenkų rinkimų akcija – 8.

Taip pat vienmandatėse apygardose du mandatus laimėjo Darbo partija, po vieną – Lietuvos žaliųjų partija, Antikorupcinė koalicija, partija „Lietuvos sąrašas“ ir savarankiškai išsikėlęs kandidatas.

VRK kitos savaitės pradžioje paskelbs galutinį išrinktų Seimo narių sąrašą. Ketvirtadienį visiems išrinktiesiems bus įteikti parlamentarų pažymėjimai.

Tikimasi, kad netrukus prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašys dekretą dėl pirmojo naujos sudėties Seimo posėdžio datos. Naujieji parlamentarai turėtų pradėti posėdžiauti iki lapkričio 14 dienos.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku