Konservatoriai sutinka kalbėtis su VŽS, nebereikalauja liberalų dalyvavimo

Publikuota: 2016-10-28
Gabrielius Landsbergis. Luko Balandžio („15min“ / „Scanpix“) nuotr.
Gabrielius Landsbergis. Luko Balandžio („15min“ / „Scanpix“) nuotr.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) tikina esanti pasirengusi derėtis su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (VŽS) dėl naujos valdančiosios koalicijos sudarymo, tačiau pabrėžia, kad derybos turi būti ne tik neviešos, bet ir paskelbus moratoriumą bet kokiai abiejų pusių užimamos derybinės pozicijos kritikai.

Penktadienį popiet TS-LKD pirmininkas Gabrielius Landbsergis išplatino pareiškimą, kuriame išvardino septynias šios partijos principines nuostatas dėl valdančiosios koalicijos formavimo.

Pareiškime pabrėžiama, kad konservatoriai atsisako savo ankstesnio reikalavimo dėl būtino Liberalų sąjūdžio (LS) dalyvavimo tokiose derybose. „Prieš rinkimus tarp trijų partijų vadovų konfidencialiai buvo derinama galimybė sudaryti VŽS, TS-LKD ir LS koaliciją. Visų trijų partijų vadovai iki pirmojo rinkimų turo dalyvavo tokiuose tarpusavio pokalbiuose – trijų partijų lyderių bendrame formate. Mes nežinome, kas pasikeitė tarp pirmojo bei antrojo rinkimų turo, kad tiek valstiečiai-žalieji, tiek ir liberalai kategoriškai atsisako toliau diskutuoti dėl galimybės dirbti kartu. Mes dėl to apgailestaujame ir, LS vadovybei išreiškus aiškią poziciją dėl nedalyvavimo koalicinėse derybose, nuostatos dėl šios politinės jėgos dalyvavimo būsimoje koalicijoje atsisakome“, – rašoma pareiškime.

Ponas Landsbergis teigia, kad ir prieš rinkimus, ir po jų buvo svarstytos galimybės VŽS ir TS-LKD derėtis dėl koalicijos: „Dar prieš rinkimus skelbėme, kad matome galimybę sudaryti koaliciją su VŽS. Tai ne vieną kartą konfidencialiai aptarėme su valstiečių-žaliųjų lyderiais, apie tai buvo informuotas ir partijos prezidiumas. Mes nekeičiame savo nuostatų, nors ir matome pasikeitusią VŽS laikyseną bei retoriką – esame pasirengę toliau konsultuotis, jeigu dėl to apsispręs VŽS.“

Bet konservatorių lyderis čia pat priduria, kad derybos būtų labai sudėtingos. „Į derybas žiūrime rimtai – pirmiausia turėsime susitarti dėl bendro koalicijos darbo turinio, o kai kurios VŽS skelbiamos pagrindinėmis idėjos ar iniciatyvos mums atrodo nesuprantamos, neracionalios ir galimai netgi žalingos šalies ekonomikai bei švietimo sistemai“, – rašoma pareiškime.

Pakartojęs, kad iniciatyva formuoti naują koaliciją priklauso daugiausiai mandatų naujajame Seime iškovojusiai VŽS, p. Landsbergis dar sykį patvirtino, kad jo vadovaujamos partijos ir valstiečių-žaliųjų derybos bent kol kas nebus įmanomos, jeigu VŽS pirmiausia pradės derybas su Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP).

„Nematome galimybių dalyvauti kokiose nors konsultacijose ar derybose, jeigu VŽS tuo pat metu derasi su socialdemokratais. Jeigu valstiečiai-žalieji nutars pradėti derybas su LSDP, mes kantriai lauksime, kuo derybos pasibaigs, ir atnaujinsime konsultacijas su VŽS tik po to, jei tokios derybos pasibaigs nesėkmingai. Mes nesame ir nebūsime instrumentu, kuriuo valstiečiai-žalieji norėtų ir galėtų pasinaudoti tam, kad vykdydami paralelines derybas galėtų pasiekti nuolaidų iš socialdemokratų“, – teigiama pareiškime.

Bet tuo atveju, jeigu VŽS vis dėlto pirmiausia pasirinktų derybas su konservatoriais, p. Landsbergis turėtų valstiečiams-žaliesiems esminį pasiūlymą: „Jeigu būtų nutarta tęsti konsultacijas ir galimas derybas pirmiausia su mumis, siūlysime, kad derybos vyktų prie derybų stalo, o ne per žiniasklaidą. Siūlysime, kad konsultacijose ar derybose dalyvautų partijų vadovai ir kad derybų metu būtų susilaikoma nuo viešų pareiškimų ar kritikos dėl derybinių pozicijų. Ir svarbiausia nuostata – derybos turi vykti dėl būsimos Vyriausybės programos, t.y. Lietuvai reikalingų pertvarkų, turinio.“

TS-LKD pirmininkas taip pat pakartojo savo nuostatą, kad visi koalicijos sutartį pasirašę partijų lyderiai turėtų būti patikrinti valstybės saugumą užtikrinančių tarnybų.

Ponas Landsbergis savo pareiškimą išplatino netrukus po to, kai po įvykusio jo susitikimo su VŽS realiausiu pretendentu į premjerus Sauliumi Skverneliu LSDP paskubėjo pranešti ketinanti labai rimtai svarstyti galimybę pradėti derybas su valstiečiais-žaliaisiais, o p. Skvernelis savo ruožtu ištarė, kad jeigu socialdemokratai apsispręs teigiamai, su jais ir bus pradėtas derybų procesas.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Savivaldos rinkimų biuletenyje pirmieji bus „tvarkiečiai“ 3

Penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) organizavo savivaldos rinkimuose dalyvaujančių partijų numerių...

Politikų pasirinktos vietos prezidentinėms ambicijoms paskelbti – įvaizdžio dalis 1

„Tai yra viena iš dalių, kuri paskui pasikartos kituose komunikaciniuose veiksmuose. Simboliai politikoje...

Rinkodara
2019.01.17
S. Skvernelis paskelbė, kad dalyvaus prezidento rinkimuose 75

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė, kad dalyvaus gegužę vyksiančiuose prezidento rinkimuose.

Verslo aplinka
2019.01.17
Klaipėdos uosto vadovas A. Vaitkus išeina atostogų, nušalinamas nuo dalies sprendimų 6

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis nušalino Klaipėdos mero posto sieksiantį  Klaipėdos valstybinio jūrų...

Transportas
2019.01.17
Merų postų savivaldybėse sieks iki 14 Seimo narių

Kovą vyksiančiuose tiesioginiuose merų rinkimuose savivaldybių vadovų kėdžių sieks 14 Seimo narių, daugiausia...

Verslo aplinka
2019.01.14
Žvalgyba: per rinkimus galimos kibernetinės atakos 2

Grėsmių lygis per metus reikšmingai nepakito ir nėra pagrindo teigti, kad trečiosios šalys kištųsi į...

Verslo aplinka
2019.01.08
I. Šimonytės rinkimų štabą vairuos buvęs „Verslios Lietuvos“ vadovas 17

Pretendentės į prezidentus Seimo narės Ingridos Šimonytės rinkimų štabo vadovu tapo Paulius Lukauskas, derybų...

Verslo aplinka
2019.01.08
R. Šimašius ir jo visuomeninis komitetas surinko parašus savivaldos rinkimams 3

Kandidatas į Vilniaus merus Remigijus Šimašius bei jo vedamas visuomeninis rinkimų komitetas „Už Vilnių,...

Rinkimai 2019
2019.01.06
Dėl kandidatavimo į prezidentus V. P. Andriukaitis žada pranešti vasarį 3

Vytenis Povilas Andriukaitis, už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Europos Komisijos narys,...

Verslo aplinka
2019.01.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau