Valstiečiai-žalieji suka kairėn

Publikuota: 2016-10-25

Seimo rinkimus laimėjusi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (VŽS) labiau linkusi naują valdančiąją koaliciją formuoti su Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), o ne Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais (TS-LKD).

Tai paaiškėjo po antradienį popiet Seime surengtų pirminių VŽS ir LSDP atstovų konsultacijų.

„Socialdemokratams, kaip ir konservatoriams, nepriimtina nacionalinės vienybės Vyriausybės idėja. Todėl su socialdemokratais, kaip ir anksčiau su konservatoriais, pasikalbėjome apie vertybines nuostatas. Dabar jos bus pristatytos mūsų partijų vadovybėms ir bus apsispręsta dėl galimybės pradėti formalias derybas dėl koalicijos sudarymo“, – po dvi valandas trukusio susitikimo su LSDP atstovais pareiškė Povilas Urbšys, VŽS derybinės grupės koordinatorius.

„Atvirai kalbant, čia atmosfera buvo geresnė. Pokalbyje su konservatoriais buvo juntama tam tikra įtampa ir nenoras tartis. O čia, su socialdemokratais, konstruktyvumo daugiau“, – sakė jis.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Apie tai, kad rado sutarimą su valstiečiais-žaliaisiais kai kuriais klausimais, paminėjo ir LSDP vicepirmininkas Algirdas Sysas.

„Mes tikrai konstruktyviai padiskutavome. Yra nesutarimų, ir tai logiška, bet viskas yra suderinama ir dėl daugelio dalykų galima rasti kompromisus. Reikia paprasčiausiai sėstis ir geranoriškai, konstruktyviai tartis“, – teigė politikas.

Jis pranešė, kad šį penktadienį LSDP prezidiumas spręs, ar pradėti derybas su VŽS dėl naujos valdančiosios koalicijos sudarymo: „Tarsimės ir priimsim sprendimą, ar išeinam į opoziciją, ar elgiamės kitaip. Ką veiksime likusias šios savaitės tris dienas? Galvosime, svarstysime, vertinsime visus pliusus ir minusus.“

VŽS vadovybė šiuo klausimu irgi žada apsispręsti artimiausiu metu, tikriausiai kitos savaitės pradžioje.

„Reikėtų pabrėžti, kad yra dar du dalykai – pirmiausia, dar LSDP vadovybė turi tarti savo žodį, o ir mes dar turime partijoje apie tai pasikalbėti. Įvertinsime pirmųjų konsultacijų rezultatus ir priimsime sprendimą, ar bandome tęsti konsultacijas, ar jau galbūt pereiname prie konkrečių derybų“, – tikino p. Urbšys.

„Vis dėlto mes dar neatsisakome savo idėjos apie nacionalinės vienybės Vyriausybę, nors ir socialdemokratai pareiškė, kad nenori dirbti su konservatoriais, ir konservatoriai pabrėžė, kad nenorėtų dirbti su LSDP. Dar duodam laiko abiem partijoms su ta idėja apsiprasti“, – pridūrė jis.

Politikas atkreipė dėmesį, kad jeigu būtų formuojama VŽS koalicija tik su LSDP arba tik su TS-LKD, „apie trečiąjį koalicijos partnerį nėra galvojama“.

Nors politikai teigia, kad pirminėse konsultacijose nebuvo kalbama apie konkrečių postų dalybas, VŽ žiniomis, VŽS atstovai LSDP derybininkams užsiminė apie galimybę socialdemokratams naujoje Vyriausybėje gauti bent keturių ministrų portfelius iš 14. Be to, LSDP galėtų deleguoti Seimo pirmąjį vicepirmininką arba net ir Seimo vadovą, jeigu jie sutiktų su kiek mažesne atsakomybe ministrų kabinete.

Be to, iš socialdemokratų pareikalauta, kad naujoje Vyriausybėje nebeliktų nei vieno dabartinio ministro. „Čia tik detalės, dėl kurių dar galime tartis. Pirmiausia turime apsispręsti, kurioje barikadų pusėje stovime“, – teigė p. Sysas.

VŽS naujame Seime turės 56 mandatus, LSDP – 17, tad kartu šios partijos užsitikrintų 73 vietų Seime daugumą.

Anksčiau antradienį VŽS atstovai konsultavosi su TS–LKD atstovais. Tačiau abi pusės pripažino, kad konsultacijos buvo menkai rezultatyvios, nes išaiškėjo gana gilūs programiniai nesutarimai kai kuriais klausimais, pvz., dėl švietimo reformos ar valstybės vaidmens bankų sektoriuje, reguliuojant alkoholio pardavimą ar vaistinių versle.

Konservatoriai naujame Seime turės 31 mandatą, tad koalicijoje su valstiečiais-žaliaisiais jie turėtų iš viso 87 vietas parlamente.

VŽS taip pat labai skeptiškai įvertino konservatorių reikalavimus į koaliciją įtraukti Liberalų sąjūdį, Seimo rinkimuose iškovojusį 14 mandatų.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku