Lopysime duobes ar tiesime greitkelį?

Publikuota: 2016-10-11
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Socialdemokratai Seimo rinkimuose patyrė fiasko – ilgą laiką pirmavę įvairiose apklausose, planuoto rinkėjų palankumo taip ir nesulaukė. Ir nors partijos lyderis Algirdas Butkevičius tikina klaidų nepadaręs, socialdemokratų nesėkmė turi priežasčių ir iš jų turėtų pasimokyti būsimoji valdžia.

„Kai kas sako, kad naujasis Darbo kodeksas yra socialdemokratų šūvis sau į koją, bet aš galiu pasakyti, kad geriau šūvis sau į koją nei šūvis Lietuvai į smilkinį“, – spaudos konferencijoje sakė socialdemokratų lyderis. Apie šūvių „gerumą“ ir jų vietas tegul sprendžia pats p. Butkevičius, tačiau jo įpėdiniams būtų naudinga įsisąmoninti kitą tiesą: svarbius sprendimus reikia daryti kadencijos pradžioje. Darbo kodeksas ir tapo vienu iš tų akmenų po socialdemokratų kaklu, timptelėjusių juos žemyn. Apie naująjį darbo santykius reglamentuojantį įstatymą buvo prikurta įvairiausių baubų, o jiems paneigti nebeužteko laiko. Žingsnis buvo drąsus, tačiau žengtas ne laiku.

Dar viena klaida, kuri surijo socialdemokratų reitingo balus, – pernelyg marga koalicija. Norėdami turėti konstitucinę daugumą, socialdemokratai į savo draugiją nepasibodėjo įtraukti marginalų. O šie sėdėjo krūmuose ir pylė pamazgas ant stambiųjų koalicijos partnerių, retkarčiais pašantažuodami. Užtenka prisiminti istorijas su parlamentarais iš Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – kad ir energetikos viceministrės Renatos Cytackos epopėją. Daugiau nei abejotinos kompetencijos energetikos srityje persona nesilaikė Lietuvos įstatymų, nevykdė teismų įsiteisėjusių sprendimų ir kt. Kurį laiką drumstę vandenį, lenkai galiausiai pasitraukė iš koalicijos. Ne pyragai socialdemokratams buvo ir koalicinė bičiulystė su Darbo partija, ką gero socialdemokratams davė Rolando Pakso „tvarkiečiai“? Jei sumušus rankomis vieną vakarą geriamas šampanas, naivu manyti, kad šventė tęsis visada. Visus „akmenis“ tekdavo susirinkti socialdemokratams, užtat koalicijos partneriai suskubdavo nusipinti nors mažutį laurų vainikėlį.

Politikai taip ir neišmoko daryti to, ko nori rinkėjai, – permainų. Ekonomikai kylant galima tempti gumą, tačiau žmonių netenkina plaukimas pasroviui. Jie trokšta pokyčių, jie puoselėja didesnius lūkesčius. Kalbant metaforomis, reikėtų suprasti, kad negali iš karto išasfaltuoti visų kelių. Tad tenka rinktis – ar lopyti duobes, ar tiesti greitkelį. Jei greitkelį, tai ir sparta turi būti visiškai kitokia.

Jaunų žmonių politika – tai greitkelis, kuris sulaikytų jaunimą Lietuvoje. Tegul jie dirba, kiek nori: nori užsidirbti – tegul dirba tiek valandų, kiek ir kur nori bei gali. Ne kas nors turi spręsti, kiek žmogui dirbti, juolab jei rūpinamės mažėjančiu gimstamumu. Leiskime jaunoms mamoms dirbti pusę dienos ar tiek, kiek joms reikia, – socialdemokratai to nepadarė. Kaip ir neidentifikavo, kodėl jaunimas vis dėlto bėga iš Lietuvos...

Lietuvoje jaučiama lyderystės stoka – net rinkimus laiminčios partijos neturi charizmatiškų lyderių. Dvejojantys, neapsisprendžiantys, lūkuriuojantys politikai netraukia žmonių. Socialdemokratų lyderio pavyzdžiu niekas neturėtų sekti. Dabar politikos arenoje matome šešėlyje stovintį oligarchą – bet kaip gali partijos lyderis neprisiimti atsakomybės?

Ir galiausiai – skandalai. Nors p. Butkevičius rinkimų naktį aiškino, kad „skandalai neatitinka tikrovės“, tos tikrovės pats ir neatskleidė. Partijos draugo Juozo Oleko gynimas nepadidino socialdemokratų populiarumo – neskaidrūs viešieji pirkimai, galimi „otkatai“ – tai tie moraliniai dalykai, kuriems jaunimas yra ypač nepakantus. Šiuo atveju sprendimas turėjo būti paprastas: nesugebi susitvarkyti savo ūkyje, pasitrauk. Tai bus pamoka ir kitoms partijoms. Liberalų sąjūdžio pavyzdys parodė, kad apsivalius galima sėkmingai judėti pirmyn.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
VŽ paaiškina: kada bus aiškus galutinis kandidatų į prezidentus sąrašas

Sulig šią savaitę paskelbtu premjero pareiškimu, kad jis dalyvaus gegužės mėnesį vyksiančiuose prezidento...

Verslo aplinka
2019.01.20
Savivaldos rinkimų biuletenyje pirmieji bus „tvarkiečiai“ 3

Penktadienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) organizavo savivaldos rinkimuose dalyvaujančių partijų numerių...

Verslo aplinka
2019.01.18
Politikų pasirinktos vietos prezidentinėms ambicijoms paskelbti – įvaizdžio dalis 1

„Tai yra viena iš dalių, kuri paskui pasikartos kituose komunikaciniuose veiksmuose. Simboliai politikoje...

Rinkodara
2019.01.17
S. Skvernelis paskelbė, kad dalyvaus prezidento rinkimuose 76

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė, kad dalyvaus gegužę vyksiančiuose prezidento rinkimuose.

Verslo aplinka
2019.01.17
Klaipėdos uosto vadovas A. Vaitkus išeina atostogų, nušalinamas nuo dalies sprendimų 6

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis nušalino Klaipėdos mero posto sieksiantį  Klaipėdos valstybinio jūrų...

Transportas
2019.01.17
Merų postų savivaldybėse sieks iki 14 Seimo narių

Kovą vyksiančiuose tiesioginiuose merų rinkimuose savivaldybių vadovų kėdžių sieks 14 Seimo narių, daugiausia...

Verslo aplinka
2019.01.14
Žvalgyba: per rinkimus galimos kibernetinės atakos 2

Grėsmių lygis per metus reikšmingai nepakito ir nėra pagrindo teigti, kad trečiosios šalys kištųsi į...

Verslo aplinka
2019.01.08
I. Šimonytės rinkimų štabą vairuos buvęs „Verslios Lietuvos“ vadovas 17

Pretendentės į prezidentus Seimo narės Ingridos Šimonytės rinkimų štabo vadovu tapo Paulius Lukauskas, derybų...

Verslo aplinka
2019.01.08
R. Šimašius ir jo visuomeninis komitetas surinko parašus savivaldos rinkimams 3

Kandidatas į Vilniaus merus Remigijus Šimašius bei jo vedamas visuomeninis rinkimų komitetas „Už Vilnių,...

Rinkimai 2019
2019.01.06
Dėl kandidatavimo į prezidentus V. P. Andriukaitis žada pranešti vasarį 3

Vytenis Povilas Andriukaitis, už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Europos Komisijos narys,...

Verslo aplinka
2019.01.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau