Vaigauskas: kadencija baigiasi, į naują nepretenduosiu

Publikuota: 2016-10-10
Zenonas Vaigauskas, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Zenonas Vaigauskas, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Zenonas Vaigauskas, Vyriausiosio rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas, pripažįsta, kad per rinkimus fiksuoti sutrikimai nedovanotini. Jis aiškina, kad jo kadencija baigiasi ir kad į naują jis nepretenduos.

„Pirma palaukime su rezultatais, juos reikia paskelbti, sutvarkyti, kad nekiltų abejonių. Galų gale mano kadencija baigiasi, aš tikrai sakiau, kad tikrai jokiu būdu nepretenduoju į naują kadenciją, aš ir taip pakankamai ilgai esu komisijos pirmininkas“, – LRT.lt cituoja p. Vaigauską.

Kritikos VRK ir jos vadobvas susilaukė po to, kai neįprastai ilgą laiką nebuvo paskelbti pirminiai balsavimo rezultatai. Jų nebuvo ir 23:30, pirmus skaičius iš apie 600 apylinkių p. Vaigauskas pranešė LRT eteryje. Maždaug po 20 min. rezultatai pasirodė ir VRK sistemose.

„Mūsų paslaugos teikėjas „iTree“ nekorektiškai pateikė duomenis, todėl mes negalime jų skelbti. (...) Jie paskaičiavo nekorektiškai“, – aiškino p. Vaigauskas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

VRK sistemų kūrėja „iTree“ pripažino, kad ir anksčiau dieną buvo sutrikusi sistema. Dėl to daugiau nei pusvalandį kai kurios apylinkės negalėjo išspausdinti rinkėjų kortelių. Vėliau paaiškėjo, kad savarankiškai kortelę norėję atsispausdinti asmenys dėl sistemos klaidos galėjo matyti kitų rinkėjų asmens duomenis.

Darius Lazauskas, UAB „iTree Group“, kūrusios rinkimų el. sistemas, generalinis direktorius, patvirtino, kad duomenų nutekėjimas iš rinkėjo puslapio buvo.

„Vienas duomenų nutekėjimas iš rinkėjo puslapio buvo. Šį atvejį išnagrinėjome, jis toks yra. Yra apie 540 žmonių, kurie galėjo matyti prieš tai buvusio prisijungusio žmogaus duomenis – vardą, pavardę, gimimo datą ir adresą. Asmens kodo ne. Tai yra asmenys, kurie jungėsi per valdžio svartus. Visi tie jungimaisi fiksuojami. Viską atseksim“, – spaudos konferencijos kalbėjo p. Lazauskas.

Jis pabrėžė, kad prisijungęs žmogus galėjo matyti tik vieną prieš tai buvusį įrašą: „Tai tikrai ne joks masinis reiškinys.“ O pastebėjus trikdį ir pasitarus su VRK, buvo nuspręsta nutraukti rinkėjo kortelių spausdinimą. Tai, pasak jo, didelių problemų neturėjo sukelti, nes korteles galėjo matyti ir spausdinti rinkimų komisijos. Vadovas paaiškino, kad iš pagrindinės VRK sistemos asmenų duomenys nenutekėjo.

Jis aiškino, kad naujosios sistemos sukurtos neseniai, praktiškai pilnai išbandytos šiandien.

„Mes turime daug rizikų, pakeista infrastruktūra, pakeista bendrovė, kuri teikia debesijos paslaugas. Viskas suintegruota, sistema visiškai kito lygio ir paruošta el. balsavimui“, – kalbėjo p. Lazauskas.

Ponas Lazauskas taip pat paaiškino apie vidurdienį atsiradusį sistemos, su kuria dirba komisijos, strigimą: „12 val. buvo pikas atėjusių balsuoti ir tuo pat metu buvo ruošiama ataskaita apie rinkėjų aktyvumą. Dėl per didelės apkrovos sistema persijungė į „offline“ režimą. Kai atstotomas interneto ryšys, sinchronizuojama su centrine baze.“

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku