Kiek pirštų iš tiesų nusvilo?

Publikuota: 2018-06-13
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Metiniame prezidentės Dalios Grybauskaitės pranešime įvardyta partinės sistemos krizė ir politinės korupcijos byla tapo kone kertiniu akmeniu, mestelėtu į politikų ir verslo „jungtuvių“ daržą. Šalį krečiančio skandalo veikėjai teisinio įvertinimo dar nesulaukė, tačiau preliminari diagnozė jau nuskambėjo – Lietuvoje mėginta įdiegti oligarchinio valdymo sistemą.

Šalies vadovės metinio pranešimo dalis, skirta ekonomikai, nebuvo perdėm išsami, tačiau, skirtingai nei pernykščiame metiniame pranešime, joje nuskambėjusi kritika valdantiesiems buvo labiau orientuota ne į „jėgos, drąsos ir proto trūkumą“, o į vis plačiau sparnus tiesiantį, ant žmonių nusivylimo bangos išnyrantį naują koncerną gelbėtoją. Matyt, nereikėtų nei knistis tarp eilučių, nei ieškoti tikrosios prasmės paraštėse, kad suprastume, jog gelbėtojo vaidmens vis labiau gviešiasi „valstiečių“ pirmininko Ramūno Karbauskio „Agrokoncernas“.

„Vieni kaime niekaip nesuduria galo su galu, kiti pamiršta deklaruoti šimtatūkstantinius sandorius. Artėja dar vienos ES derybos dėl paramos žemės ūkiui. Tačiau ir papildomi milijardai latifundinių santykių kaime nepakeis“, – aiškiam adresatui smigtelėjo prezidentė. Pasak jos, būtent žemės koncentracija vienose rankose, pajų ir vekselių biznis, nekontroliuojamas žemių įsigijimas, neskaidrios ES paramos dalybos, fiktyvūs ūkiai ir „sofos“ ūkininkai atvedė prie netvarkos, anarchijos ir iškreiptos rinkos. Tokios rinkos šeimininkai dabar vis smarkiau suka vairą artėjančių rinkimų link.

Nederėtų praleisti pro ausis šalies vadovės perspėjimo, kad istoriškai ilgas, aštuonerius metus besitęsiantis Lietuvos ekonomikos pakilimo laikotarpis nėra amžinas. Jis privalo būti išnaudotas ateities ekonomiką nulemsiantiems sprendimams priimti. Tačiau, regis, valdantiesiems laikas nėra brangus. Prezidentė stebisi, kad ilgai vegetavusi politinė darbotvarkė dabar yra perpildyta ypatingos skubos klausimų, kurie žmonių gyvenime tėra tik nereikšmingos smulkmenos.

„Erotikos apibrėžimai ir medžioklė su lankais ar ne ta uniforma aprengti žaisliniai kareivėliai tampa svarbesni nei socialinė atskirtis ir emigracija, mažėjantis šalies konkurencingumas“, – keistokus valdžios galvos skausmus vardija šalies vadovė.

„Visuotinis nepakantumas korupcijai būtų geriausia dovana valstybės atkūrimo šimtmečiui. Kad niekas neduotų ir neimtų kyšių, kad viešieji pirkimai vyktų pagal skaidrias taisykles, o ne pagal vienintelio tiekėjo pageidavimus, kad specialistai būtų įdarbinami ne pagal pažintis, o pagal gebėjimus, kad mokesčių mokėtojų pinigai būtų naudojami svarbiems valstybės tikslams, o ne „auksiniams“ šaukštams įsigyti“, – taip prezidentė kalbėjo prieš metus. O nūnai jau vartome didžiulės politinės korupcijos bylos puslapius: ne per vienus metus tie puslapiai buvo „prirašyti“ – apie 10 metų nesąžiningi verslininkai ne mažiau nesąžiningų bei mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomų politikų rankomis lipdė sau naudingus sprendimus. Kodėl 10 metų buvo leidžiama tai daryti, kam tai buvo naudinga? Vargu ar kas nors kada nors į tai atsakys. O ir politinės korupcijos byloje, ko gero, yra ir „išplėšytų“ puslapių. Prezidentė vakar pasakė, kad pristabdydami „oligarchinį demokratinės sistemos užvaldymą“ visi skaudžiai nusidegino pirštus. Ir pridūrė keturis žodžius: „Taip pat ir aš.“ Mea Culpa? Ar ne?

VŽ nuomone, kaip nėra dūmų be ugnies, taip tikriausiai nėra ir politikų be dėmės. O juk būtų pats metas apsikuopti iš esmės – pradėti keistis bent jau Lietuvos šimtmečio proga, nes, kaip vakar sakė prezidentė‚ nuo mūsų visų priklausys, ką kitame šimtmetyje skelbs Nepriklausomybės varpas.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau