Prezidentė: vienintelis kelias skaidriai politikai – atsiribojimas nuo įtartinų interesų

Publikuota: 2018-06-12

Prezidentė Dalia Grybauskaitė konstatuoja, kad „avarinė būklė Lietuvos politikoje išlieka“, o „partinės sistemos krizė gilėja“. Ji paragino politikus ir partijas ryžtingai ieškoti išeičių, kaip kuo skubiau ir efektyviau susidoroti su šiais iššūkiais.

„Atsivėrė „neregėta Lietuva“

Antradienį Seime skaitydama savo devintąjį metinį pranešimą valstybės vadovė pirmiausia atkreipė dėmesį į pastarojo laikotarpio audringas politines aktualijas. Visą pranešimą galite perskaityti ČIA.

„Sujudinus politinės korupcijos viršūnių vandenis prieš mus atsivėrė „neregėta Lietuva“, nors visi įtarėme ją esant. Kur ciniškas išskaičiavimas nustelbia viską ir kėsinasi į valstybę, į demokratiją. Kur knibžda godžių, klastingų, demoralizuotų savanaudžių, nematančių valstybės idėjos. Kur suprantama tik šantažo, melo ir grasinimų kalba, o įtaka ir poveikis – einamiausia prekė“, – kalbėjo p. Grybauskaitė.

Pasak jos, „bendromis jėgomis jau perbridome vietinius Rubikonus, pažabojome gazprominius energijos vėjus, apsigynėme nuo „Rosatom“ įtakų, juodosios buhalterijos, bankinių sukčių, taip pat užsidaro „paskolų dėžučių“ ir „dramblių pirkimo“ kontoros, įtartinų ryšių atsikrato Valstybinė mokesčių inspekcija“.

„Tačiau atsiranda vis naujų prekeivių Lietuva, pasikėsinimai į valstybę nesibaigia, mėginimai užvaldyti šalį nesiliauja. Nors esame priskiriami prie šalių, kontroliuojančių korupciją, neskaidrumo erozija prasigraužė į daugumą partijų. Todėl vidaus politika, primenanti lopomą Gedimino kalną, neatlaiko – trūkinėja, slenka, griūva“, – metinėje kalboje pabrėžė prezidentė.

„Visi skaudžiai nusideginome pirštus“

Ji tvirtino, kad „avarinė būklė šalies politikoje išlieka, partinės sistemos krizė gilėja“. „Tiesioginis politikos susiliejimas su verslu ir ilgametė priklausomybė nuo finansinių rėmėjų daugelį padarė pažeidžiamus. Oligarchinį demokratinės sistemos užvaldymą pristabdėme, nors visi skaudžiai nusideginome pirštus. Taip pat ir aš. Atsakomybę už Lietuvą reikia prisiimti su visomis asmeninėmis rizikomis“, – sakė valstybės vadovė.

Ji apgailestavo, kad „viskas vyko ne taip greitai, kaip tikėtasi, kad korupcijai sutramdyti prireikė beveik dviejų kadencijų, o teisėsaugai užtruko tiek daug laiko nuo įtarimų prieiti prie teismams reikalingų įrodymų“.

Kartu prezidentė pareiškė tikinti, kad kartu su trimis istorinėmis politinės korupcijos bylomis prasideda ir naujoji Lietuvos skaidrumo istorija: „Kad perkrovę politikų ir verslo santykius pereisime į kokybiškai naują valstybės vystymosi ir politinės kultūros etapą. Tai sudėtingas, bet labai svarbus ir valstybės ateičiai lemtingas laikotarpis. Gyventi be užkulisinių įtakų reikės mokytis visiems. Pirmiausia – partijoms, nes tik laisvi politikai gali priimti laisvus sprendimus.“

„Žinau, kiek kainuoja nepriklausomumas ir principingumas. Tik atsiribojimas nuo įtartinų interesų – vienintelis kelias skaidriai politikai“, – pridūrė ji.

„Partijos – demokratijos pagrindas“

Ponia Grybauskaitė pripažino, kad „partijos, kad ir kokios būtų silpnos, pavargusios ir nukraujavusios, tai tebėra patikimiausias demokratinio valstybės vystymosi pagrindas“.

Prezidentė tikisi, kad partijos gebės pasinaudoti galimybe „prisikelti naujam gyvenimui“. „Turime 24 politines partijas, laikas turėti ir jų kokybės standartus bei demokratinio valdymo tradicijas. Žingsnis po žingsnio, apsivalydama nuo susitepusių veikėjų, keisdama ydingas praktikas, reikalaudama aukščiausių kompetencijos ir moralės standartų partinė sistema gali išbristi iš nepasitikėjimo liūno“, – sakė prezidentė.

Jos nuomone, politikams būtina profesionaliai analizuoti klaidas. „Partijos, kurios pajėgs įveikti vidinį susipriešinimą, vienas kito niekinimą ir kompromitavimą, galios sukoncentravimą partinėse viršūnėse, eilinių narių izoliavimą, kurios remsis ne tik lyderio vardu, bet ir savo ideologija, bendraminčiais, vienijamais pažiūrų ir idėjų, tikrai turi ateitį“, – tvirtino p. Grybauskaitė.

Kritika rinkimų komitetams

Ji sukritikavo nekontroliuojamų vadinamųjų visuomeninių rinkimų komitetų sistemą. „Jau artimiausiuose rinkimuose galime pamatyti pseudodemokratinių judėjimų triumfą arba ant nusivylimo bangos išnirusį naują koncerną – gelbėtoją. Rinkimų komitetai, turėję įnešti daugiau demokratijos, paskatinti nepartinių žmonių dalyvavimą rinkimuose, deja, tampa vienkartinės demokratijos grimasa su politinių atskalūnų reanimacija, neaiškiu finansavimu, menka kontrole ir su vieninteliu tikslu – siekti valdžios. O nepavykus – transformuotis į naują komitetą“, – kalbėjo prezidentė.

Valstybės vadovė ta proga dar kartą iškėlė rinkimų organizavimo skaidrumo užtikrinimo klausimą: „Juridinių asmenų milijonams jau septyneri metai uždrausta rungtis rinkimuose. Valstybė partijoms kasmet iš biudžeto atseikėja pusšešto milijono eurų, bet nostalgija verslo piniginėms injekcijoms neblėsta. Vis girdime kvietimus vėl legalizuoti partijų pirkimą. Gal todėl stringa pasiūlymai dėl grynųjų ribojimo, su šešėliu kovojama tik čekių loterija, sunkiai juda pradėtos neteisėto praturtėjimo bylos ir vis didėja pagunda visai atsisakyti ikiteisminių tyrimų terminų.“

Prezidentė priminė ir savo ankstesnę idėją Vyriausiąją rinkimų komisiją „išlaisvinti nuo partinės priklausomybės“. „Nepakeitus ydingų įpročių ir toliau turėsime rimtų bėdų su Valstybės valdymo kokybe ir atstovaujamąja demokratija“, – akcentuojama metiniame pranešime.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau