Seimas priešinasi Briuseliui: neleidžia užsieniečiams kurti partijų

Nepaisydamas Europos Komisijos perspėjimų, Seimas atsisako leisti kitų Europos Sąjungos (ES) šalių piliečiams kurti partijas Lietuvoje.
Šią savaitę parlamentarai atmetė teisingumo ministro teiktą Politinių partijų įstatymo pataisą, kuria būtų suteikta teisė ES valstybių piliečiams tapti lietuviškų partijų steigėjais. Už ją balsavo 39 parlamentarai, prieš buvo šeši, susilaikė 43.
Teisingumo ministerija siūlė nustatyti, kad partijos steigėjais gali būti Lietuvos piliečiai bei teisę gyventi šalyje įgiję ES valstybės narės piliečiai, sulaukę 18 metų.
Šiuo metu galiojančiame įstatyme tokia teisė numatyta tik Lietuvos piliečiams. Užsieniečiai gali būti lietuviškų partijų nariai, bet jais tapti leidžiama tik nuolat Lietuvoje gyvenantiems ES piliečiams.
Pristatydamas projektą Elvinas Jankevičius, teisingumo ministras, pabrėžė, kad tapti partijų steigėjais norėta leisti tik ES valstybės narės piliečiui, teisėtai atvykusiam į Lietuvą ilgesniam negu 3 mėn. terminui ir deklaravusiam gyvenamąją vietą Lietuvoje.
Bet jeigu žiūrėtume valstybės interesų, ne tik procedūrinių interesų, ar nematote rizikos, kad įvairių priešiškų šalių piliečiai ar susiję su priešiškomis šalimis galėtų dalyvauti mūsų politinėje sistemoje? klausė Mykolas Majauskas, konservatorius.
Ministras tvirtino, kad beveik visos ES šalys tokį reglamentavimą turi.
Remigijus Žemaitaitis, Tvarkos ir teisingumo frakcijos narys, kėlė klausimą dėl pabėgėlių.
Jie irgi gauna leidimą gyventi vienoje iš Europos Sąjungos valstybių narių ir pabėgėliai, anot jūsų, tokiu atveju galėtų dalyvauti rinkimuose. (...) Ką mes čia dabar darome? Gal visą Afriką čia suveš nedraugiškos mums šalys ir dalyvaus mūsų rinkimuose, sakė jis.
Tuo metu liberalas Simonas Gentvilas tvirtino pats buvęs partijų Švedijoje, Norvegijoje ir Danijoje narys.
Teisingumo ministerijos duomenimis, 2010 m. Europos Komisija atkreipė Lietuvos dėmesį, kad Lietuvos įstatymas, leidžiantis steigti partiją ir tapti jos nariu tik Lietuvos piliečiams, gali pažeisti ES teisę. Šių metų sausį Komisija pranešė prieš Lietuvą dėl to pradėjusi pažeidimo procedūrą.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti