Sąjungininkų ataka nekeičia Sirijos karo eigos ir neužkerta kelio cheminiam ginklui

Publikuota: 2018-04-14
Damaskas. „SANA“ / „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
Damaskas. „SANA“ / „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Daug dūmų, mažai ugnies – taip galima apibūdinti šiąnakt JAV, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos įvykdytą raketų ataką Sirijoje, atsakant į Basharo Al-Assado cheminio ginklo panaudojimą. Anot ekspertų, ataka siunčia žinią, kad uždraustų ginklų naudojimas yra netoleruotinas, tačiau iš esmės nekeičia karo Sirijoje eigos.

Neatmestina, kad Assadas ateityje ir vėl gali griebtis cheminio ginklo atakų, taip mėgindamas atsverti rimtus kariuomenės nuostolius, patirtus per jau septynerius metus trunkantį konfliktą.

Robertas Fordas, buvęs buvęs JAV ambasadorius Sirijoje sako, kad JAV ir sąjungininkių ataka buvo svarbi, kad parodytų jų ryžtą neapleisti šio regiono bei neužmerkti akių prieš uždraustų ginklų naudojimą. Tačiau, jo teigimu, Assadas „dar kartą mus išmėgins“, atnaujindamas savo cheminius ginklus, kurie gali kompensuoti jo kariuomenės praradimus per užsitęsusį karinį konfliktą.

Prieš metus JAV, atsakydama į tokius Sirijos režimo veiksmus, jau įvykdė panašią ataką – „Tomahawk“ raketomis smogė Šairato bazei. Po metų prieš Assadą vėl teko griebtis analogiškų veiksmų.

Šį kartą raketų buvo du kartus daugiau, tačiau atakos rezultatai, ekspertų teigimu, yra abejotini. Prieš metus Šairate buvo sunaikinta per 20 Sirijos karinių lėktuvų – maždaug penktadalis turimų pajėgų. Tiesa, šiandien ši karinė bazė vėl veikia ir iš jos vėl kyla Assado pajėgų naikintuvai.

Realios problemos nesprendžia

„Tai tiek to žadėto Trumpo ilgalaikio atsako. Atrodo, kad siekta parodyti, kad cheminių ginklų naudojimas ateityje yra neleistinas ir atgrasyti. Tai yra gana siauras siekis“, - CNBC sakė Benas Taleblu, užsienio politikos ir saugumo analitikas Vašingtone veikiančioje organizacijoje „Foundation for Defence of Democracies“.

Jo teigimu, tai nėra ilgalaikis įsitraukimas, o 17 minučių trukmės operacija, kuri pasibaigė ir reikalai grįžta prie įprastinės vagos. Ekspertas taip pat pastebi, kad gana skirtingos žinutės, kurias siunčia prezidentas Trumpas ir Jamesas Mattisas, jo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, rodo, kad Vašingtonas neturi ilgalaikės strategijos Sirijoje.

„Pakartotiniai smūgiai prieš Assado cheminio ginklo arsenalą yra nuolatinis dalelės problemos sprendimas, užuot sprendus pačią problemą iš esmės“, - sako p. Taleblu.

„The Washington Post“ rašo, kad Damasko gatvėse žmonės šoka ir mojuoja Assado portretais, tvirtindami, kad Trumpui nepavyko jo ataka.

Baudžiamieji veiksmai prieš Assado cheminio ginklo arsenalą niekaip nekeičia jo pranašumo septynerius metus besitęsiančiame kare Sirijoje, kuris vis labiau artėja prie Assado ir jį remiančios Rusijos bei Irano pergalės. Šiuo metu Sirijoje yra apie 2.000 JAV karių, kurie rytinėje šalies dalyje padeda kurdų kovotojams, kovojantiems su „Islamo valstybės“ kovotojams, tačiau p. Trumpas anksčiau jau yra išreiškęs norą juos atšaukti namo.

Jimas Arkdeisas, nacionalinio saugumo analitikas, sako, kad kuo ilgiau Trumpo administracija neturės realaus plano dėl Sirijoje, tuo labiau auga galimybė, kad karinės pajėgos bus naudojamos neefektyviai. Anot jo, p. Trumpas dėl savo impulsyvių įrašų socialiniame tinkle „Twitter“ įspaudė save į kampą.

Brettas Bruenas, 2013-2015 m. dirbęs Baltųjų Rūmų tarptautinio įsitraukimo vadovu, sako, kad tokios atakos nedaro įtakos besitęsiančiam konfliktui.

„Paprastai kalbant, veikimas laukiant, kol Assadas pats iškels baltą vėliava veda prie kelio, kuriame buvome anksčiau, ir jis jau pasirodė neveiksmingas“, - sako jis.

Po atakos Assadas išplatino vaizdo įrašą, kuriame jis eina į darbą tarsi nieko nebūtų įvykę.

„Jeigu būčiau Assadas, galvočiau, kad reikalai šiandien vis dar juda teisinga linkme. Niekas iš to, ką kalbėjo Trumpas televiziją, realiai nepaveikė Sirijos konflikto“, - sako Faysalas Itani, „Atlantic Council“ bendradarbis.

„Jeigu tai yra viskas, Assadui turėjo palengvėti”, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašo Randa Slim, Artimųjų Rytų instituto analitikė.

Suteikė per daug laiko

Apie galimą ataką p. Trumpas paskelbė pirmadienį, kai jis teigė, kad sprendimas bus priimtas per 24-48 valandas. Vis dėlto, ataka buvo įvykdyta tik po keturių dienų. Henris Barkey, Artimųjų Rytų regiono ekspertas Pensilvanijos universitete sako, kad ilgesnio laiko prireikė, siekiant įtraukti į ataką britus ir prancūzus.

Vis dėlto, šiuo metu aišku, kad nei britai, nei prancūzai, nenori labiau įsitraukti į Sirijos pilietinį konfliktą, kur svarbiausiomis jėgomis išlieka Iranas ir Rusija. Prezidentas Trumpas, pranešdamas apie ataką, taip pat leido suprasti nemanąs, kad jo darbas yra išspręsti Artimųjų Rytų problemas.

„YouGov“ apklausa, kurią užsakė dienraštis „The Times“, rodo, kad vos penktadalis britų palaiko karo veiksmus Sirijoje, o 43% tai vertina neigiamai.

„Tai nėra kišimasis į pilietinį karą. Tai nėra siekis pakeisti režimą.“, - po atakos teigė Theresa May, Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė.

Kiti analitikai sako, kad prezidentas Trumpas suteikė per daug laiko Assado pajėgoms pasiruošti. Harry Kazianis, Nacionalinių interesų centro gynybos studijų vadovas, CNBC sakė, kad vos tik Trumpui paskelbus apie galimas būsimas atakas, Sirija ir Rusija pradėjo perkelti savo pajėgas arčiau Rusijos bazių.

Per tą laiką Rusija ir Assado pajėgos sustiprino oro gynybą aplink Sirijos sostinę Damaską ir dislokavo trumpo ir vidutinio nuotolio raketas „žemė-oras“ Mezzeho karinėje bazėje bei kitose miesto vietose. Keturių dienų galėjo užtekti ištuštinti ir tyrimų centrus bei sandėlius, į kuriuos taikėsi Vakarų sąjungininkai.

„Tai galėjo būti priežastis, kodėl Amerika sulėtino pasirengimą smūgiui – daugelis geriausiai tinkamų taikinių jau buvo perkelti į Rusijos bazes“, - sako p. Kazianis.

Anksčiau CNBC skelbė, kad JAV svarstė smogti aštuoniems Sirijos objektams, į kuriuos įėjo ir oro uostai bei karinės bazės.

„Kuriam laikui tai apsaugojo nuo dar vieno cheminio ginklo panaudojimo, bet po kurio laiko efektas išsisklaidė. Turime palaukti ir pažiūrėti, ar šį kartą bus kitaip“, - šios nakties ataką su įvykdyta prieš metus Šairate „The New York Times“ lygino Andrew J. Tableris, Naujųjų Rytų politikos instituto Vašingtone darbuotojas.

Tiesa, prezidentas Trumpas žadėjo dirbti su partneriais – JAE, Saudo Arabija, Egiptu ir Kataru, kad užtikrintų, jog Iranas nepasinaudotų pergale prie Islamo valstybe savo įtakos išplėtimui.

Tokia JAV pozicija yra labiau žalinga Assadui nei pats raketų išpuolis, sako Hassanas Hassanas, Tahriro Artimųjų Rytų politikos instituto vyresnysis darbuotojas.

Tačiau, kaip pažymi „The Guardian“, visą šią savaitę tvyrojęs nerimas, kad JAV ir Rusijos konfrontacija Sirijoje gali privesti prie Trečiojo pasaulinio karo, buvo gerokai išpūstas. Bent jau tokia ataka, kai Vakarų sąjungininkių raketos buvo paleistas tarsi apskaičiavus, kad jų poveikis reikštų kuo mažesnę eskalaciją kare, prie jo tikrai neprives.

Komentarai prie šio straipsnio negalimi, dėl neapykantos skatinimo ar patyčių kurstymo
 

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Prezidentė atmetė kandidatą į teisingumo ministrus, premjeras pasipiktino 31

Premjero pateiktas kandidatas Giedrius Danėlius nebus skiriamas teisingumo ministru, pasak prezidentūros...

Verslo aplinka
2018.04.19
Valentinas Bukauskas paliko Socialdemokratų darbo partijos frakciją Seime

Vilnius, balandžio 19 d. (BNS). Darbo partijos vicepirmininkas Valentinas Bukauskas paliko valdančiąją...

Verslo aplinka
2018.04.19
Seimas žengė pirmąjį žingsnį link prekybos sutarties su Kanada ratifikavimo

Seimo nariai ketvirtadienį po pateikimo pritarė ES ir Kanados laisvos prekybos sutarties (angl.

Verslo aplinka
2018.04.19
Naujas Draudimo įstatymas numato naujus reikalavimus brokeriams

Įgyvendinant draudimo rinką reglamentuojančią Europos Sąjungos direktyvą Lietuvoje po pusmečio įsigalios...

Verslo aplinka
2018.04.19
ES skyrė lėšų Baltijos šalių sinchronizacijos su Vakarais studijai

Trečiadienį, neformalaus Energetikos tarybos susitikimo metu Sofijoje pasirašyta sinchronizacijos projektui...

Energetika
2018.04.19
Duomenų inspektorius: mūsų inspekcija netaps milžiniškų baudų vėzdu Premium 1

Gegužės 25 d. įsigaliojantis ES bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) kelia nerimą tūkstančiams...

Verslo aplinka
2018.04.19
Turkijoje – netikėti pirmalaikiai rinkimai

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas paskelbė, kad prezidento ir parlamento rinkimai įvyks...

Verslo aplinka
2018.04.18
Vyriausybė atmeta LB pasiūlymus: tai būtų drastiškas mokesčių didinimas 22

Premjeras Saulius Skvernelis ir finansų ministras Vilius Šapoka atmeta Lietuvos banko išsakytą kritiką...

Verslo aplinka
2018.04.18
Nusprendė, kada vyks rinkimai į Europos Parlamentą

Europos Parlamentas (EP) trečiadienį nusprendė, kad rinkimai į EP vyks ateinančių metų gegužės 23-26 dienomis.

Verslo aplinka
2018.04.18
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija tirs Skardžiaus elgesį

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) praneša pradėjusi tyrimą dėl Seimo nario Artūro Skardžiaus...

Verslo aplinka
2018.04.18
Prezidentė apie premjerą: matome principingą neprincipingumą 21

Prezidentė Dalia Grybauskaitė apkaltino premjerą Saulių Skvernelį negebėjimu priimti savarankiškų sprendimų...

Verslo aplinka
2018.04.18
Briuselis pasirengęs pradėti ES stojimo derybas su dviem valstybėmis 11

Europos Komisija antradienį rekomendavo pradėti ES stojimo derybas su Albanija ir Makedonija.

Verslo aplinka
2018.04.18
Pasaulio futbolo čempionato metu per Lietuvą traukiniais vyks apie 16.000 sirgalių 4

Per Lietuvos teritoriją į Karaliaučiaus sritį tranzitiniais traukiniais šią vasarą turėtų vykti apie 16.000...

Verslo aplinka
2018.04.17
Žemės ūkio ministras kol kas lieka poste 10

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas kol kas lieka savo pareigose bent jau iki teisėsaugos institucijos...

Verslo aplinka
2018.04.17
ŽŪM vadovas tikina įstatymų nepažeidęs, jo likimą spręs premjeras 2

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas tvirtina nepažeidęs galiojančių teisės aktų, susijusių su žemės...

Verslo aplinka
2018.04.17
Mokėjimų rinkoje atsiras naujos paslaugos

Lietuvoje palaipsniui, per ateinančius pusantrų metų, įsigalios naujas Europos Sąjungos reikalavimus...

Verslo aplinka
2018.04.17
Seime – dvejonės dėl CETA prekybos sutarties su Kanada ratifikavimo 4

Seimo nariai antradienį ėmėsi svarstyti laisvos prekybos sutarties su Kanada (angl. „Comprehensive Economic...

Verslo aplinka
2018.04.17
Ilgiau nei Lukašenka dominuojantis politikas Balkanuose išlaikė valdžią

Milo Džukanovičius, ilgametis Juodkalnijos politinis lyderis, antrą kartą išrinktas šalies prezidentu. Iki...

Verslo aplinka
2018.04.16
Rusija užblokavo „Telegram“ 4

Rusijos telekomunikacijų rinkos prižiūrėtoja „Roskomnadzor“ pirmadienį paskelbė užblokavusi susirašinėjimo...

Technologijos
2018.04.16
Palankiai vertina Vyriausybės planus, tačiau kai kuriose srityse pasigenda konkretumo 3

Verslininkai, ekonomistai ir verslo organizacijų atstovai pozityviai vertina Vyriausybės...

Verslo aplinka
2018.04.16

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau