Sąjungininkų ataka nekeičia Sirijos karo eigos ir neužkerta kelio cheminiam ginklui

Publikuota: 2018-04-14
Damaskas. „SANA“ / „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.
Damaskas. „SANA“ / „Reuters“ / „Scanpix“ nuotr.

Daug dūmų, mažai ugnies – taip galima apibūdinti šiąnakt JAV, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos įvykdytą raketų ataką Sirijoje, atsakant į Basharo Al-Assado cheminio ginklo panaudojimą. Anot ekspertų, ataka siunčia žinią, kad uždraustų ginklų naudojimas yra netoleruotinas, tačiau iš esmės nekeičia karo Sirijoje eigos.

Neatmestina, kad Assadas ateityje ir vėl gali griebtis cheminio ginklo atakų, taip mėgindamas atsverti rimtus kariuomenės nuostolius, patirtus per jau septynerius metus trunkantį konfliktą.

Robertas Fordas, buvęs buvęs JAV ambasadorius Sirijoje sako, kad JAV ir sąjungininkių ataka buvo svarbi, kad parodytų jų ryžtą neapleisti šio regiono bei neužmerkti akių prieš uždraustų ginklų naudojimą. Tačiau, jo teigimu, Assadas „dar kartą mus išmėgins“, atnaujindamas savo cheminius ginklus, kurie gali kompensuoti jo kariuomenės praradimus per užsitęsusį karinį konfliktą.

Prieš metus JAV, atsakydama į tokius Sirijos režimo veiksmus, jau įvykdė panašią ataką – „Tomahawk“ raketomis smogė Šairato bazei. Po metų prieš Assadą vėl teko griebtis analogiškų veiksmų.

Šį kartą raketų buvo du kartus daugiau, tačiau atakos rezultatai, ekspertų teigimu, yra abejotini. Prieš metus Šairate buvo sunaikinta per 20 Sirijos karinių lėktuvų – maždaug penktadalis turimų pajėgų. Tiesa, šiandien ši karinė bazė vėl veikia ir iš jos vėl kyla Assado pajėgų naikintuvai.

Realios problemos nesprendžia

„Tai tiek to žadėto Trumpo ilgalaikio atsako. Atrodo, kad siekta parodyti, kad cheminių ginklų naudojimas ateityje yra neleistinas ir atgrasyti. Tai yra gana siauras siekis“, - CNBC sakė Benas Taleblu, užsienio politikos ir saugumo analitikas Vašingtone veikiančioje organizacijoje „Foundation for Defence of Democracies“.

Jo teigimu, tai nėra ilgalaikis įsitraukimas, o 17 minučių trukmės operacija, kuri pasibaigė ir reikalai grįžta prie įprastinės vagos. Ekspertas taip pat pastebi, kad gana skirtingos žinutės, kurias siunčia prezidentas Trumpas ir Jamesas Mattisas, jo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, rodo, kad Vašingtonas neturi ilgalaikės strategijos Sirijoje.

„Pakartotiniai smūgiai prieš Assado cheminio ginklo arsenalą yra nuolatinis dalelės problemos sprendimas, užuot sprendus pačią problemą iš esmės“, - sako p. Taleblu.

„The Washington Post“ rašo, kad Damasko gatvėse žmonės šoka ir mojuoja Assado portretais, tvirtindami, kad Trumpui nepavyko jo ataka.

Baudžiamieji veiksmai prieš Assado cheminio ginklo arsenalą niekaip nekeičia jo pranašumo septynerius metus besitęsiančiame kare Sirijoje, kuris vis labiau artėja prie Assado ir jį remiančios Rusijos bei Irano pergalės. Šiuo metu Sirijoje yra apie 2.000 JAV karių, kurie rytinėje šalies dalyje padeda kurdų kovotojams, kovojantiems su „Islamo valstybės“ kovotojams, tačiau p. Trumpas anksčiau jau yra išreiškęs norą juos atšaukti namo.

Jimas Arkdeisas, nacionalinio saugumo analitikas, sako, kad kuo ilgiau Trumpo administracija neturės realaus plano dėl Sirijoje, tuo labiau auga galimybė, kad karinės pajėgos bus naudojamos neefektyviai. Anot jo, p. Trumpas dėl savo impulsyvių įrašų socialiniame tinkle „Twitter“ įspaudė save į kampą.

Brettas Bruenas, 2013-2015 m. dirbęs Baltųjų Rūmų tarptautinio įsitraukimo vadovu, sako, kad tokios atakos nedaro įtakos besitęsiančiam konfliktui.

„Paprastai kalbant, veikimas laukiant, kol Assadas pats iškels baltą vėliava veda prie kelio, kuriame buvome anksčiau, ir jis jau pasirodė neveiksmingas“, - sako jis.

Po atakos Assadas išplatino vaizdo įrašą, kuriame jis eina į darbą tarsi nieko nebūtų įvykę.

„Jeigu būčiau Assadas, galvočiau, kad reikalai šiandien vis dar juda teisinga linkme. Niekas iš to, ką kalbėjo Trumpas televiziją, realiai nepaveikė Sirijos konflikto“, - sako Faysalas Itani, „Atlantic Council“ bendradarbis.

„Jeigu tai yra viskas, Assadui turėjo palengvėti”, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašo Randa Slim, Artimųjų Rytų instituto analitikė.

Suteikė per daug laiko

Apie galimą ataką p. Trumpas paskelbė pirmadienį, kai jis teigė, kad sprendimas bus priimtas per 24-48 valandas. Vis dėlto, ataka buvo įvykdyta tik po keturių dienų. Henris Barkey, Artimųjų Rytų regiono ekspertas Pensilvanijos universitete sako, kad ilgesnio laiko prireikė, siekiant įtraukti į ataką britus ir prancūzus.

Vis dėlto, šiuo metu aišku, kad nei britai, nei prancūzai, nenori labiau įsitraukti į Sirijos pilietinį konfliktą, kur svarbiausiomis jėgomis išlieka Iranas ir Rusija. Prezidentas Trumpas, pranešdamas apie ataką, taip pat leido suprasti nemanąs, kad jo darbas yra išspręsti Artimųjų Rytų problemas.

„YouGov“ apklausa, kurią užsakė dienraštis „The Times“, rodo, kad vos penktadalis britų palaiko karo veiksmus Sirijoje, o 43% tai vertina neigiamai.

„Tai nėra kišimasis į pilietinį karą. Tai nėra siekis pakeisti režimą.“, - po atakos teigė Theresa May, Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė.

Kiti analitikai sako, kad prezidentas Trumpas suteikė per daug laiko Assado pajėgoms pasiruošti. Harry Kazianis, Nacionalinių interesų centro gynybos studijų vadovas, CNBC sakė, kad vos tik Trumpui paskelbus apie galimas būsimas atakas, Sirija ir Rusija pradėjo perkelti savo pajėgas arčiau Rusijos bazių.

Per tą laiką Rusija ir Assado pajėgos sustiprino oro gynybą aplink Sirijos sostinę Damaską ir dislokavo trumpo ir vidutinio nuotolio raketas „žemė-oras“ Mezzeho karinėje bazėje bei kitose miesto vietose. Keturių dienų galėjo užtekti ištuštinti ir tyrimų centrus bei sandėlius, į kuriuos taikėsi Vakarų sąjungininkai.

„Tai galėjo būti priežastis, kodėl Amerika sulėtino pasirengimą smūgiui – daugelis geriausiai tinkamų taikinių jau buvo perkelti į Rusijos bazes“, - sako p. Kazianis.

Anksčiau CNBC skelbė, kad JAV svarstė smogti aštuoniems Sirijos objektams, į kuriuos įėjo ir oro uostai bei karinės bazės.

„Kuriam laikui tai apsaugojo nuo dar vieno cheminio ginklo panaudojimo, bet po kurio laiko efektas išsisklaidė. Turime palaukti ir pažiūrėti, ar šį kartą bus kitaip“, - šios nakties ataką su įvykdyta prieš metus Šairate „The New York Times“ lygino Andrew J. Tableris, Naujųjų Rytų politikos instituto Vašingtone darbuotojas.

Tiesa, prezidentas Trumpas žadėjo dirbti su partneriais – JAE, Saudo Arabija, Egiptu ir Kataru, kad užtikrintų, jog Iranas nepasinaudotų pergale prie Islamo valstybe savo įtakos išplėtimui.

Tokia JAV pozicija yra labiau žalinga Assadui nei pats raketų išpuolis, sako Hassanas Hassanas, Tahriro Artimųjų Rytų politikos instituto vyresnysis darbuotojas.

Tačiau, kaip pažymi „The Guardian“, visą šią savaitę tvyrojęs nerimas, kad JAV ir Rusijos konfrontacija Sirijoje gali privesti prie Trečiojo pasaulinio karo, buvo gerokai išpūstas. Bent jau tokia ataka, kai Vakarų sąjungininkių raketos buvo paleistas tarsi apskaičiavus, kad jų poveikis reikštų kuo mažesnę eskalaciją kare, prie jo tikrai neprives.

Komentarai prie šio straipsnio negalimi, dėl neapykantos skatinimo ar patyčių kurstymo
 

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
JAV prezidentui užkliuvo FED politika

Donaldo Trumpo socialinio tinklo „Twitter“ paskyros turinys vėl aidi plačiai ir garsiai. JAV prezidentas...

Telšiuose formuojasi nauja valdančioji dauguma, meras lieka nuošaly

Telšių rajono savivaldybės taryboje formuojasi nauja valdančioji koalicija – jos susibūrimo atveju Darbo...

Valdantieji rengiasi išsipūsti iki daugumos Premium

Pastaruosius metus formalios daugumos Seime neturintys valdantieji rudenį gali vėl turėti daugiau kaip pusę...

Trumpas gina „Google“: 4,34 mlrd. Eur bauda  – Europos pasinaudojimas JAV 10

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sukritikavo ES konkurencijos prižiūrėtojus dėl technologijų milžinei...

ES kyla į kovą prieš Vengriją dėl migracijos politikos 20

Europos Komisija (EK) ketvirtadienį paskelbė suaktyvinti teisinę kovą prieš Vengriją dėl šios atsisakymo...

Verslo aplinka
2018.07.19
Kandidatų dėlionė: kodėl partijos neskuba į rinkimų traukinį Premium

Viešojoje erdvėje vis netylant spėlionėms, kas kitąmet galėtų kandidatuoti rinkimuose į prezidentus,...

Verslo aplinka
2018.07.19
Prezidentei įteiktas garbingiausias skautų apdovanojimas 2

Tautinėje skautų stovykloje „Laužų karta“ apsilankiusiai prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo įteiktas...

Laisvalaikis
2018.07.19
JK policija nustatė pasikėsinimo į Skripalius įtariamuosius 12

Jungtinės Karalystės (JK) policija identifikavo įtariamus išpuolio prieš buvusį dvigubą agentą Sergejų...

Verslo aplinka
2018.07.19
Suteiks VRK nariams teisę dirbti su slapta informacija 1

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas ir nariai turės teisę susipažinti su slapta informacija.

Verslo aplinka
2018.07.19
Baltieji rūmai svarsto Putino pasiūlymą Rusijai leisti apklausti JAV pareigūnus 19

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, administracija trečiadienį neatmetė galimybės priimti Rusijos pasiūlymą...

Verslo aplinka
2018.07.19
„Brexit“ tęsinys: ES mėgins dar labiau nepabloginti padėties Premium 3

Michelis Barneir, vyriausiasis ES derybininkas su Jungtine Karalyste (JK) dėl „Brexit“ sąlygų, ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2018.07.19
Vakarai neteko demokratijos lyderio 48

Jei esate Vladimiras Putinas, jums buvo puiki diena, nes JAV ir Rusijos kovoje JAV prezidentas stojo į jūsų...

Verslo aplinka
2018.07.18
Prezidentė išlydėdama „Misiją Sibiras“ linkėjo įveikti iššūkius

Su 17-osios „Misija Sibiras“ dalyviais susitikusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad jokios kliūtys...

Laisvalaikis
2018.07.18
VRK sprendimas: dalis serialo „Naisių vasara“ yra politinė reklama 3

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį iš dalies pritarė darbo grupės išvadoms dėl televizijos serialo...

Verslo aplinka
2018.07.17
Daugiau prezidentės veto nebus – pasirašyti visi likę įstatymai 2

Iš maždaug pusantro šimto įstatymų, priimtų paskutinėmis Seimo pavasario sesijos dienomis, vetavusi vos porą,...

Verslo aplinka
2018.07.17
2020-ųjų kampanijai Trumpas jau surinko 88 mln. USD 4

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, ruošiasi kovai dėl perrinkimo. Prezidento štabas būsimai kampanijai jau...

Verslo aplinka
2018.07.17
Akistata Helsinkyje: klaustukų tebeliko daug 7

Vakar įvykusio Jungtinių Amerikos Valstijų ir Rusijos prezidentų Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino...

Verslo aplinka
2018.07.17
Liberalams ir VSD susitaikyti nepavyko

Liberalų sąjūdžiui ir Valstybės saugumo departamentui (VSD) pirmadienį nepavyko susitaikyti per parengiamąjį...

Eurokomisija liepė „Airbnb“ teikti vartotojams tikrąsias kainas 6

Apgyvendinimo paslaugų įsigijimo tarpininkavimo paslaugas teikianti interneto platforma „Airbnb“ privalo...

Verslo aplinka
2018.07.16
Konservatorių pasirinkimas – Nausėda, Šimonytė, Ušackas ar Pavilionis Premium 24

Didžiausios opozicinės partijos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narių ir šalininkų...

Verslo aplinka
2018.07.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau