Šifruojant diplomatinį kodą

Publikuota: 2018-04-05
Roberto Dačkaus (lrp.lt) nuotr.
Roberto Dačkaus (lrp.lt) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Vienas iš svarbiausių Baltijos šalių vadovų vizito į Vašingtoną rezultatų – pasiųstas signalas, kad Amerika ir toliau bus ištikima mūsų regiono draugė ir ši draugystė tik stiprės. Vizito svarbą buvo galima išskaityti iš gana svarbių detalių: JAV vadovas Donaldas Trumpas Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentus priėmė Ovaliajame kabinete – kur priimami didžiausių pasaulio valstybių prezidentai, susitikime dalyvavo neįprastai daug aukštas pareigas einančių JAV pareigūnų.

Šifruojant diplomatinį kodą, plika akimi matyti: Baltijos šalims itin svarbaus vizito metu net ne p. Trumpas buvo pagrindinė figūra – su Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentais susitiko, galima sakyti, JAV politika. Jos elitui atstovavo JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas, valstybės sekretoriaus pavaduotojas Johnas J. Sullivanas, komercijos, energetikos sekretoriai, kiti aukšti pareigūnai. Ne kasdien matome Vašingtone vykstančią spaudos konferenciją, kur Lietuvos prezidentė drauge su JAV vadovu atsako į žurnalistų klausimus, – beje, buvo susirinkusi visa JAV sostinėje dirbanti medijų grietinėlė. Spaudos konferencijoje Dalios Grybauskaitės pasisakymai truko kone ilgiausiai, ji vienintelė atvirai kalbėjo ir apie mažiau malonius Europos santykių su JAV aspektus – konfliktą dėl prekybos. Renginį žiūrėjusių žurnalistų teigimu, p. Trumpas Lietuvos prezidentę palaikė „Baltijos valstybių seniūne“.

JAV prezidentas pasiuntė svarbius signalus Lietuvai ir jos Baltijos kaimynėms: užtikrinant mūsų regiono saugumą, aiškiai brėžiama išorinė NATO siena. Buvome pagirti už įsipareigojimų aljansui vykdymą skirdami atitinkamą finansavimą krašto apsaugai – tapome pavyzdžiu kai kurioms NATO šalims, kurios „pernelyg taupo“, pvz., Vokietijai. Vizito Vašingtone išdava – tai ir ženklas Rusijai, kad Baltijos šalys yra JAV įtakos zona. Tokios garantijos turi daryti įspūdį Rusijos auditorijai: dėl to nė vienas šios šalies televizijos kanalas ar kita žiniasklaidos priemonė apie Baltijos šalių vadovų susitikimą su JAV prezidentu nė neužsiminė – nevalia jos propagandos apdumtiems piliečiams žinoti Kremliui neparankių naujienų.

Rusijos medijų tyla – iškalbingesnė už bet kokią propagandą. Nesidžiaugia kaimynai iš Rytų, kad stiprėja ir Lietuvos energetinis saugumas, – jį užtikrins didesnis JAV skalūnų dujų importas. Pasiųstas signalas ir užsienio investuotojams – p. Trumpas tikino, kad visos trys Baltijos valstybės yra „puiki vieta investuoti, tai yra stabilios valstybės su darbščiais žmonėmis“. Tikėtina, kad į jo žodžius įsiklausys investuotojai ir iš kitų šalių.

Galbūt šį įvykį galima būtų lyginti su 2002 m. vykusiu tuometinio JAV prezidento George’o W. Busho vizitu į Lietuvą. Tada išgirdome ilgai lauktą pažadą, kad „tie, kurie pasirinktų Lietuvą savo priešu, taptų ir Jungtinių Amerikos Valstijų priešu“. Ir kad Baltijos šalių žmonėms „niekada nebeteks agresijos akivaizdoje kovoti vieniems“. Praėjo 16 m., esame stipraus gynybinio aljanso nariai, jo valstybių oro pajėgos kontroliuoja mūsų oro erdvę, Lietuvoje priimame NATO šalių karius etc. Šįkart vykęs susitikimas su JAV prezidentu ne mažiau simbolinis, galbūt tik skiriasi „sprendimų priėmėjai“: Kęstutis Girnius, Vilniaus universiteto TSPMI politologas, primena, kad sprendimus dėl JAV indėlio į regiono gynybą daro ne p. Trumpas, o karinis ir diplomatinis Amerikos elitas.

VŽ nuomone, dėl to, kad esant gana neramiai geopolitinei padėčiai JAV prezidento komanda rūpinasi mūsų regiono saugumu ir lemia esminius sprendimus, galime jausti psichologinį saugumą ir tikėtis, kad niekada daugiau nebūsime palikti vieni galimos agresijos akivaizdoje.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau