Konstitucinis Teismas: Jonas Milius buvo atleistas teisėtai

Publikuota: 2018-03-02
Jonas Milius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Jonas Milius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Jonas Milius 2016 m. rudenį buvo teisėtai atleistas iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovo pareigų.

Penktadienį Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė, kad Vyriausybės nutarimas, kuriuo remiantis p. Milius neteko savo pareigų, neprieštarauja Konstitucijai.

Į KT pernai balandį kreipėsi Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT). Jis paprašė ištirti Vyriausybės 2016 m. rudenį priimtus sprendimus nepritarti VMVT direktoriaus veiklos ataskaitai ir atleisti p. Milių iš užimamų pareigų.

Ponas Milius dėl tokio Vyriausybės sprendimo kreipėsi į VAAT, teigdamas, kad 2016 m. rugsėjį ministrų kabineto pasitarime svarstant p. Miliaus veiklos ataskaitą, jai nebuvo pritarta, nesant Vyriausybės narių kvorumo. Bet 2016-ųjų spalio pradžioje Vyriausybė, vadovaudamasi neigiama išvada apie ataskaitą, jau daugiau kaip pusės ministrų balsų dauguma priėmė sprendimą atleisti p. Milių iš užimamų pareigų.

Buvęs VMVT vadovas paprašė VAAT kreiptis į KT, kad šis įvertintų Vyriausybės priimtų sprendimų konstitucingumą ir pagrįstumą.

KT nusprendė teisiškai įvertinti tik Vyriausybės nutarimą dėl p. Miliaus atleidimo iš pareigų. Ji pripažinta neprieštaraujančia Konstitucijai. Kartu nutraukta teisena dėl Vyriausybės protokolinio sprendimo neigiamai įvertinti p. Miliaus ataskaitą, nes protokolas, anot KT, „nėra Vyriausybės teisės aktas, kurio konstitucingumą gali vertinti KT“. „Toks konstituciškai vertintinas teisės aktas yra tik Vyriausybės nutarimas, šiuo atveju – dėl VMVT vadovo atleidimo. Tuo metu protokolinis sprendimas, priimtas ne visų Vyriausybės narių balsų dauguma, tėra tik preliminarus ministrų nuomonės pareiškimas. Jis priimtas Vyriausybės pasitarime nesant kvorumo. O vėliau priimtasis nutarimas dėl VMVT vadovo atleidimo jau buvo priimtas visų Vyriausybės narių balsų dauguma, todėl yra teisėtas“, – aiškindamas KT priimtą sprendimą penktadienį sakė Dainius Žalimas, Teismo pirmininkas.

KT taip pat pripažino, kad Konstitucijai prieštarauja galiojanti Vyriausybės įstatymo nuostata, leidžianti ministrų kabineto protokolais tvirtinti institucijų metines ataskaitas. KT nuomone, tokie sprendimai turėtų būti priimami Vyriausybės nutarimo forma daugiau kaip pusės ministrų kabineto narių balsais.

Laukdamas KT išvados VAAT sustabdė bylos nagrinėjimą. Dabar administracinis teismas galės grįžti prie p. Miliaus skundo nagrinėjimo. Kadangi KT nusprendė, kad Vyriausybės nutarimas dėl p. Miliaus atleidimo iš VMVT direktorių neprieštarauja Konstitucijai, VAAT neliks nieko kita, kaip tikriausiai atmesti jo skundą dėl neteisėto atleidimo.

Teisėsauga p. Miliui yra pateikusi įtarimus piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu. Specialiųjų tyrimų tarnyba tiria įtarimus, kad šaldytus maisto produktus gaminanti Kauno bendrovė „Judex“ per parlamentarą „tvarkietį“ Petrą Gražulį siekė paveikti VMVT, kad ši neskirtų nuobaudų už pažeidimus.

Ponas Milius savo kaltę griežtai neigia.

Šiuo metu VMVT vadovauja Darius Remeika.

Žinote, ką norite žinoti?
Užsisakykite personalizuotą naujienlaiškį.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau