JAV pateikė kaltinimus Sankt Peterburgo trolių fermai

Robertas Muelleris, JAV teisingumo departamento specialusis kaltintojas, pareiškė kaltinimus 13 Rusijos asmenų ir 3 bendrovėms dėl kišimosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus.
Apie tokį sprendimą penktadienį pranešė JAV Teisingumo departamentas. Tai pirmieji kaltinimai atsakovams Rusijos pusėje p. Muellerio tyrime, kurio metu jis nagrinėja JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Kremliaus ryšius 2016-ųjų prezidento rinkimų kampanijos metu, praneša naujienų agentūra Bloomberg.
Visą kaltinimo tekstą galite rasti čia.
Kaltinimo smaigalyje atsidūrė žymioji Rusijos interneto trolių ferma Sankt Peterburge Internet Research Agency (Interneto tyrimų agentūra, ITA). Tai antrame didžiausiame Rusijos mieste įsikūrusi Kremliaus finansuojama bendrovė, kurios darbas kurti ir dalyvauti dezinformacijos kampanijose visame pasaulyje. Taip pat Concord Management and Consulting ir Concord Catering. Visos trys bendrovės registruotos adresais Sankt Peterburge.
Tarp kaltinamųjų ir su ITA bei likusiomis dviem organizacijomis susijęs Jevgenijus Prigožinas Putino virėju vadinamas Rusjios oligarchas, valdantis restoranų ir maitinimo verslą. Jis pats vadovauja įmones valdančiai bendrovei Concord.
Trys iš trylikos asmenų kaltinami bandymu įsilaužti į balsavimo mašinas, penki tapatybės vagystėmis apsunkintomis aplinkybėmis.
Kaltinime teigiama, kad trolių ferma ir kiti kaltinamieji 2014-aisiais ėmėsi veiksmų, siekdami paveikti JAV prezidento rinkimų baigtį pakenkti demokratų kandidatei Hillary Clinton ir padėti Donaldui Trumpui. Taip pat siekta kenkti kitiems Respublkonų partijos kandidatams į prezidentus Tedui Cruzui ir Marco Rubio, pagrindiniams p. Trumpo konkurentams kovoje dėl Respublikonų partijos nominacijos.
Tikslo kaltinamieji siekė pasitelkdami netikras socialinių tinklų paskyras, burdami politines demonstracijas ir bendraudami su neįtariančiais asmenimis p. Trumpo kampanijos organizacijoje. Tai buvo daroma siekiant kenkti, kliudyti ir sustabdyti teisėtą vyriausybės veikimą, t.y. paveikti prezidento rinkimų procesą.
Organizuota asmenų ir įmonių grupė sukūrė daugybę socialinio tinklo Twitter paskyrų, kurios apsimetė JAV piliečių grupėmis. Viena tokių grupių, @TEN_GOP, sugebėjo pritraukti 100.000 sekėjų. Be to, jie organizavo politines demonstracijas, agituojančias už p. Trumpą ir mokėjo amerikiečiams už jų metu suteiktas paslagas arba dalyvavimą jose.
Šią operaciją jos vykdytojai stebėjo, planavo jos biudžetą, o kai kurie asmenys rinkti informacijos vyko į JAV. Jie naudojosi vogtomis JAV piliečių tapatybėmis (pavyzdžiui, padirbtais vairuotojo pažymėjimais) ir siekė savo tikslus viešinti per amerikietiškas žiniasklaidos priemones.
Dezinformacijos kampanijos dalyviai tiesiogiai susisiekė su 100 asmenų Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Pasak p. Muellerio, nei vienas kaltinamųjų nėra suimtas.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą