Vasario 16-osios aktą jau gali apžiūrėti visuomenė

Publikuota: 2018-01-21
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Signatarų namuose Vilniuje visuomenei pradėtas demonstruoti 1918 m. vasario 16-osios nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo Aktas su visais dvidešimties signatarų parašais.

Sekmadienį, likus mažiau kaip mėnesiui iki valstybės atkūrimo šimtmečio, Signatarų namuose surengta iškilminga ceremonija, kurios metu atidaryta speciali jubiliejui skirta paroda. Svarbiausias akcentas joje – Vokietijoje rastas ranka rašytas ir visų Lietuvos Tarybos narių pasirašytas Vasario 16-osios aktas.

Ceremonijoje dalyvavo prezidentė Dalia Grybauskaitė, kiti aukšti valstybės pareigūnai, Vasario 16-osios akto signatarų giminės. Ypatingas ceremonijos svečias – Vokietijos diplomatiniame archyve Berlyne pernai kovą Aktą radęs Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis.

Lakoniškas dokumentas

Š. m. sausio 17 d. Aktas buvo atgabentas į Lietuvą ir prezidentūroje pasirašyta sutartis su Vokietija dėl dokumento laikino perdavimo eksponuoti Lietuvoje.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Visada reikia drąsių žmonių ir drąsios tautos, kuri gali ginti, saugoti, išsaugoti ir, jeigu reikia, atkurti savo valstybės nepriklausomybę“, – kalbėdama ir apie signatarus, ir apie p. Mažylį sakė prezidentė.

Būtent ji kartu su profesoriumi ceremonijos metu iškart po Lietuvos himno sugiedojimo atvėrė duris į Signatarų namų kambarį, kur prieš šimtą metų Lietuvos Taryba priėmė Aktą ir sutvirtino jį visų savo narių parašais.

„Kaizerinės Vokietijos okupacijos (1915–1918) sąlygomis paskelbtas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas – konceptualus, lakoniškas 122 žodžių dokumentas, kuris vėliau, visus okupacijų metus, žadino nepriklausomybės viltį, kuris niekada nebuvo nustojęs teisinės galios ir buvo Lietuvos valstybės konstitucinis pamatas 1990 m. atkuriant Lietuvos nepriklausomybę“, – pabrėžiama Signatarų namų pranešime spaudai.

Speciali vitrina

Dokumentas saugomas už neperšaunamo stiklo, vitrinoje sudarytas tam tikras mikroklimatas, tinkamas tokio pobūdžio dokumentams laikyti ir demonstruoti visuomenei. Vyriausybė yra priėmusi specialų nutarimą, numatantį, kad Viešojo saugumo tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos privalo pasirūpinti Vilniuje eksponuojamo Akto apsauga.

Aktas bus demonstruojamas Signatarų namuose iki š. m. vėlyvo lapkričio. Įėjimas į parodą nemokamas.

Paskui Aktas bus atiduotas saugoti specialiajame archyve Lietuvoje. Jau dabar skelbiama, kad 2022 m. jis bus demonstruojamas istorinėje prezidentūroje Kaune, kuris tais metais bus Europos kultūros sostinė.

Specialistai nustatė, kad Vokietijoje rastą Akto egzempliorių lietuvių ir vokiečių kalbomis surašė Lietuvos Tarybos narys Jurgis Šaulys.

FOTOGALERIJA WEB_Nepriklausomybės aktas perduotas Lietuvai (9 nuotr.)

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku