Premjerai „perkėloje“ keičiami

Publikuota: 2017-12-11
„Agencja gazetOS“ („reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
svg svg
„Agencja gazetOS“ („reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Lenkija jau rytoj gali turėti naują vyriausybės vadovą – juo greičiausiai taps Mateuszas Morawieckis, pakeisiantis finansų ministro kėdę į premjero postą. Politologai kol kas atsargiai dalija prognozes dėl šalies kaimynės vyriausybės kurso – neaišku, ar naujasis premjeras sieks vykdyti nepriklausomą politiką, ar laikysis valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ („PiS“) lyderio Jaroslavo Kaczynskio krypties – kaip tai darė iš vyriausybės vadovės posto besitraukianti Beata Szydlo.

Prieš savaitę Lenkijos premjerė paskelbė „Twitter“ mįslingą žinutę, skambančią kaip atsisveikinimas. Tad netilo gandų apie būsimą ministrų kabineto vadovą – į jo postą analitikai „matavo“ patį Kaczynskį. Tačiau valdantieji pasiūlė p. Morawieckio (49 m.) kandidatūrą. Valstybinė naujienų agentūra PAP pranešė, kad įstatymų leidėjai antradienį balsuos dėl Morawieckio ir jo kabineto. Atsižvelgiant į valdančiosios partijos daugumą, Parlamente tikimasi palankaus sprendimo.

Kaip VŽ aiškino Andžejus Pukšto, Vytauto Didžiojo universiteto Politologijos katedros vedėjas, Lenkijos konservatorių ambicijos yra didelės, reformų suplanuota labai daug, tad po 2 metų kiekvienas žmogus gali pavargti nuo intensyvių permainų – p. Szydlo leista pailsėti. Antrajai permainų daliai „montuojamas“ naujas variklis – p. Morawieckis. Kaip keisis ministrų kabineto sudėtis, kol kas neaišku.

Politologai teigia, kad rokiruotė vyriausybėje atspindi jos pasiryžimą per kitus dvejus metus atkreipti dėmesį į ekonomiką. Ponas Morawieckis yra parengęs savo, „Morawieckio“, planą, turintį „stiprinti lenkiškąjį kapitalą“ ir skatinti augimą, – per kelerius ateinančius metus investuojant 1 trln. zlotų į inovacijų ir technologijų sektorius.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kai kurie apžvalgininkai mano, kad gerą išsilavinimą užsienyje įgijęs modernesnių pažiūrų p. Morawieckis, kalbantis keliomis užsienio kalbomis, kur kas geriau nei p. Szydlo galės apginti šalį derybose su Europos partneriais, manančiais, kad demokratija Lenkijoje iškraipoma. Tarptautinis šalies įvaizdis yra smarkiai nukentėjęs daugiausia dėl naujų įstatymų, kurie panaikino teisminės valdžios nepriklausomybę. Europos Sąjunga ir kitos šalys kritikavo tai – įžvelgė antidemokratinę grėsmę Lenkijos teisinei valstybei.

Tačiau esminių permainų nei vidaus, nei užsienio politikoje nesitikima – faktiniu Lenkijos valdytoju vis tiek laikomas įtakingas „PiS“ pirmininkas Jaroslawas Kaczynskis. Manoma, kad jis atidžiai prižiūrės naująjį Vyriausybės vadovą: dabar jo sėkmės formulę lems tai, kokiu jis sugebės būti derybininku su partija ir kokią bendrą kalbą ras su šalies prezidentu Andrzejumi Duda.

Bet kokie nauji judesiai Lenkijos valdžios koridoriuose itin svarbūs ir Lietuvai. Santykiai su kaimyne pastaraisiais metais, deja, ne patys geriausi. Ar keisis Lenkijos užsienio politika, kai premjero poste pasirodo naujas veidas? Ponas Pukšto mano, kad kol kas ženklų, bylojančių apie didesnes permainas, nematyti. Dar reikėtų palaukti, koks ministras vadovaus Užsienio reikalų ministerijai.

Tiesa, šiokių tokių santykių tarp mūsų valstybių atšilimo ženklų matyti: Varšuvoje lankėsi premjeras Saulius Skvernelis, prezidentas Andrzejus Duda planuoja vasarį atvykti į Vilnių paminėti Lietuvos šimtmetį. VŽ mano, kad tikėtis permainų Lenkijos politikoje galbūt ankstoka, viską parodys laikas, tačiau ir mūsų šalies politikai turėtų ieškoti aktyvesnio dialogo su Lietuvai svarbia valstybe – istoriškai artima kaimyne, strategiškai reikšminga partnere.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku