Patrankos iššauna ir be sviesto

Publikuota: 2017-10-30
Juozas Statkevičius, drabužių, kostiumų dizaineris, ir Rūta Vanagaitė, rašytoja, viešųjų ryšių specialistė. VŽ montažas („15min.lt“) nuotr.
svg svg
Juozas Statkevičius, drabužių, kostiumų dizaineris, ir Rūta Vanagaitė, rašytoja, viešųjų ryšių specialistė. VŽ montažas („15min.lt“) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Kai yra tokių tautiečių, ir priešų nereikia – taip galima perfrazuoti garsią sentenciją apie „draugus“, kai skaitome apie pastarosiomis dienomis viešojoje erdvėje sklandančius kelių žinomų Lietuvos piliečių kliedesius istorinėmis ir šalies vidaus politikos temomis.

Pernelyg naivu būtų manyti, kad tos personos vaikosi pigaus populiarumo: žodžių svoris vieniems suneša nemenką pinigą, kitiems, nekritiškai mąstantiems arba visiškai nemąstantiems visuomenės atstovams, padaro sunkiai pataisomą žalą ir paverčia juos lengvai valdomais proto zombiais.

Lietuvą iki šiol savo kūryba garsinęs Juozas galbūt (tikėkime) per neatsargumą, nežinojimą ar kitokius nuo meno pasaulio nutolusius jausmus pakliuvo į nešvariomis technologijomis garsėjančios naujienų agentūros „Sputnik“ pinkles.

Per mažai šlovės, matyt, pasirodė minėtam dizaineriui, štai ir pavoliojo Lietuvą purve – tuo iki šiol džiaugiasi rusų žiniasklaida ir mėgaudamiesi aptaria socialinių tinklų vartotojai... „O kas tas sputnik?“ - galėtų paklausti jis ir galbūt net galėtume patikėti nuo politinių aktualijų į meno dausas pakilusiu Lietuvos piliečiu. Deja, neįvertinusiu, kad rytinio kaimyno propagandininkai tik ir tyko sparnuotų nepasitenkinimo frazių iš „jevrosojuzo“ piliečių lūpų...

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

O kad deguto šaukštas nepasirodytų per menkas, purvo kubilą užmaišė viena rašytoja. Jos sukurptas tezes didžiai mėgaudamiesi po kaulelį jau narsto ir dar ilgai iš naujo apčiulps Kremliaus ruporai: ne taip seniai džiaugėsi „žydšaudžių“ tema sunarstyta „literatūra“, o dabar gavo naujo peno.

nuotrauka::1

Beje, šmeižtas apie Lietuvos partizanus nuo Kremliaus mūrų sklinda jau senokai, leksika buvo kiek apsamanojusi ir prarandanti gyvybiškumą. O čia štai – Vanagaitė... Kažin ar teisinėse valstybėse leistina ciniškai tyčiotis ir trypti kaulus tų, kurie jau negali apsiginti?

Beje, dėl Juozo „nežinojimo“... Štai socialinis tinklas „Twitter“ prieš kelias dienas uždraudė Rusijos finansuojamam televizijos tinklui RT ir naujienų agentūrai „Sputnik“ savo paskyrose skelbti reklamą. Taip pasielgti buvo nuspręsta atsižvelgus į kompanijos atliktus tyrimus apie 2016 m. JAV prezidento rinkimus ir šalies žvalgybos tarnybų ataskaitą, kurioje teigiama, kad RT ir „Sputnik“ mėgino paveikti rinkimų baigtį.

Vakarų pasaulis jau suprato, kad Rusija nesibodi jokių priemonių (jai jos visos priimtinos) ir kad karas jau vyksta: kariauti galima ir netepant raketų sviestu – informacinis karas irgi naikina. Žmonių protus. KGB ir Vladimiras Putinas puikiai išmano šį ginklą ir jo galią sujaukti smegenis.

Jis buvo kuriamas kantriai, nuosekliai, daug investuojant ir laukiant patogaus momento „iššauti“ – galbūt per ekonominę krizę, galbūt per vidaus politikos krizę etc. Vakarų pasaulis tam nebuvo pasirengęs – tam nepasirengėme ir mes, nors lyg ir gerai pažinojome rytinį kaimyną.

Išmušė valanda X ir ginklas driokstelėjo: mes net nepastebėjome, kad Putinas – jau čia. Ir atėjo jis ne per sienas, o kitais, kur kas rafinuotesniais, būdais – per propagandinius ruporus, kurie taip lengvai paveikia ir nuodija dalies piliečių sąmonę. O kai turime tokius paleckius ir vanagaites, „nesuprantančius“ juozus, putininkų užduotis tik palengvėja...

Ką turi daryti priešiškos propagandos tinklu gaubiamos valstybės? Ko gero, geriausias būdas – auginti, auklėti protingus, išsilavinusius, apsišvietusius, kritiškai mąstančius piliečius. Nėra pasaulyje tokių resursų, kurie tokius žmones paverstų savo įrankiais. Kova dėl protų – valstybės rankose, todėl investuoti į mąstančią ir priešiškai propagandai atsparią visuomenę reikia nuosekliai, numatant ilgalaikę perspektyvą. Jei nebus tinkamo švietimo, kokybiškos žiniasklaidos, atsiradusią nišą kaipmat užpildys „pranašai“. Kuriems populiarumo prideda politikai, cituojantys kontroversiškus šaltinius. Ir visuomenei pasirodo, kad tai – svarbu. Beje, Vakarų politikai šia liga persirgo seniai ir jos bakterijos ten nebesidaugina...

VŽ nuomone, užsiimti visuomenės švietimu turėtų atitinkamos ministerijos, didesnio indėlio tikėtumės iš nacionalinio transliuotojo, etiškos žiniasklaidos. Galbūt metas nustoti švaistyti lėšas menkaverčiams projektams, tokiems kaip „Real is beautiful“, „Lietuva – drąsi šalis“ ir pan., o kurti daugiau istorinių, patriotinių, šviečiamųjų programų. Tai turėtų būti ne tik Lietuvos Vyriausybės uždavinys – ES turėtų skirti daugiau lėšų įvairiems projektams, kurie padėtų kurti saugią aplinką, skatinančią žmones mąstyti, kritiškai vertinti informaciją. Politikų uždavinys – svorio centrą perkelti į šviesiąją gyvenimo pusę. Tik taip įvairūs vanagaičių tipo provokatoriai taps bedančiais ir nebyliais.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku