Ispanijos vyriausybė perėmė Katalonijos valdymą

Publikuota: 2017-10-28
Atnaujinta 2017-10-28 14:26

Madridas perėmė Katalonijos valdymą – jai vadovauja Ispanijos vicepremjerė Soraya Saenz de Santamaria. Reaguodama į Madrido veiksmus viena didžiausių Katalonijos regiono profesinių sąjungų nuo pirmadienio skelbia 10 dienų streiką.

Kaip rašė VŽ, Katalonijos parlamentas penktadienį paskelbė nepriklausomybę nuo Ispanijos, o šalies centrinė valdžia, kaip ir tikėtasi, panaikino regiono autonomiją ir įvedė tiesioginį valdymą. Vėliau Marianas Rajoy, Ispanijos premjeras, nusprendė paleisti regiono parlamentą, vyriausybę ir skelbti priešlaikinius rinkimus. Jie įvyks gruodžio 21 d., rinkiminė kampanija truks 15 dienų iki rinkimų.

Iki rinkimų regionui vadovaus Katalonijos klausimą Ispanijos vyriausybėje kuravusi vicepremjerė Soraya Saenz de Santyamaria. Ispanijos premjeras atstatydino Katalonijos lyderį Carlesą Puigdemontą ir visą jo kabinetą, bei policijos vadą.

Pastarasis, Josepas Lluisas Trapero, liks Katalonijos policijos pajėgose eiti komisaro pareigas, tuo tarpu policjai vadovaus Juanas Ignacio Zoido, Ispanijos vidaus reikalų ministras. Policijos pareigūnai gavo nurodymą „likti neutraliems“ Katalonijos nepriklausomybės klausimu, praneša „Reuters“.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tokių priemonių, esą, reikėjo siekiant atkurti normalią padėtį regione. Ispanijos premjeras pažadėjo, kad būsimi Katalonijos parlamento rinkimai, vyksiantys gruodžio 21 d., bus „laisvi, švarūs ir legalūs“. Pasak jo, susiklosčiusi situacija yra labai liūdna: „Niekada nenorėjome nueiti taip toli.“

„Visų ispanų prašau išlikti ramius. Teisės viršenybė užtikrins teisėtumą Katalonijoje“, – po sprendimo įvesti tiesioginį valdymą sakė p. Rajoy.

Į įvykius sureagavo Katalonijos profesinės sąjungos – pirmadienį 10 dienų streiką, siekdama išreikšti paramą nepriklausomai Katalonijos respublikai, pradės viena didžiausių šalies profesinių sąjungų, praneša „The Guardian“.

Lietuva – teritorinio vientisumo ir dialogo pusėje

Kaip ir daugelis Europos valstybių, JAV ir Meksika, Lietuva lieka Madrido pusėje ir ragina klausimą spręsti dialogo būdu.

„Lietuva gerbia ir remia Ispanijos Karalystės teritorinį vientisumą ir suverenitetą. Kviečiame Ispanijos vyriausybę ir institucijas konstruktyviu dialogu ir teisinėmis priemonėmis ieškoti konstitucinio sprendimo“, – rašoma šeštadienį išplatintame Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dar spalio pradžioje, po Ispanijos Konstitucinio teismo neteisėtų pripažinto Katalonijos referendumo dėl nepriklausomybės, teigė, kad Ispanijos Konstitucijos viršenybė turėtų būti gerbiama.

„Įstatymų rėmai ir konstitucija yra visiems svarbus dokumentas ir visi turi laikytis jų demokratinėje valstybėje, – tuomet teigė ji. – Jeigu tai būtų siekis išsivaduoti iš okupanto, agresoriaus ar diktatoriaus, būtų visais kitas pagrindimas, visai kita kalba. Nes čia šiuo atveju yra mėginimas paminti konstituciją.“

Referendume spalio 1 dieną, kaip teigia Katalonijos valdžia, dalyvavo apie 42% visų regiono gyventojų ir apie 90% iš jų neva balsavo už nepriklausomybę. Per sekmadienį dieną ir vakare Barselonoje bei kituose Katalonijos vietovėse vykusius nepriklausomybės šalininkų susirėmimus su Ispanijos policija buvo sužeista apie 800 žmonių.

Įspėjo būti budriems

Keliaujančius Katalonijoje URM dar penktadienį įspėjo būti budriems.

„URM rekomenduoja regione, ypač Barselonoje, esantiems Lietuvos piliečiams išlikti budriems, vengti masinio susibūrimo vietų, prireikus, vadovautis Ispanijos institucijų skelbiamomis rekomendacijomis, su savimi turėti galiojančius asmens dokumentus, informuoti artimuosius apie savo buvimo vietą“, – rašoma ministerijos išplatintame pranešime.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku