Socialdemokratų frakcija Seime skyla – dauguma nori likti koalicijoje

Publikuota: 2017-09-25
Atnaujinta 2017-09-25 12:45

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcija Seime atsidūrė ant skilimo slenksčio – dauguma jos narių prieštarauja savaitgalį partijos tarybos priimtam sprendimui trauktis iš valdančiosios koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).

Į posėdį atvyko ir partijos lyderis

Pirmadienio rytą posėdžiavo LSDP frakcija. Iš 19-os jos narių į posėdį atvyko 15. Jame dalyvavo ir Gintautas Paluckas, LSDP pirmininkas, partijoje iniciavęs diskusiją apie pasitraukimą iš koalicijos ir šeštadienį tarybos posėdyje pasiekęs pergalę – 140 LSDP tarybos narių balsavo už pasitraukimą iš valdžios, 46 tam prieštaravo.

Po uždaro frakcijos posėdžio paskelbta, kad jame įvyko balsavimas dėl pasiūlymo pasirašyti LSDP frakcijos susitarimą su LVŽS frakcija Seime dėl tolimesnės paramos Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės programai.

10 Socialdemokratų frakcijos narių balsavo už tokį susitarimą, prieš buvo 4, susilaikė 1. VŽ žiniomis, prieš tokį sprendimą balsavo Algirdas Sysas, Rasa Budbergytė, Juozas Olekas ir Raminta Popovienė, susilaikė Julius Sabatauskas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Neoficialiomis žiniomis, dar praėjusią savaitę toks preliminarus susitarimas tarp LSDP ir LVŽS frakcijų atstovų jau buvo pasirašytas. Šios savaitės pradžioje jis gali būti įtvirtintas oficialiai.

Prisijungs bent 12 frakcijos narių

Tarp balsavusiųjų už susitarimą su LVŽS buvo ir Andrius Palionis, LSDP frakcijos seniūnas. Jo nuomone, tokio susitarimo pasirašymas padės socialdemokratams išsaugoti frakciją Seime. Ponas Palionis tvirtino, kad prie susitarimo su LVŽS iniciatyvos „prie jau pasirašiusiųjų dešimties frakcijos narių artimiausiu metu prisijungs dar bent vienas“.

Jau anksčiau apie paramą Vyriausybei yra pareiškę ir du Darbo partijos atstovai Seime, prisijungę prie LSDP frakcijos. Skaičiuojama, kad iš 19-os frakcijos narių bent 12 bus už susitarimą su LVŽS „dėl bendro darbo Lietuvai“.

Seniūnas tebesitiki, kad frakcija išliks nesuskilusi, nors ir neatmetė „įvairių galimų scenarijų“.

Jis priminė, kad LSDP taryba priėmė ne tik sprendimą trauktis iš koalicijos, bet ir rezoliuciją dėl galimybės paremti tas Vyriausybės iniciatyvas, kurios atitinka socialdemokratų programines nuostatas. Tuo vadovaudamiesi dauguma frakcijos narių ir pasisakė už susitarimo su LVŽS pasirašymą.

Pripažįstama, kad tokiu susitarimu, jeigu jis būtų pasirašytas, galėtų būti faktiškai užtikrintas tolimesnis valdančiosios koalicijos darbas. Jeigu prie Seime esančių 57 valstiečių-žaliųjų prisijungtų bent 12 socialdemokratų, valdantieji galėtų būti beveik užsitikrinę daugumą balsų parlamente – 69 iš 141.

Gali būti šalinami iš partijos

Bet p. Paluckas įsitikinęs, kad toks frakcijos sprendimas „neatitinka partijos tarybos priimtojo sprendimo trauktis iš koalicijos“. Anot jo, LSDP vadovybė svarstys, ar turi būti taikomos kokios nors sankcijos prieš tuos frakcijos narius, kurie pritars besąlygiškam paramos susitarimui su LVŽS. Tarp galimų sankcijų – ir pašalinimas iš partijos.

Kita vertus, p. Paluckas pripažino, kad „partijos tarybos sprendimo dvasią galėtų atitikti susitarimas dėl paramos tiems Vyriausybės darbams, kurie atitinka LSDP programines nuostatas“. Tačiau, anot LSDP pirmininko, „tai turėtų būti konstruktyvios opozicijos susitarimas su valdančiąja partija, o ne bandymas apeiti tarybos sprendimą išeiti iš valdančiosios koalicijos“.

Ponas Paluckas tvirtino negalįs pasakyti, ar LSDP frakcija Seime suskils: „Tačiau akivaizdu, kad priimdami tokį sprendimą, kokį priėmė, dauguma frakcijos narių turėjo atsižvelgti ir į tai, kaip tai atitiks tarybos priimtąjį sprendimą bei kaip tai įvertins likusieji frakcijos nariai, pasisakę prieš.“

Sveikino Seimo socialdemokratų žingsnį

LVŽS deleguotas Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sveikino daugumos parlamento socialdemokratų apsisprendimą toliau dirbti valdančiojoje koalicijoje.

„Tai teisingas sprendimas, nes visi Seimo nariai turi laisvą mandatą ir jie ištikimi tuojau po rinkimų duotam priesakui kartu su LVŽS dirbti Lietuvai. Negali būti partijos diktato šiuo klausimu. Priminčiau, kad koalicijos sudaromos arba tarp partijų, arba tarp frakcijų Seime. Šiuo atveju LSDP frakcija pareiškė norą toliau dirbti koalicijoje su LVŽS“, – pirmadienį žurnalistams kalbėjo p. Pranckietis.

„Nematau jokio nemoralumo tame, kad Seimo nariai apsisprendžia savarankiškai. Dauguma Seimo socialdemokratų lieka prie Vyriausybės programos. Kas čia amoralaus ir neetiško rinkėjų atžvilgiu?“, – pridūrė jis.

Seimo pirmininkas pareiškė esąs įsitikinęs, kad „pavyks suburti patikimą parlamentinę daugumą, kuri toliau kartu su Vyriausybe dirbs Lietuvos žmonių labui“.

Paklaustas, kaip turėtų būti pasielgta su socialdemokratais, užimančiais įvairius postus Seime, p. Pranckietis atsakė: „Kiekvieną asmenį turkaip turėtų būti pasielgta su socialdemokratais, užimančiais įvairius postus Seime, p. Pranckietis atsakė: „Kiekvieną asmenį turėsime svarstyti atskirai.“

LSDP turi 11 vadovaujančiųjų pozicijų Seime: Gediminas Kirkilas yra Seimo vicepirmininkas ir Europos reikalų komiteto pirmininkas, Irena Šiaulienė – Seimo vicepirmininkė, Juozas Bernatonis – Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, Julius Sabatauskas – Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas, Algirdas Sysas – Socialinių reikalų komiteto pirmininkas, Antanas Vinkus – Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininkas, Juozas Olekas – Laisvės kovų komisijos pirmininkas, Rasa Budbergytė – Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotoja, Algirdas Butkevičius – Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas, Artūras Skardžius – Energetikos komisijos pirmininko pavaduotojas.

Ponas Sysas, pasisakęs prieš tolimesnį darbą su LVŽS, pranešė jau parašęs atsistatydinimo iš Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pareigų pareiškimą. Šią savaitę esą komitete turėtų būti sprendžiama, kas jį pakeis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku