Dulkėtos rožės, dėmėti mundurai

Publikuota: 2017-09-25
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) tarybos posėdis.
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) tarybos posėdis.
Redakcijos nuomonė

Lažybas, kiek laiko ištvers koalicija – ar iki pirmųjų šviežių bulvių, ar iki vėlyvojo bulviakasio, laimėjo už „rudens darbus“ statę lažybininkai. Tačiau net ir ne tokie įžvalgūs orakulai politines skyrybas pranašavo dar tik rišant pirmuosius sąjungos mazgus. Socialdemokratų demaršas atvėrė politinio nestabilumo erą, kurios padangėje atsiranda vis daugiau debesų – teisėsaugos pateikti įtarimai Darbo partijai ir Liberalų sąjūdžiui žada naujų nemalonių „atradimų“.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), laimėjusi Seimo rinkimus, ilgai laviravo tarp dviejų potencialių partnerių valdančiajai koalicijai suburti. Galiausiai buvo ištarta „taip“ Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP), tačiau jau tada pasipylė prognozės dėl skyrybų datos – pačių saitų nutraukimu, regis, mažai kas abejojo. Socialdemokratai tada nesikuklino – atsijoję „prastą“ ministeriją, jie po savo sparnu priglaudė gana solidžią Ūkio ministeriją – su visu jos solidžiu ūkiu.

Kad socialdemokratai netrukus risis iš vežimo paaiškėjo dar pavasario sesijos metu – nors aikštytis mėginta ir anksčiau, tačiau bene jautriausios jų stygos buvo užgautos tuomet, kai „valstiečiai“ atgaivino urėdijų klausimą. Kadaise atmetę tuometinio partijos lyderio ir premjero Algirdo Butkevičiaus iniciatyvą pertvarkyti miškų ūkio valdymą ir sumažinti urėdijų skaičių, socialdemokratai šios partinės linijos interesų laikėsi ir toliau – „nekiškit nagų prie urėdijų“. Stebėtis nėra ko – pikti liežuviai seniai plakė apie partijos tėvonijomis tapusias urėdijas, kone nuosavus medžioklės plotus su „pabaigtuvių“ puotomis ir kt. Dar piktesni liežuviai porino, kad „pasiganyti“ urėdijose galėjo ir partinės kasos... Kai nebeapsikentę valstiečiai, spręsdami urėdijų likimą, sumušė rankomis su opozicijoje esančiais konservatoriais, socialdemokratai galutinai sušiaušė plunksnas – nuo tada skyrybų nuojauta ėmė virsti realybe.

Dabar politologai svarsto, ko ištikrųjų siekė(-ia) socialdemokratai. Pasitraukimą iš koalicijos inicijavęs Gintautas Paluckas, šį pavasarį tapęs naujuoju socialdemokratų partijos pirmininku, LSDP tarybos nariams pareiškė, kad „šiandien jokia pabaiga – niekas šiandien nemiršta ir niekas nemirs. Atvirkščiai – šiandien gims stipresnė Socialdemokratų partija“. Tad partijos stiprybė „užgimė“ šeštadienį. Į kurią pusę suks ienas „suremontuotas“ vežimas? Kalbama, kad socialdemokratai išsuko iš bendro koalicijos kelio pradėjus kristi valdančiųjų reitingams – tad galbūt pats laikas pasipurtyti ir pradėti kurti planus šturmuojant naujų rinkimų aukštumas? Bendri strateginiai planai, bendra Vyriausybės programa – jau nebe socialdemokratų rūpestis...

„Bičiuliai, nupūskite dulkes nuo rožių savo namuose, mes kylam į kovą!“, – patetiškai kalbą taryboje užbaigė p. Paluckas. Tiesa, partiniams ministrams kovoti nepatariama – jiems pasiūlyta rinktis: arba partinis bilietas, arba postas. Ūkio ministro portfelio suskubo atsižadėti Mindaugas Sinkevičius. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius linkęs pasielgti priešingai – jam labiau rūpi valstybės reikalai. O štai nepartinė, tačiau su socialdemokratų palaiminimu teisingumo ministre tapusi Milda Vainiutė savo verdiktą žada pateikti šią savaitę. Bet šioje politinėje šaradoje gali būti visko: jei „valstiečiai“ vistik sumanytų kurti sąjungą su naujais partneriais, šie visiškai teisėtai pareikštų pretenzijas į minėtas ministerijas.

O kol socialdemokratai, siurbdami orą į plaučius, pučia „dulkes nuo rožių savo namuose“, Darbo partijai (DP) ir Liberalų sąjūdžiui (LS) tenka valyti mundurus nuo daugybės dėmių. Tik pirmykščios švaros jiems, ko gero, jau nematyt – pernelyg rimtus kaltinimus pateikė teisėsauga. Liberalus vienijanti sąjunga politinės korupcijos skandale sužibėjo prieš pusantrų metų, tačiau dalis rinkėjų vis dėlto jais patikėjo ir delegavo keletą liberalų į Seimą. Dabar ratas užsivėrė: Generalinė prokuratūra penktadienį LS ir DP pateikė įtarimus vienoje stambiausių politinės korupcijos bylų. Jei dėl „darbiečių“ didesnių iliuzijų lyg ir nebuvo, tai galimai susiteršę LS šulai sukėlė didžiulį nusivylimą daug metų už liberalus balsavusiems piliečiams. Turint omenyje, kad liberalų elektoratą daugiausia sudaro išsilavinęs jaunimas, pasitikėjimo politikais praradimas gali palikti didžiulį pėdsaką šalies politiniame gyvenime.

Liberalų sąjūdžiui pranašaujama pabaiga, o visas dabartinis chaosas - partinės ambicijos, užkulisiniai žaidimai, korumpuoti įvairių partijų politikai – rinkėjams gali palikti tik eilinį nusivylimą ir prarastą pasitikėjimą valdžia.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau