Tirpdomi santykių su Lenkija ledukai

Publikuota: 2017-06-29
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Žingsniai stipresnės Lietuvos ir Lenkijos politinės draugystės link — galbūt labiau simboliniai, tačiau tai geras signalas rimtesniam dviejų kaimynių dialogui ir bendradarbiavimui visais lygiais.

Gera žinia vakar atskriejo iš verslo pasaulio: AB „Lietuvos geležinkeliai“ (LG) ir UAB „PKN Orlen Lietuva“ pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo buvo baigti bendrovių nesutarimai dėl krovinių vežimo tarifų ir susidariusių tarpusavio skolų. „Pasirašytas susitarimas išsprendė mūsų logistines problemas, turime stabilią ateitį, žinome, kas mūsų laukia, žinome, kokie bus mūsų ateities kaštai, o numatomumas yra verslo pagrindas“, — sakė Ireniuszas Fąnfara, „PKN Orlen Lietuvos“ vadovas. Mantas Bartuška, LG generalinis direktorius, džiaugėsi rastu kompromisu, konstruktyviu abiejų šalių nusiteikimu.

Iki šiol „Orlen Lietuva“ tikino, kad už krovinių vežimą LG reikalauja daugiau nei iš jos konkurentų. Naftos perdirbimo bendrovė nesutiko mokėti padidintų kainų ir nuo 2014 m. vienašališkai pradėjo LG mokėti tik dalį už suteiktas paslaugas pateikiamose sąskaitose nurodytos sumos. Dabar bendrovės sutarė atsisakyti teisminių skundų viena kitai. Noras susitarti atgijo pasikeitus Susisiekimo ministerijos ir LG vadovams. Sausį bendrovės atstovai sutiko, kad padėtis, kai vienos bendrovės už krovinių pervežimą moka mažiau nei kitos, yra nenormali.

Pajudėjo reikalai sprendžiant ir kitą gerokai įsisenėjusią problemą, kuri įnešė nemenko šaltuko į dviejų šalių politinį klimatą – dėl galimybės dokumentuose rašyti pavardes lotyniškos abėcėlės rašmenimis. „Abėcėlės mes nekeičiame, abėcėlė lieka ta pati. Kai kas sako, kad bus iškreipta viešoji erdvė. Vieša erdvė jau seniai „iškreipta“ su „Maximos“, „Swedbanko“ pavadinimais (...). Pavojai daug mažesni nei pliusai, kuriuos turėsime kaip valstybė kartu su savo strateginiais partneriais lenkais“, — Seime pristatydamas pataisas komentavo parlamentaras Gediminas Kirkilas. Originalios pavardžių rašybos lotyniško pagrindo rašmenimis siekė Lietuvos lenkai ir Varšuvos politikai. Tokios rašybos įteisinimo šalininkai teigia, kad jos būtų svarbios ir santuokas su užsieniečiais sudarančioms lietuvėms.

Seimas svarsto alternatyvius projektus, sprendimą gali paskelbti rudens sesijoje. Žodį tarė ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija: siūlo originalų pavardžių rašymą pagrindiniame asmens dokumentų puslapyje. Tam praėjusią savaitę pritarė ir Vyriausybė.

Užvakar Lietuvos parlamentarai žengė dar vieną žingsnį link šiltesnių santykių su Lenkija – svarbia strategine partnere: antradienį priėmė rezoliuciją, raginančią stiprinti strateginį šalių dialogą. Šioje rezoliucijoje Lenkija kviečiama glaudžiau bendradarbiauti įvairiose srityse, pradedant energetiniais bei transporto projektais ir baigiant pastangomis tarptautiniu lygiu įvertinti komunizmo ir nacionalsocializmo nusikaltimus. Seimas kviečia Lenkiją kryptingai tęsti energetinių projektų – elektros jungties „LitPol“ ir magistralinių dujotiekių jungties – su Lietuva įgyvendinimą, siekiant Baltijos šalių elektros energetikos sistemos sinchronizavimo su žemyninės Europos tinklais, užtikrinant didesnį dujų tiekimo saugumą ir konkurenciją regiono dujų rinkoje. Lenkijos taip pat prašoma palaikyti tarptautines Lietuvos iniciatyvas, nukreiptas prieš Baltarusijoje statomą Astravo atominę elektrinę, šalis kaimynė raginama labiau įsitraukti ir toliau kartu dirbti, kad visų Baltijos šalių strateginis infrastruktūros projektas „Rail Baltica“ būtų sklandžiai įgyvendintas etc.

VŽ nuomone, labai svarbu, kad turime konstruktyvius ir pavyzdinius santykius su Lenkija gynybos srityje, tokio paties bendradarbiavimo ir supratimo politikai turėtų siekti visose srityse. Juolab kad gera pradžia tirpdant santykių ledus jau padaryta.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau