Politologė: Steponavičius renkasi rizikingesnį kelią

Publikuota: 2017-04-13
Prof. Ainė Ramonaitė, politologė, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoja. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Prof. Ainė Ramonaitė, politologė, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytoja. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Gintarui Steponavičiui pareikšti įtarimai grasina visos Lietuvos liberalų sąjūdžio partijos gyvybingumui ir politinei ateičiai. Ponas Steponavičius, dorodamasis su krize, renkasi rizikingesnį kelią, o vienintelė galima išeitis partijai – atsiriboti nuo nemalonėn patekusių partiečių.

Tokiomis mintimis su VŽ dalinasi Ainė Ramonaitė, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė. Kitaip, nei Eligijaus Masiulio atveju, kuomet tuometinis partijos vadovas buvo apkaltintas ėmęs kyšį iš „MG Baltic“ viceprezidento Raimundo Kurlianskio, šįkart visai partijai skandalo pasekmių išvengti gali ir nepavykti.

„Tai, viena vertus, yra tos pačios istorijos tęsinys. Kita vertus, dabar yra pateiktas apčiuopiamas kaltinimas visai partijai, ne tik asmeniui. Masiulio atveju liberalams gana gerai pavyko išsisukti pateikiant tai taip, tarsi tai būtų asmeninė Masiulio problema. Tačiau šiuo atveju, panašu, kad nepavyks ir baigtis gali būti skaudesnė“, – svarsto profesorė.

Tačiau LLS skandalų akivaizdoje yra gana gyvybingas. Politologė primena, kad prieš Seimo rinkimus taip pat atrodė, kad kaltinimai p. Masiuliui bus pražūtingi visai partijai.

„Būtent jų elektoratas yra tas, kuris tikėjosi, kad ši partija yra moderni, švari, vakarietiškos valstybės idėjos nešėja ir tas nusivylimas buvo labai stiprus“, – prisimena p. Ramonaitė.

Tačiau rinkimų rezultatai parodė, kad Lietuvoje yra nemažai elektorato – ypač jauno elektorato – kuris LLS nemato alternatyvos – „galiausiai pasvarstę ir pasiblaškę jie prie tos partijos sugrįžta“.

Priklausys nuo viešųjų ryšių

„Po praėjusių metų gegužės 12 dienos teko perimti Liberalų sąjūdžio vairą ir srėbti buvusios vadovybės užvirtą košę. Esu pasiryžęs tai daryti ir toliau, kol visi degėsiai bus išgramdyti“, – į p. Steponavičiui pareikštus įtarimus socialiniame tinkle „Facebook“ ketvirtadienį reagavo Remigijus Šimašius, LLS pirmininkas.

Jis tikina, kad partijos finansai yra skaidrūs ir nurodo auditus, kurie jau buvo atlikti ir Vyriausiąjai rinkimų komisijai ir niekam kitam neužkliuvo. Pirmininkas aštriai reagavo į politinių oponentų pareikštas nuomones apie liberalus kaip „korumpuotą partiją“.

Ponia Ramonaitė pastebi, kad žinia, kurią partija šiuo metu pasiųs visuomenei, yra labai svarbi.

„Dabar jei aiškėja, kad tai nebuvo vieno asmens, o visos komandos problema, klausimas, ar pavyks Šimašiui įtikinti, kad jis turi kitą komandą, kuri niekaip nesusijusi su tuo, kas vyko anksčiau. Daug kas gali priklausyti nuo greitos ir tinkamos viešųjų ryšių kampanijos“, – įsitikinusi politologė.

Pasak jos, panašu, kad liberalai ir pasirinko tokią strateginę kryptį.

Steponavičiaus kelias – rizikingesnis

„Įdomu, kad p. Steponavičius pasirinko kitokią strategiją nei p. Masiulis. Galbūt jie jautė, kad jei ir šį kartą būtų toks kaltės pripažinimas ir atsitraukimas būtų galas partijai. Kita vertus, jie renkasi kitą kelią, kuris yra dar rizikingesnis. Jeigu įtarimai bus patvirtinti, tada rezultatas bus dar blogesnis“, – svarsto p. Ramonaitė.

„(Skandalo baigtis – VŽ) labai priklausys nuo to, ar Šimašiui pavyks įtikinti rinkėjus, kad jo partija nėra ta pati Masiulio ir Steponavičiaus partija, o kažkas kito. Ir anksčiau buvo matyti, kad, skirtingai nei kai kurios kitos partijos, LLS niekada nebuvo vieno žmogaus partija, o labiau komandos partija. Todėl jiems pakeisti vieną kitą žmogų nėra taip skausminga“, – dėsto politologė.

Kaltinimai nelegaliu finansavimu partijai yra pavojingi ir tuo, kad gali atsiliepti tiesioginėmis sankcijomis. Politinės partijos porekiams neleistinai gautų lėšų panaudojimas įstatymuose yra laikomas netinkama politinės partijos veikla. Tokia pat veikla yra ir partijos, jos valdymo organų ar jų narių sudaryti įstatymui nusižengiantys politinės partijos finansavimo sandoriai.

Jeigu nustatoma, kad politinės partijos veikla yra netinkama, teismas gali laikinai sustabdyti politinės partijos valdymo organų narių įgaliojimus, įpareigoti atlikti tam tikrus veiksmus arba tiesiog likviduoti politinę partiją. Tačiau p. Ramonaitė prie tokio scenarijaus šokti neskuba.

„Šiaip ar taip, kai partija turi tam tikrą struktūrą, partijos nariai savivaldybėse turi savo rinkėjus, partija turi ne taip mažai ir merų. Negali partija taip visiškai imti ir išnykti. Visai palaidoti gal dar nereikėtų“, – tikina ji.

Skaidresnis partijų finanasavimas – atviras įmonių rėmimas

„Jau ir po p. Masiulio skandalo buvo keliamas toks klausimas, kad galbūt reikėtų leisti įmonėms finansuoti partijas oficialiai. Partijoms yra mažai erdvės veikti, kai jos turi apsiriboti dotacijomis iš biudžeto“, – teigia p. Ramonaitė.

Pasak jos, dabartinė sistema yra labai suvaržyta ir norint partijai stipriai plėstis, – ką, panašu liberalai norėjo daryti, – reikia didelių pinigų. Kuomet biudžeto asignavimai netenkina, „tie pinigai yra gaunami kažkaip kitaip“.

„Tad štai klausimas – arba finansavimas yra viešas, teisėtas ir visi bent jau žino, kas ir kaip, arba tuomet vieni elgiasi sąžiningai, kiti nesąžiningai ir pastarieji turi tam tikrą pranašumą ir kažką laimėti. O paskui įvyksta tokie dalykai kurie galiausiai kenkia visai politinei sistemai. Jaunus žmones, kurie linkę tikėti, kad politika ir valstybė gali būti švari, tokie dalykai pakerta. Tad bendrąja prasme tai yra neigiamas dalykas“, – įsitikinusi politologė.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau