Ko sulauksime, kai išsisklaidys dūmai

Publikuota: 2017-03-02
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Artėjant šimtadieniui, Vyriausybė išgyvena ne pačius geriausius laikus – jos programos priemonių plano projektą įnirtingai taršo kritikai, ietis atstatė ir reformų priešininkai bei tarp permainų girnų pateksiantys valdininkai.

Naujausią smūgį premjerui Sauliui Skverneliui paruošė Vyriausybes kanceliarijos darbuotojai, sukilę prieš kanclerę Mildą Dargužaitę. Daugiau kaip trečdalis iš 210-ies kanceliarijos darbuotojų pasirašė kreipimąsi į premjerą: jame skundžiamasi dėl p. Dargužaitės ūmaus charakterio savybių, taip pat dėl kanceliarijoje susidariusių nepriimtinų darbo sąlygų. Esą darbuotojai, bendraudami su kanclere, nuolat patiria stresą, o ji pati neretai nevaldo emocijų, kaitalioja nuomonę ir nenustato aiškių darbo krypčių bei siektinų rezultatų.

Šiek tiek keista, kad kanceliarijos darbuotojai iki šiol tylėjo dėl „nepriimtinų darbo sąlygų“. Kreipimasis į premjerą atsirado iškart po to, kai šį pirmadienį kanceliarijai ir visai visuomenei buvo pristatyta, kokių struktūrinių reformų bus imtasi Vyriausybę aptarnaujančioje tarnyboje. Pasirodo, kanceliarija susispaudžia: nuo liepos mėnesio neliks vietos maždaug 20% dabartinių darbuotojų – vietoj 210 liks 170. Skaičiuojama, kad reforma leis per metus sutaupyti beveik 1 mln. Eur. Aišku, teisybė gali slypėti kažkur per vidurį, tačiau įkyriai kirba klausimas: prieš ką sukilo kanceliarijos darbuotojai – prieš vadovę ar dėl atleidimų? Ši Vyriausybė yra pasižadėjusi mažinti valdininkų skaičių – atlikus reformą kanceliarijoje, žadama vykdyti ir ministerijų administracijų reformas. Tad ir ministrai gali sulaukti panašių akibrokštų.

Pasipriešinimo reformoms nė neslepiama, o jei ir mėginama tai daryti, kyšančių interesų ausų paslėpti vis tiek nepavyksta. Pakanka pažiūrėti, kaip pradėjo šurmuliuoti urėdų pakurstyti miškininkai: Aplinkos ministerijos planai sutvarkyti miškų ūkio valdymą sukėlė paniką tarp urėdų – „gūdžios girios“ šeimininkų. Pagyrimų nusipelno Roko Masiulio, susisiekimo ministro, ryžtas tvarkyti valstybines įmones, pajudėjo sąstingio (jei nepasakytume stipriau) ledai Registrų centre, tikėkimės, permainų skersvėjis ištrauks ir kitų valstybės valdomų įmonių balastą, kurį planuoja mėžti ir Ūkio ministerija.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Vyriausybės programos priemonių plano projekte, regis, gerų idėjų yra. Tiesa, kai kurie tikslai supainioti, nekonkretūs – negana to, ministerijos puse lūpų prasitaria, kad jų siūlymų galutiniai variantai būna gerokai pakoreguoti ir praranda dalį prasmės. Sunkiausiai sekasi, kai tenka susidurti su tarpžinybiniu derinimu – darbas įstringa dėl skirtingų interesų. Priemonių plano projektas yra pusžalis. Dauguma priemonių jame surašyta, tačiau tebėra neaiškūs terminai, kada jos bus konkrečiai įgyvendintos. Plano projekte pabirai primėtyta nemažai idėjų, tačiau rimtai analizuojant konkretumo rasti sunku, todėl jis jau sulaukė kritikos – neva pilstoma iš tuščio į kiaurą, išskiriant 5 stambius prioritetus. Vienintelis premjero pasiteisinimas, kad tai – „plano juodraštis“. Tačiau taisyti jo klaidas nebedaug laiko lieka – Vyriausybė ketina planą patvirtinti kovo 8 d. O abejonių dėl „juodraščio“ išgryninimo lieka daug – šiam darbui Vyriausybė turėjo beveik šimtą dienų. Užsiminta apie reformas viešajame sektoriuje – biurokratijos mažinimą, institucijų jungimą ar naikinimą, valdymo sistemos efektyvinimą ir kt., jas numatoma pamažu įgyvendinti visą kadenciją, iki pat 2020 m. pabaigos. Idėja neabejotinai gera, tik jau girdėta – ar dar kas prisimena Saulėlydžio ir Saulėtekio komisijas, kurių reformų tikslai buvo tokie patys? Užsimota buvo plačiai, tačiau entuziazmas greitai nuslopo. O gal buvo nuslopintas, nes pasipriešinimas permainoms – metų metais gyvuojanti „tradicija“.

Kol kas kai kurie naujos valdžios judesiai primena sceną, kai iššaunama dūmų bomba: šūvis yra, garsas – irgi, tačiau niekas nežino, kas bus, kai dūmai išsisklaidys.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku