Ryžto yra, laikotarpis – trumpas, delsti nėra kada

Publikuota: 2016-12-12
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Liko suskaičiuotos valandos, kada darbą pradės XVII Vyriausybė ir naujieji ministrai sės prie darbų. Kaip rodo daugumos jų išdalinti interviu, problemos – identifikuotos, tačiau jų sprendimo būdai dar slūgso teorinėse plokštumose. Vis dėlto kai kurių naujų ministrų užmojai teikia vilties, kad bent šiokių tokių reformų jų kuruojamose srityse galime sulaukti – jei jie bus ryžtingi ir turės laisvas rankas.

Verslo dalią nemenkai lemiančiai Ūkio ministerijai (ŪM) vadovauti pradėsiantis Mindaugas Sinkevičius pasiryžęs iš esmės imtis valstybės valdomų įmonių pertvarkos, skatinti eksportą kreditų garantijomis, o inovacijas – mokesčių lengvatomis. Naujasis ministras, regis, supranta, kad iššūkiams, užklupsiantiems šalį sumažėjus ar pasibaigus finansinėms ES injekcijoms, reikia ruoštis jau dabar. Kokius p. Sinkevičius mato savo veiklos prioritetus? Pasak jo, pirmiausia reikėtų efektyviau panaudoti dabartinio finansinio periodo ES lėšas – kad kuo labiau sustiprėtų smulkusis ir vidutinis verslas. Kol kas stebime gana vangų procesą – kai kurios ES pinigais finansuojamos priemonės nesulaukia verslo dėmesio. Ir ne todėl, kad būtų nereikalingos, o dažniausia dėl perdėtai apsunkintų reikalavimų, vietinio biurokratizmo ir pan.

Kitas naujojo ŪM vadovo rūpestis – kaip pritraukti daugiau užsienio investicijų į gamybos sektorių. „Vis dar per ilgą laiką užima procesai norint įrengti gamyklą – greitam investuotojo atėjimui nesame pasirengę. Neleistina, kai nuo idėjos iki starto sugaištama apie metus, – turime, kiek įmanoma, procedūras trumpinti, vykdyti procedūras lygiagrečiai“, – VŽ aiškino p. Sinkevičius (2016 12 08).

Bene didžiausias iššūkis laukia ministro valstybės valdomų įmonių (VVĮ) ūkyje. Panašu, kad jam nesvetima dar konservatorių Vyriausybės inicijuota, tačiau jų pačių ir skubiai užgesinta „Visuomio“ idėja: planuojama kurti koordinavimo centrą – instituciją, kuri valdytų valstybinių įmonių portfelį. Tiesa, apie jų depolitizavimą neužsimenama. Tačiau ministras sako norintis matyti VVĮ daugiau skaidrumo, daugiau kompetentingų vadovų – „kad valstybės įmonės veiktų valstybės naudai ir dividendais daug svariau papildytų biudžetą“. Norai kaip ir nenauji – tą patį deklaravo ir kelios ankstesnės Vyriausybės, tačiau pasistūmėta tikslo link praktiškai nebuvo. Išskyrus tai, kad pastaruoju metu kelią į tokių įmonių valdybas prasiskynė nepriklausomi nariai. Bet efektyvumas nepagerėjo, kapitalo grąžos vidurkis liko žemas, o apie dividendus, kuriuos įmonės turėtų pervesti į valstybės biudžetą nėra ką ir kalbėti... Dešimtis ar šimtus milijonų pelno uždirbančios VVĮ sugebėdavo gauti valdančiųjų „indulgencijas“, tad į valstybės iždą įkrisdavo tų dividendų trupiniai.

Paskirtasis aplinkos ministras Kęstutis Navickas žada iš esmės imtis skubių pertvarkų atliekų tvarkymo ir statybų sektoriuose. Pastarajame turėtume sulaukti skaidresnių procedūrų, greičiau išduodamų leidimų ir kt. Sprendžiant miškų urėdijos reformą, kurios reikalauja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), panašu, kad naujasis ministras dar klaidžioja it girioje. „Yra atliktų urėdijų veiklos efektyvumo tyrimų, reikės juos analizuoti ir žiūrėti, ką galima padaryti“, – aptakiai kalba p. Navickas. Ar ir toliau turėsime 42 urėdijas, ką taip stipriai kritikuoja EBPO ir ko neleido reformuoti kadenciją baigęs Seimas, paskirtasis aplinkos ministras nekalba.

Panašu, kad p. Navickui prireiks didelių pastangų ir kompetencijos, jei jis ryšis iš esmės reformuoti ir išskaidrinti atliekų tvarkymo sektorių – STT prabilo apie galimą korupciją, kurios neįveikė ir pirmtakas Kęstutis Trečiokas. Naujasis Aplinkos ministerijos vadovas tarp priemonių, galinčių įveikti korupciją šiame sektoriuje, mini didesnę kontrolę, didesnį procesų skaidrumą ir pan. „Darbui ministerijoje turiu tik ketverius metus ir esu labai nekantrus“, – tikina p. Navickas. Belieka tikėtis, kad starto linijoje nebus užsisėdėta, o finišas taps įspūdinga naujojo politiko pergale.

Naujasis finansų ministras Vilius Šapoka planuoja mokesčių konsolidaciją ir padidintą atsakomybę už mokestinius pažeidimus. Taip pat bus iš esmės peržiūrėtos visos mokestinės lengvatos, skirtingų verslo formų mokestiniai režimai. Pasak jo, bus įvertintas lengvatų pagrįstumas, tad daugelio nepagrįstų lengvatų neturėtų likti. „Kadangi mokestinės lengvatos iškraipo ekonominius sprendimus, tai bendras požiūris yra toks, kad jeigu jų įmanoma išvengti, tai taip ir darysime. Nebent galėtų atsirasti mokestiniai pakeitimai atsižvelgiant į šalies konkurencinę aplinką ir tai ką daro mūsų šalys konkurentės. Negalime nereaguoti į tai kas vyksta aplinkui“, – šiandien interviu VŽ aiškina p. Šapoka. Tačiau galima lengvata reinvestuojamam pelnui jis, regis, per daug nesižavi – pasak jo, „žiūrint izoliuotai, reinvestuojamo pelno lengvata savaime nėra ta sidabrinė kulka, kuri staiga smarkiai padidintų Lietuvos investicinį patrauklumą, pritrauktų čia užsienio kapitalo“. O kas gi yra ta sidabrinė kulka? „Čia nėra stebuklingo sprendimo. Tik sunkus ir nuoseklus darbas gerinant verslo aplinką. Ir tai nėra vien mokesčiai. Tai yra visi administraciniai, verslo priežiūros procesai, švietimo sistemos, darbo santykių reforma“– vardina p. Šapoka. Finansų ministras mini ir daugiau reformų, tarp kurių – pensijų sistemos reforma, neatmeta ir progresinių mokesčių idėjos etc.

Minėtų trijų ministrų, kurių veikla itin svarbi šalies ūkiui, planai ir pasiryžimas turėtų sužadinti viltį apie realias ir efektyvias permainas. Kol kas visa tai – tik žodžiai. Galbūt – ir siekiai. Pamatysime.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Rosneft“ tampa antrąją Rusijos užsienio reikalų ministerija

Pernai spalį, pačiame politinės krizės, susidariusios dėl Irako Kurdistano siekio kurti nepriklausomą...

Verslo aplinka
2018.04.22
Skvernelis krentančių „valstiečių“ reitingų nedramatizuoja ir įvardija priežastį

Premjeras Saulius Skvernelis sumažėjusius Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos reitingus vertina ramiai.

Verslo aplinka
2018.04.21
Armėnijos premjeras siekia dialogo su masinių protestų lyderiu

Naujasis Armėnijos premjeras Serzhas Sarksyanas šeštadienį pareiškė apie būtinybę nedelsiant pradėti dialogą...

Verslo aplinka
2018.04.21
Tyrimas: populiariausi politikai išlieka prezidentė, Kauno meras ir premjeras 3

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis...

Verslo aplinka
2018.04.21
Šiaurės Korėja žada stabdyti branduolinius bandymus ir uždaryti poligoną 1

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas paskelbė, kad sustabdė raketų bandymus ir uždarys branduolinių bandymų...

Verslo aplinka
2018.04.21
„Vilmorus“: pasitikėjimas Seimu, Vyriausybe ir partijomis – itin žemas

Lietuvos gyventojai tradiciškai labiausiai pasitiki ugniagesiais gelbėtojais, policija ir kariuomene, o...

Verslo aplinka
2018.04.21
Apklausa: konservatorių atotrūkis nuo „valstiečių“ padidėjo 13

Populiariausia partija šalyje išlieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD),...

Verslo aplinka
2018.04.21
Privačios mokyklos: išgelbės ar sukurs atskirtį 8

Tomas mokosi privačioje mokykloje. Galbūt todėl jis turi daug žinių apie šiuolaikinį pasaulį. Jis moka tris...

Verslo klasė
2018.04.21
Papildomi 100 mln. Eur medikams nepakeis įsisenėjusių sistemos bėdų Premium 1

Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad nuo gegužės 1-osios medicinos darbuotojų atlyginimai didės 20%.

Verslo aplinka
2018.04.20
Verslas giria studijų ir profesinio mokymo priėmimo prioritetus 1

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) paskelbė skaičius, į kokias specialybes ir kiek pirmakursių šiemet...

Verslo aplinka
2018.04.20
Valdantieji derina naują koalicijos sutartį ir tarsis dėl teisingumo ministro 1

Valdančioji valstiečių-žaliųjų ir socialdarbiečių koalicija derina atnaujintą sutartį, kurią tikisi...

Verslo aplinka
2018.04.20
Opozicija parengė interpeliaciją Broniui Markauskui 4

Žemės ūkio ministro Broniaus Markausko laukia išbandymas opozicijos inicijuojama interpeliacija.

Verslo aplinka
2018.04.20
Prezidentė atmetė kandidatą į teisingumo ministrus, premjeras pasipiktino 35

Premjero pateiktas kandidatas Giedrius Danėlius nebus skiriamas teisingumo ministru, pasak prezidentūros...

Verslo aplinka
2018.04.19
Valentinas Bukauskas paliko Socialdemokratų darbo partijos frakciją Seime

Vilnius, balandžio 19 d. (BNS). Darbo partijos vicepirmininkas Valentinas Bukauskas paliko valdančiąją...

Verslo aplinka
2018.04.19
Seimas žengė pirmąjį žingsnį link prekybos sutarties su Kanada ratifikavimo 1

Seimo nariai ketvirtadienį po pateikimo pritarė ES ir Kanados laisvos prekybos sutarties (angl.

Verslo aplinka
2018.04.19
Naujas Draudimo įstatymas numato naujus reikalavimus brokeriams

Įgyvendinant draudimo rinką reglamentuojančią Europos Sąjungos direktyvą Lietuvoje po pusmečio įsigalios...

Verslo aplinka
2018.04.19
ES skyrė lėšų Baltijos šalių sinchronizacijos su Vakarais studijai

Trečiadienį, neformalaus Energetikos tarybos susitikimo metu Sofijoje pasirašyta sinchronizacijos projektui...

Energetika
2018.04.19
Duomenų inspektorius: mūsų inspekcija netaps milžiniškų baudų vėzdu Premium 1

Gegužės 25 d. įsigaliojantis ES bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) kelia nerimą tūkstančiams...

Verslo aplinka
2018.04.19
Turkijoje – netikėti pirmalaikiai rinkimai

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas paskelbė, kad prezidento ir parlamento rinkimai įvyks...

Verslo aplinka
2018.04.18
Vyriausybė atmeta LB pasiūlymus: tai būtų drastiškas mokesčių didinimas 22

Premjeras Saulius Skvernelis ir finansų ministras Vilius Šapoka atmeta Lietuvos banko išsakytą kritiką...

Verslo aplinka
2018.04.18

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau