Ryžto yra, laikotarpis – trumpas, delsti nėra kada

Publikuota: 2016-12-12
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Liko suskaičiuotos valandos, kada darbą pradės XVII Vyriausybė ir naujieji ministrai sės prie darbų. Kaip rodo daugumos jų išdalinti interviu, problemos – identifikuotos, tačiau jų sprendimo būdai dar slūgso teorinėse plokštumose. Vis dėlto kai kurių naujų ministrų užmojai teikia vilties, kad bent šiokių tokių reformų jų kuruojamose srityse galime sulaukti – jei jie bus ryžtingi ir turės laisvas rankas.

Verslo dalią nemenkai lemiančiai Ūkio ministerijai (ŪM) vadovauti pradėsiantis Mindaugas Sinkevičius pasiryžęs iš esmės imtis valstybės valdomų įmonių pertvarkos, skatinti eksportą kreditų garantijomis, o inovacijas – mokesčių lengvatomis. Naujasis ministras, regis, supranta, kad iššūkiams, užklupsiantiems šalį sumažėjus ar pasibaigus finansinėms ES injekcijoms, reikia ruoštis jau dabar. Kokius p. Sinkevičius mato savo veiklos prioritetus? Pasak jo, pirmiausia reikėtų efektyviau panaudoti dabartinio finansinio periodo ES lėšas – kad kuo labiau sustiprėtų smulkusis ir vidutinis verslas. Kol kas stebime gana vangų procesą – kai kurios ES pinigais finansuojamos priemonės nesulaukia verslo dėmesio. Ir ne todėl, kad būtų nereikalingos, o dažniausia dėl perdėtai apsunkintų reikalavimų, vietinio biurokratizmo ir pan.

Kitas naujojo ŪM vadovo rūpestis – kaip pritraukti daugiau užsienio investicijų į gamybos sektorių. „Vis dar per ilgą laiką užima procesai norint įrengti gamyklą – greitam investuotojo atėjimui nesame pasirengę. Neleistina, kai nuo idėjos iki starto sugaištama apie metus, – turime, kiek įmanoma, procedūras trumpinti, vykdyti procedūras lygiagrečiai“, – VŽ aiškino p. Sinkevičius (2016 12 08).

Bene didžiausias iššūkis laukia ministro valstybės valdomų įmonių (VVĮ) ūkyje. Panašu, kad jam nesvetima dar konservatorių Vyriausybės inicijuota, tačiau jų pačių ir skubiai užgesinta „Visuomio“ idėja: planuojama kurti koordinavimo centrą – instituciją, kuri valdytų valstybinių įmonių portfelį. Tiesa, apie jų depolitizavimą neužsimenama. Tačiau ministras sako norintis matyti VVĮ daugiau skaidrumo, daugiau kompetentingų vadovų – „kad valstybės įmonės veiktų valstybės naudai ir dividendais daug svariau papildytų biudžetą“. Norai kaip ir nenauji – tą patį deklaravo ir kelios ankstesnės Vyriausybės, tačiau pasistūmėta tikslo link praktiškai nebuvo. Išskyrus tai, kad pastaruoju metu kelią į tokių įmonių valdybas prasiskynė nepriklausomi nariai. Bet efektyvumas nepagerėjo, kapitalo grąžos vidurkis liko žemas, o apie dividendus, kuriuos įmonės turėtų pervesti į valstybės biudžetą nėra ką ir kalbėti... Dešimtis ar šimtus milijonų pelno uždirbančios VVĮ sugebėdavo gauti valdančiųjų „indulgencijas“, tad į valstybės iždą įkrisdavo tų dividendų trupiniai.

Paskirtasis aplinkos ministras Kęstutis Navickas žada iš esmės imtis skubių pertvarkų atliekų tvarkymo ir statybų sektoriuose. Pastarajame turėtume sulaukti skaidresnių procedūrų, greičiau išduodamų leidimų ir kt. Sprendžiant miškų urėdijos reformą, kurios reikalauja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), panašu, kad naujasis ministras dar klaidžioja it girioje. „Yra atliktų urėdijų veiklos efektyvumo tyrimų, reikės juos analizuoti ir žiūrėti, ką galima padaryti“, – aptakiai kalba p. Navickas. Ar ir toliau turėsime 42 urėdijas, ką taip stipriai kritikuoja EBPO ir ko neleido reformuoti kadenciją baigęs Seimas, paskirtasis aplinkos ministras nekalba.

Panašu, kad p. Navickui prireiks didelių pastangų ir kompetencijos, jei jis ryšis iš esmės reformuoti ir išskaidrinti atliekų tvarkymo sektorių – STT prabilo apie galimą korupciją, kurios neįveikė ir pirmtakas Kęstutis Trečiokas. Naujasis Aplinkos ministerijos vadovas tarp priemonių, galinčių įveikti korupciją šiame sektoriuje, mini didesnę kontrolę, didesnį procesų skaidrumą ir pan. „Darbui ministerijoje turiu tik ketverius metus ir esu labai nekantrus“, – tikina p. Navickas. Belieka tikėtis, kad starto linijoje nebus užsisėdėta, o finišas taps įspūdinga naujojo politiko pergale.

Naujasis finansų ministras Vilius Šapoka planuoja mokesčių konsolidaciją ir padidintą atsakomybę už mokestinius pažeidimus. Taip pat bus iš esmės peržiūrėtos visos mokestinės lengvatos, skirtingų verslo formų mokestiniai režimai. Pasak jo, bus įvertintas lengvatų pagrįstumas, tad daugelio nepagrįstų lengvatų neturėtų likti. „Kadangi mokestinės lengvatos iškraipo ekonominius sprendimus, tai bendras požiūris yra toks, kad jeigu jų įmanoma išvengti, tai taip ir darysime. Nebent galėtų atsirasti mokestiniai pakeitimai atsižvelgiant į šalies konkurencinę aplinką ir tai ką daro mūsų šalys konkurentės. Negalime nereaguoti į tai kas vyksta aplinkui“, – šiandien interviu VŽ aiškina p. Šapoka. Tačiau galima lengvata reinvestuojamam pelnui jis, regis, per daug nesižavi – pasak jo, „žiūrint izoliuotai, reinvestuojamo pelno lengvata savaime nėra ta sidabrinė kulka, kuri staiga smarkiai padidintų Lietuvos investicinį patrauklumą, pritrauktų čia užsienio kapitalo“. O kas gi yra ta sidabrinė kulka? „Čia nėra stebuklingo sprendimo. Tik sunkus ir nuoseklus darbas gerinant verslo aplinką. Ir tai nėra vien mokesčiai. Tai yra visi administraciniai, verslo priežiūros procesai, švietimo sistemos, darbo santykių reforma“– vardina p. Šapoka. Finansų ministras mini ir daugiau reformų, tarp kurių – pensijų sistemos reforma, neatmeta ir progresinių mokesčių idėjos etc.

Minėtų trijų ministrų, kurių veikla itin svarbi šalies ūkiui, planai ir pasiryžimas turėtų sužadinti viltį apie realias ir efektyvias permainas. Kol kas visa tai – tik žodžiai. Galbūt – ir siekiai. Pamatysime.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
E. sveikatos sistemos diegimas apskųstas prokurorams

Teisėsaugos paprašyta įvertinti informaciją dėl ne vieną milijoną kainavusios e. sveikatos sistemos fragmentų...

Verslo aplinka
2018.12.18
M. Kvietkauskas paskirtas kultūros ministru 1

Literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas paskirtas naujuoju kultūros ministru. Tokį dekretą antradienį pasirašė...

Verslo aplinka
2018.12.18
Pasirašytas Sveikatos draudimo fondo biudžetas

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį pasirašė praėjusią savaitę Seimo priimtą 2019 m. Privalomojo...

Verslo aplinka
2018.12.18
Šiaulių savivaldybėje tęsiasi atleidimų banga 2

Šiaulių m. savivaldybės meras pasirašė potvarkį dėl Marijaus Veličkos, administracijos direktoriaus...

Verslo aplinka
2018.12.17
Laukiant „Sodros“ vadovo konkurso pasirašytas šio fondo biudžetas 1

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė praėjusią savaitę Seimo priimtą „Sodros“ biudžetą, siekiantį daugiau...

Verslo aplinka
2018.12.17
Į kultūros ministrus pasiūlytas M. Kvietkauskas 10

Literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas, buvęs Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorius,...

Verslo aplinka
2018.12.17
Žemdirbių Meka – Kaune? 28

Vyriausybė, sumaniusi Žemės ūkio ministerijos kraustynes į Kauną, negali paaiškinti darbuotojams nei šio...

Verslo aplinka
2018.12.17
Raseinių rajono meras A. Gricius skundžia prokurorams R. Ačo elgesį 1

Raseinių rajono savivaldybės meras Algirdas Gricius dėl kyšininkavimu įtariamo nuo pareigų nušalinto...

Verslo aplinka
2018.12.16
Savo kiemuose užsiėmę politikai kuria lyderystės vakuumą Vakarų pasaulyje

Savas problemas sprendžiantys šalių politikai atvėrė lyderystės vakuumą Vakarų pasaulyje. Kai kurie...

Verslo aplinka
2018.12.16
Katovicuose susitarta dėl Paryžiaus klimato sutarties įgyvendinimo priemonių 10

Beveik 200 šalių diplomatai Lenkijos Katovicų mieste šiąnakt pasiekė susitarimą dėl priemonių, kuriomis bus...

Verslo aplinka
2018.12.16
2018-ieji: amerikietiškų kalnelių metai Premium 2

„The Economist“ žurnalas kiekvieną gruodį sukuria viršelį, pilną pačių įvairiausių simbolių, – kartais tai...

Verslo klasė
2018.12.16
P. Porošenka paskelbė apie nuo Maskvos nepriklausomos Ukrainos stačiatikių bažnyčios įkūrimą 20

Ukrainos Prezidentas Petro Porošenka Kijeve pasibaigus istoriniam ortodoksų sinodui paskelbė apie atskiros...

Verslo aplinka
2018.12.15
Lietuva suteikė politinį prieglobstį dar vienam aktyvistui iš Rusijos 3

Lietuva šią savaitę suteikė politinį prieglobstį dar vienam aktyvistui iš Rusijos.

Verslo aplinka
2018.12.15
Kandidatų į prezidentus varžybose pirmauja G. Nausėda ir I. Šimonytė – apklausa 14

Tarp kandidatų į prezidentus daugiausia paramos sulaukia ekonomistas Gitanas Nausėda ir parlamentarė Ingrida...

Verslo aplinka
2018.12.15
Apklausa: populiariausi išlieka konservatoriai ir valstiečiai 4

Populiariausiomis tarp partijų išlieka opoziciniai konservatoriai ir valdantieji „valstiečiai“, rodo...

Verslo aplinka
2018.12.15
Mokytojų streikai kirto per S. Skvernelio reitingus 3

Dėl mokytojų streiko smuko ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio populiarumas – palankiai vertinančių jo...

Verslo aplinka
2018.12.15
S. Skvernelis informaciją apie grėsmes perdavė ir V. Pranckiečiui, konservatoriams neduos  1

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako riboto naudojimo informaciją apie galimas grėsmes perdavęs ir...

Verslo aplinka
2018.12.14
Laukiama prezidentės apsisprendimo dėl kitų metų biudžeto, galimas veto

Iki kitos savaitės pabaigos prezidentė Dalia Grybauskaitė turi apsispręsti, ar pasirašyti Seimo priimtą 2019...

Verslo aplinka
2018.12.14
Derybos dėl ilgamečio ES biudžeto užtruks ilgiau nei tikėtasi Premium

Europos Sąjungos šalių derybos dėl būsimo daugiamečio bendrijos biudžeto truks ilgiau nei planuota ir baigsis...

Verslo aplinka
2018.12.14
Valdantieji vėl bando prastumti LRT parlamentinio tyrimo išvadas 2

Seimo valdantieji vėl stumia prieštaringai vertinamų ir politizuotomis vadinamų Lietuvos nacionalinio radijo...

Verslo aplinka
2018.12.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau