Ryžto yra, laikotarpis – trumpas, delsti nėra kada

Publikuota: 2016-12-12
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Liko suskaičiuotos valandos, kada darbą pradės XVII Vyriausybė ir naujieji ministrai sės prie darbų. Kaip rodo daugumos jų išdalinti interviu, problemos – identifikuotos, tačiau jų sprendimo būdai dar slūgso teorinėse plokštumose. Vis dėlto kai kurių naujų ministrų užmojai teikia vilties, kad bent šiokių tokių reformų jų kuruojamose srityse galime sulaukti – jei jie bus ryžtingi ir turės laisvas rankas.

Verslo dalią nemenkai lemiančiai Ūkio ministerijai (ŪM) vadovauti pradėsiantis Mindaugas Sinkevičius pasiryžęs iš esmės imtis valstybės valdomų įmonių pertvarkos, skatinti eksportą kreditų garantijomis, o inovacijas – mokesčių lengvatomis. Naujasis ministras, regis, supranta, kad iššūkiams, užklupsiantiems šalį sumažėjus ar pasibaigus finansinėms ES injekcijoms, reikia ruoštis jau dabar. Kokius p. Sinkevičius mato savo veiklos prioritetus? Pasak jo, pirmiausia reikėtų efektyviau panaudoti dabartinio finansinio periodo ES lėšas – kad kuo labiau sustiprėtų smulkusis ir vidutinis verslas. Kol kas stebime gana vangų procesą – kai kurios ES pinigais finansuojamos priemonės nesulaukia verslo dėmesio. Ir ne todėl, kad būtų nereikalingos, o dažniausia dėl perdėtai apsunkintų reikalavimų, vietinio biurokratizmo ir pan.

Kitas naujojo ŪM vadovo rūpestis – kaip pritraukti daugiau užsienio investicijų į gamybos sektorių. „Vis dar per ilgą laiką užima procesai norint įrengti gamyklą – greitam investuotojo atėjimui nesame pasirengę. Neleistina, kai nuo idėjos iki starto sugaištama apie metus, – turime, kiek įmanoma, procedūras trumpinti, vykdyti procedūras lygiagrečiai“, – VŽ aiškino p. Sinkevičius (2016 12 08).

Bene didžiausias iššūkis laukia ministro valstybės valdomų įmonių (VVĮ) ūkyje. Panašu, kad jam nesvetima dar konservatorių Vyriausybės inicijuota, tačiau jų pačių ir skubiai užgesinta „Visuomio“ idėja: planuojama kurti koordinavimo centrą – instituciją, kuri valdytų valstybinių įmonių portfelį. Tiesa, apie jų depolitizavimą neužsimenama. Tačiau ministras sako norintis matyti VVĮ daugiau skaidrumo, daugiau kompetentingų vadovų – „kad valstybės įmonės veiktų valstybės naudai ir dividendais daug svariau papildytų biudžetą“. Norai kaip ir nenauji – tą patį deklaravo ir kelios ankstesnės Vyriausybės, tačiau pasistūmėta tikslo link praktiškai nebuvo. Išskyrus tai, kad pastaruoju metu kelią į tokių įmonių valdybas prasiskynė nepriklausomi nariai. Bet efektyvumas nepagerėjo, kapitalo grąžos vidurkis liko žemas, o apie dividendus, kuriuos įmonės turėtų pervesti į valstybės biudžetą nėra ką ir kalbėti... Dešimtis ar šimtus milijonų pelno uždirbančios VVĮ sugebėdavo gauti valdančiųjų „indulgencijas“, tad į valstybės iždą įkrisdavo tų dividendų trupiniai.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Paskirtasis aplinkos ministras Kęstutis Navickas žada iš esmės imtis skubių pertvarkų atliekų tvarkymo ir statybų sektoriuose. Pastarajame turėtume sulaukti skaidresnių procedūrų, greičiau išduodamų leidimų ir kt. Sprendžiant miškų urėdijos reformą, kurios reikalauja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), panašu, kad naujasis ministras dar klaidžioja it girioje. „Yra atliktų urėdijų veiklos efektyvumo tyrimų, reikės juos analizuoti ir žiūrėti, ką galima padaryti“, – aptakiai kalba p. Navickas. Ar ir toliau turėsime 42 urėdijas, ką taip stipriai kritikuoja EBPO ir ko neleido reformuoti kadenciją baigęs Seimas, paskirtasis aplinkos ministras nekalba.

Panašu, kad p. Navickui prireiks didelių pastangų ir kompetencijos, jei jis ryšis iš esmės reformuoti ir išskaidrinti atliekų tvarkymo sektorių – STT prabilo apie galimą korupciją, kurios neįveikė ir pirmtakas Kęstutis Trečiokas. Naujasis Aplinkos ministerijos vadovas tarp priemonių, galinčių įveikti korupciją šiame sektoriuje, mini didesnę kontrolę, didesnį procesų skaidrumą ir pan. „Darbui ministerijoje turiu tik ketverius metus ir esu labai nekantrus“, – tikina p. Navickas. Belieka tikėtis, kad starto linijoje nebus užsisėdėta, o finišas taps įspūdinga naujojo politiko pergale.

Naujasis finansų ministras Vilius Šapoka planuoja mokesčių konsolidaciją ir padidintą atsakomybę už mokestinius pažeidimus. Taip pat bus iš esmės peržiūrėtos visos mokestinės lengvatos, skirtingų verslo formų mokestiniai režimai. Pasak jo, bus įvertintas lengvatų pagrįstumas, tad daugelio nepagrįstų lengvatų neturėtų likti. „Kadangi mokestinės lengvatos iškraipo ekonominius sprendimus, tai bendras požiūris yra toks, kad jeigu jų įmanoma išvengti, tai taip ir darysime. Nebent galėtų atsirasti mokestiniai pakeitimai atsižvelgiant į šalies konkurencinę aplinką ir tai ką daro mūsų šalys konkurentės. Negalime nereaguoti į tai kas vyksta aplinkui“, – šiandien interviu VŽ aiškina p. Šapoka. Tačiau galima lengvata reinvestuojamam pelnui jis, regis, per daug nesižavi – pasak jo, „žiūrint izoliuotai, reinvestuojamo pelno lengvata savaime nėra ta sidabrinė kulka, kuri staiga smarkiai padidintų Lietuvos investicinį patrauklumą, pritrauktų čia užsienio kapitalo“. O kas gi yra ta sidabrinė kulka? „Čia nėra stebuklingo sprendimo. Tik sunkus ir nuoseklus darbas gerinant verslo aplinką. Ir tai nėra vien mokesčiai. Tai yra visi administraciniai, verslo priežiūros procesai, švietimo sistemos, darbo santykių reforma“– vardina p. Šapoka. Finansų ministras mini ir daugiau reformų, tarp kurių – pensijų sistemos reforma, neatmeta ir progresinių mokesčių idėjos etc.

Minėtų trijų ministrų, kurių veikla itin svarbi šalies ūkiui, planai ir pasiryžimas turėtų sužadinti viltį apie realias ir efektyvias permainas. Kol kas visa tai – tik žodžiai. Galbūt – ir siekiai. Pamatysime.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku