Ryžto yra, laikotarpis – trumpas, delsti nėra kada

Publikuota: 2016-12-12
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Liko suskaičiuotos valandos, kada darbą pradės XVII Vyriausybė ir naujieji ministrai sės prie darbų. Kaip rodo daugumos jų išdalinti interviu, problemos – identifikuotos, tačiau jų sprendimo būdai dar slūgso teorinėse plokštumose. Vis dėlto kai kurių naujų ministrų užmojai teikia vilties, kad bent šiokių tokių reformų jų kuruojamose srityse galime sulaukti – jei jie bus ryžtingi ir turės laisvas rankas.

Verslo dalią nemenkai lemiančiai Ūkio ministerijai (ŪM) vadovauti pradėsiantis Mindaugas Sinkevičius pasiryžęs iš esmės imtis valstybės valdomų įmonių pertvarkos, skatinti eksportą kreditų garantijomis, o inovacijas – mokesčių lengvatomis. Naujasis ministras, regis, supranta, kad iššūkiams, užklupsiantiems šalį sumažėjus ar pasibaigus finansinėms ES injekcijoms, reikia ruoštis jau dabar. Kokius p. Sinkevičius mato savo veiklos prioritetus? Pasak jo, pirmiausia reikėtų efektyviau panaudoti dabartinio finansinio periodo ES lėšas – kad kuo labiau sustiprėtų smulkusis ir vidutinis verslas. Kol kas stebime gana vangų procesą – kai kurios ES pinigais finansuojamos priemonės nesulaukia verslo dėmesio. Ir ne todėl, kad būtų nereikalingos, o dažniausia dėl perdėtai apsunkintų reikalavimų, vietinio biurokratizmo ir pan.

Kitas naujojo ŪM vadovo rūpestis – kaip pritraukti daugiau užsienio investicijų į gamybos sektorių. „Vis dar per ilgą laiką užima procesai norint įrengti gamyklą – greitam investuotojo atėjimui nesame pasirengę. Neleistina, kai nuo idėjos iki starto sugaištama apie metus, – turime, kiek įmanoma, procedūras trumpinti, vykdyti procedūras lygiagrečiai“, – VŽ aiškino p. Sinkevičius (2016 12 08).

Bene didžiausias iššūkis laukia ministro valstybės valdomų įmonių (VVĮ) ūkyje. Panašu, kad jam nesvetima dar konservatorių Vyriausybės inicijuota, tačiau jų pačių ir skubiai užgesinta „Visuomio“ idėja: planuojama kurti koordinavimo centrą – instituciją, kuri valdytų valstybinių įmonių portfelį. Tiesa, apie jų depolitizavimą neužsimenama. Tačiau ministras sako norintis matyti VVĮ daugiau skaidrumo, daugiau kompetentingų vadovų – „kad valstybės įmonės veiktų valstybės naudai ir dividendais daug svariau papildytų biudžetą“. Norai kaip ir nenauji – tą patį deklaravo ir kelios ankstesnės Vyriausybės, tačiau pasistūmėta tikslo link praktiškai nebuvo. Išskyrus tai, kad pastaruoju metu kelią į tokių įmonių valdybas prasiskynė nepriklausomi nariai. Bet efektyvumas nepagerėjo, kapitalo grąžos vidurkis liko žemas, o apie dividendus, kuriuos įmonės turėtų pervesti į valstybės biudžetą nėra ką ir kalbėti... Dešimtis ar šimtus milijonų pelno uždirbančios VVĮ sugebėdavo gauti valdančiųjų „indulgencijas“, tad į valstybės iždą įkrisdavo tų dividendų trupiniai.

Paskirtasis aplinkos ministras Kęstutis Navickas žada iš esmės imtis skubių pertvarkų atliekų tvarkymo ir statybų sektoriuose. Pastarajame turėtume sulaukti skaidresnių procedūrų, greičiau išduodamų leidimų ir kt. Sprendžiant miškų urėdijos reformą, kurios reikalauja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), panašu, kad naujasis ministras dar klaidžioja it girioje. „Yra atliktų urėdijų veiklos efektyvumo tyrimų, reikės juos analizuoti ir žiūrėti, ką galima padaryti“, – aptakiai kalba p. Navickas. Ar ir toliau turėsime 42 urėdijas, ką taip stipriai kritikuoja EBPO ir ko neleido reformuoti kadenciją baigęs Seimas, paskirtasis aplinkos ministras nekalba.

Panašu, kad p. Navickui prireiks didelių pastangų ir kompetencijos, jei jis ryšis iš esmės reformuoti ir išskaidrinti atliekų tvarkymo sektorių – STT prabilo apie galimą korupciją, kurios neįveikė ir pirmtakas Kęstutis Trečiokas. Naujasis Aplinkos ministerijos vadovas tarp priemonių, galinčių įveikti korupciją šiame sektoriuje, mini didesnę kontrolę, didesnį procesų skaidrumą ir pan. „Darbui ministerijoje turiu tik ketverius metus ir esu labai nekantrus“, – tikina p. Navickas. Belieka tikėtis, kad starto linijoje nebus užsisėdėta, o finišas taps įspūdinga naujojo politiko pergale.

Naujasis finansų ministras Vilius Šapoka planuoja mokesčių konsolidaciją ir padidintą atsakomybę už mokestinius pažeidimus. Taip pat bus iš esmės peržiūrėtos visos mokestinės lengvatos, skirtingų verslo formų mokestiniai režimai. Pasak jo, bus įvertintas lengvatų pagrįstumas, tad daugelio nepagrįstų lengvatų neturėtų likti. „Kadangi mokestinės lengvatos iškraipo ekonominius sprendimus, tai bendras požiūris yra toks, kad jeigu jų įmanoma išvengti, tai taip ir darysime. Nebent galėtų atsirasti mokestiniai pakeitimai atsižvelgiant į šalies konkurencinę aplinką ir tai ką daro mūsų šalys konkurentės. Negalime nereaguoti į tai kas vyksta aplinkui“, – šiandien interviu VŽ aiškina p. Šapoka. Tačiau galima lengvata reinvestuojamam pelnui jis, regis, per daug nesižavi – pasak jo, „žiūrint izoliuotai, reinvestuojamo pelno lengvata savaime nėra ta sidabrinė kulka, kuri staiga smarkiai padidintų Lietuvos investicinį patrauklumą, pritrauktų čia užsienio kapitalo“. O kas gi yra ta sidabrinė kulka? „Čia nėra stebuklingo sprendimo. Tik sunkus ir nuoseklus darbas gerinant verslo aplinką. Ir tai nėra vien mokesčiai. Tai yra visi administraciniai, verslo priežiūros procesai, švietimo sistemos, darbo santykių reforma“– vardina p. Šapoka. Finansų ministras mini ir daugiau reformų, tarp kurių – pensijų sistemos reforma, neatmeta ir progresinių mokesčių idėjos etc.

Minėtų trijų ministrų, kurių veikla itin svarbi šalies ūkiui, planai ir pasiryžimas turėtų sužadinti viltį apie realias ir efektyvias permainas. Kol kas visa tai – tik žodžiai. Galbūt – ir siekiai. Pamatysime.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
 1993-iųjų stebuklo formulė: geležinė valia, išmintinga diplomatija, truputis pinigų ir sėkmės Premium 6

Dar ir šiandien kai kuriuos draugiškus Lietuvos kaimynus sunku įtikinti, kad Rusijos kariuomenės išvedimą iki...

Verslo klasė
2018.10.19
Gitanas Nausėda pasirinko komunikacijos partnerius prezidento rinkimams 2

Sprendimą dalyvauti Prezidento rinkimuose priėmęs ekonomistas, socialinių mokslų daktaras Gitanas Nausėda...

Rinkodara
2018.10.19
Paskelbtas referendumas dėl dvigubos pilietybės 13

Konstitucinis referendumas dėl dvigubos pilietybės įteisinimo turėtų įvykti kitų metų gegužės 12 ir 26...

Verslo aplinka
2018.10.18
Iš šių metų biudžeto – papildomi pinigai ir gynybai, ir partijoms 3

Vyriausybė turi teisę pasiskolinti tam, kad šiemet užtikrintų pakankamą krašto apsaugos sistemos finansavimą.

Verslo aplinka
2018.10.18
Seimo dauguma nusiteikusi atmesti prezidentės veto dėl atliekų deginimo 1

Seimas nusprendė svarstyti prezidentės Dalios Grybauskaitės veto įstatymo pataisoms, numatančioms atliekų...

Verslo aplinka
2018.10.18
Seimas paniro į kitų metų biudžeto svarstymą 1

Seimas pradėjo bemaž du mėnesius truksiantį 2019 m. biudžeto svarstymą. Vyriausybė siūlo, kad kitąmet viešųjų...

Verslo aplinka
2018.10.18
Liberalai Vilniuje nebenori rinkimų komiteto 7

Liberalų sąjūdžio valdyba trečiadienį panaikino Vilniaus miesto skyriaus sprendimą savivaldos rinkimuose...

Verslo aplinka
2018.10.17
Politinės korupcijos tyrimą atliekanti komisija prašo medžiagos iš VSD ir STT

Politinės korupcijos tyrimą atliekanti Seimo laikinoji komisija iš pradžių ketina susipažinti su slapta...

Verslo aplinka
2018.10.17
Senkant ES pinigams regionams finansuoti valdžia pasitelks nacionalines plėtros įstaigas

Vyriausybė trečiadienį nacionalinių plėtros įstaigų (NPĮ) statusą suteikė trims valstybės valdomoms finansų...

Finansai
2018.10.17
ETPA ragina Baltarusiją nesuteikti licencijos Astravo AE

Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) paragino Baltarusijos branduolinės energetikos reguliuotoją...

Energetika
2018.10.11
Baltarusiai ruošiasi montuoti pirmąjį Astravo reaktorių Premium 11

Astravo atominė elektrinė (AE) ruošiasi pirmojo jėgainės bloko paleidimui. Ruošiamasi montuoti ir bandyti...

Energetika
2018.10.11
Registrų centro duomenys – vėl prieinami žiniasklaidai 12

Vyriausybė trečiadienį priėmė nutarimus, kuriais remiantis nuo šiandien žiniasklaidai vėl neatlygintinai bus...

Rinkodara
2018.10.10
Daugėja nepatenkintųjų Vyriausybės darbu

Rugsėjį gerokai padaugėjo Vyriausybės darbu nepatenkintų gyventojų, tačiau premjeras Saulius Skvernelis...

Verslo aplinka
2018.10.10
Reitingų lentelėje „valstiečiai“ vejasi konservatorius

Reitingų lentelėje valdantieji „valstiečiai“ vejasi opozicijoje esančius konservatorius, bet jų neaplenkė,...

Verslo aplinka
2018.10.10
Sinchronizacija: datos, pinigai, rizikos Premium 1

Derybose dėl sinchronizacijos yra „pasiekta daugiau nei kada nors iki šiol“, tačiau iki pirmojo, politinio,...

Energetika
2018.10.10
Patvirtintas naujas Kauno mero pavaduotojas

Povilą Mačiulį, iš Kauno vicemero pareigų pasitraukusį rugsėjo mėnesį, oficialiai pakeitė Andrius Palionis,...

Verslo aplinka
2018.10.09
Toliau stumiama referendumo su dviejų savaičių pertrauka idėja 2

Nepaisant kritikos Seimas toliau linksta pritarti valdančiųjų idėjai, kad referendumas dėl dvigubos...

Verslo aplinka
2018.10.09
Seimas linksta įteisinti individualius skundus Konstituciniam Teismui 1

Seimas linksta pritarti Konstitucijos pataisoms, kurios numato galimybę į Konstitucinį Teismą su individualiu...

Verslo aplinka
2018.10.09
FTB tyrimas neįnešė sumaišties į Kavanaugh paskyrimą

Baigtas FTB tyrimas, kurį JAV Senato teismų komitetas įpareigojo teisėsaugą atlikti iki šios savaitės...

Verslo aplinka
2018.10.05
Seime – „valstiečio“ Puidoko ir VSD direktoriaus pavaduotojo Budrio susitikimas

Valstybės saugumo departamentui (VSD) klausimų pateikęs „valstietis“ Mindaugas Puidokas atsakymų dar negavo,...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau