Ryžto yra, laikotarpis – trumpas, delsti nėra kada

Publikuota: 2016-12-12
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Liko suskaičiuotos valandos, kada darbą pradės XVII Vyriausybė ir naujieji ministrai sės prie darbų. Kaip rodo daugumos jų išdalinti interviu, problemos – identifikuotos, tačiau jų sprendimo būdai dar slūgso teorinėse plokštumose. Vis dėlto kai kurių naujų ministrų užmojai teikia vilties, kad bent šiokių tokių reformų jų kuruojamose srityse galime sulaukti – jei jie bus ryžtingi ir turės laisvas rankas.

Verslo dalią nemenkai lemiančiai Ūkio ministerijai (ŪM) vadovauti pradėsiantis Mindaugas Sinkevičius pasiryžęs iš esmės imtis valstybės valdomų įmonių pertvarkos, skatinti eksportą kreditų garantijomis, o inovacijas – mokesčių lengvatomis. Naujasis ministras, regis, supranta, kad iššūkiams, užklupsiantiems šalį sumažėjus ar pasibaigus finansinėms ES injekcijoms, reikia ruoštis jau dabar. Kokius p. Sinkevičius mato savo veiklos prioritetus? Pasak jo, pirmiausia reikėtų efektyviau panaudoti dabartinio finansinio periodo ES lėšas – kad kuo labiau sustiprėtų smulkusis ir vidutinis verslas. Kol kas stebime gana vangų procesą – kai kurios ES pinigais finansuojamos priemonės nesulaukia verslo dėmesio. Ir ne todėl, kad būtų nereikalingos, o dažniausia dėl perdėtai apsunkintų reikalavimų, vietinio biurokratizmo ir pan.

Kitas naujojo ŪM vadovo rūpestis – kaip pritraukti daugiau užsienio investicijų į gamybos sektorių. „Vis dar per ilgą laiką užima procesai norint įrengti gamyklą – greitam investuotojo atėjimui nesame pasirengę. Neleistina, kai nuo idėjos iki starto sugaištama apie metus, – turime, kiek įmanoma, procedūras trumpinti, vykdyti procedūras lygiagrečiai“, – VŽ aiškino p. Sinkevičius (2016 12 08).

Bene didžiausias iššūkis laukia ministro valstybės valdomų įmonių (VVĮ) ūkyje. Panašu, kad jam nesvetima dar konservatorių Vyriausybės inicijuota, tačiau jų pačių ir skubiai užgesinta „Visuomio“ idėja: planuojama kurti koordinavimo centrą – instituciją, kuri valdytų valstybinių įmonių portfelį. Tiesa, apie jų depolitizavimą neužsimenama. Tačiau ministras sako norintis matyti VVĮ daugiau skaidrumo, daugiau kompetentingų vadovų – „kad valstybės įmonės veiktų valstybės naudai ir dividendais daug svariau papildytų biudžetą“. Norai kaip ir nenauji – tą patį deklaravo ir kelios ankstesnės Vyriausybės, tačiau pasistūmėta tikslo link praktiškai nebuvo. Išskyrus tai, kad pastaruoju metu kelią į tokių įmonių valdybas prasiskynė nepriklausomi nariai. Bet efektyvumas nepagerėjo, kapitalo grąžos vidurkis liko žemas, o apie dividendus, kuriuos įmonės turėtų pervesti į valstybės biudžetą nėra ką ir kalbėti... Dešimtis ar šimtus milijonų pelno uždirbančios VVĮ sugebėdavo gauti valdančiųjų „indulgencijas“, tad į valstybės iždą įkrisdavo tų dividendų trupiniai.

Paskirtasis aplinkos ministras Kęstutis Navickas žada iš esmės imtis skubių pertvarkų atliekų tvarkymo ir statybų sektoriuose. Pastarajame turėtume sulaukti skaidresnių procedūrų, greičiau išduodamų leidimų ir kt. Sprendžiant miškų urėdijos reformą, kurios reikalauja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), panašu, kad naujasis ministras dar klaidžioja it girioje. „Yra atliktų urėdijų veiklos efektyvumo tyrimų, reikės juos analizuoti ir žiūrėti, ką galima padaryti“, – aptakiai kalba p. Navickas. Ar ir toliau turėsime 42 urėdijas, ką taip stipriai kritikuoja EBPO ir ko neleido reformuoti kadenciją baigęs Seimas, paskirtasis aplinkos ministras nekalba.

Panašu, kad p. Navickui prireiks didelių pastangų ir kompetencijos, jei jis ryšis iš esmės reformuoti ir išskaidrinti atliekų tvarkymo sektorių – STT prabilo apie galimą korupciją, kurios neįveikė ir pirmtakas Kęstutis Trečiokas. Naujasis Aplinkos ministerijos vadovas tarp priemonių, galinčių įveikti korupciją šiame sektoriuje, mini didesnę kontrolę, didesnį procesų skaidrumą ir pan. „Darbui ministerijoje turiu tik ketverius metus ir esu labai nekantrus“, – tikina p. Navickas. Belieka tikėtis, kad starto linijoje nebus užsisėdėta, o finišas taps įspūdinga naujojo politiko pergale.

Naujasis finansų ministras Vilius Šapoka planuoja mokesčių konsolidaciją ir padidintą atsakomybę už mokestinius pažeidimus. Taip pat bus iš esmės peržiūrėtos visos mokestinės lengvatos, skirtingų verslo formų mokestiniai režimai. Pasak jo, bus įvertintas lengvatų pagrįstumas, tad daugelio nepagrįstų lengvatų neturėtų likti. „Kadangi mokestinės lengvatos iškraipo ekonominius sprendimus, tai bendras požiūris yra toks, kad jeigu jų įmanoma išvengti, tai taip ir darysime. Nebent galėtų atsirasti mokestiniai pakeitimai atsižvelgiant į šalies konkurencinę aplinką ir tai ką daro mūsų šalys konkurentės. Negalime nereaguoti į tai kas vyksta aplinkui“, – šiandien interviu VŽ aiškina p. Šapoka. Tačiau galima lengvata reinvestuojamam pelnui jis, regis, per daug nesižavi – pasak jo, „žiūrint izoliuotai, reinvestuojamo pelno lengvata savaime nėra ta sidabrinė kulka, kuri staiga smarkiai padidintų Lietuvos investicinį patrauklumą, pritrauktų čia užsienio kapitalo“. O kas gi yra ta sidabrinė kulka? „Čia nėra stebuklingo sprendimo. Tik sunkus ir nuoseklus darbas gerinant verslo aplinką. Ir tai nėra vien mokesčiai. Tai yra visi administraciniai, verslo priežiūros procesai, švietimo sistemos, darbo santykių reforma“– vardina p. Šapoka. Finansų ministras mini ir daugiau reformų, tarp kurių – pensijų sistemos reforma, neatmeta ir progresinių mokesčių idėjos etc.

Minėtų trijų ministrų, kurių veikla itin svarbi šalies ūkiui, planai ir pasiryžimas turėtų sužadinti viltį apie realias ir efektyvias permainas. Kol kas visa tai – tik žodžiai. Galbūt – ir siekiai. Pamatysime.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Siūloma nustatyti prievolę VRK nariams turėti teisę dirbti su slapta informacija

Siekiant užkirsti kelią galimam Rusijos kišimuisi į prezidento rinkimus, siūloma nustatyti prievolę...

Baltieji rūmai nepritaria referendumo Rytų Ukrainoje idėjai 9

Baltieji Rūmai penktadienį atmetė Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasiūlytą idėją, esą Rytų Ukrainos...

Trumpas ir Juodkalnija: kaip griūva NATO pamatai Premium 3

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, požiūris į mažąsias valstybes sąjungininkes kelia grėsmę NATO ateičiai bei...

Pasitikėjimas Šimašiumi – mažiausias per kadenciją

Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi pasiekė žemiausią vietą per visą jo kadenciją, rodo šeštadienį dienraščio...

Konservatoriai ir „valstiečiai“ lieka populiariausi

Populiariausiomis partijomis šalyje toliau lieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai...

JAV prezidentui užkliuvo FED politika 10

Donaldo Trumpo socialinio tinklo „Twitter“ paskyros turinys vėl aidi plačiai ir garsiai. JAV prezidentas...

Verslo aplinka
2018.07.20
Telšiuose formuojasi nauja valdančioji dauguma, meras lieka nuošaly

Telšių rajono savivaldybės taryboje formuojasi nauja valdančioji koalicija – jos susibūrimo atveju Darbo...

Verslo aplinka
2018.07.20
Valdantieji rengiasi išsipūsti iki daugumos Premium 1

Pastaruosius metus formalios daugumos Seime neturintys valdantieji rudenį gali vėl turėti daugiau kaip pusę...

Verslo aplinka
2018.07.20
Trumpas gina „Google“: 4,34 mlrd. Eur bauda  – Europos pasinaudojimas JAV 12

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sukritikavo ES konkurencijos prižiūrėtojus dėl technologijų milžinei...

Technologijos
2018.07.20
ES kyla į kovą prieš Vengriją dėl migracijos politikos 21

Europos Komisija (EK) ketvirtadienį paskelbė suaktyvinti teisinę kovą prieš Vengriją dėl šios atsisakymo...

Verslo aplinka
2018.07.19
Kandidatų dėlionė: kodėl partijos neskuba į rinkimų traukinį Premium

Viešojoje erdvėje vis netylant spėlionėms, kas kitąmet galėtų kandidatuoti rinkimuose į prezidentus,...

Verslo aplinka
2018.07.19
Prezidentei įteiktas garbingiausias skautų apdovanojimas 2

Tautinėje skautų stovykloje „Laužų karta“ apsilankiusiai prezidentei Daliai Grybauskaitei buvo įteiktas...

Laisvalaikis
2018.07.19
JK policija nustatė pasikėsinimo į Skripalius įtariamuosius 12

Jungtinės Karalystės (JK) policija identifikavo įtariamus išpuolio prieš buvusį dvigubą agentą Sergejų...

Verslo aplinka
2018.07.19
Suteiks VRK nariams teisę dirbti su slapta informacija 1

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas ir nariai turės teisę susipažinti su slapta informacija.

Verslo aplinka
2018.07.19
Baltieji rūmai svarsto Putino pasiūlymą Rusijai leisti apklausti JAV pareigūnus 19

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, administracija trečiadienį neatmetė galimybės priimti Rusijos pasiūlymą...

Verslo aplinka
2018.07.19
„Brexit“ tęsinys: ES mėgins dar labiau nepabloginti padėties Premium 3

Michelis Barneir, vyriausiasis ES derybininkas su Jungtine Karalyste (JK) dėl „Brexit“ sąlygų, ketvirtadienį...

Verslo aplinka
2018.07.19
Vakarai neteko demokratijos lyderio 48

Jei esate Vladimiras Putinas, jums buvo puiki diena, nes JAV ir Rusijos kovoje JAV prezidentas stojo į jūsų...

Verslo aplinka
2018.07.18
Prezidentė išlydėdama „Misiją Sibiras“ linkėjo įveikti iššūkius

Su 17-osios „Misija Sibiras“ dalyviais susitikusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad jokios kliūtys...

Laisvalaikis
2018.07.18
VRK sprendimas: dalis serialo „Naisių vasara“ yra politinė reklama 3

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį iš dalies pritarė darbo grupės išvadoms dėl televizijos serialo...

Verslo aplinka
2018.07.17
Daugiau prezidentės veto nebus – pasirašyti visi likę įstatymai 2

Iš maždaug pusantro šimto įstatymų, priimtų paskutinėmis Seimo pavasario sesijos dienomis, vetavusi vos porą,...

Verslo aplinka
2018.07.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau