Andriukaitis ragina Seimą nebijoti priimti mažiau patrauklius sprendimus

Publikuota: 2016-12-01
Europos Komisijos narys Vytenis Povilas Andriukaitis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Europos Komisijos narys Vytenis Povilas Andriukaitis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Naujasis Lietuvos Seimas turi pareigą prisiimti atsakomybę ir, reikalui esant, „nebijoti priimti mažiau patrauklius sprendimus“ mokesčių surinkimo, jų administravimo ar finansų sistemos pertvarkos srityse, kad būtų padidintos biudžeto pajamos ir teisingiau paskirstyti valstybės finansai.

Tai ketvirtadienį kalbėdamas Seimo plenariniame posėdyje sakė Vytenis Andriukaitis, Lietuvos deleguotas Europos Komisijos (EK) narys, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą.

Tik prieš kelias savaites pradėjusiame dirbti naujos kadencijos Lietuvos parlamente p. Andriukaitis EK vadovo Jeano Claude‘o Junckerio vardu pristatė Komisijos darbo prioritetus 2017 metams. Kartu Lietuvos deleguotas eurokomisaras daug dėmesio skyrė ir lietuviškoms aktualijoms, nors ir susijusiomis su europietiškais klausimais, ypač ekonomikos skatinimo ir finansų sistemos tvarkymo srityse.

„Mūsų visų bendras tikslas – kad žmogus Lietuvoje uždirbtų tiek ar panašiai tiek, kiek ir svetur, kad jis neišvažiuotų. Tai reiškia, kad turime mažinti pajamų netolygumus, nes esame vienos bendros užimtumo erdvės nariai“, – kalbėjo EK narys.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Tai, jo nuomone, reiškia, kad valstybė privalo rasti tokius sprendimus, kurie didintų mažiausiai uždirbančių žmonių Lietuvoje pajamas, mažintų socialinę atskirtį. Kartu tokie sprendimai turi būti suderinti su būtinybe didinti biudžeto pajamas, teisingiau paskirstyti valstybės finansus.

„Mokesčių vengimas visoje Europos Sąjungoje yra nemenka problema, ypač kai stambus kapitalas į biudžetus moka tik grašius, nors gauna didžiulius pelnus. Tokių pavyzdžių, deja, turime ir Lietuvoje“, – sakė p. Andriukaitis.

Todėl, anot jo, naujoji valdžia Lietuvoje turi „pripažinti atsakomybę vykdyti būtent tokią politiką ir nebijoti priimti mažiau patrauklius sprendimus“. „Seimui irgi reikės priimti tokius sprendimus, kurie didintų biudžeto pajamas, gerintų mokesčių surinkimą“, – pridūrė eurokomisaras.

Jis savo kalboje priminė, kad po 2020 m. Lietuvai tikriausiai gerokai sumažės europietiškos finansinės paramos srautai, ypač tiesioginės išmokos žemės ūkiui. „Lietuvai teks labai pasistengti, kad ir po 2020 m. išliktų tinkamas europietiškas finansavimas, bet reikia jau pradėti mokytis gyventi su gerokai sumažėjusia parama, vadinasi – iš savo biudžetinių išteklių. O su tuo susijęs ir geresnis bei teisingesnis valstybės finansų paskirstymas“, – tvirtino EK narys.

Jo kalboje pabrėžta, kad ES kitąmet dominuos svarbūs visai bendrijai klausimai – išorinės sienų apsaugos stiprinimas, užimtumo, investicijų, inovacijų skatinimas, socialinio teisingumo, sveikatos apsaugos reikalai.

Be to, kitąmet, kaip priminė p. Andriukaitis, prasidės derybos su Jungtine Karalyste dėl šios pasitraukimo iš ES: „Brexitas“ tik dar kartą įrodo, kad skauda visam kūnui, kai bando atsiskirti viena jo dalis. Taigi, tai bus gana skausmingas procesas. Mes jau turėjome progos tuo įsitikinti, kai iškarto po referendumo, birželio 24 d. rytą Europoje ir pasaulyje kilo nerimo banga. Nors ji jau kiek atslūgo, nerimas tebėra stiprus. Negana to, ši skeptiškumo ir nusivylimo banga ritasi per Europą, neretai atskiesta šovinizmo ir nacionalizmo. O nepasitikėjimo sėkla yra labai pavojinga, galinti sugriauti darniausią bendriją istorijoje.“

Kalbėdamas apie pabėgėlių krizę, kamuojančią ES, p. Andriukaitis apgailestavo, kad „Lietuva atsidūrė tarp šalių, kuri šiuo klausimu parodė mažiausiai solidarumo, nors būdami vienoje erdvėje su kitomis ES valstybėmis, turime ne tik naudotis jos suteikiamomis privilegijomis, bet ir dalintis problemomis“.

Anot eurokomisaro, ES tikisi, kad ekonomikos judėjimui į priekį padės ir laisvos prekybos sutartys su įvairiais pasaulio kraštais. „Netrukus bus pradėta taikyti tokia sutartis su Kanada. Vyksta derybos su Japonija ir kai kuriomis kitomis šalimis. Tikiu, kad ir Jungtinės Amerikos Valstijos, po administracijos pasikeitimo sąlygotos pertraukos supras, kad naudinga tęsti derybas dėl Transatlatinės visaapimančios laisvosios prekybos sutarties su ES“, – vylėsi jis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vyriausybė neskubės NPD sulyginti su MMA, nes tai kainuotų šimtus milijonų Premium 2

Europos Sąjunga tikisi kitąmet susitarti dėl bendrų visoms šalims minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA)...

Verslo aplinka
2021.11.30

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku